Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Mule v2 pic vezérelt, infra távirányítós, DCF77, RTC, nixie csöves ébresztőóra
Mule v2 pic vezérelt, infra távirányítós, DCF77, RTC, nixie csöves ébresztőóra
Szerző: sooty, Hp41C, idő: Máj 3, 2011, Olvasva: 46833, Oldal olvasási idő: kb. 4 perc
Lapozás: OK   4 / 7

 A paneleket az alábbi módon állíthatjuk össze:

Összeállítás távtartókkal

A távtartókat vékony csőből készítettem a belsejükben futnak a paneleket összetartó csavarok. Ez az elrendezés a későbbi plexilapokkal történő butkolathoz készült. Természetesen használhatunk más távtartót is és az óra dobozához is rögzíthetjük közvetlenül a paneleket. Az átkötéseket merev szalagkábellel oldottam meg. Lengő bekötést alkalmaztam a gomboknál. Az anódok átvezetését pedig a már említett módon az anódellenállások biztosítják. A nyomógombok szerelésénél, kábelezésénél illetve a távtartó méretezésénél ügyeljünk: az anód feszültséget előállító fet és hűtőbordája a pic-re nézve ártalmas feszültségen van közvetlenül a gombok alatt. Az infra vevő előtt a dobozon nyílást kell készíteni, ha a doboz anyaga nem átlátszó. A tervezett plexi doboz lehetővé teszi, hogy a panelre ültessük. 

Bemérés:

Az áramkört fokozatosan építsük fel, minden lépés után az újonnan beütetett részt mérjük meg, csak akkor menjünk tovább, ha az eddig beépített részek kifogástalanuk működnek. A mérések után csatlakoztassuk le a tápegységet. Az egyenirányítóval és a puffer kondenzátorral kezdjük. Ellenőrizzük, hogy helyes polaritással jelenik meg a nyers tápfeszültség. A második lépés a 7805 és a tápszűrő kondenzátorok beépítése. Ellenőrizzük a stabil, 5V -os tápfeszültséget. Építsük fel a kontroller és a dekóderek áramköreit, de a kontrollert és a dekódereket még ne tegyük be. A kontrollerhez mindenképen tegyünk be foglalatot, a kártyán nincs ICSP lehetőség.  Amennyiben foglalatot használunk az integrált áramkörökhöz, azokat is ültessük be, de az áramköröket ne tegyük bele a foglalatba. Ellenőrizzük, hogy az integrált áramkörök kivezetésein helyes feszültségek jelennek meg. A feszültségek nem lehetnek negatívak, illetve nem lehetnek a +5V -os táp feszültségénél nagyobbak (az 555 kivételével). A gombok működtetésével, infra távirányítóval parancsot kiadva ellenőrizzük le, hogy a jelek eljutnak a kontroller bemenetére. A kontroller kimenő jeleit egy 1-2 k -s ellenállással húzzuk a +5V os tápra, ellenőrizzük a feszültséget a kivezetésen, majd húzzuk a fölre, és újból ellenőrizzük a feszültséget. Ha a kivezetés felhúzható 5V közelébe, illetve lehúzható a föld potenciál közelébe, akkor a kontroller is tudja majd működtetni.

Az MPSA tranzisztorok áramköreit úgy tesztelhetjük le, hogy ideiglenesen a nyers tápfeszültséget vezetjük a +180V -os pontra - az anód táp még nincs beültetve. A CD4028 (ami szintén nincs még beültetve) kimeneteit egyesével húzzuk fel a +5V -os tápfeszültségre. A hozzá tartozó tranzisztoroknak ki kell nyitniuk. Az MPSA92 -nek ilyenkor nagyon kicsi lesz a bázisárama. Ha végeztünk a méréssel, bontsuk az ideiglenesen betett átkötést a nyers tápfszültség és a +180V pontok között.

Ha mindent jónak találunk, beültethetjük az anód tápegységet, a FET kivételével. Ellenőrizzük, hogy az 555 előállítja-e a vezérlő jelet a FET Gate elektródáján. Ezután ültessük be a FET-et, a feszültség beállító trimmert forgassuk a 220k felöli végállásba, a másikat a föld felölibe. Ellenőrizzük, hogy nem ültettük még be a kontrollert, a dekódereket, az infra vevőt és az RTC -t. Adjunk tápfeszültséget az anód tápnak is, ellenőrizzük, hogy megjelenik-e a 160-180V körüli feszültség a táp kimenetén. Gondosan mérjük meg még egyszer, hogy nem jelenik meg túl magas feszültség a kontroller, a dekóderek, az RTC lábainál.

Ha eddig eljutottunk, tegyük helyére a dekódereket. Még egy feszültség ellenőrzés a kontroller lábain - a 74141 bemenetei 1.3 - 1.5 V-ra állnak be. Ha minden rendben, betehetjük az előre felprogramozott kontrollert és az RTC-t. Indítsuk el az órát. 2001. január 1., hétfő, 12:00:00 -től indul, a kijelzés villog. A gombokkal lehet időt állítani, az első állításra a villogás kikapcsolódik. Ha az RTC elemét is a helyére tesszük, és az időt beállítjuk, kikapcsolás  ideje alatt is jár az óra, bekapcsoláskor (a többé - kevésbé) pontos időt jelenik meg a kijelzőn, a kijelző nem villog, a beállítások (ébresztés, kijelzési mód stb.) megmaradnak.

Beállítás:

Első lépésként a dc-dc konverteres kapcsolásnál a tápfeszültséget állítjuk be a trimmerpotenciométer segítségével 170V körüli értékre, úgy, hogy közben letakarjuk az LDR-t ez lesz a sötétben látható minimális fényerő. Ehhez beállítjuk a másik potméterrel az alávilágító ledeket is a legkisebb fényre. Megvilágítjuk az LDR-t és ha szükséges visszakorrigáljuk a fényerőt. (Ha a kioltott csövekben ködszerű derengést látunk, akkor azonnal csökkenteni kell a feszültséget, ha a csövekben a számok elmosódottak vagy csak részben rajzolódnak ki a számok, növelni kell a feszültséget). Egy két próbálkozás után beállítható a szabályzási tartomány és a minimális és a maximális fényerő. 

PCF8583 trimmer kondenzátor hangolása:

- A PCF8385 a táp bekapcsolása után 1 Hz -es jelet ad ki az INT kimenetén. Ezt a nyitott nyelőelektródás kimenetet nem használja az óra, a méréshez 4k7 ellenállással a PCF8385 tápjára kell húzni.
- Az óra bekapcsoláskor olvassa ki az RTC -ből az időt, attól az időtől maga számolja, az idő állításánál az RTC adatait is beállítja. Beállítás úgy történhet, hogy beállítjuk az órát az infra távirányítóval, esetleg a DCF77 segítségével. Ezután magára hagyjuk egy hosszabb időszakra (DCF77 lecsatlakoztatva, távirányítóval nem állítunk időt). Kikapcsoljuk az órát és kis várakozás után ismét bekapcsoljuk. Leolvassuk az időt, kiértékeljük a késés vagy sietés nagyságát, ennek alapján módosítjuk a trimmer kapacitását.

DCF modul:

A dcf modult az órától kellő távolságban kell elhelyezni, hogy a vételt az óra tápegysége ne zavarja. Az összekötéshez használhatunk háromeres árnyékolt kábelt, vagy megteszi egy sztereo fülhallgató hosszabbító kábel is. (célszerüen kettévágva az aljzat az órára, a jackdugós rész a modulra kerül, így bármikor levehetjük az óráról a hosszú vezetéket )

Ha a modulra szerelt led egyenletesen kb. másodpercenként villog akkor megtaláltuk a megfelelő helyet a modul részére. A Frankfurt irányára merőlegesen, vízszintesen helyezzük el a ferritrúd antennát minden fémes felülettől vagy elektronikus berendezéstől legalább fél méter távolságot tartva. Kerüljük az ablakok, ajtók feletti vasbaton áthidalókat, födémeket. Panel házban érdemes a falon kívül, időjárásálló műanyag dobozban elhelyezni a vevő modult. 


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   4 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem