Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3946 / 3948
(#) proli007 válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 28, 2024 / 1
 
Hello! Már bocs, de a legnagyobb terhelés az R27/R28-on van, 60V táp esetén 412mW..
(#) BBBalazs27 hozzászólása Ápr 28, 2024 /
 
Udv!
Adott egy (electrolux ewb 95205 w) tipusu mosógép ami mosás közben megalt.
A vezérlő panelt kiszedtem, es az r80 as ellenállás el volt durranva.
Az lene a kérdésem hogy ilyenkor milyen alkatreszeket erdemes meg cserélni, es mi lehet az ami az ellenállás eldurranását okozza/okozta.
A panelről csatolom a kepet.
Elore is koszonom a valszokat.
(#) Remci válasza BBBalazs27 hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Ilyenkor nagy valószínűséggel a táp Ic is el szállt, annak környezetében lévő iduktivitással együtt. Ezeket kellene megvizsgálni, valamint a 400v-os elkót is meg kellene mérni. Meg a diódákat sem ártana.
(#) BBBalazs27 válasza Remci hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Nagyon Szepen koszonom!
Megprobalkozom vele.
(#) Régi motoros válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 28, 2024 / 1
 
Való igaz, látod én azt nem is számoltam. Több szem többet lát...
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2024
(#) Régi motoros válasza subwoofer220 hozzászólására (») Ápr 28, 2024 / 1
 
A teljesítmény variálás nem gond, de ahogy proli említette, az a két ellenállás R27-28 lehet 1W-os,
ha valóban 40-60V közt van a betáp.
(#) Ákoska17 hozzászólása Ápr 30, 2024 /
 
Üdv!
Következőben kérném segítségeteket!
Adott egy 8 köbméteres medence, melyhez tartozik egy homokszűrős keringető szivattyú, egy uv-s fertőtlenítő és egy sóbontó berendezés.
Mindezekhez tartozik egy-egy vezérlő, melyen be kell állítani a működési gyakoriságot és a működési időt. Áramtalanításkor a beállítást elveszti, tehát nem célszerű minden egyes fürdőzés alkalmával áramtalanítani a gépészetet.

Ebben kérnék segítséget. ÁVK beépítésére gondoltam, azon keresztül szeretném táplálni a berendezéseket, hogy esetleges hiba következtében mihamarabb leoldjon.

10mA-es hibaáramú ÁVK-ra gondoltam, de nem szeretném azt sem, hogy túl hamar megszólaljon a védelem, tehát hogy feleslegesen leoldjon.
A 30mA pedig nem tudom, hogy neme túl sok màr.

Ki milyen védelmet építene ki? Milyen megoldások lehetnek?

Előre is köszönöm.
(#) Bakman válasza Ákoska17 hozzászólására (») Ápr 30, 2024 /
 
Nem azért kell(ene) az ÁVK, mert nem áramtalanítod a medencéhez tartozó berendezéseket, hanem mert nagyságrendekkel növeli a biztonságot.

30 mA-es az egész házra, nem csak a medencéhez.
(#) granpa hozzászólása Máj 1, 2024 /
 
Van egy budiventilátorom, azonosító címkéje leesett. 3 kivezetése van: b, k, zs. Semelyik párra nem reagál, pedig állítólag működött. Szakadás mindegyik között. Kinyitám és 2.5×4 cm-es elektronka van benne! Nem hozzáférhető, hogy lekövessem, visszarajzoljam. Tartalma: HCF40106, trimmer poti, 47 és 220 µ, 2-2 db. 100 k és GN1M (dióda?), 2 db. smd üvegdióda, 1 k, 10 k, 1 M, 100 n X2, Z0103 -3 lábú- (tirisztor?) és egy nem látható feliratú zöld (1 W) ellenállás.
A zs szál feketével betekerve. Lehet, hogy valami vezérlő jelre van?
(#) Bakman válasza granpa hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Kell neki állandó fázis és állandó nulla. A harmadik szál a kapcsolt fázis. Ha utóbbi aktív, akkor elindul a ventilátor és addig megy, amíg a kapcsolt fázis jelen van. Ha eltűnik a kapcsolt fázis, akkor az beállított ideig még tovább pörög a venti.

A betekert ZS lesz a vezérlő, kapcsolt fázis.

Ha áram alá teszed, a vezérlőjel nélkül is el kell indulnia az időzítés idejére. A 220 µF-os kondi szokott időnként tönkremenni ezekben.
(#) proli007 válasza granpa hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Hello! Valami lyesmi lesz benne mint az első képen, csak a kapuk helyett 40106-os inverterrel.
(#) doominogame hozzászólása Máj 1, 2024 /
 
Érdekes problémába futottam, nem tudom, van-e rá egyszerű megoldás.
Elektronikus szintjelzést kell beépítenem egy helyre. Megvettem hozzá a képen látható műszert, és a jeladót, amelyik egy rúdon csúszkáló bármi. A jeladó 0-190 Ohm között változtatja magát, a műszernek is pont ennyi kell. Csináltam egy fapados összekötést, mielőtt beépítem, s jött a bumm: fordítva mutat, ha az úszó lent van, akkor mutat telit. A rendszer 12V-os. A jeladó valami öntött dolog, nem bontható, a műszert szétszedtem, de abban sem lehet megfordítani a polaritást.
Az a kérdés, hogy létezik-e valamilyen egyszerűbb elektronikai megoldás arra, hogy megfordítsam a működést?
(#) Bakman válasza doominogame hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Egy-két helyen azt írják, létezik amerikai és európai műszer. Ha a jeladó és a műszer keverve van, akkor viselkedik így a rendszer. Vagy a műszert vagy a jeladót cseréld másik típusra, esetleg építs műszert a jeladó felhasználásával. Gondolom utóbbi felejtős, nem azért vettél kész műszert, mert ilyennel akarsz foglalkozni.
(#) granpa válasza Bakman hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Köszönöm, erre gyanakodtam, de nem adtam rá, míg nem biztos. Áram alatt (k-b-ra 230 V), nem indult el. Ha cserélni kell a 220 µ-t, akkor udvar vége. Nagyítóval is alig látni, kiszerelni a panelt se könnyű ujjgyakorlat, meg tűpáka etc.
(#) granpa válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Köszönöm, de nem látom, mert automatikus a törlés, ha sütiznek. (de azért el tudom képzelni)
(#) doominogame válasza Bakman hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Pont azért fordultam hozzátok, hogy össze lehet e állítani egy olyan egyszerű kapcsolást, amelyik megfordítja a csúszka működését? Vagyis bemenőként fogadná a 0-190 ohmot és a kimenetén kiadná fordítva: 190-0 ohm?
(#) Bakman válasza doominogame hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Minden bizonnyal meg lehet csinálni, de ahhoz kellene ismerni a műszer belső felépítését.
(#) proli007 válasza doominogame hozzászólására (») Máj 2, 2024 / 1
 
Hello! Én már rajzoltam ilyen kapcsolást. A működés feltétele hogy a műszer bemenetének egyik pontja a testen legyen. Ohm-konverter
(#) granpa válasza Bakman hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Elindult, megy rendesen az indítóvezetékre adott fázissal. Viszont a vezérjelet elvéve még >4 percig ment. (nem vártam meg míg leáll) Mennyi a szokásos időzítés ezeknél? Ha a kondi nyekk, akkor nem áll le?
(#) Régi motoros válasza doominogame hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Ha már szétszedted, pár képet dobhattál is volna...
Egyébként nem három kivezetése van a műszernek, nem lehet, hogy rossz pontra kötötted a jeladót?
(#) Gafly válasza Régi motoros hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Tápfeszültség szinte biztosan kell neki, úgyhogy összejön az a három...
Meg a hátsójáról is lehetne kép, ha már a belsője titok.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2024
(#) Bakman válasza granpa hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Ha hibás a kondenzátor, általában nem áll le, de olyannal is találkoztam, amelyik egyáltalán el sem indul. Ha jól emlékszem, talán 15 percre is be lehet állítani a potival az időzítőt, a 4-5 perc normális érték.
(#) doominogame válasza Régi motoros hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Nem, sajnos ez ilyen. De találtam megoldást, ennek a műszernek van olyan ikertestvére, ami olajnyomást mér és fordítva reagál a szenzor ellenállására, mint a mostani műszerem, vagyis pont illeszkedik a fordított szintjeladóhoz. Rendeltem egyet, szétkapom mindkettőt és a kettőből összeépítek egy olyat, mi pont jól fog mutatni. Ezzel a témát megoldottnak gondolom. Mindenkinek köszönöm.
(#) granpa válasza Bakman hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Kivártam, >5' után kikapcsolt.
(#) nagym6 válasza doominogame hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Olajnyomás szenzor nagy eséllyel más ellenállás értéket változtat mint a szintjelző, ennek műszere nem a 190Ω-hoz passzol.
Majd kiderül ha már megvetted.
(#) Lamprologus válasza doominogame hozzászólására (») Máj 3, 2024 /
 
Építsd be fordítva a szintérzékelőt! Tudom kicsit macerásabb a tartály aljába beszerelni, de akkor mást nem kell variálni.
(#) Geri86 hozzászólása Máj 3, 2024 /
 
Sziasztok.
Itt kérdezek mivel nem tudom hova való lenne. Adott egy aktív hangfal aminek egy nagy jack illetve xlr csatlakozója van nyílván monó. Milyen csatlakozót vagy jel átakakítót ajánlanátok, hozzá, hogy pl telefont vagy bluetooth modult, tehát sztereó jelet ráköthessek?
Előre is köszi.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2024
(#) kadarist válasza Geri86 hozzászólására (») Máj 3, 2024 /
 
Szia!
A feliratok szerint képes sztereó jel fogadására?
(#) Gafly válasza Geri86 hozzászólására (») Máj 3, 2024 /
 
Adatlap szerint a két csatorna jelét két néhány (tíz?) kOhm ellenállással közösíted, és mehet is az "Unbalanced" bementre.
(#) SzervízMacska válasza Gafly hozzászólására (») Máj 3, 2024 /
 
Én csak két szimmetrikus bemenetet látok ezen…
Következő: »»   3946 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem