Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   567 / 577
(#) Gafly válasza fgyj hozzászólására (») Nov 2, 2022 / 1
 
Hasznos információ, köszönjük szépen.
Ha ismét sorra kerül a készülék, akkor fel fogjuk használni.
(#) velegiistvan válasza fgyj hozzászólására (») Nov 2, 2022 /
 
Köszönöm mindenkinek, holnap nekifutok.
(#) tdi75 válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Van itt légrés bőven. Ha csak közelítek egy vaslemezzel akkor már érezni hogy kezdi megmozgatni az 50 Hz. És persze hogy ott van mellette a kimenőtrafó vele párhuzamosan azonos állásban. Úgy még könnyebben szór rá a hálózati. Holnap majd átlemezelem aztán meglátjuk hogy mit csináltam.

325 táp.jpg
    
(#) Gafly válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Újratekercselés után nagyon gyalázatosan lett bevasalva.
Maga a tekercselés is hasonló minőségű?
(#) tdi75 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Nem tudom . hamarosan megbontom a trafót, csak kicsit pihegek egy sör meg pálinka mellett.
Nyakig vagyok egy építkezésben (külső szigetelés) és megpróbáltam kihasználni hogy nincsenek itt a melósok a nyakamon és pótolni egy egy két dolgot pl:. csengők kamera a kapunál, mert nem látok ki.
(#) Gafly válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Ez szerintem nagyon megvár...
(#) granpa válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Sör és pálinka után én sem látok ki, pedig 15 m, egyenes.
(#) tdi75 válasza granpa hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 

Nos megnéztem tegnap a hálózati trafót. Nem hiszem hogy bárki hozzányúlt volna. Mindennek nagyon gyári jellege van. A vasat sem csavar fogta össze hanem két meghajlított vastag drót.
(#) tdi75 válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
A kép lemaradt
(#) gkari válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Valószínű, hogy "munkaversenyben", vagy "újításként" készült, tényleg újítás, csak kösz.
(#) erbe válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Csöves szerkezetekben voltak ilyen kivitelű trafók.
(#) pucuka válasza erbe hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Csöves rádiókban szinte általánosan használták. Tették a dolgukat évtizedeken át.
(#) granpa válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Ez elég macerás lesz, de újra lemezelés után lehet csavarozni. Előbb próbáld kissé összeütögetni, hogy csendesedik-e.
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Meg akkor már egyenként lemezelje be, ne "kötegelve".
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Ilyen szándékkal indított.
(#) tdi75 válasza granpa hozzászólására (») Nov 7, 2022 / 2
 
Változott, kicsit jobb lett, de csodák nincsenek. Nem véletlenül teszik messze egymástól e két cuccot.
(#) tdi75 válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 7, 2022 / 2
 
Lassan kezd körvonalazódni.
(#) em válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Lágyvas lemezből hajthatsz hozzá árnyékolást. Kompakt tranzisztoros készülékekben bevett szokás volt a hálózati trafót bedobozolni. Csak ne legyen túl vékony a lemez.
(#) Gafly válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Apám ezért a lemezelésért sem dícsért volna meg, bár jelentősen jobb mint az előző állapot.
A teljes brumm mentesség annyira nem volt szempont annó. Örültünk ha szólt...
(#) tdi75 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Szia! Tudom hogy nem lett valami húdehajde szuper, de egy dolgot mentségül fel kell hozzak. Valahogy a lemezek kivágása sem volt túl egyforma. Némelyiknek hegyes szögű volt a sarka némelyiknek meg tompa. Láttam már olyan mai újkori EI lemezeket hogy csak pislogtam annyira egyforma volt mind.
De anno az volt a cél hogy működjön. Viszont a trafó mágneses szórása csökkent, és egyben a nyugalmi árama is csökkent. Így nem volt hiábavaló az a két elszöszölt este.
Viszont van más dolog. A dobváltónak az úgymond kerékagya az valami nagyon hitvány spiáter öntvény. Szinte morzsálódik és nem lehet a tengelyén rögzíteni a csavarjaival. Előfordult már másnak is ilyen? vagy ez csak nálam valami egyedi eset.
(#) fgyj válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 9, 2022 / 1
 
Gondolom, erről van szó. A fényképezett régi készülékemben ez az alkatrész (a dob arretáló szerkezete) jó anyagból volt (szétszedtem, összeraktam gond nélkül).
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2022
(#) tdi75 válasza fgyj hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Nem nem. Amint lesz időm fényképezek egyet. Én arról beszélek, ami a dobváltó tekercseit tartja. Ugyan így két csavarral van rögzítve, csak bent van a bakelit burkolat alatt. Nem tudom hogy mi történhetett vele, de úgy morzsálódik szét mint a száraz kenyér.
(#) tdi75 válasza fgyj hozzászólására (») Nov 9, 2022 / 1
 
Ugyan nem fényképeztem majd ha hazaérek. De itt a fórumon találtam egy képet.
Amit pirossal bekarikáztam arról beszélek.

dob.jpg
    
(#) fgyj válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
A dob tengelyén sorakozó alkatrészek az én készülékeimben igen kemény fémként viselkedtek (csavarjaikat nagy erővel meg lehetett húzni, ismétlődően).
Ha egyes szériákban spiáterből vannak ezek a darabok, akkor azok egy idő után valóban szétmállhatnak az ún. cinkpestistől.
Régi mechanikus számológépek javítása közben megismerhettem ezt a kellemetlen jelenséget. Gyakran spiáterből készültek a számbeállító tárcsák. Ezek könnyen szétmorzsálódtak (vagy egymással összeforrtak nyomás alatt), ha tartós fagy érte őket. A beteg alkatrész fertőzni is tudja a vele érintkező egészségest.
A fotón szovjet "Feliksz" („Феликс”) számológép dobszerkezete látható. (Ott pluszban ónt is használtak, így még az ónpestisre is kellett számítani.)
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2022
(#) tdi75 válasza fgyj hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Megpróbálok valami anyagot szerezni pl réz amiből viszonylag könnyebben ki tudom "faragni" ezt az alkatrészt.
(#) tdi75 válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Nekem ilyen. Szerintem ez már lassan menthetetlen, ezért is gondolkodtam a cserében.
Viszont átraktam a kimenőt máshova. tudom hogy nem az az eredeti helye, de így legalább nem zavarja amit a hálózati trafó szór.
(#) jani1987 válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Rémlik valami, hogy talán akad egy ilyen otthon. Délután megkeresem.
(#) fgyj válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Ha nem sikerülne jó alkatrészt szerezned, talán meg lehetne szilárdítani erős kétkomponensű fémragasztóval, mielőtt teljesen szétesik.

A korábbi fotómon piros nyíllal jelzett alkatrész (ugyanazon a tengelyen) rendben van?
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2022
(#) tdi75 válasza fgyj hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Szia! Úgy emlékszem hogy igen, de még ránézek egy párszor. van még mit csinálni a rádióval.
(#) criollo hozzászólása Nov 25, 2022 / 2
 
Sziasztok!

Van egy majdnem nagykorú Orion tévénk. (Stereó, elég nagy képernyővel).

Működőképes, bár a scart csatlakozóját érdemes lenne javítani, (egy kis forrasztás segíte,szerintem) mert mozgani kell a kábelt csatlakoztatásakor.

Ha valaki szeretné a gyűjteményébe, szívesen megválunk a nyugdíjas készüléktől.
A TV-t a XVII. kerületből tudjátok elvinni.

Orion TV.jpg
    
Következő: »»   567 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem