Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ugrókódos távirányító - hogy is van ez?
Lapozás: OK   1 / 2
(#) unicorn hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
Nem találtam olyan topic-ot, amely az ugrókódos távirányítókról szólna, hát indítottam egyet.
Az apropó az volt, hogy hosszas használat után mindkét kapunyitó távirányítóm a végét járja:
- az egyiknek a mikrokapcsolója ment tönkre
- mindkettőnek kritikán aluli a kinézete (törés, ragacsos, stb.)
Eldöntöttem, hogy feljavítom a távirányító készletemet.

Első problémám az volt, hogy új dobozolást kéne találni nekik. Találtam is egy céget, amely pont ilyen távirányítókat forgalmaz: http://www.profitech.hu (nekem mondjuk csak a dobozolásra lenne szükségem…).
A második problémám a hibás mikrokapcsoló volt, de úgy látom, hogy egy kis ügyességgel ki tudom szeretni a hibás elemet és be tudok forrasztani egy működő mikrokapcsolót.

Aztán továbbgondoltam a dolgot: mi lenne, ha megtanulnám a dolog működését? Annak idején a távirányítókat 5000Ft/db. áron hozták nekünk. Ebben benne foglaltatott, hogy a rajta lévő két gombot beprogramozták. Vajon ezt hogyan csinálták? Vajon hogyan működik? De jó lenne, ha én is meg tudnám csinálni…

Tehát a topic témája a következő lenne: minden, amit az ugrókódos távírányítokról tudunk.
(#) unicorn hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
Az általam használt távirányító képét csatoltam. Ha esetleg valaki tud forgalmazót...

Egyáltalán: hogyan lehet kideríteni, hogy ez ugró, vagy fix kódos-e?

TX-2(14).jpg
    
(#) pokot válasza unicorn hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
Az ugrókódos távirányítók adott algoritmus alapján generálják az aktuális kódot, ugyanez az alg. van a vevőben is. ha a vett kód nem stimmel,akkor a vett alapján kalkulálja ki a következő kódot.Az hogy ugrókódos-e v nem, ugy tod kideríteni,hogy megnézed az adódban,v vevődbel levő ic tipusát és keresel hozzá adatlapot, az alapján kiderül, de a kulcsmásolás sztem körülményes dolog lesz,ha megoldható egyáltalán...
(#) teodor hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
Szia a helyzet a következő , van olyan távirányitó ami tanitható egy másikról.
Az esetek többségében a vevők több azonos családba tartozó adó jelét képesek megtanulni.
A tanitás folyamata megtalálható a kapunyitó leirásában.
Az ugrókódos vezérlés leirásara pedig
http://www.chipcad.hu/ oldalon találsz leirást.
(#) Attila86 válasza teodor hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
A Chipcad oldalán hol?
(#) teodor hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
Ha jól emléxem a letölthető programok közöt pdf formáben .
Hcs ugrókódos vezérlők vagy mia franc a cime.
(#) zsoltee0001 válasza unicorn hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
hi
nekem van ilyenem, bár nem pont ezzel a típussal foglalkozom, a legegyszerűbben úgy tudod megnézni, hogy ugró vagy fixkódos, hogy szétszeded és ha van egy bit swich rajt ( általába 8-10 bites) akkor fix, ha nincs akkor ugrókódos, ha ugrókódos távirányító, akkor úgy tudsz ráhangolni a vevőre, hogy nyomod a távirányítót és a vevőn van egy gomb, azt is nyomod, egyszerre, így tudja a kódot eltárolni.
egyébként az ugrókódos sokkal biztonságosabb amit én ismerek (nice tipus) az 52 bit es kódot használ ez csekély 4.500.000.000.000.000 variáció
halee
(#) László zs hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
Én úgy tudom hogy nem képes végtelen számú küdot generálni az ugrókódos távirányító. Hányszor tudom megnyomni a gombot úgy hogy a vevő működjön is?
(#) zsoltee0001 válasza László zs hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
1 millió szor
(#) Csibi hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
A vevod mindig mukodni fog. Ha mindig nyomnad a tavi gombjat akkor egy par ev utan a kodok elkezdenenek ismetlodni, de normalis esetben keves eselyed van hogy eljuss odaig.
Gond akkor van ha tul sokat nyomogatod a tavi gombjat anelkul hogy a vevo megkapja az uzit (pl otthon ulsz es jatszadozol a kocsi riaszto tavi gombjaival), jatszadozasaid eredmenyekent, ahhoz hogy ki tudd nyitni a kocsidat tobbszor meg kell majd nyomnod a gombot egymas utan, legrosszabb esetbe ujra kell programozni a
vevot, pl. ilyen szep kis progival.

Clip_3.jpg
    
(#) unicorn hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
Köszönöm a sok hozzászólást!

zsoltee0001:
- tudom, hogy lámer kérdés, de azért felteszem: mi az a bit switch?
- ki tudnád fejteni bővebben, hogy ez a ráhangolás hogy működik?
Itt Arra gondolok, hogy pl. ha veszek egy ilyen távirányítót és elvégzem az általad írt lépéseket, akkor pontosan mi is történik? Ilyenkor a vevő egység rögzíti az új távirányítót és innentől kezdve működik is?
Hoigyan tudom azt kideríteni, hogy az én rendszerem ilyen ráhangolós megoldással működik?

Csibi:
A mellékelt képen látható progi gondolom nem mezei user-eknek készült, hanem meg kell venni, kell hozzá csinálni kapcsolást, stb. Így van?
(#) zsoltee0001 válasza unicorn hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
én így ismerem, itt a kép róla, van 10 kapcsoló egymás melett amely mindegyike 0 vagy 1 lehet tehát 10 bites azaz 1024 variáció ez egy fixkódos távirányítóé.
általában az ugrókódos távirányítót úgy hangoljuk rá a
vevőre, hogy a vevőn található egy nyomógomb azt kell nyomva tartani pár másodpercig miközbe a távirányítót is nyomjuk (ez az általános) de olyan is van, hogy a vevőt 1x megnyomjuk és a távirányítót nyomva tartjuk, ennél spec nem tom, de szerintem rá lehet jönni, csak az a lényeg, hogy a vevő tudja fogadni a távirányító kódját, mert van sok féle algoritmus és kód, nekem is van egy ilyen távirányítóm és vevőm ami a képeden van, annak a vevőjén is van gomb, gondolom azt kell nyomni tanítás alatt
hali

swich.jpg
    
(#) Mumtaz hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
unicorn: Az általad belinkel távkapcsi emlékeim szerit ugrókódos. Ugrókódos távkapcsik emlékeim szerint nem taníthatóak egymásról, hanem minden egyes távkapcsit meg kell tanítani a vevőnek. Túlnyomó többségben a vevőkön/vevőkben van egy gomb a tanításhoz, de több csatornás vevőkben csatornánként van egy-egy tanítógomb, vagy egy DIP kapcsoló, amivel tudod állítani, hogy épp melyik csatornához tanítod a távkapcsit.

Ezek a vevők egyébként korlátozott számú távkapcsolót tudnak megtanulni.

A tanítás menete általában az, hogy a vevőben tanítógombot egyszer megnyomva/nyomva tartva egy LED visszajelzést ad (világít/villog), hogy tanuló módba lépett. Ekkor a távirányító gombját lenyomva és nyomva tartva a LED visszajelzést ad (átmegy villogásba, stb...), hogy megtanulta a távírányítót. Néhány vevő LED-je a távirányítón lévő gomb lenyomásának pillanatában arról ad visszajelzést, hogy éppen tanul, majd megint megváltozik az állapota, amikor megtanulta. Ez gyártó függő.

A vevőben (amennyiben több csatornás és a többi csatorna is használatban van) meg kell ismételni a lépéseket a másik csatornákra is a távirányító másik gombjával.
A több csatornás vevő olyan, amivel több különálló opciót lehet vezérelni. Pl. ez nyitja a távirányító egyik gombjának megnyomásakor a garázskaput, a másik gombbal a kertkaput, stb...

Az általad belinkelt távkapcsit asszem a KLING is forgalmazza, de van egy kertkapus/autóriasztós bolt az M5-ös kivezetőjénél kifelé menet a szervízúton. Asszem náluk is ilyen van, mert emlékeim szerint Ők gyártják.
(#) Csibi hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
unicorn: A progi ingyen van es barki hasznalhatja Innen letoltheto
de a fejleszto panelt meg kell venni hozza, 180 euro korul van, legalabbis azt hiszem a cegnel annyiert vettuk.


(#) teodor hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
Nos uraim az eddig leirtak nagyjából okésak.
Ha komolyan érdeklődik valaki a távirányitós rendszerek iránt ajánlani tudom a MASco honlapját
ez a cég forgalmaz ilyen kütyüket és sok doksi is letölthető.
A hörman és még több cég is foglalkozik tanitható adókkal egymástól is képesek tanulni a kódott .
Ebben a hónapban már sikerült egypárat betanitani
(#) Mumtaz válasza teodor hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
A Hörmann egyszerű (azzal foglalkozunk Mi is). Ott fixkódos távkapcsik vannak.
Betanítás meg tök egyszerű. Fogjuk az egyik távkapcsit, oszt arról betanítjuk a vevőt és a többi távkapcsit.

Tök jó, hogy itt a vevő és a távkapcsik tanulnak az egyik távkapcsiról, az ugrókódosnál meg a vevő tanulja meg az összes távkapcsit. De szép is az élet.

És akkor nem beszéltünk az IO HOME Control-ról. Na attól mentsen meg az ég, hogy olyat is kelljen buherálnunk.
(#) teodor válasza Mumtaz hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
Ilyen az élet
A multkor a kezembe akadt egy ujfajta ugrókódos távkapcsoló a Hörmantól tanitható ez is a tanitó gombja a fedél alat található , de amég ezt megtaláltuk vakargattuk a buksinkat.
(#) Mumtaz válasza teodor hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
Újról még nem hallottam. Régen voltam előadáson. A régiekben is van a fedél alatt egy gomb, amivel új kódot lehet generálni. Ez meg akkor jön jól, ha minden távkapcsi ugyanazt tudja és az egyiket elveszítik, akkor új kódot generálunk, aztán arról újratanítjuk a maradék távkapcsikat és a vevőt.

Unicorn-nak meg tényleg ajánlom, hogy érdeklődjön azon a két helyen, amit mondtam. Utóbbi a jobb, mert talán, (de nagyon talán) ott tud szerezni burkolatot.
(#) unicorn hozzászólása Aug 15, 2007 /
 
Tehát akkor csak bizonyos mennyiségű távírányítót tud a vevő. Mi van akkor, ha ezt átlépjük? Pl. nálunk 5 lakás, 10 távírányító van. Ahogy tudom, azért ezek a rendszerek 32 távítányítót legalább szoktak tudni kezelni. De mi van, ha mondjuk egy 33.-adikat akarunk hozzáadni?
(#) unicorn válasza Mumtaz hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
Sajnos nem tudom, hogy hogy keressem az M5-ösnél lévő céget. Tudsz valami pontosabb leírást róla?
(#) teodor válasza unicorn hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
A varázsszó KÜLSŐVEVŐ , a start gomb helyére gyakorlatilag bármenyi ráköthető.
(#) Mumtaz válasza unicorn hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
A távirányítókat sorrendben veszi. A lehetőségek csak azok, hogy, ha egy újabbat tanítanak meg a vevőnek, akkor a sor másik végén lévő törlődik. Ez így gáz.
Gáz akkor is, ha egyet elveszítenek, mert akkor...

'A' ha lehet, teljesen resetelik a vevőt, majd újra betanítják az összes távkapcsit.

'B' Addig tanítanak újra és újra távkapcsikat, míg az elveszett kitolódik a sor végén.

'C' Ha a vevő tudja (nagyon ritka), akkor esetleg valahogyan ki lehet törölni egy adott távkapcsit.

Egyébként, ahogy teodor is írta, a start gomb-ra bármennyi külső vevőt rá lehet kötni. Ezekben relé van, ami ad egy impulzust, mintha csak egy csengőnyomógomb lenne rákötve.

Hörmann vevőknél ez lehet gázos, illetve más olyan vevőknél, ahol az egyik szálon jön a betáp, a másikon a föld és a harmadikon a relé kimenete, amit a tavkapcsi megnyomásakor a földel köt össze. Ez sem mindíg, de van rá példa. Pl. hörmann vevőt szereltunk már sokszor Came vezérléshez. Ide pl egy átalakító áramkört kell bekötnünk, hogy működhessen a dolog.
(#) unicorn válasza Mumtaz hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Kicsit kezdő vagyok a témában, nem teljesen fogom, hogy mi ez a start gomb. Leírom, hogy én hogyan értettem meg:
Van egy vevő egység, ami tud mondjuk 32 távkapcsolót. Ez a vevő egység vezérel egy relét. Ez a "külső vevő" a az eredeti vevő és a relé közé kerül és tulajdonképpen egy másik vevő egységként működik, ugyanúgy tudja vezérelni a relét.

Jól gondolom?

Igazából a túl sok távirányító kérdése elég marginális, mert szerintem messze jár a társasház ettől a határtól.
(#) teodor válasza unicorn hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Nos a start gomb helye a vezérlő panelon van álltalában sorkapocsban .
A vezérlő panelokon még szokott lenni stop gomb bemenet is , fotocella bemenet1 vagy 2 .
Ezek a bemenetek a vezérlés kézi működtetésére szolgálnak illetve a védelemre.
A start gomb egy "NC" a stop gomb pedig egy "OC" megfelelője .
Tehát elvileg a start gombra bármenyi párhuzamosan kötött nyitott érinkezőt köthetsz, hogy miklehetnek ezek PL: nyomógomb, kulcsos kapcsoló, bármi aminek alaphelyzetben nyititt érinkezője van.
(#) unicorn válasza teodor hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Ééééértem!

Tehát például ilyen az infrás érzékelő, ami azt figyeli, hogy nem áll-e útban egy autó.
(#) teodor válasza unicorn hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Igen.
(#) Mumtaz hozzászólása Aug 16, 2007 /
 
unicorn: Nna megkérdeztem azt a távkapcsit. Kollégám jártasabb volt. Az M5-ös melletti hely valami Cézár autóriasztó, de ott ennek a távkapcsinak csak a fixkódos megfelelője kapható (kinézetre ugyanolyan). Az ugrókódos változatot a KLING-nek szállítják. Kb. olyan 3000 Ft-ra tippelte az árát, a vevőt pedig 4000-re.
(#) patexati hozzászólása Aug 16, 2007 /
 
Valaki tudja,hogy egy renault 19-es távirányítóját kell-e tanítani mert nekem van hozzá 2 db de nem müxik egyik sem :no: Lehetséges,hogy elemcsere után tanítani kell??A panelon panelfúróval is van kód belekarcolva (az ic lábai közül bizonyosak meg vannak szakítva a többi meg testel) lehet,hogy csak ez a kódja és más a hiba
(#) unicorn válasza Mumtaz hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Akkor köszönöm. A Progitech -nél ez a távirányító 1500 Ft + FA áron van (fix kódos, de nekem elvileg csak a dobozolás kell)
(#) Mumtaz válasza unicorn hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Na az úgy jó.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem