Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   174 / 250
(#) szendi001 válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
Hagyd már ezt a hülyeséget....
(#) elektroncso válasza szendi001 hozzászólására (») Jún 13, 2018 1 / 2
 
Ezt nem értem, mit is kéne hagynom?
Én évekig vágytam arra, hogy rádió adókkal, vevőkkel kísérletezhessek. Ezek alatt az évek alatt időt, energiát nem spórolva megtanultam a szükséges dolgokat, amik az alapok, ami már elég az induláshoz és a vizsgához. És akkor jönnek olyanok akik még arra is lusták, hogy utánaolvassanak a neten, de ők rögtön km-es rádióadókat akarnak építeni, tudás, ismeret nélkül. Ha sikerül is valamit összehozni az nagy eséllyel egy zavaróadó lesz ami megkeseríti azok munkáját akik küzdöttek a célért és nem a sült galambot várták.
Én ezt nem tartom igazságos dolognak.
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Jún 13, 2018 1 / 2
 
Autópályán rollerrel közlekedni.
(#) sany válasza szendi001 hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
Nem értem miért is lenne hülyeség?
(#) ha1drp válasza sany hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
Morálisan egyetértek Elektroncső privát véleményével.
Azonban szerencsésebb lenne "like"-olgatás helyett, ha valaki be tudna végre linkelni egy rendeletet, amiben szabályozva van e hatóság büntetési jogköre, mértéke, ne csak dobálózzunk a számokkal. Amúgy olvasatom szerint a médiatörvény szerint ennek mértéke a jogsértés súlyához, illetve ismétlődéséhez igazodóan kerül megállapításra. Azaz az ejnye-bejnye most fejezd be -től a csillagos égig értelmezhető.
(#) elektroncso válasza ha1drp hozzászólására (») Jún 14, 2018 /
 
Pontosan a 2003. évi C. törvény foglalkozik vele (ha jól tudom), ebben pontosan le van írva minden. Ha valakinek van kedve kibogarászhassa, nekem így éjfél környékén Már nincs kedvem kikeresni benne az idevágó részt, emlékezetem szerint (ami megcsalhat) 5-6 évig terjedő szabadságvesztés is rémlik büntetésül.
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2018
(#) Chipmunk1960 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 14, 2018 /
 
Nem véletlen 174$ + szállítás, +tax az ára, még 40% -os kedvezménnyel is!
(#) szendi001 válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 14, 2018 /
 
Jó, de azért nem a kemény 50-es évek vannak. Ráadásul, ha abba az irányba is el lehetne tolni a beszélgetést, hogy mi a legális megoldás. Egyik ilyen, hogy 3,5 Megán neki áll irányt mérni és levizsgázik. Nem láttam pozitív aspektusú tanyácsot és ez őszintén zavar. 73! HA1DLX
(#) ha1drp válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 14, 2018 /
 
Én ebben nem találtam ilyet, de az NMHH működéséről szóló 2010. évi CLXXXV. törvényben is csak az általam fentebb leírt büntetési tétel szerepel. De jellemzően a saját hatáskörű büntetéseket rendeletben szabályozzák,. Ebből meg van egy csomó. Számomra ebből az jön le, hogy ez csak szabálysértési kategória alapesetben. A hatóság nem küld börtönbe, s a bírság mértéke sem lehet aránytalan.

E mellet, hogy a büntetési tétele akár csekély is lehet attól a jogtalan frekvenciahasználat még jogsértés.
(#) pucuka válasza ha1drp hozzászólására (») Jún 14, 2018 / 1
 
Sajnos nem ilyen egyszerű a dolog. Több jogszabály, (törvény, rendelet, szabvány, műszaki előírás) foglalkozik a témával. Az alap az "egységes hírközlési törvény" (EHT) Ehhez kapcsolódnak mindenféle tartalom szabályozási rendeletek, azonosító használat stb. De (mint már előbb is írtam) Adatvédelmi törvény, honvédelmi törvény, nemzetbiztonsági törvény, szabálysértési törvény, úgyhogy attól függ, mibe sikerül beletenyerelned, attól függ hogy mit nyersz meg.
Végül is jogásznak kell lenni, hogy minden ide vonatkozó jogszabályt ismerjen, én is csak néhányat ismerek részletesen, de tudok a többiről is. (bár már jóideje nem vagyok aktív)
A szendi001 által előszeretettel emlegetett 50 -es évek óta csak annyi változott, hogy nem egy törvényben van szabályozva a hírközlés, hanem különböző területek szerint.
(#) szendi001 hozzászólása Jún 15, 2018 /
 
Voltam Burabun. Vettem egy alu házas VFO-t és egy mérővevőt. Mindjárt kiásom a kocsiból és teszek fel pár képet. Amúgy elázott a rendezvény, alig voltak.
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Milyen mérővevőt sikerült újítanod?
(#) szendi001 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Ez a jószág az. A tápjából hiányoznak a biztik. Tudsz róla esetleg valamit? (Esküszöm nálam vízszintes a kép)
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2018
(#) bbb válasza szendi001 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
A gyereksaroknak sikere volt
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
A szövegre kattintva beállt a kép normális irányba.
Sajnos nem ismerős a kicsike, de rövidhullámra biztos jó lesz.
(#) szsrobert válasza szendi001 hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Mit tud frekvencia tekinteteben? Nem tudom kinezni a kapcsolo melletti szamokat.
(#) elektroncso hozzászólása Jún 27, 2018 /
 
Sziasztok!
Nézegetem az IARU REGION 1 sávkiosztását és megakadt a szemem azon, hogy MGM illetve EMGM. Nem találok róla semmit a neten. Mi ez?
IARU REGION 1 2m band
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Találtam valamit. Tone and Frequency Placing for Machine Generated Modes
De hogy mi ez pontosan nem találom. Mintha ez egy teljesen közismert valami volna. Aztán lehet, hogy csak a szemem nem veri ki éppen a megoldás.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2018
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Gép által generált üzemmód : röviden az összes nem saját kézzel/hanggal generált kommunikációs mód (CW).
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Valamikor volt a CW / fonia mint analóg saját magad által adott és vett kommunikációs forma.
Az RTTY és SSTV amik már gépiesített technikák voltak .
Manapság meg számtalan gépi (digimode / MGM) van jelen.
Ezeket egyszerűbb így nevezni mint külön-külön mindet egyesével megnevezni felsorolni.
Habár az ajánlásokban vannak preferáltabb hosszabb ideje használt digitális üzemmód verziókra ajánlott sávtartományok.
Így MGM rendszer segítségével akár CW-zhetsz is .
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2018
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Ugyanott, csak másik lapon:
Bővebben: Link
(#) H2opok hozzászólása Jún 27, 2018 /
 
Üdv
Hogy van ez, hogy az egyik (UV-5R) 400-480MHz, a másik 400-520MHz? Utóbbi újabb kiadás?
Csak Kiváncsi vagyok.
Köszi
(#) (Felhasználó 116638) válasza H2opok hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Európai/USA verzió, és /vagy más altípus lehet.
(#) H2opok válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Gondolom itthon mind 1mindegy melyiket használja az ember....?

Ja és még 1még egy dolog. Fenti rádióra jók ezek az antennák?
link1
link2
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Köszönöm!
Akkor már megint túlkomplikáltam.
(#) elektroncso válasza H2opok hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Ezek nagyon kompromisszumos antennák. Fizikailag túl rövidek így elektromosan biztosan beléjük van "toldva" (pl. egy tekerccsel). Ezzel az a baj, hogy rosszabb lesz az adó hatásfoka, mivel a kimenőteljesítmény egy része a soros tekercsen disszipálódik el.
A 144MHz körül kb. 25cm hosszú antenna kéne (1/4 hullámhossz). Már persze ha nem tévedek.
(#) Kera_Will válasza H2opok hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Akkor már inkább egy sma/b lezáróban lévő pár dB csillapítót és műterhet rakjál a rádióra.
Az talán frekvenciában egyenletesebb terhelést jelent majd a végfok számára .
(#) H2opok válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Csakis hobby célra jön a rádió, az sem biztos marad.
Csak arra vagyok kiváncsi ,hogy a 460.0-460.1 közt ezzel az antennával használható e. Meg még az az 1W is sok, szóval nem baj ha kevesebb.
(#) pucuka válasza H2opok hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Kétféle antennával lehet a hosszóságot csökkenteni. Az egyik a "tekercs" antenna, (mindkét linkeden ilyen látszik) ezek hosszabb, és vékonyabb kivitelűek. Ilyenkor a rezonáns sugárzót feltekerik egy kisveszteségű, de mechanikailag erős tartóra, (mint a vastag koax dielektrikuma) így megfelelő lesz az antenna elektromos hossza, de a mechanikai sokkal rövidebb. Az ilyen típusú antennának nagyobb a vesztesége egy közönséges λ/4 -es sugárzóhoz képest, de valamit valamiért. A 440 - 480 MHz jelzésű antennát használhatod.
Természetesen a sugárzási karakterisztika erősen lapított lesz. Az antenna sugárzójának kivitelével lehet a sávszélességet befolyásolni. Minél nagyobb az antenna sávszélessége, annál nagyobb a vesztesége is.
A másik rövid típus a helikális antenna, ez talán azonos frekvencia sávra rövidebb, viszont elég vastag, kb 3 - 4 cm, viszont alapból szélessávú, csak egy kicsit furán néz ki.
Amúgy a rádiót ne nagyon mutogasd, ez nem az a rádió amit engedély nélkül használhatsz.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2018
(#) H2opok válasza pucuka hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Persze tisztában vagyok vele. Nem szeretném ha agyonlőnének.
De végül is a 2 közül melyiket?
Következő: »»   174 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem