Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 380 V-os transzformátor bekötése 220 V-ra
Lapozás: OK   3 / 3
(#) DomiG hozzászólása Júl 11, 2019 /
 
A mostani 860 A, de gyengusnak bizonyult, ezért akarok egy erősebbet, főképp, hogy van egy ilyen nagy keresztmetszetű vasam. Hétvégén lesz időm, lefényképezem és csatolom
(#) ferci válasza DomiG hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Ha hozzáférsz a primer betekercselt dróthoz, mérd meg pontosan. Abból is vissza lehet számolni, hány ampert vehetne fel 230-ból és úgy számolhatnád ki a biztos kVA-t...
Ha mindenáron el akarod pazarolni, akár le is tekerhetnéd a középső oszlopról a szekundert, visszatekerhetnél a primerből 230-ig és mehetne rá "többszálasból" a szekunder, ami belefér.
A másik két oszlop tekercseit meg akármire felhasználhatnád különböző kötésekkel, mint szekundereket.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2019
(#) DomiG hozzászólása Júl 18, 2019 /
 
A képen látható vas ablakméretei 53 x 106 mm, pakett vastagság 58 mm, EI lemezek
vas-ablak-vas-ablak-vas
40 - 53 - 40 - 53 - 40
Az adattáblán szereplő 8261 nem szabvány szám az biztos, (ISO, GOSZT és ASA sem)
Az 1,8 meg a 14 --> 1,4 talán egy fázis primer és szekunder teljesítménye lehet?
(#) ferci válasza DomiG hozzászólására (») Júl 18, 2019 /
 
Szerintem nem olvasol és csak a levegőbe írsz néha. Próbáld meg értelmezni, amit már leírtam tegnap.
(#) DomiG hozzászólása Júl 18, 2019 /
 
A képek becstolását már a tegnapi bejegyzésed előtt megígértem, így tegnap csupán tényeket közöltem + az adattábla tartalmára vonatkozó feltételezésem, kérdésem
(#) ferci válasza DomiG hozzászólására (») Júl 18, 2019 /
 
Az adattáblával ne foglalkozz, ha át akarod alakítani.
1 oszlop, primer drót keresztmetszet az amper miatt és a leendő 230 V a döntő.
Utána jönne a menetszám visszaszámolás 230 voltra procedúra.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2019
(#) ferci válasza DomiG hozzászólására (») Júl 18, 2019 /
 
Nm lennék meglepve, ha ez a trafó 3 fázison is csak 1.2 kVA-es lenne az adattábla alapján.
(#) DomiG hozzászólása Júl 21, 2019 /
 
Nem tűnik valószínűnek a 3 fázison 1,2 kVA, mivel ez a trafó egy törpefeszültségű biztonsági trafó, amely a rendszerváltásig egy termelőüzem műhelyeinek egyes kézi kisgépeit látta el naftával, masszív öv. tokozottban. Egy kézi köszörű, vagy más hasonló kisgép 400-800 Watt körüli teljesítményű, tehát ha így lenne akkor maximum két fő dolgozhatott volna egyidőben - ami nem valószínű. Inkább a 3 x 1,2 --> 3,5 kVA. Na ezt szeretném egyidejűleg kivenni, vagy dinamikus túlterheléssel kicsivel többet, mivel úgyis ritkásan fogom használni, lesz ideje hűlni.

A menetszámos kísérletezésnek nincs relevanciája főként a primerről letekerni, ez egy régi, de üzemképes trafó, a letekerés lényegében roncsolásos vizsgálat, de a ponthegesztőknél a szekunder menetszámnak közel sincs olyan jelentősége, mint egy elektromos készülék hálózati trafójánál, 2-3 menet minél nagyobb keresztmetszetű vezetékből, hogy jól áthajtsa az Ampereket az olvadékon.

Olyasmi gyakorlati tapasztalatra gondolnék, hogy vas-keresztmetszet cm2 -enként mekkora teljesítmény vihető át, vagy a 3 primer váltóáramú tekercs energiáját hogy lehet egybe kinyerni.
(#) ferci válasza DomiG hozzászólására (») Júl 21, 2019 / 1
 
Ha tetszik, ha nem, egy drótkeresztmetszet adat kellene legalább a leharcolt adattábla miatt.
Ha nem megy a primer megmérése, számolása, ott van a szekunder. Annak a kivezetése valószínűleg a tekercselt drót. Aztán lehet számolgatni 3 fázisra, aztán vissza egyre.
A dinamikus túlterheléssel ne foglalkozzunk, mert az sem releváns - erre mindenki azt mondana, amit akar- kicsit több? - akkor 2x akkora is lehet nyugodtan pár másodpercig, csak a biztosítékot is erre kell méretezni.
A vaskeresztmetszet ( 23.2 cm^2 ) se túlzottan érdekes ezen az alapon.
Vagy méretezünk valamit, vagy a hasunkra ütünk, hogy "jó lesz az" - embere válogatja.
Ha pedig nem akarsz "roncsolni", hogyan fogod levenni pl. az 1 kVA-t? Egy szem hely nincs...
2 vagy 3 menet, 2 párhuzamosan tekert ujjnyi kábel betekerése nem 2 mm rés..
1 szálnak meg nincs értelme és nem is tudnád kivitelezni szétszedés nélkül, pl. egy tégla idom betekeréséhez. Különben meg csak ragozása a témának.
Biztos lesz más vélemény is még.
(#) Tomi111 válasza DomiG hozzászólására (») Júl 21, 2019 / 1
 
Szerintem kizárt, hogy ez a trafó 3,5kW-os. Véleményem szerint az 1,8 jelölés lehet a kW, a szekundernél a 14 pedig az szekunder áram fázisonként. 3×42×14, így kb kijön a teljesítmény. Nem olyan nagy vasmagon van, hogy nagyobb teljesítményű lenne. Volt nálam ilyen trafó régebben (bányából szerezték), bár adattábla nem volt rajta. Ívhegesztőnek lett bekötve, 6 db diódával egyenirányítva a szekunder 42V. Primer szabályzással. Alig hegesztettek vele és lefüstölt a primer tekercs. Vékony drót van rajta. Van nekem itthon 1600W-os 220/24V-os trafóm. Kb háromszor ekkora a pakettvastagsága!!!
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2019
(#) ferci válasza Tomi111 hozzászólására (») Júl 21, 2019 / 1
 
Kis kiegészítés - a primert ugyan nem ismered, mit bírna tényleg, de a szekunder iránymutató és az még csak 3 fázison lenne: 42 V / 14 A *gyök (3 ) * cos fi.
Ha hanyagoljuk a cos fi-t, akkor is csak 1 kVA.
A "42*14*3" nem igaz.
Az "1,8" beütés pedig a primer amper, nem kVA és így P=1,8*380*gyök(3), ami már kb. egyenlő a szekunder levehetővel.
Ha visszamegyünk az eredeti primer tekercsre és 1 fázisról, akkor a gyök(3) lemarad, azon kívül a 380-as tekerés ( mert 3x380 V van az adattáblán ) sok lesz 230-on, stb...

Ha az 1,8 amperrel számolunk 230-on, akkor hajaj...
A tekercsek összekötözése pedig álom.
Természetesen ahogy DomiG írta, túl lehet terhelni, de ez már EGYÉNI...
(#) erbe válasza DomiG hozzászólására (») Júl 21, 2019 / 1
 
Kiszámoltam én is, mint az előző hozzászóló, azt már nem teszem ide. A biztonsági trafókat alaposan túlméretezik, hogy a kellemetlen munkakörülmények ellenére, pl. zárt doboz, tokozat, is biztonságos legyen. 50 %-kal többel akár folyamatosan is lehet terhelni, ha nincs dobozban.
Vasmagkeresztmetszet alapján egy trafó teljesítményét csak saccolni lehet. A huzalkeresztmetszetek és a felhasználási körülmények jobb eredményt adnak.
(#) DomiG hozzászólása Júl 22, 2019 /
 
Na, ha lesz időm nekiállok és bemérem, valamikor 10, vagy 20 éve kipróbáltam, vett föl áramot, adott le szekunder feszültségeket is, sőt be is építettem, de nem használtam, semmire, így most elfekszik.
(#) Tomi111 hozzászólása Júl 22, 2019 /
 
Na én így kiszámolni nem tudtam, de vannak itt hozzáértők. Akkor azért nem bírta a hegesztést sem, mert kisebb, mint gondoltam. Azt láttam, hogy vékony a primer mondjuk egy Hetra hegesztőtrafóhoz képest.
(#) DomiG hozzászólása Dec 4, 2019 /
 
Örömhír!

Befejeztem a nagy nyári projektet, a fűtés kazánházi részének felújítása és részbeni digitalizálása, immár jutott idő a trafót bemérni is. Az eredmények:
Primer oldal csillag kapcsolású tekercsek, de a csillagpont nincs kivezetve a kapocslécre. A csillagponttól kb 2/3-4/5 távolságra megcsapolás van, ami ki van vezetve a kapocslécre. A szekunder oldal is csillag, kivezetett csillagponttal. Először a teljes primer tekercset kapcsoltam 400 V -ra, majd a megcsapolt részre kapcsoltam a 400 V -ot. Eredmények:

Első mérés:
IR - IS - IT 3 - 3 - 4.2 [A]
UU - UV - UW 30-30-37 [V]

Második mérés
IR - IS - IT 7 - 7 - 10,3 [A]
UU - UV - UW 64-63-84 [V]

A primer tekercs huzalátmérője: 1,22 mm
Szekunder oldal huzalátmérője: 2,3 mm

Sajnos alkalmas terhelést, cosfi mérőt nem tudtam rá tenni, így csak az üresjárat mérésére volt mód, ezekből számolva: 2,1-4,8 kVA -nak tűnik a fölvett teljesítmény.
(#) DomiG hozzászólása Dec 4, 2019 /
 
Örömhír!

Befejeztem a nagy nyári projektet, a fűtés kazánházi részének felújítása és részbeni digitalizálása, immár jutott idő a trafót bemérni is. Az eredmények:
Primer oldal csillag kapcsolású tekercsek, de a csillagpont nincs kivezetve a kapocslécre. A csillagponttól kb 2/3-4/5 távolságra megcsapolás van, ami ki van vezetve a kapocslécre. Először a teljes primer tekercset kapcsoltam 400 V -ra, majd a megcsapolt részre kapcsoltam a 400 V -ot. Eredmények:

Első mérés:
IR - IS - IT 3 - 3 - 4.2 [A]
UUf - UVf - UWf 30-30-37 [V]
UUv - UVv - UWv 63-63-48 [V]

Második mérés
IR - IS - IT 7 - 7 - 10,3 [A]
UUf - UVf - UWf 43-43-32 [V]
UUv - UVv - UWv 64-63-48 [V]

A primer tekercs huzalátmérője: 1,22 mm
Szekunder oldal huzalátmérője: 2,3 mm

Sajnos alkalmas terhelést, cosfi mérőt nem tudtam rá tenni, így csak az üresjárat mérésére volt mód, ezekből számolva: 2,1-4,8 kVA -nek tűnik a fölvett teljesítmény.
(#) Moderátor hozzászólása Dec 13, 2019
 
A kakaskodást kérjük, hogy fejezzétek be!
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem