Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TV hiba, mi a megoldás?
Lapozás: OK   1262 / 1269
(#) c27 hozzászólása Aug 9, 2023 /
 
Sziasztok!

Lenne még egy kérdésem Funai MK6 időnként a piros szín kimarad, de nagyon random van, hogy visszajön egy időre magától majd ismét elmegy van, hogy instabil a piros szín hol halványabb hol erősebb, utóbbi azért viszonylag ritka. Inkább vagy nincs vagy "megjavul" magától.
Egyszer már néztem akkor nem találtam forrasztási hibát, inkább a 2sc2228 tranyóra gondolnék.
A kérdés mi jó helyette pl. KSC2310-Y vagy 2SC3467?
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 9, 2023 /
 
Szia!
Akkor már inkább a 2SC3467, de a másikkal sem tévednél sokat.
(#) sany válasza c27 hozzászólására (») Aug 9, 2023 /
 
Szia!
Esetleg nem lehet, hogy a potméter, illetve a trimmer potméter kontaktos?
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2023
(#) c27 válasza sany hozzászólására (») Aug 10, 2023 /
 
Hétvégén majd szétnézek a kèpcsövön lévő panelen, megnézem azokat is, kösz a tippet. Kimérem majd a tranyókat is.
(#) tufatofu válasza c27 hozzászólására (») Aug 10, 2023 /
 
A csőhiba sem volt ritka. Volt egy széria ami különösen rossz csővel jött ki( sok volt a fókusz-segédrács átvezetés vagy zárlat, katód-fűtés átvezetés vagy zárlat stb, katód ponthegesztési hibák a névleges fűtésen, mely aláfűtve megszűntek). A tranzisztorokat bétára is javallott átmérni, mert a jónak mutatkozó tranzisztor csökkent bétája is jellemző az RGB végfokban.
(#) c27 válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 12, 2023 /
 
A béta mérést pont terveztem is, valószínűleg mindhármat megnézem már csak kíváncsiságból is.
Amúgy ebben az MK6-ban valami borzasztó sok üzemóra van 90-es évek közepétől meg van és szüleim napi szinten használják még ma is. Amúgy szép képe volt és jól olvasható. A piroshiányt leszámítva még mindig egész tűrhető a képminősége.

A másik Funainak is legalább meg lett a baja, bár amúgy elég vicces, leszámítva nekem, de a service kapcsoló volt átkapcsolva. Rámértem szkóppal a függ. ic bementére és semmi, ekkor lett gyanús a dolog, de hogy mikor kapcsolódott át és hogyan ...
Visszakapcsolva antenna nélkül egyből ment a hangyafoci, már csak a távirányítóját kell megtalálni, ehhez nem jó az MK6-osé.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2023
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 12, 2023 /
 
Az a baj, hogy ha szakadozik a tranzisztor, akkor azt bétaméréssel nem biztos, hogy felderíted.
(#) tufatofu válasza c27 hozzászólására (») Aug 12, 2023 / 1
 
Össze lehet cserélni a piros tranzisztort a másik két tranzisztor valamelyikével, és rögtön kiderül, hogy ő e a ludas, ha pl. a zöld kezd el repkedni aztán.
(#) c27 válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Megcseréltem a piros és a kék tranyót, megmértem a piroshoz tartozó részeket, ellenállás trimmer stb. A PCB-n 3-4 forrasztás átforrasztottam.
Összeraktam erre a kép eléggé el van csúszva, de piros az pont volt. Néha elcsúszva van némi kép van, hogy teljesen szétcsúszik.
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Scart bemenetre van kötve a beltéri?
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Igen, találtam a sacrt csatin törött forrasztás átforrasztottam, de nem javult meg.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2023
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
A beltériben próbáld meg az RGB-CVBS (vagy valami hasonló) közötti váltást a tévé beállításoknál.
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Megnézem, de ez a TV tegnap még működött a beltérivel a piros hiányt leszámítva, viszont tegnap este kihúztam, hogy biztos kisüljön majd minden mára, esetleg valamelyik kiszáradt elkó nem viselte jól?
Tápfeszeket még lehet megnézem, de inkább más hiba lehet. A beltéri menüje is elég nehezen olvasható, így.
Átnéztem a forrasztásokat még egyszer, hátha a kifújás mozdított ki valamit, de már nem találtam hibás forrasztást, se semmi látványosat. A hang ok, még megnézem a TV menuje pl. hangerő stb is el van e csúszva, vagy csak az adás.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2023
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Pl. a hangerő az nincs elcsúszva látszik normálisan, ahol áll az szépen piros, viszont a többi zöld vonalnak olyan mintha lenne egy pici "árnyéka" jobbra halvány zölden.
Váltottam tv beállítást a beltérin rgb+ valami azzal sem volt jobb, de a másik Funai szépen megy legalább azt kipróbáltam most a beltériről, de az a MK6 most nagyon nem akarja az igazságot.
Egyébként amikor valamennyire satbil a kép egy része mintha a fényerő kicsit ingadozna.
Amikor a beltérin a menüt lapozom és az éppen aktuálisan kiválasztott rész sárga a képernyő aljához érve a lapozással egy ponttól szétesik a kép, ha vissza felmegyek eggyel akkor újra stabilabb. Amikor viszonylag stabil a kép pl. a beltéri menüében a kép felső része nem jó és olyan mintha le lenne csúszva pár cm-t. Műsornál aztán össze vissza, van hogy fekete fehér a kép.
Esetleg a 2db tranzisztor cseréhez nem lehet köze?Bár amikor ki volt forrasztva a Béta jónak tűnt.
Merre érdemes elindulni? A tápfeszeket átnézem még ma.
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Ha korábban jó volt, akkor a szereléskor valamit elütöttél vagy eltekertél, esetleg a nyák megsérült, elrepedt a forrasztás.
(#) sany válasza c27 hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Én esetleg a vezetékek csatlakozását is ellenőrizném.
(#) sany válasza c27 hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Esetleg, ha van RF kimenete a beltéri egységnek azzal megnézni, hátha a Scart csatlakozónál van a gond.
(#) c27 válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Köszi, ennek nincs vagyis ami kijön az nem digitális jel, így csak a scart jöhet szóba. A scart csatit átforrasztottam, de most végignéztema feszültségeket, 115V ok, 16,3 ok, 11,8 ok, ic209 5V ok, viszont az IC201 42-es lábán csak 4,3V van az 5V helyett.
A 32V-ot még nem találtam meg azt még megkeresem, de a Q216 környékén fogok keresgélni vagy valamiért nem jól áll be az 5V vagy valami nagyon beterheli. Talán ez okozhat ilyen instabilitást.
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
A 32 volt a hangolófeszültség tápja, azzal ne foglalkozz.
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Mindegy az is meg van, egyébként a SM-ben a fesz. táblázatban elrontották IC210 nincs csak IC209 a teletexes MK6-ban, de az az 5V pont meg van a 78M05-nél.
Így mindenképpen a Q216 és környékén kell keresgélnem.
Ha lesz időm folytatom, ha esetleg a képek és a jelenség leírása alapján valakinek van konkrét ötlete az jól jöhet, pár napig úgy is pihentetem.
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
Az IC 201-nek a Q216 állítja elő az 5V-ot, úgyhogy jó helyen keresgetsz.
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 16, 2023 /
 
Még egy kérdés, jól sejtem, hogy a VR604, 605 és 606-tal lehet a színek erősségét állítani?
A működő másik Funainál a piros olyan rikítóan erős, engem zavar. A VR606 ot kell kicsit tekergeti gondolom.
Illetve egy nagyon picit ferde a kép vagyis el van fordulva, nem néztem még meg, de vajon van itt ilyen állítási lehetőség, mint a szkópoknál a trace rotation?
(#) tufatofu válasza c27 hozzászólására (») Aug 16, 2023 /
 
Eltérítő tekercsen tekerjél a cső nyakán, mert elmozdult. Ne a konvergencia gyűrűkön, hanem a komplett tekercset mozdítsd míg egyenes nem lesz.
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Kicsit ránéztem, Q216, Q215 nyitófesz és HFE ok, 320 és 280.
R250 és R248, R249 Ok.
D222-n kb. 4,1V esik ami nekem fura, lévén 5,1V zéner.
R410 után kb. 14V van, ez jön R249-en közvetlenül a Q216-ba.
D249 Ok, R410 Ok.
Ami fura a zéner eső kevesebb feszültség.
Ezek alapján valami tipp?
Zéner csere és nézzem meg az R246 és R247-et hátha megnyúltak? Esetleg szivárgó C230 vagy csak a Q216-ot is érdemes lenne cserélni?
Ennyire tudok gondolni csak mivel a távirányítóra reagál gondolom nem a IC201 és nem az U201 terheli be a tápfeszt és az IC202 meghibásodása sem valószínű. Mást nem találtam ebben az 5V körben ami közvetlen rajta lenne.
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Ezt az 5V-ot mindenképpen rendbe kellene hozni valahogyan. Én azt sem tartanám ördögtől valónak, ha kívülről injektálnál be 5V-ot A VDD-re. Azt nézd meg, hogy most a 33. RESET lábon mekkora feszültség van.
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Kicseréltem a D222 a C230-at és az R249-et utóbbit csak azért hogy tesztpontnak is lehessen használni a multiméterhez. Plusz a D221 LED-et és az SW201-et ezek évek óta díszként voltak már jelen.
Ezek után az 5V ismét meg van. A zénerre tippelek, de a C230 se biztos, hogy 100-as volt. A többi csak divatcsere volt.
Piros most sincs, pedig a piroshoz tartozó tranyót megcseréltem a kékkel. Az R-CUT trimmer potit is átforrasztottam útvonalak rendben, a képcsövön lévő panelen lévő ellenállások is rendben.
A képet nem is néztem még antenna nélkül ment eddig, de amíg a piros nem ok addig nem is érdekel.
A piroshiányra még kérnék tippet, nekem is van:
- Valamelyik trimmer a képcső nyakán lévő panelen időnként kontakt hibás, ez kiderítem legközelebb ha ment közbe megtekergetem.
- IC206 haldoklik legalább is részben, talán a képhibát is megmagyarázná ha még fennáll
- Képcső hiba

Ha utóbbi kettő közül valamelyik akkor "könnyes búcsút" veszek tőle, ha van még egyéb tipp szívesen meghallgatom.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2023
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
A képcsőpanelre milyen vezérlőfeszültségek érkeznek a RGB meghajtáson a video proci felől? Mennyire szimmetrikusak?
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Nem néztem még, most pont szkóp hiányom van épp egyet tudok keríteni.
Hol érdemes rámérni pl. a képcső panelon közvetlen ahogy bejön a szalagkábelen?
Hogy mitől javul meg időnként az viszont még furább, ha majd ráérek megnézem.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2023
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 27, 2023 / 1
 
Teljesen mindegy, hogy hol mérsz, az alaplapon és a képcsőpanelen is ugyanaz van. Nem kell szkóp, hangyaháború mellett vagy AV-re kapcsolva mérj egyenfeszültséget.
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 28, 2023 /
 
A piros és zöld 3,9V dc a kék 4V.
Következő: »»   1262 / 1269
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem