Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » 500MHz-es frekvenciamérő
500MHz-es frekvenciamérő
Szerző: Novak, idő: Máj 18, 2012, Olvasva: 41916, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   3 / 4

 Az ATMega48-as mikrokontrollerből alapvetően kétféle típus kapható, az ATMega48 és az ATMega48P. Ennek megfelelően a frekvenciamérő programja itt letölthető:

1. ATMega48: HEX1

2. ATMega48P: HEX2

Az égetés során a biztosíték biteket (fuse bits) is át kell állítani a 20MHz-es kvarcnak megfelelően!

Sikeres programozást követően az áramkörnek egyből működnie kell, helyes kontraszt beállítást feltételezve a kijelzőn a 0,0000 MHz feliratnak kell  megjelennie.

Beállítás, hitelesítés:

Mivel minden egyes kvarc egy kicsit más tulajdonságokkal rendelkezik, ezért a frekvenciamérőt érdemes kalibrálni. Ehhez egy minél pontosabb, tokozott kvarcoszcillátort érdemes használni, melynek kimenete közvetlenül ráköthető a frekvenciamérő bemenetére. A C9 jelű trimerkondenzátort úgy kell beállítani, hogy a kijelzőn az oszcillátornak megfelelő érték legyen látható, így például egy 10 MHz-es oszcillátor esetén értelemszerűen 10,0000 MHz-et kell beállítani. Ha esetleg nem elég a trimer által biztosított átfogás a pontos beállításhoz, akkor C8 értékén is lehet módosítani. Értékének növelésével a kijelzett frekvencia nőni, csökkentésével csökkenni fog. Az ideális értéket 10-68pF között lehet megtalálni.

KF frekvenciák beállítása:

Az áramkör lehetőséget biztosít különböző KF értékek beállítására is, arra az esetre, ha a frekvenciamérő például egy rádióvevőbe kerül beépítésre. Ezzel a funkcióval az aktuális KF érték hozzáadható vagy kivonható az éppen mért értékből, és így a már KF frekvenciával korrigált értéket fogja mutatni a kijelző. A JP1-es jumperekkel +/-10,7 MHz és 455 kHz beállítására van lehetőség a következő módon: 

JP1-1: rövidre zárva , nyitva hagyva +

JP1-2: 10,7 MHz (hozzáadás vagy kivonása, JP1-1-től függően)

JP1-3: 455 kHz (hozzáadása vagy kivonása, JP1-1-től függően)

(Ha egyik tüskepárt sem zárjuk rövidre, akkor  egyszerű frekvenciamérőként működik az áramkör, amit mér, azt mutatja.)


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem