Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » USB-s, LED-es asztali lámpa
USB-s, LED-es asztali lámpa
Szerző: Zyst, idő: Nov 25, 2011, Olvasva: 24704, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   2 / 3

A LED-eket az egyik legprimitívebb (és egyben legmegbízhatóbb) áramgenerátorral hajtom meg, majd pedig egy 555-ös IC segítségével megépített PWM-el szabályozható lesz a fényerőssége.


Katt a nagyobb képhez!

A rajzon már bejelöltem az áramgenerátor beállításához szükséges feszültségeket.

Az áramgenerátor:
A D1 és D2 diódákon egyaránt 0,6-0,7V fesz esik ezek együtt kb 1,2V-ot tesznek ki. A tranzisztor Bázis-Emitter átmenetén is kb 0,6-0,7V fesz esik, ezt a két értéket kivonva egymásból ezt kapjuk: 1,2V-0,6V=0,6V vagyis ennél nagyobb fesz. nem eshet az Emitter és föld közötti ellenálláson, mert ilyen esetben a 2 dióda lesöntöli a rendszert. Ebből az következik, hogy ennek az ellenállásnak az értékével állíthatjuk be az áramerősséget. Ezt nagyon egyszerűen megtehetjük, csak osszuk el a 0,6V-ot a kívánt áramerősséggel pl 200mA-el az így kapott érték 3ohm. Tehát az Emitter és a föld közé egy db 3ohm-os ellenállást kell beraknunk, de ügyelni kell a rajta létrejövő fesz esés miatt keletkező hőre is, mert ez nagyobb áramoknál már jelentős lehet. Itt még csak 120mW így egy 0,7W-os ellenállás tökéletesen megfelel. A tranzisztort érdemes egy kisebb hűtőbordával ellátni, hogy az esetleg keletkező hőt elvezessük. A bázis elé kerülő ellenállás értéke olyan legyen, hogy a tranzisztor képes legyen a kívánt áramérték átvitelére. Nekem 5V-on egy db 100ohm-os van betéve (nagyobb feszültségen nagyobb érték kellhet).

A PWM:
A PWM sincs túlbonyolítva. Egy egyszerű 555-ös IC-vel történik a jel előállítása. A potméterrel állíthatjuk a kitöltést kb 10%-tól 90%-ig. A diódáknak fontos szerepe van, mert ezek nélkül csak egy egyszerű négyszögjelet kapnánk, így nem elhanyagolhatóak. Az R4-es ellenállás értéke 1Kohm, az R5-ös ellenállás értéke az optokapu és a tápfesz függvényében változhat. 5V-on 1k ohmos van berakva. Ha mégsem nyitna ki az optokapu rendesen, akkor ennek értékét lehet csökkenteni. Egyébiránt csak azért használok Optokaput, hogy ne kelljen trükközni az NPN és PNP tranzisztorokkal és elhelyezni is egyszerűbb, viszont egy kicsit drágább így.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 3
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem