Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   960 / 1203
(#) kissi válasza silent15 hozzászólására (») Jún 28, 2017 /
 
És ez így van !
(#) kriszrap hozzászólása Jún 28, 2017 /
 
Idézet:
„Nem tudom most hogyan van kötve, mindét módszer működhet. Ha páthuzamosan vannak, akkor mehet ugyan az a Data, Clock, tárolás mindháromra, hiszen minden szín ugyanazt a ledet választja ki, így egy 0x80-at írva, majd végigléptetve sorba végigmegy mind a 8 leden. A PWM jeleknek persze különbözni kell. Mivel így alacsony lesz a ledek kitöltési tényezője, emelni kellene az áramon, de ezt ugye a 595 korlátozza (bár az adatlap a dinamikus terhelésről nem ír). Érdemes kicsit utána számolgatni mire mennyi idő maradhat, ha ezt így oldod meg.”

Most sorba van kötve a shift végén lévő lább adja a DATA-t a következö lábra.
Párhuzamnál arra gondoltam hogy a data lábakat külön vezérelném de minden más marad . Melyik jobb??
(#) ktamas66 válasza kriszrap hozzászólására (») Jún 28, 2017 /
 
Akkor egyenlőre hagyd így, úgyis csak az elején egyszer kell egyszer kitolni azt a három egyest, utána ugyanúgy csak eggyel kell arrébb léptetni.
(#) godfather9149 hozzászólása Jún 29, 2017 /
 
Sziasztok!

Egy LM35 hőmérsékletszenzorral (10mV/°C) szeretnék hőmérsékletet figyelni, majd ennek függvényében egy pwm-et megoldani PIC16F1825-el.A probléma a következő: beállítom a PIC ADC-ét és a referenciafeszültségét 2,048V-ra, de az ADC továbbra is Vss-hez viszonyít. Ezt kivéve minden teljesen jól működik. Mit rontottam el?
  1. FVRCON=0b11000010;     //FVR set to 2.048V, page148
  2.       Delay_ms(100);
  3.       ADCON0=0b00001001;     //ADC ON, AN2 pin, page 158
  4.       ADCON1=0b11110011;     //Right justified, FRC clock, Vref-=VSS, Vref+=FVR, page 159
(#) dokidoki válasza godfather9149 hozzászólására (») Jún 29, 2017 /
 
Mármint a Vdd-t akartad írni, mert amúgy a Vss az a GND illetve az áramköri nulla lenne. Attól felfelé mérne a Vref -ig. Az LM35 emlékeim szerint 5 Volt táp esetén 2,5V kimenetet ad, ez változik fokonként 10mV-ot. Így ha nem használsz valami osztót az AD bemenetén akkor betetőzik a konverzió ... De lehet, hogy tévedek.
Bocsánat, tévedek... már nem törlöm.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2017
(#) godfather9149 válasza dokidoki hozzászólására (») Jún 29, 2017 /
 
Igen, jogos, Vdd.
Az LM35 (adatlap) bekötésénél semmi extrát nem követtem el, csak rákötöttem az 5 voltot meg a testet, így a kimeneten 250mV van 25 fokos hőmérsékletnél, az adatlap szerint 2 foktól 150 fokig használható ezzel a kapcsolással.Szóval 20mV-tól indul a kimenete.

Egyelőre csak egy poti van bekötve az LM35 helyére.

A programban a dutycycle állító lépcsős függvény első lépcsője 200-nál van, ami 400 mV-nál lenne 2,048V Vrefnél. Viszont nekem az első ugrásnál én 980 mV körüli értéket mérek az analóg bemeneten, amit ha kiszámolom, akkor a referencia még mindig a Vdd.Ettől fölfelé tök jól működik minden, csak le kellene tolni az egészet, de valamiért nem akar beállítódni a Vref
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2017
(#) godfather9149 válasza godfather9149 hozzászólására (») Jún 29, 2017 /
 
Megvan a megoldás.MikroC fordítót használok.Az ADC értéket az ADC_Read() függvénnyel olvastam be. Átírtam ADC_Get_Sample()-re és most már úgy működik, ahogyan kell.
(#) nagym6 hozzászólása Júl 2, 2017 /
 
Egy érdekes dolgot vettem észre, vagy csak én nem ismerem okát. PIC18F46K22 ic. RA0 lábát komparátor bemenetnek használom, belső ref. a komparátor másik pontja, rendben működik.
Ez a bemenet soros 3.3K ellenállással, ezután PIC lábnál ZPD5V1 zenerrel védve. Ha a bejövő jel 0V alá megy, kb.: -4V-ot meghaladja lefelé, leáll a PIC. Pedig a zener -0.6V-nál vág, és a PIC-ben is van védődióda, ami kb. ugyanitt vág (szkóppal nézve). PIC 16MHz kvarcról 4xPLL 64MHz-en megy. Betettem még egy schottky diódát is ide védelemnek, kb.: -0.35V-nál vág, így nincs probléma. A többi digitális bemenetnél ugyanez a megoldás nem okozza a pic leállását.
(#) pajti2 válasza nagym6 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
A zpd5v1 az egyik irányban vág 5.1v-on, a másikban 0.6v-on. Milyen irányban kötötted be?
(#) nagym6 válasza pajti2 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Pozitív irányba vág 5.1V-on, negatív irányba 0.6V-on. Ez jó is, szkóppal nézve is -0.6V alatt, és 5.1V felett van vágás. Tehát a vonallal jelzett katód a pic bemeneten, anód 0V-on.
(#) pajti2 válasza nagym6 hozzászólására (») Júl 3, 2017 / 1
 
Tényleg furcsa jelenség, de igazából csak szerencséd van, hogy nem ment tönkre a pic. Az a zéner nem tud bármennyi áramot nyelni, és így fejből nem tudom a nyitó irányú karakterisztikáját. Lejjebb is tud az menni -0.6v-nál. Ami bemeneti védelem van a pic-ben, arról nincsenek pontos részletek, csak annyi, hogy az absolute ratings is jelzi, mit szabad, és mit nem, és hogy a korlátokon kívül nincsen garantálva semmi. A beépített védelem nem a zavartalan működést hivatott biztosítani, hanem csak megvédeni a pic-et, és még azt is csak korlátok között, ne legyél telhetetlen Például valami induktív parazita jelenség egy állapot váltásnál ledobja a bemenetet mínuszba egy nagyon rövid időre, arra biztos jó a bemeneti védődióda, de nem olyasmire, hogy izomból lehúzod valami jellel. Ha zavartalan működés kell, akkor kellenek a plusz külső alkatrészek.
(#) nagym6 válasza pajti2 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
A pic 3.3k keresztül kap -4V-ot, az ellenállás áramkorlátja gondolom elég lenne, vagy talán mégsem. Ez nem üzemszerű állapot, csak én teszteltem ezt a fajta védelmet. 0V és 4.5V tartományon belül van a bemenő jel, ez gépen üzemel, előfordulhatnak más hiba miatti zavarjelek. Akkor jobb védelmet kell beépítenem, eredetileg arra gondoltam, a zener jó lesz. A schottky diódánál nincs működési probléma, 0.35V-nál nyit akkor ez sem biztos védelem?
A zener picit lejjebb nyit -0.65V mint a pic védődióda -0.6V.
Köszi.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2017
(#) Imi18 hozzászólása Júl 3, 2017 /
 
Sziasztok! A csatolt áramkör alkalmas lenne a PICKIT3 adapterének?
(#) Pali79 válasza Imi18 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Teljesen felesleges ilyeneket csinálni. A legjobb ha eleve rátervezed az ICSP csatit a kész áramkörre. Ha ez nem megoldható akkor egy sima bedugós breadboard sokkal értemsebb megoldás. Ráadásul ha nem karos aljzatokat teszel bele, akkor még hátráltat is, mert a sima aljzatból többször kiszedni az IC-ket, eléggé megviseli a lábakat.
(#) Imi18 válasza Pali79 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Úgy érted, hogy amit szeretnék építeni áramköröket, arra tervezzem rá az ICSP csatit? Mert ha igen, az egy jó ötlet, és köszi, eszembe se jutot volna.
(#) Pali79 válasza Imi18 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Persze! Ez egy gyakran alkalmazott megoldás, de nem mindig lehetséges a kialakítása sajnos, de ha egy mód van rá érdemes azt az 5 tüskét rátenni a panelra. Én csináltam már úgy is, hogy az 5 csatlakozó nem egymás mellett volt.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2017
(#) Hp41C válasza Imi18 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Azért nem árt megnézni, hogy a kapcsolás lehetővé teszi-e az ICSP -t.
- van-e kapacitás az ICSP vezetékeken, van-e jelentős terhelés rajtuk,
- okozhat-e problémát, hogy a MCLR vezetéken megjelenik a Vpp is,
- ha a "Vpp first programming entry" -t kell használni, fogja-e tudni táplálni a PICKitx a panelt, eég gyorsan tud-e bekapcsolni a Vdd.
(#) pajti2 válasza nagym6 hozzászólására (») Júl 3, 2017 / 1
 
Az adatlapot itt találod: Bővebben: Link

A "DS40001412G-page 414" lap azt írja "Voltage on any pin with respect to VSS (except VDD, and MCLR)...................................................-0.3V to (VDD + 0.3V)".

Vagyis kívül vagy a működési korlátokon a -0.35v-al is, de a gyakorlatban valószínűleg túl fogja élni a pic. Mondjuk lehet egy fáradási jelensége, gyorsabban megy majd tönkre, ezer esetből 1-2-nél misztikus hibajelenségek lehetnek, ilyesmit okozhat. De összességében elmegy. Ha azt cikinek érzed, mert kényes helyre tennéd, tervezd újra azt a kapcsolást kicsit izmosabbra, és előreszámíthatóan védd ki a negatív feszültség esetét. Még a/d-nél is meg lehet olyat csinálni, hogy jelszint korlátozol, dc feszültségre ültetsz, és kondenzátor nélkül csatolsz - még annak sem kellene kötelezően mínuszba mennie.
(#) pajti2 válasza Imi18 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Az egyik gyakorlati lehetőség direkt nagyobb tokot választani, amit nem használsz el 100%-ban, maradnak rajta üres lábak is, és például az icsp lábakat pont csak égetésre használod fel. De azt vagy meg tudod csinálni, vagy nem.
(#) Imi18 válasza pajti2 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Szerintem egy próbapanelre fogok rakni egy bedugós breadboard-ot. Legfeljebb csak, átalakítom a bekötést az épp használni kívánt PIC-hez.
(#) nagym6 válasza pajti2 hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Köszönöm, ez sokat mondó válasz.
(#) sefahu hozzászólása Júl 6, 2017 /
 
Sziasztok!

Ha a w-ben van pl. 38 akkor azt hogy tudom beilleszteni ebbe: LFSR 0,100H hogy LFSR 0,108H legyen? Assembly-ben.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2017
(#) ktamas66 válasza sefahu hozzászólására (») Júl 6, 2017 /
 
Először a 38-ból 8-at csinálsz (kitörlöd a 3-at?). Nem tudom mi a pontos cél, de ezt pl. hozzá lehet adni az FSR regiszterekhez, vagy használhatod a PLUSW-t is.
(#) Hp41C válasza sefahu hozzászólására (») Júl 7, 2017 /
 
Mit is szeretnél csinálni:
1. Az FSR0 értékét beállítani 0x100 -ra:
  1. LFSR 0, 100H

beállítja a W regiszter tartalmának megváltoztatása nélkül.
2. Az FSR0 értékét szeretnéd a W -ben levő értékre állítani:
  1. MOVWF FSR0L, ACCESS
  2.    CRLF FSR0H, ACCESS

beállítja a FSR0 éstékét a W aktuális értélére
3. Csak az FSR regiszter alsó 8 bitjét szeretnéd módosítani:
  1. MOVWF FSR0L, ACCESS
(#) zlanczky hozzászólása Júl 10, 2017 /
 
Pic processzort keresek, de nem találok megfelelő kereső helyet.
Ami nekem fontos lenne (amire keresni szeretnék):
5V
8 digitális input
2 digitális output
1 analóg input
Pickit-2 tudja kezelni
(Kapható legyen a Hestore-ban vagy a Chipcad-ben)
A lehető legkevesebb lába legyen, pl egy PIC16F887-t soknak tartom.
A többi nem fontos (sem a proc típus, ROM/RAM méret)
Olyan keresőt keresek, ahol azt is meg lehet adni, hogy PICKIT2-vel lehessen programozni.
Pl sem a http://www.microchip.com/selection-tools sem a http://eu.mouser.com/Search/ a pickit2-re nem tud keresni.
Itt sem találtam erre utaló témát.
(#) Bakman válasza zlanczky hozzászólására (») Júl 10, 2017 / 1
 
Pl. a PIC18F14K22 -es egy nagyon jól használható kontroller, viszonylag modernnek is mondató. Több munkában használtam, tudom ajánlani. Vannak régebbiek, de azok általában drágábbak is, nehezebb is hozzájuk jutni, idővel ezek csak hatványozódni fognak. A PIC16F887 kissebb lábszámú ikertestvére a PIC16F886.
(#) zlanczky válasza Bakman hozzászólására (») Júl 11, 2017 /
 
Köszönöm a konkrét ajánlást. A 886 tetszik, 887-tel sokat (többet) dolgoztam.
Viszont tudsz olyan keresőt ajánlani, ahol a pickit2 használata is ellenőrizhető? Igen macerás, ha a microchip keresőjében keresel egy procit, majd máshol rákeresel, hogy pickit2 ismeri-e és végén, hogy kapsz-e és mennyiért Magyarországon...
(#) nedudgi válasza zlanczky hozzászólására (») Júl 11, 2017 /
 
HP41C kolléga míves fejlesztése szinte mindent lehetővé tesz PK2-vel.
Ha MPLab 8 is kell mellé, akkor mellékelek egy Excel fájlt, remélem érthető..
(#) pajti2 válasza zlanczky hozzászólására (») Júl 11, 2017 /
 
A régebbi típusokat tudja biztosabban a pk2. Aminek a nevében sem "K" sem "J" betűt nem látsz, az mind okés lesz, és még jó pár másik is. Konkrét keresési feltételként a pk2 support szerintem nincsen feltüntetve sehol sem. A pk2-t az mc kifutott terméknek minősítette, amire már nincsen további support. Attól függetlenül persze mindenki mindenre a pk2-t használja, mert gyorsabb, mint a pk3, de hát ilyen világot élünk

Kicsit kétlem, hogy a megadott keresési feltételeidet nem fogod még újra átgondolni, de ha tényleg csak annyi kell, amennyit leírtál, te egy legalább 18 lábú pic-et keresel a pic16f családból, és olyat bőven dobálni fog a maps.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2017
(#) zenetom válasza zlanczky hozzászólására (») Júl 11, 2017 /
 
Pedig a MAPS-nál jobbat nem nagyon találni. Egyébként egyik régi kedvencem: 18F1320
Következő: »»   960 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem