Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   151 / 250
(#) szsrobert válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Probaltad?
Hany menetet erdemes hasznalni?
(#) Doky586 válasza szsrobert hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Sok ezren használtak már Magnetic Loop antennát. 1
(#) Gafly válasza Doky586 hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Idézet:
„Sok ezren használtak már Magnetic Loop antennát.”

Például én is, bár ez eléggé "konya" lett
(#) Kera_Will válasza szsrobert hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
Eredményesen használható QRP-vel akár szobai ideiglenes telepítésben , digitális üzem módokban.
Persze kültérben jobban szól.
Pár méternyi vastagabb koaxból 2 - 2 aphenol apa/anya és egy forgó kondival mobilizálható MLoop antennát építhetsz.Pár vízvezeték csőből pedig állványt.
Lásd előző kép.
Véletlenül a Google képei közt rengeteg konstrukciós megoldást találhatsz .
(#) Bell válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Meglepően jó riportok 100W-al 7 MHz-en, 0,5 m magasságban, körülötte 5-10m-re lakóépületek.
(#) szsrobert hozzászólása Feb 2, 2017 /
 
Nagy josaggal rezonanciafrekvencian illik is jonak lennie.
(#) sdrlab válasza szsrobert hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Önmagában a nagy jósági tényező még csak részben eredményez hatásos antennát..., de nagyot tévedni vele nem lehet ))
Nekem egy bajom van ezzel az antenna fajtával, mégpedig pont az erős rezonancia jellege, ami miatt a sávszélesség gyakran csak egy csatornára elég. Így állandóan hangolni kell az antennát, ami kényelmetlen...
(#) szsrobert válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Ami mindenhol jo az igazabol nem rezonal jol sehol.
Mondjuk 14070 vagy 3615 kellene, de jon mellette egy eros musorszoro is, mert nem szuri ki a rendszer...
(#) Antennaman válasza szsrobert hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Sziasztok,
Tehát ennek a kis helyigényű aktív Loop vevő antenna kísérletnek csupán annyi volt a lényege, hogy ha történetesen valakinek nincs lehetősége megfelelő méretű vevő antenna telepítésére, pedig szeretne hallgatni RH sávokat akkor ez egy jó lehetőség lehet számára.
További lényege!: pici helyigény, könnyen elkészíthető , nem kell hangolni mert széles sávú , kis zajú, sem műszerezettséget sem szaktudást sem beállítást nem igényel.
Akár egy ablak keretére fel lehet szerelni. Egyik ismerős amatőr 1,5mm2-es villanyszerelő huzalból készítette kereszt alakú keretre és az is hasonló jól működik. Jobb híján benn a lakásban is használható de ha kinn lehet a szabadban akkor jóval nagyobb térerőt produkálnak az állomások a zaj pedig lecsökken. Nem egy DX antenna de szükség antennának nagyon jónak tartom. Hátránya, hogy magától nem készül el. Az általatok felsorolt antennáknak más a jellege és lényege. Javaslom ha tehetitek ne csak elmélkedjetek rajta, próbáljátok ki ! Megéri.
(#) Antennaman hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Szervusztok,
Összehasonlítás és persze kíváncsiság végett megépítettem egy még kisebb vevő antennát a sokak számára már ismert mini-whip antennát. (Google-be beírva jön mint a vízfolyás)
Nagyjából annyi a lényege, hogy egy 30x45mm méretű fém lapocska a vevő felület. Nálunk ez legyen egy rézfóliás lemez darab! A lemez felület által az elektromos térből összeszedett jeleket egy két fokozatú RF erősítő felerősíti. Egy J310 FET és egy 2N5109 RF pwr tranzisztor. Csodák csodájára ez a pici nyák lap szed össze annyi hasznos jelet is, hogy az felerősítve szépen szólt a rádióban. De felkiáltó jellel jegyszem meg a múltkori aktív 1méter átmérőjű hurokhoz képest nagyságrendekkel kisebb szignállal tudom venni az állomásokat. De pl. egy LZ /Bolgár/ amatőr jelei S7-tel jöttek 3,5 MHz-n. 7 MHz-n szintén sok állomást tudtam venni igen jó térerővel de 1,8 MHz-n csak zaj volt. Majd kipróbáltam 2m-en ott a helyi szimplex állomásokat is kiválóan vettem. Még szabadban nem próbáltam de jókat írnak erről is. Benn a lakásban sok zajt szed össze de így is használható szükség vevő antennának. Megjegyzem, én a rezonáns klasszikus fél vagy egész hullámú adó-vevő antennáknak vagyok a híve, de van az amatőr rádiós olyan helyzetben amikor semmi lehetősége antennázni maximum egy ablakból kidugott kis pecabot vagy egy erkély erejéig. Tehát még ezzel is érdemes egy próbát tenni.
(#) sdrlab válasza Antennaman hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Ez az antenna típus nem javasolt otthoni(lakóteres) környezetben, mert az elektromágneses hullám elektromos összetevőjét veszi, pont azt, amiben a legtöbb zaj keletkezik lakó környezetben! Emiatt sokkal jobb választás a hurokantennák bármelyike is, mert azok a mágneses összetevőt veszik túlnyomórészt. Abban pedig lényegesen kisebb a zaj, így a jel/zaj viszony magasabb lesz a vevő bemenetén...
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 5, 2017 /
 
Sziasztok. Arra gondoltam hogy átépítem a videoton 6300S vevőkészülékemet amatőr vevőkészülékké. Leginkább a 3,5, és a 7mhz-s tartományt kívánom vele fogni,de ha nem nagy munka akkor a 14mhz-s fokozatot is szívesen megépíteném bele. Esetleg ami benne van azt használjam fel vagy teljesen más kapcsolást nézzek? Esetleg kapcsolást tudtok ajánlani a vételre?
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Miért tennél tönkre egy ilyen értékes berendezést?
Ez úgy jó ahogy össze van rakva és nem piszkálsz bele!
Persze van benne pár darab nyújtott sávos RH tartomány.
Mint ahogy az összes klasszikus HH/KH/RH általános célú AM rádióvevőkben.
Ha mégis nagyon szeretnéd használni RH amatőr sávú SSB/CW vételre, akkor esetleg egy külső beat oszcillátort kell építeni hozzá, ennek az AM KF frekvencián kell üzemelnie.
Jobb esetben elég ha a beat jelét 20-30 cm hosszú drtótdarabon keresztül kisugárzod a rádió mellett.
Ez összekeveredik a demodulátornál. Rosszabb esetben bele kell rakni a rádióba 1 kis panelkán felépítve.
A jelét a KF fokozat egy pontjára be csatolni a néhány pF kondin keresztül.
Persze ehhez tanulmányozni kell az elvi rajzát is a rádiónak , hogy lehet ezt elhelyezni.
A beat oszcillátor tápfeszültségének a ki/be kapcsolásásával tudod az üzemmódot váltani AM/CW-SSB.
A vett CW/SSB állomások közötti finom hangolást a Beat oszcillátor finom elhangolása is segíti.
Adatlapja szerint 7, 10 és 18 MHz amatőr sávok vétele lehetséges a nyújtott sávos RH tartományában.
18 MHz lehet már kevésbé fér bele mert 18065-18165 KHz között van.
Ez attól függ mennyire hagyták túl futni a gyárilag a VFO-t.
A külső "AM KF-re fütyülő " beat oszci építésén mélyebb beavatkozást nem éri meg elkövetni benne.
Ha működik és nincs baja akkor mint "retro" berendezés hasznosabb , értékesebb eszköz felesleges átalakítással csak ronthatsz rajta!
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Az oszcillátor elkészítéséhez tudsz segítséget adni esetleg?
(#) Kera_Will válasza Antennaman hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Hasznos kis áramkör!
Nekem még vlf és alsóbb sávokban is működött.
12KHz körüli alpha orosz irányadókat is vettem vele .
Ehhez csak a notebook hangkártyája kellett és a Spectrumlab program.
Antenna kb 6 7 méter magasan volt a kertben álló torony kosarából kinyújtva oldalra szigetelten.
A vastagabb (tea) 1/2 literes üdítős palackban beleférő hosszú keskeny egyoldalas nyáklemezre építve.
(kb 150-200*30 mm).
A levezetés kb 30 m 75 ohmos koax kábel volt (régi UHF/VHF antennáé).
Sajnos a fetet átlőtte az egyik nyári zivatar közeli lecsapójának a térereje .
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Bármilyen tranzisztoros oszcillátor jólehet erre ami a rádió KF frekvenciáján működik.
4-500KHz körüli .Akármelyik KF kerámia szűrőből készülhet ilyen oszcillátor.
A pontos KF frekvencia a rádióról szóló leírások, adatlapok, szervízkönyvek valamelyikéből megtudható.
(BFO 400-500 KHz schematic ilyesmit kell keresni de itt atopicban képek között vissza keresel biztos találsz )
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Erről a alacsony frekvenciás rádióvételről írnál valamit bővebben? Pár hónapja olvastam erről pont egy rövid cikket az RT-ben és nagyon érdekesen hangzik. Milyen tapasztalataid voltak vele?
Az éjszaka nagyon csendes volt a 160, 80, 40 méter. Hajnali egy óra körül hallgatóztam, de pár kósza távírón kívül senkit nem hallottam. Még a DX szekció is üres volt. Dél környékén viszont a 40 méter hemzsegett az adóktól főleg német állomások.
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Rendben,köszönöm. Keresgélek,ha találok egy kapcsolást ami működőnek néz ki ránézésre akkor azt már itt hobbin bemutatok,aztán ha jó már csak be kell kötni.
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
12kHz-es rádióhullám ? Elég nagy perverziónak tűnik!
Van erről valami linked ?
(#) pucuka válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Van 87 Hz -es is. Tengeralattjáróknál használatos. Egyébként az Omega C navigációs rendszer 9 -14 kHz en működött a földön 7 adóállomással.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) sdrlab válasza pucuka hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Hz-es ? Nem kilo ?
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Ennél még bővebbet a VLF / ULF / ELF SWL receiver oldalakon találsz.
pl.: VLF IT ezen találhatsz egy tovább "fejlesztett" miniwhippet is ezt itt.
Spectrum Lab programban van sok előre definiált üzemmód vételi lehetősége.
(DCF vevő , Alpha adók vevője, denevér mikrofon ... stb. )
SpectLab
(#) pucuka válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Nem, nem. Egyszer láttam az adóállomás antennájáról fényképet 12 km hosszú.
(#) sdrlab válasza pucuka hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Nem semmi! De ez már talán nem is térhullámok formájában terjed, inkább csak vezeti az áramot valamilyen közeg(víz, föld...)
(#) Kera_Will válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Simán !
ELF ULF vételre keressél rá!
ELF/VLF lista a sok közül
másik a sokból
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) pucuka válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Azért használják a tengeralattjárók, tájékozódásra, lassú adatátvitelre. 200 m mélyen nem sok lehetőség van.
Egyébként az RR (nemzetközi rádió szabályzat) 9 kHz -tól tartalmaz frekvencia használati szabályokat, az alatt csak annyi a kikötés, hogy nem okozhatnak zavart a 9 kHz feletti szolgálatoknak.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Még olyan kérdésem volna hogy vannak itthon csöves TV paneljeim,azokból ki tudom nyerni a 455Khz-s trafót vagy keresnem kell valami más típusú panelt?
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Abból nem, keress régebbi zsebrádiót.
(#) sdrlab válasza pucuka hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Világos!
De ennek azért így már nem sok köze van a klasszikus rádiózáshoz, max annyi, hogy itt is valami érzékeny áramkör kell hozzá, hogy a csekély jeleket is értékelhető szintre hozza!
Számomra a rádió arról szól, hogy vezető(fizikai) közeg nélkül történik átvitel. Ha ez nem lenne, akkor a telefon átvitel is lehetne rádiózás, hiszen akár kontinenseken át ívelő kommunikáció is zajlik...igaz kábel segítségével
(#) Kera_Will válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
SUB 9kHz valahol másodlagos rádióamatőr sávként kivan osztva avagy valami általános távoli átviteli/vezérlési tartomány ... itt is szoktak játszani nem kevés eredménnyel :
egyik az eredmények közléséből
Az RT ÉK 2005-15 közötti valamelyikében van erről összefoglaló írás is.
Következő: »»   151 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem