Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Optikai illúziók
 
Témaindító: Csibi, idő: Aug 17, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Csibi hozzászólása Aug 17, 2007 /
 
Time Fountain, avagy allitsuk meg az idot!

Egy ilyen szerkentyu letrehozasaval probalkozok
Bővebben: Link
Amit itt latsz az nem lassitott felvetel.
Nehany UV-LED es egy kis vizben oldott UV fenyben lathato festekre van szukseg.
A lenyeg, hogy a vizcseppek csepegesi frekvenciaja megegyezzen az UV-LED-ek frekvenciajaval, ilyenkor allo vizcseppeket latunk (optikai illuzio).
Egy egyszeru verziot mar keszitettem, de ez nem tartalmaz sem festeket sem UV-ledeket. Sima viz, 1 feher LED es egy kis vezerlo elektronika kell hozza.
Bővebben: Rajz + Video

Most azonban szeretnek epiteni egy UV-st csak nem igazan van otletem a csepegteto reszre.
Olyan csepegtetore van szukseg mely folyamatosan ugyanolyan frekvenciaju es nagysagu vizcseppeket tud eloallitani, lehetoleg a frekvencia allithato legyen.
Valakinek ha van valami jo otlete, orommel varom.
(#) kerteszsasa hozzászólása Aug 17, 2007 /
 
Van egy uv neonom /gépmoddinghoz vettem és végül nem lett beépítve/ azzal gyönyörűen világít a szövegkiemelő a sötétben. Próbáltam lefényképezni, de a képen csak egy fényes folt látszik, azt meg nem rakom fel. Ha sikerülne ezzel is stroboszkóp hatást elérnem akkor szebben meg lehetne oldani, mint ledekkel.
/cső + inverter 1600Ft volt/
(#) titi válasza Csibi hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Idézet:
„csak nem igazan van otletem a csepegteto reszre”


Zárt tartály, kicsi szabályozató réssel, amin keresztül levegőt kap.?
A szabályozás lehet pl. mechanikus (kézi), egy kis folytószeleppel, mint amit a pneumatikában használnak,
vagy elektromosan, pl. egy mágnesszelep.?
Persze ezek csak ötletek, hogy bevállik-e.....?
(#) szamóca válasza Csibi hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Szia csibi. Talán a korházi infúzió mintájára kellene kitalálni valamit. Ott egy müanyag görgő szorítja-engedi a rugalmas műanyag csövet. Lehet hogyha kérsz adnak is használt cső-csap párost, úgyis csak kidobják (megsemmisítik?)mert egyszer használatos.
(#) lgyk válasza Csibi hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Laborban használatos csiszolatos üvegcsapok segítségével viszonylag pontos csepegési frekvencia érhető el. Beállítani viszont nehéz, mert alig pár fok a különbség (kb. 30) a teljesen zárt és a teljesen nyitott állapot között. Praktikusabb a nyomás változtatásával állítani.

Egyszerű csapok alkalmazásánál a csepegés sebessége változik a nyomáskülönbség változásával, egy szivattyúval célszerű lehet időnként automatikusan jelre állítani a forrástartályban a nívót. Így a légnyomás ingadozásától eltekintve van állandó nyomás (persze ha valakinek nagyon beindulna a fantáziája, akár egy légnyomásmérővel és pontos folyadékszintérzékeléssel, és persze mikrokontrollerrel hajszálpontosan be lehet állítani a nyomást). A folyadék szintérzékelését egy UV LED és néhány SMD fototranzisztor segítségével lehet olvasni, mert a lötty erősen fluoreszkál. Tehát csak azt kell nézni, meddig világít a szmötyi a tartályban.

A víz nyomása a csapnál számolható a p=ró*g*h+p0 képlettel, ahol

ró=1000 kg/m3
g=8,91 ms-2
h=a folyadékoszlop magassága
p0=a külső nyomás, tengerszinten átlagosan 101325 Pa.

Erre építhető a uC-es megoldás.

A csepegési sebesség pedig a folyadékoszlop magasságának változásával finomhangolható.

Sőt, továbbmegyek: a víz elég átlátszatlan egy 1000 nm körüli optokapu számára. Az optokapu jelével kapcsolgatva a LED-eket mindig pontosan állókép lesz a végeredmény...
(#) kerteszsasa válasza lgyk hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Az optokapu jó ötlet csak az a baj vele, hogy azzal nem lehet megcsinálni, hogy a csppek visszafelé menjenek
(#) lgyk válasza Csibi hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Az egyik legalkalmasabb fluoreszcens anyag a fluoreszcein. Legnagyobb hátránya, hogy drága (100 gramm 13000 Ft). Viszont csak milligrammok kellenek belőle, 0,1 mg anyagtól szép sárgán fluoreszkál 1 liter víz.

A kiemelőkben használt festék idővel lebomolhat, célszerű tartalékot is venni filcekből.

Elképzelhető olyan eszköz is, ahol 3 szabályozott csapból jön a háromféle fluoreszcens anyag (RGB), befolyik egy 5-10 ml-es tartályba, összekeveredik, és az összekevert festék az additív színkeverés szabályai szerinti színű lesz.

Ötletek vannak, csak az a fránya megvalósítás...
(#) lgyk válasza kerteszsasa hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Ha viszont több optokaput használsz, és a kimenő jel egy számlálóval átkapcsol a fölötte levő optokapura, akkor így lehet.
(#) Csibi hozzászólása Aug 17, 2007 /
 
Ezek tenyleg jo otletek!
A lenyeg nem csak az allohelyzet elerese hanem a folyamat lassitasa, visszajatszasa.

lgyk: Latom szereted bonyolitani a dolgokat
A viznyomast ugy gondoltam , hogy folyamatosan megy majd egy pompa ami tolti a tartalyt, egy bizonyos szintnel pedig egy masik csovel visszavezetem az also gyujto tartalyba, igy a vizszint gondolom allando marad.
Volt fizika-kemia tanarnom a szomszedom ugyhogy tole lehet betudok majd szerezni egysmast, nehany gyogyszertarban is lattam ehhez hasonlo uvegcseket.
Ha a csepegos resz jol fog mukodni akkor gondolkozok majd egy uC valtozaton is (Atmel-el, ezeknek a hive vagyok).

Probalkozok minden lehetseges verzioval.
(#) Csibi válasza lgyk hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Igen ez a szinezes tenyleg jo otlet, csak utana ha szint akarsz cserelni akkor az egesz rendszert le kell csapolni majd kitisztitani , de egyebkent tetszik az otlet.
Fluoreszcein-t tudtommal nem igazan lehet beszerezni (azt hiszem Ausztraliabol rendelt valaki a neten)
(#) szamóca válasza Csibi hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Úgy is megcsinálhatod hogy stabil legyen a vízoszlopmagasság hogy a tartályba egy Jakabszelepen vezeted be a folyadékot ez automatikusan szabályoz (WC-tartály).
(#) Csibi válasza szamóca hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Igazad van, csak ahhoz kell bazi nagy uszo meg nem tudom hogy mukodik-e alacsony viznyomasnal is?
Tetszik a WC-s lehuzo
(#) Moderátor hozzászólása Csibi hozzászólására (») Aug 17, 2007
 
Legalább a címet írd ékezettel!
(#) m.joco hozzászólása Aug 18, 2007 /
 
Festéknek lehetne használni fehér festéket?
(#) zoly15 válasza Csibi hozzászólására (») Aug 18, 2007 /
 
szia!
kicsit szégyellem a kérdést
az UV-led alatt UV kék ledet éetünk?

üdv!
(#) Macsek71 válasza kerteszsasa hozzászólására (») Aug 18, 2007 /
 
Ha már szeretitek bonyolítani a dolgot:
Optokapu jelt ad -> PIC időzít -> LED villan
(#) Gory hozzászólása Aug 18, 2007 /
 
Festéknek amit én láttam:

Kihúzófilc belét ki kell szadni kifacsarni szétvágni meg beleáztatni a vízbe. Van is egy ilen szökőkút valahol a youtubon.
(#) Thomas10100 válasza zoly15 hozzászólására (») Aug 18, 2007 /
 
Helló!

Az UV LED és a kék LED kettő különböző alkatrész.

Az UV-t nem látod.
(#) legnostefano hozzászólása Aug 18, 2007 /
 
Üdv én látam olyan festéket ami UV fényre zöld szinü lesz.
(#) lgyk hozzászólása Aug 18, 2007 /
 
Fehér festéket lehet használni, de akkor a tartályban levő löttyöt nem fogja egyenletesen átvilágítani a fényforrás.

A fehér pigmentek többsége nem fluoreszcens, így nem érdemes UV LED-et használni hozzá.

Az UV LED egy olyan LED, ami 400 nm környékén sugároz, a közeli UV tarományban. Lila fénye van:

Egy kép UV-LEDről.

Egyébként a szövegkiemelőkben használt tinták többnyire már a normál kék LED hatására is világítanak.

Alternatív fluoreszcens anyag a mosópor. Mindig úgy reklámozzák, hogy az intelligens molekulák kiszedik a koszt a szálak közül, és így lesz szép fehér. A valóságban optikai fehérítést alkalmaznak, tehát egy kéken fluoreszkáló anyagot kevernek a mosóporhoz, és a kék fény a ruha sárga színével tökéletes fehért ad. Mosóport UV fény alá téve láthatók a szemcsék.
(#) vicsys hozzászólása Aug 18, 2007 /
 
Csepegtetőnek nem lenne jó egy használt orvosi tinkturás üveg műanyag csepegtető dugója? (szemcsepp, orrcsepp, fülcsepp)
Lehet, hogy hülyeség, de ha ez lenne kiáztatva...?
Bővebben: Link
(#) lgyk válasza vicsys hozzászólására (») Aug 18, 2007 /
 
Gazdaságos áruházban most van iskolakezdési akció, 2 db. sárga szövegkiemelő 50 HUF. Ez biztosan fluoreszcens, próbáltam.

Viszont az "UV toll" tintája láthatatlan normál fényben, ezt ki lehetne használni többféle LED használatával (pl. piros, zöld, kék fényben csak a cseppek kontúrja látszik, UV hatására az egész oldat világítani kezd).

Fluoreszceint használják titrálásokhoz (argentometriás titrálás), mikroszkópizáláshoz színezékként, patakok színezésére (barlangászok így derítik fel, hogy a barlangban folyó patak hol bukkan a felszínre), vagy akár élelmiszerszínezékként is (ettől volt zöld a dianás cukor, bár tudtommal a fluoreszcein már nem használható kajába).

Lehet, hogy barlangászoktól lehetne szerezni pár grammot.

Régebbi piros ceruzákban is használtak fluoreszceint, ezeknek a hegyét vízben oldva egy zöldesen világító oldat lett a végeredmény. Sajnos az utóbbi időben nem találkoztam ilyen ceruzával...
(#) zoly15 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 18, 2007 /
 
Szia!
aha biztosan és az uv-ledet a fényképező látja mint az infra ledet?


üdv!
(#) vicsys válasza zoly15 hozzászólására (») Aug 18, 2007 /
 
Igen, a ccd már látja. Így lehet a legegyszerűbben ellenőrizni, hogy működik-e.
(#) Frankye válasza vicsys hozzászólására (») Aug 19, 2007 /
 
Idézet:
„ehet, hogy hülyeség, de ha ez lenne kiáztatva...?”

Mi az Vic, szakmai ártalom?! :hehe:
(#) lgyk hozzászólása Aug 20, 2007 /
 
Eszembe jutott még egy olcsó fluoreszcens anyag: xantakridin néven lehet kapni halgyógyszert kb. 200 pénzért (30 ml) nagyobb áruházakban vagy díszállatosnál. Néhány csepp elég egy liter vízhez, sárgás színnel fluoreszkál, de néhány nappal a híg oldat elkészítése után megszűnik a fluoreszcens hatás.

Gondolom már elegetek van a sok fluoreszcens anyagból...

Idézet:
„Az UV LED és a kék LED kettő különböző alkatrész.

Az UV-t nem látod.”


Az UV-LED működése tökéletesen látható szabad szemmel.
(#) marek válasza lgyk hozzászólására (») Aug 20, 2007 /
 
Hello!
Nagyon tetszik a "szökőkút", lehet hogy majd énis megpróbálkozok valami utánépítéssel. Megoldható az LM555ös szabályozása szkóp, és egyéb különleges felszerelés nélkül? Ha több ledet villogtatok, akkor változik a kapcsolási rajz?(Csibi írta, hogy akkor tranyoval célszerű őket vezérelni?!)A csepegésnek kb.mennyire kell gyorsnak lennie? Gondolom a "bérescseppes" üveggel nem nagyon jó a csepegtetés, mert abból úgy 5mp-enként esik egy csepp
(#) Csibi hozzászólása Aug 20, 2007 /
 
Hello mindenkinek!
A szokokut alakuloban van.
Az elso fazison tulvagyok, vagyis teszteken, minden szuperul mukszik
Sarga filctol (Highlighter), infuzios keszlet, akvariumoknal hasznalatos levegozteto cso + elosztok (T-k), pici vizpompa (autos vagy akvariumos), UV-LED, 555 timer, motor fordulatszam szabalyzo, ezek kellenek.
A hetvegere vagy a jovo het elejere remelem keszen leszek mindennel, dobozzal elektronikaval.
Sajnos a forumon nem leszek jelen mivel videkre utazom, de amint haza erek megirom a fejlemenyeket.
Kosz a segitseget mindenkinek!

(#) Kovidivi hozzászólása Aug 20, 2007 /
 
hello!egy ötlet: lehet venni pipereboltokban néhány 100ft-ért uv-s körömlakkot.(mondjuk ez párolog, de hátha fel lehetne valahogy használni)
(#) blst hozzászólása Aug 20, 2007 /
 
UV-s festékek Vízhűtéshez moddinghoz
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem