Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Spektrum analizátor II
Spektrum analizátor II
Szerző: Attila86, idő: Okt 19, 2008, Olvasva: 81757, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   4 / 4

Az áramkör élesztése:

Az áramkör élesztését a hátrafelé végezzük; kezdjük a LED-mátrix panellal. Az egyik csatlakozósort ideiglenesen zárjuk rövidre egy drótdarabbal (a 10db eret kössük össze). Ide és a másik csatlakozósorra egyenként tápegységről egy védőellenálláson át kapcsoljunk feszültséget megfelelő polaritással. Így minden LED soronként (vagy oszloponként) világítani fog attól függően, hogy a nem rövidrezárt csatlakozósoron épp melyik érre kapcsoljuk a feszültséget. Ha ezt elvégezve látunk olyan ledet a 100db közül ami nem világít, akkor joggal leszünk idegesek.

Az élesztést a vezérlő panellal folytassuk: Labortápegységről kapcsoljunk 5V-ot a panelra (a DIP kapcsoló melletti furatokra), természetesen ügyeljünk a polaritásra! Az alsó sor ledjei valószínűleg villódzni fognak a zavarjelek miatt, mivel a bemenetek a sávszűrő panel hiányában egyenlőre a "levegőben vannak". Kézzel érjünk hozzá a 4066-ok felett lévő furatsorhoz (bemenetek)! Ennek hatására a nagyobb zaj miatt elvileg a a felsőbb sorok is villódzni fognak. A 10db bemenetet összekötve és rá a GND-hez képest külső feszültséget kapcsolva a feszültség értékének változására látható, hogy a sorok a feszültségszintet együttesen követik. A DIP kapcsolót átkapcsolva az oszlopok egy vízszintes vonallá változnak. Ha ezeket tapasztaljuk, akkor a vezérlő áramkör helyesen működik. Ha nem, akkor szakadás vagy zárlat lehet a panelon. Az esetleges hibák nagy része erre vezethető vissza. Persze ha csak nem fordítva forrasztottuk be valamelyik IC-t, esetleg felcseréltük az NPN/PNP tranzisztorokat. Netán nem forrasztottunk be minden alkatrészt.

A sávszűrő panelre kapcsoljunk 5V-os tápfeszültséget majd ellenőrizzük, hogy a GND-hez képest az ICL7660 5-ös lábán megvan-e a -5V. Ha csak -3V az sem baj. Ez után a TL074-ek 11-es és 4-es lábaik közt nézzük meg hogy megvan-e a 8-10V-os tápfeszültség. Ha van jelgenerátorunk és oszcilloszkópunk, akkor ellenőrizhetjük egyenként a sávszűrők helyes működését. Ha nincs jelgenerátorunk, akkor használhatjuk EZT az mp3 fáljt is. Ha nincs oszcilloszkópunk, akkor millivoltmérőt is használhatunk. Ha az utóbbiak közül egyik műszer sincs kéznél, akkor a fentebb írt módon illesszük a sávszűrő panelt a másik kettőhöz (átkötő huzalokkal való összeforrasztás). Ne felejtsük el a sávszűrő és a vezérlő panelok közt a 10db jelvezeték mellett a tápfeszültséget is átvezetni!

Az immár teljesen összeépített áramkörre kapcsoljuk rá az 5V-os tápfeszültséget! A 3,5-es jack jelbemenetre kössünk rá egy számítógép, vagy mp3 lejátszó kimenetét. Játsszuk le a korábban szóba került mp3-at! A ledeken ennek hatására egy "púp" fog végigmenni. Az alsó panelon lévő trimmereket úgy állítsuk be, hogy ennek a púpnak a csúcsa minden oszlopon ugyan olyan magason legyen! Ezzel az áramkört beállítottuk. Ha a "púp" nem egyenletes, akkor a hibás oszlophoz tartozó sávszűrőnél valószínűleg kontakt hiba van a sávszűrő alkatrészeinél, vagy pedig nem a megfelelő értékű alkatrész lett oda beforrasztva. Ha minden rendben van és a trimmerek be vannak állítva, akkor ilyesmit kell látnunk:

Végezetül pár videó a működésről:

(Cameo - Word Up)

(Brooklyn Bounce - Overbass)

 

Sikeres utánépítést kívánok!

Üdv.: Attila

Következő: »»   4 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem