Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DS1669-hez kijelző illesztése
 
Témaindító: Blint, idő: Júl 4, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 4
(#) garfildx hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
Hi!
Ma kiprobáltam ezt az ict.nemvagyok megelégedve vele , elég zajos szerintem,ja és ha max hangerőn van a pc hangerőszabályzója akkor torzít,mintha erősítő lenne benne!
(#) lgyk hozzászólása Feb 12, 2007 /
 
Hi!

Ha a DS1669 bemenetére rákötök egy 3-4 Hz-es 555 astabilt, akkor léptetné a potmétert? Vagy nem ilyen egyszerű?
(#) tams hozzászólása Feb 13, 2007 /
 
én pont ezt tervezem, de az adatlapján vagy egy portos kapcsolás aminél egy tranzisztor húzza földre az IC lábát. szóval ne egyből az astabil kimenetére kellene hanem egy tarnzisztorral.
Egyébként nem tudja valaki, hogy hogy lehetne megcsinálni, hogy az ic kimenetén a feszültséget 0-5V között tudnám szabályozni, mert van a bbs-en egy digit fényerőszabáylzó és annak kellene 0-5 volt között.
http://www.freeweb.hu/bss/rajzok/dfenyero.gif
szóval ezt szeretném vezérelni egy ds1669-essel.
Van belőle 10-50-100k-s is. mindent megrendeltem a maximtól.
(#) Blint válasza lgyk hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
én 555 tel csinálom, nem sokára fel tudok majd rakni kapcsi rajzot, de a lényeg, h az 555 reset benetére kötöttem rá egy pergésmentesített kapcsolót, és szépen működik, csak arra kell figyelni, h ha simán a DC, UC benetekre kötöd azok a 0-ra érzékenyek, de ha csak simán léptetni akarod akkor az se para, legfeljebb egy félperiódussal később kezd el léptetni

Üdv, Blint
(#) lgyk hozzászólása Feb 13, 2007 /
 
Köszönöm a válaszokat, akkor kipróbálom az illesztést!
(#) lgyk hozzászólása Feb 17, 2007 /
 
Hi!

Megépítettem a dolgot, és azt csinálja, hogy automatikusan visszalépked 100 k-ra, bármit csinálok. Gondolom valamit rosszul kötöttem.

A kapcsolás úgy néz ki, hogy egy 555-ös astabil folyamatosan üzemel, ez adja a jelet. Egy tranyóval kötöttem a 555-ös kimenetét a 1669 bemenetére. Úgy néz ki, hogy az 555-ös kimenete után van egy-egy nyomógomb a két iránynak (le-és fel). A kapcsolók után egy-egy BC182 bázisa van, a kollektor közvetlenül a vezérlendő IC-lábon van, az emitter pedig egy 220 Ohm+LED után (kijelzés) földre van kötve. Az egész rendszer közös tápról megy, amit egy 7805 tart stabilan.

A kérdésem az lenne, hogy elméletileg működhet így a kapcsolás, vagy nem jó? Külsőre működik normálisan, a gomb lenyomására villog a megfelelő LED, és a potméter is reagál, de amikor nem nyomok egy gombot sem, akkor visszamászik gyorsan 100 k-ra.

A válaszokat előre is köszönöm! (Bocs, de nincs hozzá rajzom, mert csak összeillesztettem a két áramkört.)
(#) szabi83 válasza lgyk hozzászólására (») Feb 17, 2007 /
 
eccerű...

Idézet:
„kapcsolók után egy-egy BC182 bázisa van,”

a bázist húzd földre 10k-val és nem fog felkúszni, csak akkor, ha nyomod a gombot

üdv
(#) lgyk válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 17, 2007 /
 
Köszi szépen, megpróbálom!



Tedd, vagy ne tedd... De ne próbáld... - Yoda mester, I.sz. 7952 körül
(#) szabi83 válasza lgyk hozzászólására (») Feb 17, 2007 /
 
1000% hogy müxeni fog, mivel a bázis - gomb lenyomás nélkül - a levegőben LÓG, ha 10k-val lehúzod, akkor nem fog lógni -> ergo nem szed össze semmit.
(#) Istike88 hozzászólása Márc 4, 2007 /
 
üdw!

egy apró kérdés a ds1669 szakértőihez! milyen jel sorozattal lehet vezérelni digitálisan (piccel) a 1669-et? mer hát van egy külön digit bemenete. vagy inkább a gombok helyett rakjak tranyókat és azokat vezéreljem piccel? az viszont egyszerűbb
(#) Istike88 hozzászólása Márc 4, 2007 /
 
még valami!

hogyan lehet a ds1669nek a wiper pozícióját középre állítani, h bekapcsolásnál az 50kOhm-os értékű ds ellenállása 25kOhm legyen?
(#) Sebi válasza Istike88 hozzászólására (») Márc 4, 2007 /
 
Van a két gombos mód: LE és FEL.
Egy gombos mód: mindig az ellenkező irányba léptet.
Digital input (pl proc felől) ugyanúgy működik mint az egygombos mód.
Tápfesz elvétel után is őrzi az EEPROM a pozíciót, nem lehet kiiktatni. Ha vezérlés hatására a pozícióváltozás eléri a 12,5%-ot, akkor letárolja, kisebbeket nem, hogy kímélje a 80000szer írható cellákat.
Ha sikerül ronggyá írnod, hogy kb középállásban hal meg, akkor a kívánt módon fog működni.
(#) Istike88 válasza Sebi hozzászólására (») Márc 4, 2007 /
 
köszi az infót!

ez teccik:
Idézet:
„Ha sikerül ronggyá írnod, hogy kb középállásban hal meg, akkor a kívánt módon fog működni.”
lol
(#) KMarci hozzászólása Márc 19, 2007 /
 
olvastam, hogy 64 állása van ennek az ic-nek, ez azt jelenti, hog lineárisan szabályoz? mert az nem valami fa**a pl egy 100 wattos erősítőnek a 100wattját osztod 64-el az kb 1,5watt, ez már túl hangos kezdésnek, sőt.....

egyébként az 1869-esben van beépített ROM

más nem tapasztalt ilyesmit, mint garfildx? esetleg nem lehet, hogy az övé selejtes?
garf, kipróbáltál legalább még egyet a 4ből (hülye kérdés, hogyne)?
(#) Norberto válasza KMarci hozzászólására (») Márc 19, 2007 /
 
Szerintem a DS sorozatból kapható logaritmikus szabályzású is...bár nem vagyok benne biztos. Lehet, hogy azt nem küldik ingyen?
(#) lgyk hozzászólása Márc 19, 2007 /
 
1869 nem jobb, csak alacsonyabb feszre van tervezve. A DS1666 a logaritmikus verziója, TTL szinttel lehet vezérelni. Küldenek mintát boldognak-boldogtalannak szegények...

"egy 100 wattos erősítőnek a 100wattját osztod 64-el az kb 1,5watt, ez már túl hangos kezdésnek, sőt....."

Biztos, hogy jól számolsz?

Egyébként a nemhivatalos mérések szerint a DS1669 aktív zajszintje alacsonyabb, mint az ellenállásain jelentkező termikus zaj, tehát lényegében csak egy ellenállásra jellemző termikus zaj lép fel. Van egy működő panelem 1669-cel, lehet, hogy valamikor kipróbálom.
(#) garfildx hozzászólása Márc 19, 2007 /
 
Végülis szerintem nálam az volt a baj, hogy 50K ic rendeltem, mert egy 50 k trimert sorbakötöttem vele és mostmár nemtorzít, szépen müködik, csak mintha a mély hangokat vágná annyira nem észrevehető , de az én vájt fülem meghallotta
(#) KMarci hozzászólása Márc 19, 2007 /
 
lgyk, mire gondolsz?
(#) ha1drp hozzászólása Márc 20, 2007 /
 
Talán ide kapcsolódik a kérdésem:
Hogy kötitek be ezeket a digi potikat, mert azt olvastam, hogy a szokott módon (jel-leosztás) nem működik, mert a negatív periódusokat az IC levágja.
Van valami ötlet, vagy marad a MAXIM application notes szerinti ellenálláshíd?
(#) szabi83 válasza ha1drp hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
használd +- -os tápról, akkor nem vágja le sztem
(#) lgyk válasza KMarci hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
Valószínűtlen, hogy ilyen összefüggés kialakulna a lépések száma és a teljesítmény leosztása között. 10 kOhm-os ellenállás (potiállás) mellett nem fog az erősítőd 90%-on bömbölni (90W), ha 100 kOhm az ellenállásod...
(#) lgyk válasza ha1drp hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
"Van valami ötlet, vagy marad a MAXIM application notes szerinti ellenálláshíd?"

Biztos, ami biztos, jobb az ellenálláshíd. Egyébként tényleg levágja, nem is mindegy, hogy milyen irányba nézed a multiméterrel az ellenállását...
(#) KMarci válasza lgyk hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
az csak a szerencsén múlik, hogy lineáris-e ez a cucc, mert nem feltétlenül hangerő szabályozásra tervezték, ha meg igen lehet, hogy nem értenek a decibelekhez. Nem kell annak az erősítőnek 90%-on üzemelnie, elég, ha az általam említett 1%-on, azaz 1 Watton "bömböl", mivel az már egy 90dB-es érzékenységű hangszóró esetében 90dB hangnyomást eredményez a maximális 110dB-hez képest.

Betáplált teljesítmény duplázásra emelkedik a hangnyomás (hangerő) 3dB-t, ami azt jelenti, hogy 1W 90dB, 10W 100dB, 100W pedig 110dB.
Az 1 watt szobahangerő felett van egy kicsit, tehát nem egy nyugis zenehallgató hangerő, a 10W már veretősebb, a 100 pedig méginkább.
(#) KMarci hozzászólása Márc 20, 2007 /
 
bocs, azt kifelejtettem, hogy minden 10dB növekedést a fül hangerőduplázásnak érez, tehát az 1Wnál a 100W 4x hangosabb nem 100x
(#) lgyk válasza KMarci hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
Hümm. Nem egészen erről van szó.

Persze, hogy a dB-ek logaritmikus kapcsolatban állnak a kimeneti teljesítménnyel. A problémám a
100/64~1,5W
számítással van. Merthogy ez így nem yo.
(#) KMarci válasza lgyk hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
de akkor mond el mi nem jó és hogy a jó, mert ezzel okosabbak nem leszünk h "nem jó"
(#) lgyk válasza KMarci hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
Ki kell számolni a jel gyengülését a potméteren (Ohm-törvény), és kiszámolni, hogy a gyengült jel hány %-os kivezérlést ér el az erősítőn (a gain és a kimeneti impedancia függvénye). Ez nem egyszerű feladat, de becsülhető.

A számolásod csak egy teljesen ideális (lineáris) erősítőn, "végtelen" (ahol a bemenő jel feszültsége a legerősebb zaj tartományában lesz), ill. 0 végállású lineáris osztású potméternél lenne helytálló.
(#) KMarci válasza lgyk hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
Értem, akkor ez sem olyan egyszerű mint amilyennek gondoltam ez előbb-utóbb mindenről kiderül, legközelebb már nem is feltételezek ilyesmit semmiről.

Ilyen számolásokba nem bonyolódok még bele, egyelőre képzem magam az alacsonyabb szintű témákban.
Tehát akkor azt mondod, hogy valószínűleg lehet vele normálisan szabályozni egy 2*100as témát is. Egyébként ki fog derülni, mert egy LM3875-el akarom kezdeni, az pedig úgyis kevés wattos

Csak, hogy merjek-e rendelni, mert akkor már csak rendelnék vagy 4-et, úgyis akarok több erősítőt is készíteni, de attól félek kiverik beőlem a az árát a 4 IC-nek.

Honnan lehet ezt megtudni, hogy áll-e még az akciójuk? A postát gondolom a megrendelő állja ugye, ez egyébként mennyibe fáj?
(#) lgyk válasza KMarci hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
"Honnan lehet ezt megtudni, hogy áll-e még az akciójuk? A postát gondolom a megrendelő állja ugye, ez egyébként mennyibe fáj?"

Hmm. A Maxim küld ún. mintapéldányokat. Ha egy IC nem kapható, vagy irreálisan drága (ez az IC IMHO az utóbbi kategória), akkor érdemes élni ezzel a lehetőséggel. Biztos nézik, hogy egy címre mennyi ment, valamint régiónként is számolgatnak mindenféle marketingmutatókat, így a lehetőség fenntartása érdekében kéretik ritkán rendelgetni tőlük.

Ami biztos, hogy a "Free Sample" IC-kért nem kérnek pénzt, még a postát is állják. Nem írok le több dolgot, mert a rendelgetéssel foglalkozó topikok rendre bezárattak - itt mindent megtalálsz.
(#) tams hozzászólása Márc 21, 2007 /
 
Üdv!
Szerintetek ezt a kapcsolást http://www.freeweb.hu/bss/rajzok/dfenyero.gif hogyan tudnám DS1669-eé vezérelni?
A bemenetét 0-5V között kellene szabályozni úgy látom. Ezt hogy tudnám megoldani egy ilyen digit piotméterre? Mármint az érdekelne, hogy egy 10(50,100)K-s potmétert hogy kössek be úgy hogy 0 és 5V között változtassa a feszültséget? Esetleg valahogy tranzisztorral kellene vagy hogy? Tudom, hogy alapvető kérdés de sajnod nem tudom megoldani a probkémát, kérlek segítsetek nekem!
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem