Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1019 / 1203
(#) progee válasza Bakman hozzászólására (») Feb 10, 2018 /
 
Kiegészítettem a demo programot, hogy beolvasás után ellenőrizze "szabványos" karaktert kapott-e.

  1. if ((temp >= 97) and (temp <= 122)) or ((temp >= 65) and (temp <= 90)) or ((temp >= 48) and (temp <= 57)) or (temp = 0x0B) or (temp = 0x0E) then
  2.           begin end else error := 1;   //kisbetű, nagybetű, szám, start byte, stop byte


Ha nem megfelelő a karakter akkor hibának tekinti. Kivettem még továbbá azt a sort, ahol vár 20db hiba bekövetkezésére. Így ha hiba van azonnal újraolvas.
Ezzel annyit sikerült elérnem hogy 95%-os pontossággal működik 20-40 cm-ről a demo, viszont értelmetlen tovább kísérletezni vele, mert nagyobb távolságról már nő a hibaszázalék is, így pedig megbízhatatlan.

Amit ajánlottál az egy kb 6.000Ft is cucc.
Vannak olcsóbbak is a piacon, és egy kisebb hobby projecthez talán azok között is lenne használható.
Használ valaki olcsóbb 433MHz-es eszközt, ami működik is?

Ilyneket találtam:

CC1101 10dBm 500m

SI4463 20dBm 2000m

Lora Kit Arduino
(#) Elektro.on válasza progee hozzászólására (») Feb 10, 2018 /
 
Mekkora tápfeszt adtál az adónak?
Ha jól emlékszem 12V -ig simán mehet.
(#) Bakman válasza progee hozzászólására (») Feb 10, 2018 /
 
A Lora Kit hasonló lehet ahhoz, mint amilyennel most kísérletezel. A másik kettő nagyobb teljesítményt tud adni, mint az itthon megengedett és a kezelésük is kb. agyrém, lesd meg az adatlapjaikat.
(#) storm hozzászólása Feb 11, 2018 /
 
Sziasztok,

Szeretnék segítséget kérni tőletek, szereztem egy dspic-et, illetve vettem hozzá egy pickit3-at, a kérdés az lenne, hogy milyen programmal lenne érdemes elkezdenem programozni C-ben? Eddig csak arduinoval foglalkoztam.
(#) pajti2 válasza storm hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Én a notepad-ot javasolnám

Fordítani van két opciód. Az egyik az mplabx + xc16 (új), a másik az mplab + c30 (régi). Az új egyenlőre még nem igazán kiforrott, ha stabil cucc kell, válaszd a régit.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
(#) storm válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Értem, és esetleg találok valahol valami leírást ezzel kapcsolatban? Sajnos nagyon vakon vagyok még.
(#) pajti2 válasza storm hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Találsz bizony, még pedig annyit, hogy sok is lesz, szóval előbb válassz

Itt egy tool archive gyűjtemény: Bővebben: Link

A leguccsó mplab és c30 fordítók win7-re még feltelepülnek, későbbi win-ekre már problémás. Nem írtad, milyen OS alatt vagy. Valaki jelezte korábban vagy itt, vagy a haladó topikban, hogy a 8.89-es mplab még win10-re is feltelepült neki - olvass vissza pár hetet. Linux alatt win emulátorról nincsen hírem, de az X-nek szerintem van linux verziója is.

Kezdésnek telepíts fel valamit, és ha tényleg feltelepült, utána jelezd, mit telepítettél fel, és majd annak alapján tudunk többet segíteni.
(#) usane válasza progee hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
A hopeRF-nek is vannak újabb adóvevői 1000Ft körüli kategóribában ami elvégzi a kódolást, nézz szét köztük.
(#) progee válasza usane hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Valóban jó árban van!
Működtetése viszont sokkal összetettebb. Ha jól látom 3.3v-ról üzemel, tehát gondolom kellene egy szintillesztést csinálnom az 5v-os pic-emhez. Talán 74HCT245-el.
Egyszerűbben működtethetőt nem ismersz véletlenül?
(#) Bakman válasza progee hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Vannak UART kapcsolattal rendelkező RF modulok de azok jellenmzően drágábbak, pl. APC220.
(#) progee válasza Bakman hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Most ezt találtam. Biztatónak tűnik: HC-11 433MHz RF vezetéknélküli soros UART modul
(#) Bakman válasza progee hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Valóban jónak tűnik, csak pár AT parancs kell hozzá.
(#) usane válasza progee hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Nem néztél szét rendesen.
Akár Innen is keresheted a típusokat és adatlapokat, de megtalálhatóak több helyen. Ezek adók is meg vevők is, de kereshetsz csak adó és vevő párost is az oldalon. A HEStoreban vagy a CHIPCAlőDőknél is találsz belőlük raktáron.
Szinte a legtöbb SPI-s, de az az AT-s is jól néz ki amit te találtál.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2018
(#) Bakman válasza usane hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Az UART protokollal rendelkező RF modulok általában azért olyanok, amilyenek, mert egy ismert RF chip mellé raknak egy kontrollert is. Azok az RF modulok, amelyek SPI csatolófelülettel bírnak, nem tartalmazzák a kontrollert és a kezelésük sok-sok regiszteren keresztül történik. Ha az embernek van rá ideje és haja, hajrá. Szerintem.
(#) usane válasza Bakman hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Igazad van, de mivel sokallta az APC-t és mivel alapból sima RF kimenetessel és Manchesterrel kezdte, gondoltam eljátszik ezzel is. Bár lehet azt is csak másolta, nem tudom. Viszont talált több lehetőséget is, csak adtam neki olyan választást ami kapható nálunk is.
(#) storm válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Felraktam az mplabx-et, de szomorúan tapasztaltam, hogy fizetős hozzá a fordító. Windows 10-et használok amúgy.
(#) AZoli válasza storm hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Szerintem nem fizetős az, csak bizonyos optimalizációs szint fölött.
(#) Firefighter1 hozzászólása Feb 12, 2018 /
 
Sziasztok!
Nem szoftveres hanem hardveres inkább a kérdésem!

Szeretnék fordulatszámot mérni amit egy PIC végezne... értelmezne.
Ami a bajom hogy kicsi a helyem... meg minden/kics/
Egy 18 centis kerék, amin egy 12-14 centis tárcsa (fogaskerék) van, azzal kéne valahogy megoldjam! Valami olyasmire gondoltam hogy mágnest aplikálok a tárcsába, mert az optikai nem jó megoldás!
Ti hogy csinálnátok? Mivel ?

Minden ötletet szívesen veszek
(#) pipi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 12, 2018 / 1
 
mágnes+hall cella
(#) pajti2 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 13, 2018 / 1
 
Jó a hall cella is, de van reed relé is, és az olcsóbb (najó, törékenyebb is, viszont nem kell pozíció kényesen szerelni mechanikailag).

Mágnesből van szupermágnes, kb egy köbcentis darabka már viszi rendesen.
(#) pajti2 válasza storm hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Van free verzió is belőle, igaz, az korlátozásokkal, és néha elég viccesen pont nem férsz bele bizonyos korlátokba, de attól még van ingyenes is. Kényeztetve persze nem leszel - az tényleg pénzbe fog kerülni. Akarsz egy tippet? Térj vissza win7-re
(#) Firefighter1 válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Én ilyenkor szkeptikus vagyok... ( De csak azért mert nem értek az elektronikához!)
A Reed relé fog tudni olyan gyorsan dolgozni?
Van egy két 8x10mm "gombellem szerű" szupermágnesem,
Akkor a felé haladok!
(#) Bakman válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Használj Hall elemes érzékelőt, annak kevesebb hely kell mint a reed relének igaz, tápfeszültséget is igényel.
(#) Firefighter1 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Ott lesz a PIC mögötte úgyhogy plusz egy betáp már nem oszt nem szoroz...
Már keresek is valami ideillőt!

Köszönöm
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2018
(#) pajti2 hozzászólása Feb 13, 2018 /
 
Gányolási tapasztalatra lenne szükségem

USB töltőt használni tápegységként pic-hez mennyire gáz? Milyen feszültség viszonyokra számíthatok abból? Nem kimondottan az egyik töltőből, hanem ha mondjuk veszek 100-at, mind másfélét máshonnét, mi a legrosszabb eset, amivel még össze fogok találkozni? Dióda + kondi 10000µF kell a kimenetére stabilan tartani valami feszültséget, vagy elég csak a 10000 uF, vagy anélkül is működőképesen tud tartani egy pic-et 3.3v-os stabkockán keresztül?
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2018
(#) Bakman válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Én egy csomó kontrollert használtam USB töltővel, ebből nem volt gond soha. Igaz, én nem csökkentettem 3,3 V-ra a feszültséget. 100 nF ahova kell, plusz a tápvonalra (elejére és közepére) egy-egy 4,7 µF-os kondi.
(#) pajti2 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Ami kontrollereket használtál hozzájuk, azok mennyire voltak kényesek feszültség ingadozásokra?
Például LF cuccok voltak, amiknek 2.2v-tól 5v-ig mindegy, hogy mit kapnak, mert ráadásul még az órajelüket is alacsonyan tartottad? Vagy volt olyan eset is, ahol tuti biztos kifagyott volna a cucc, ha akár csak egy pillanatra 4.5v alá megy a feszültség, és olyankor is atom stabilnak bizonyult az usb töltő?
(#) Bakman válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Elsősorban a K22-es széria tagjait használtam ilyenekre, azok bírták a kiképzést. Igaz, széles feszültségtartományban képesek működni, ezért is esett rájuk a választásom. Szerény véleményem szerint az egyik legjobban sikerült család más okok miatt is.
(#) silent15 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Ezen én is gondolkoztam, ahogy olvastam a hozzászólásokat. Hasracsapva megnéztem egy reed relé doksiját hestoreból;
Záródási idő (beleértve az érintkező pattanását 0.6ms, nyitási idő 0.1 ms. Ebből adódóan a legnagyobb sebesség amire képes az 0.7ms, ~1400 fordulat/mp. Kiváncsi lennék, hogy a valóságban is képes e erre?
(#) Bakman válasza silent15 hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
A Hall elemes kapcsoló pergés és mechanikamentes.
Következő: »»   1019 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem