Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   549 / 3950
(#) Bandito7 hozzászólása Júl 5, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretnék áthangolni egy akai aj-360h rádiót 71-78 mhz-ről 88-95mhz-re, de sajnos az fm rezgőkört már régen, még az első próbálkozásomnál annyira széthúztam, hogy kiegyenesedett, és már nem emlékszem rá, hogy hány menetes, stb. Próbáltam tekerni másik rezgőkört, de azzal még a tv2-is bejött+sláger+mr2. Más csatornára nem sikerült behangolni. De érdekes, mert a frekvenciatáblázatok alapján a sláger és a tv2 között 300mhz van. nem értem, hogy ezt hogy csináltam egy rezgőkörrel. Azért szeretném áthangolni, mert ezek a régi rádiók mindent jól fognak. Sajnos nem vagyok műszerész és nincsenek műszereim se, csak egy multiméterem, azzal meg nem sokra megyek. Tudtok abban segíteni, hogy milyen huzalból hány menetet tekerjek, hogy kb kijöjjön a 88-95 mhz? Ezen a linken tudjátok megnézni a kapcsolási rajzot (http://bandito7.1stfreehosting.com/1.jpg), az L104-es tekercs lenne az áldozat.
Előre is köszönöm!
(#) nagy hoho válasza beriv hozzászólására (») Júl 5, 2009 /
 
Helló! Infrával 3,5 métert áthidalni nem gond. Egy db infra dióda az adó oldalon,és egy TSO1736 a vevő oldalon. Az utóbbi egy erősítővel ellátott vevő dióda. Célszerű egy-egy lencsét használni az adónál és a vevőnél. Valamint infra szűrőt ami egy negatív film feketére exponált darabjából készülhet. A vevőt célszerű egy csőben elhelyezni,hogy az egyéb zavaró fényt pl: nap sugárzást kizárd.Mivel szabad szemmel nem látható az infrafény,így célszerű a vevő dobozába egy vissza jelző nagy fényerejű ledet látható helyre elhelyezni, ez meg könnyíti a beállítást. Ha a kocsihoz elég közel lehet tenni az inra érzékelőt / 1- 1,5 méter/ Akkor egy dobozban ellehet helyezni az adót és a vevőt is a fentiek betartásával. Akkor a kocsiról visszavert infra fényt érzékeli a vevő.
(#) gg630504 válasza zoka hozzászólására (») Júl 5, 2009 /
 
Régebben még ferritmemóriát is használtak.
Kis ferritgyűrűt mágneseztek fel ( 2 irány van, tehát 1 bit ).
Kicsit macerás az írás-olvasás.
(#) kassail hozzászólása Júl 6, 2009 /
 
Régi, 15-16 éves AS135 Philips lemezjátszóm fordolatszáma leesik ha ráteszem a tűt. Mi lehet az oka? De leginkább ki tudná megjavítani Debrecen és környékén?
(#) proli007 válasza Bandito7 hozzászólására (») Júl 6, 2009 / 1
 
Hello!
Ha jól gondolom, ennek alapból a 66..73mhZ-es frekin kellett volna üzemelnie, nem 71.78-ig. De kb. 3 menet, 6mm-es átmérőn.

Leginkább egy Woblerszkóppal lehet ilyen munkát végezni, de legalább egy frekimérő (esetleg egy másik rádió, amivel a 10,7MHz-el feljebbi oszci jelét tudod venni).

De az átalakításnak azért más buktatója is lehet.
- Előfordul, hogy a tranyók már nem mennek 100mHz-en.
- Nem csak az oszcillátort, hanem a modulátor áramkört is át kell hangolni.
- Az OIRT és CCIR sávnak, más az átfogása. (7/20MHz, de látom nem akarod az egész sávot venni.)
- Minden esetre, célszerűnek látszik a forgóval párhuzamos 15pF-os kondit (C112) csökkenteni, vagy kivenni. (ugyan így a C104-et) Ettől az RC viszony is megváltozik, és az átfogás is nő.
- Az oszcit visszacsatoló C109-es kondit is lehet csökkenteni kellene.
- Adott esetben, a bementi "sávszűrőt" is hangolni kellene. (L101-C101-L109)

A régi tunerek azért voltak jobbak, mert a forgókondis hangolású körök jósági tényezője jobb volt, így a tuner erősítése, majd 10dB-el volt nagyobb. Nem azért, mert "régiek voltak".

A vevők, általában felső keverésűek. Azaz az oszcillátor a KF frekivel, a vett frekvencia felett van. De ha az oszcid a sáv alatt van, akkor is kikeverheti a KF jelet.
Ha a modulátor nincs jól hangolva, vagy erős az adó, "alulról és felülről" is tud venni a vevő.Ennek hibás vételét, nevezik tükörszelektivitásnak. Tehát, ha nem tudod hol jár az oszci, akkor nem tudod milyen a keverés. Néha arról veszed észre, hogy mást is vesz (mint nálad), vagy az AFC ahelyett, hogy behúzná az adót, kilöki.

Amúgy nem biztos, hogy a frekikben jól eligazodsz. Lehet, hogy szerinted 300MHz (a kis "m" millit jelent) van köztük, de lehet, Te valami kábel TV-s csatornát veszel, ami oda van konvertálva, ahova akarják.

De nem lebeszélni akarlak róla, hanem csak ecsetelni a buktatókat. Sok sikert!
üdv! proli007
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Hello!

Köszönöm a részletes választ!

Úgy döntöttem, ha tárolásra lenne szükség, marad az aksi. Gondolom kondenzátorral nem megy.

Abban még tudnál segíteni, hogy miért véletlenszerűen kapcsol be a tápfesz ráadása után valamelyik LED ?
Vagy esetleg induláskor egy pillanatra reset-et kellene kapnia, és akkor menne az elejéről ?

Üdv!
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Hello!
Természetes, hiszen nincs Reset jel, így onnan indul, ahonnan akar. De ha így átépíted, már jó lesz.
üdv! proli007
(#) wtc hozzászólása Júl 6, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretnék egy kódzárat építeni, és lenne pár kérdésem.
Szóval a kapcssolási rajzon brx47 tirisztor van, én brx49-et kaptam, azzal is működni fog?
És a másik kérdés az, hogy hogykössem be a relét?
5 lába van, és most hova kössem a kódzárat, illetve azt az áramforrást amit kapcsoni akarok vele?
Válaszotokat köszönöm!
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Akkor így építem, köszi
(#) vicsys válasza proli007 hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Ez az! Ez kellett! Nagyonszépenköszönömszépen!
(#) qvasz2 válasza wtc hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
A tirisztor biztosan jó. ( csak nagyobb feszültséget is tudna kapcsolni a tiéd, de az itt nem számít )
A reléről meg kéne valami adat vagy kép vagy valami, hogy segíteni lehessen
(#) wtc válasza qvasz2 hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Szia!
Először is köszi, és a képen mellékeltem a ralé lábkiosztását.
A relére az van írva, hogy 6V és még az hogy 10A/250V
ezeket tudom mi, de még az is rávan írva, hogy V36, azt nem tudom mi, és akkor most hogy kössem be ezt a relét?
Köszi előre is!
(#) Stefan válasza wtc hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
A relének a 2 kivezetése ahova nem írtál semmit az a tekercs amit bekell kötni az áramkörbe. Polaritás mindegy.
Az NO: Normally Open , NC: Normally Closed
Jelentés: Alapállapotban a COM és a NC között rövidzár van, ha feszültséget adsz a tekercsre akkor COM és NO között lesz rövidzár-
Tehát: Két nem jelölt láb > áramkör
COM és NO a vezérelni kívánt áramkör

Üdv!
(#) rainchey hozzászólása Júl 7, 2009 /
 
Hali! szeretnék csinálni led kijelzős hőfokmérőt, motor hőmérsékletének mérésére. erről konkrétan nem találtam semmit de találtam egy forrasztóállomást amin van hőfokmérő. az volna a kérdésem hogy ez nekem jó lenne? esetleg kéne még hozzá valami? írjatok pls! köszi
(#) kopaszs hozzászólása Júl 7, 2009 /
 
Sziasztok egy 12v-al működő erősitőt be akarok épiteni kocsiba azt közvetlen köthetem az aksira vagy kell valami tápot késziteni?
Még egy dolog é ha mondjuk az erősitőnek szimetrikus táp kell?
(#) abonyi sándor hozzászólása Júl 7, 2009 /
 
sziasztok,azt szeretném kérdezni,hogy sony toronyhoz létezi-e hangprocesszor?Mint például:technics sh-ge 90. Ha nincs,vagy a sony nem gyártott ilyet akkor írjatok nekem,akkor nem keresem tovább.De vajon olyan is felmerűlt az agyamban,hogy lehet-e beleépíteni sony hangszíntszabályzóba valamilyen panelt,ami pléldául a hangprocesszort utánozza?Lásd:technics sh-ge 90.
(#) pleso válasza kopaszs hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
szeva nyugodtan rákötheted az aksira az erőlködőt nem kell elé semmiféle táp!
(#) kiskacsa2009 válasza wtc hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Amúgy honnan tudod, hogy olyan trizisztor van a rajzon?
én is ezt akartam megkérdezni kb egy hónappal ezelőtt, hogy milyen trizisztor kell hozzá?
(#) qvasz2 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
A forrás oldalon a hozzászólásokban írták, hogy nincs típus megadva, azután kiegészítették a cikket
(#) mex válasza qvasz2 hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Jó oda a P0102 is, ez kapható, a többi kifutott tipus, csak elfekvő készletek vannak.
(#) abonyi sándor hozzászólása Júl 7, 2009 /
 
Nagyobb hatású légpuska! Sziasztok! Volna még egy találmányom. Hogyan lehet legolcsóbban egy légpuskánál nagyobb hatással rendelkező fegyvert készíteni? Kell hozzá:egy légpuska,ti tudjátok mennyiért szerzitek be.Talán min.1000- ért is valaki oda adja.Kell hozzá Disznóölő patron/ugyan az mint a 'p a' kézi maroklőfegyver vaktölténye 9mm/,kell hozzá egy rapid acélból /gyorsacél/elkészített ütőszeg,és egy nagyon gyenge rugó ami az ütőszeget kimozdítja,de benne hagyhatjátok a rugót,/ami a dugattyút mozdítja/csak így nehéz lesz felhúzni,és veszít a céltartásból elsütésekor. A mechanikát azt ti oldjátok meg,vagyis az ütőszeg belehelyezését,és kimozdulását KB:0.4mm-re. A szétszerelt légpuska csövét a toroknál bele fúrtok esztergán olyan mélyen mint a disznóölő patron hossza,de kell még ráhagyni annyit ami még ki nyílik elsütéskor körülbelül:6-7mm.Amikor ez elkészült körülbelül:45 fokban esztergán a még besüllyesztjük a 4.5mm-s csövet hogy a kiömlő nagy nyomású gáz el tudjon indulni a cső hossz irányában. Készítsünk olyan készüléket/célszerszámot/ mint például:lásd az orvosi injekciós fecskendő,ennek elvén működjön.Esztergán ezt a célszerszámot átfúrjátok esztergán/4.5mm+- 0.2mm,de inkább +. Amikor ez megvan az oldalát kidolgozzátok hogy beleférjen,vagy is bele tudjuk helyezni a 4.5mm-s lég.lövedéket.A célszerszámot belehelyezzük a 9mm-s furatba,és a célszerszámban elhelyezett lövedéket ki nyomva a csőbe.Azután belehelyezzük a 9mm-s patront.Felcsukjuk a csövet,de ez által az ütőszeg rugó is fel van húzva. De hangsúlyozom:Nagyon precíz legyél. Legelső próba: Távol tartsd,és egy kézben a fegyvert,és fordítsd el hátra a fejed.Baleset veszély véget.Vagy befogjuk satuba,és madzaggal meghúzzuk távolról az elsütő billentyűt/ravaszt/.De ha be válik,és meg akarsz tartani egyet,akkor a S...a 631-est ajánlom/vadi újat vegyél (cseh gyártmány)/KB 30-40000ft.A boltban+egy távcsövet vegyél az pár ezer forint. Balesetmentes szórakozást kívánok! Figyeljünk,vigyázzunk egymásra!
(#) qvasz2 válasza mex hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Nekem ez sem ismerős. Hol kapható? (Lomex-ben nincs)

Akkor már inkább BT149 v BT169
(#) SALáta válasza abonyi sándor hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Szerintem ez nem ide tartozik, egy coilgun igen. Amúgy hoznak nagyobb kaliberű légpuskákat az országba, jóval erősebbek a szlovák puskáknál (spanyol) és az ára is baráti, távcső nélkül (minek az?) 16 körül van új.
(#) abonyi sándor válasza SALáta hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Megértelek,csak akkor melyik honlapra írtam volna,mert itt böngésztem
(#) mex válasza qvasz2 hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Erre a helyre nagyonis megfelelő, és az árába sem pusztulsz bele Bővebben: Link
(#) Csabixszusz hozzászólása Júl 7, 2009 /
 
Sziasztok
Vettem egy toroid trafót (most először). Van 2 piros és 2 fekete kábel. Melyik megy a hálózati feszültségre és melyik a transzformáltra?
Jah és van rajta egy ilyen elég jól a trafóra dolgozott fólia. Azt levegyem vagy hadjam rajta?
(#) zoka hozzászólása Júl 7, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni:

Van egy relém, amit csak egy meghatározott ideig (pl.:5 perc) kellene működtetni, vagyis egy pillanatnyi magas szintű jel áll rendelkezésre, aminek el kellene indítani egy időzítő áramkört, és ezzel együtt a relét meghúznia, majd ha az idő letelt, akkor a relé ismét "nyugalomban" legyen. A dolgot bonyolítja, hogy ha a visszaszámolás során ismét magas szintet kap, arra ne reagáljon.

Szerintetek ezt mivel lehetne megoldani ?
(#) qvasz2 válasza Csabixszusz hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
A fólia az a szigetelés, ne szedd le.
Általában a primer a vékonyabb vezeték (230 V), mert az csak mA nagyságrendű áramra van méretezve. (persze ha nagyobb a trafód összteljesítménye, akkor lehet a primer is izmos drót)
A szekunder általában a vastagabb, mert az Amper nagyságrendű áramot kell leadjon.
De néha a primert kétszeresen szigetelik (2 db csőbe is behúzzák), és akkor első ránézésre az tűnik vastagabbnak, de itt a vezeték vastagsága számít, nem a szigetelésé.

Ellenállásméréssel is el lehet dönteni: a primer ellenállás jóval nagyobb általában.
(#) kopaszs válasza Csabixszusz hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
A fóliát hagyd szerintem nyugodtan rajta az védő fólia.
Általában oda kell a tápot kötni ahol a legnagyobb ellenállást méred de ha tudnál róla képet talán jobban tudnák segiteni
(#) qvasz2 válasza zoka hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
Ezt úgy hívják: nem újraindítható monostabil multivibrátor.
Lehet tranzisztoros, lehet 555-ös IC.
Következő: »»   549 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem