Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   447 / 1206
(#) Balagemann2031 hozzászólása Szept 21, 2013 /
 
Sziasztok! Valaki meg tudja nekem mondani mitől lehet az, hogy egy PIC18F14K50 az RC3 és RC6 lábakon a nyomógombot aktívnak észleli akkor is ha nincs lenyomva? 4 nyomógomb van a picre kötve RC5 és RC4 bemeneteken rendesen kezeli a gombokat. (bootloader van a picben) Esetleg valami analóg cucc be lehet kapcsolva? Mind a 4 nyomógomb hardveresen egyforma, nincs zárlat...
(#) cross51 válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Hp41C köszönöm!
De ha vandál módon túl gyorsan nyomkodja az ember problémát okoz, így megpróbáltam a te általad le írt módszerrel és sokkal jobban működik. Agresszív gyors nyomkodásra se történik az a probléma, hogy elcsúsznak a bitek.
Még egyszer köszönöm!
(#) cross51 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
A kapcsoló a képhez hasonló módon van bekötve?

forum.png
    
(#) Balagemann2031 válasza cross51 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Nekem 0V ra húz nyomott állapotban, a gomb és pic között 1K ellenállás, és felhúzás 10K val VDD-re, de mind a 4 gomb-bemenet megoldás egyforma (jól bevált, mindig így használom) Valami az RC3 és RC6 bemenetek beállításaival kell hogy legyen, de mivel most használom először ezt a típust nem ismerem még teljesen. Amúgy beolvasásnál portról olvasok nem a lat regiszterekből, elvileg így szabályos.. Igazából a kérdés az hogy ha bemenetként akarom használni az RC3 és RC6 lábakat, akkor elég csak az irány (tris) registert állítani, vagy ki kell kapcsolni valami analógot, vagy valamit?
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2013
(#) cross51 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Igen olvasni a PORT regiszter írni a LAT regiszter lenne ez az adatlapon megtalálható az I/O Ports fülön. Mikor a PIC portjait meg az egyéb dolgokat állítod a PORTx és a LATx törölve van a mert ez is okozhat problémát.
(#) Balagemann2031 válasza cross51 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Meg van írva egy tesztprogram, definiálva van 4 nyomógomb, a teszt program egyszerre 2 gombot használ, K1, és K2-t, így működik. Ha csak a K1 et átírom K3-ra akkor a program a futáskor megnyomottnak érzi a K3-mat. Műszerrel kimértem, és mind a 4 gomb egyformán viselkedik, (nyomásnál 5V ról 0V ra teszi a bemeneteket) Startnál az az első. hogy Irány megadás, és port és lat törlés.
(#) cross51 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Akkor próbáld meg az analóg beállítást nekem is az interruptnál probléma volt az hogy analog portal akartam belépni. bcf ANSEL, ANS7 és bcf ANSELH, ANS8.(nem tudom mennyire ismered a picet, programozást azért írtam le mit kell tenni)
(#) Balagemann2031 válasza cross51 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Már csináltam pár pices áramkört, ez a mostani egy LCD-s óra, RTC modullal, igazából az I2C gyakorlása lenne a fő cél, de hihetetlen hogy pitiáner problémákba ütközök... (most kipróbáltam az ANS7 bitet kikapcsolni, de hibát ír a fordító)
Symbol not previously defined (ANSEL)
(#) cross51 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Na ezt már én se értem, ide már egy kicsit nagyobb tudású ember kellene. Velem még ilyen nem fordult elő.
(#) Balagemann2031 válasza cross51 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Azért köszi, az eddigiket
(#) Balagemann2031 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Amúgy szimulátoros programban lefordul, csak bootloaderesben nem.
(#) cross51 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Akkor lehet a bootloader-ben kell keresni a hibát. De gondolom az csak hex-ben van meg nem?
(#) Balagemann2031 válasza cross51 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Nem hiszem hogy magában a bootloaderben van a hiba, valószínűleg én nem csatoltam valamit a projekthez, vagy rosszul definiálhattam valamit, ezt ellenőrzöm most.. Amúgy a PICCOLO projektes HID bootloadert használom.
(#) cross51 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Akkor aki biztos, hogy tud segíteni neked az icserny mert ő készítette a PICCOLO ... meg egyéb projekteket.
(#) Hp41C válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Melyik fordító?
ANSELbits.ANS7 = 0; ANSELHbits.ANS8 = 0;
avagy
ANSEL =0; ANSELH = 0;
(#) Balagemann2031 válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Az Mplab assembly fordítóját használom.
(#) Balagemann2031 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Amúgy szimulátoros programban lefordul így: pl BCF ANSEL, ANS7 , csak bootloaderesben nem.
(#) icserny válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Idézet:
„Esetleg valami analóg cucc be lehet kapcsolva?”
Ha te nem kapcsoltad ki, akkor biztosan! Itt nézz szét: PICCOLO projekt
(#) Balagemann2031 válasza icserny hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Igen, már biztos, hogy az analóg nincs kikapcsolva, viszont a bootloadert tartalmazó programban nem fordítja le, hanem hibát ír: Symbol not previously defined (ANSEL).. Ez mitől lehet?
(#) gaspar_zsolt válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Erre adja ki a hibát? (BCF ANSEL, ANS7)
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2013
(#) Balagemann2031 válasza gaspar_zsolt hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Igen, és az ANSELH- t sem szereti a fordító, ha bootloadert tartalmaz. Ha bootloader nélküli programot fordítok, akkor minden jó.. Tehát valami a bootloaderrel kapcsolatos probléma van.
(#) Hp41C válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
  1. list b=4
  2. ;***** VARIABLE DEFINITIONS
  3.  
  4.  ifdef  __18F14K50
  5.         list    p=18F14K50                      ; list directive to define processor
  6.         #include <p18F14K50.inc>                ; processor specific variable definitions
  7.   endif
  8.  
  9. ;**********************************************************************
  10.         ORG             0x0000                                  ; Processor reset vector
  11. ;**********************************************************************
  12.  
  13.                 goto    MAIN                            ; To start program
  14.  
  15. ;**********************************************************************
  16.         ORG             0x0008                                  ; High priority interrupt vector location
  17. ;**********************************************************************
  18.  
  19.                 return  FAST
  20.  
  21.  
  22. ;**********************************************************************
  23.         ORG             0x0018                                  ; Low priority interrupt vector location
  24. ;**********************************************************************
  25.  
  26. ; Not to use movff to WREG or STATUS or BSR or interrupt registers - high priority interrupt enabled
  27.  
  28.                 retfie  0                                       ; Return from interrupt, not to restore from shadow registers
  29.  
  30. ;**********************************************************************
  31.  
  32. MAIN:
  33.         bcf             ANSEL,ANS3
  34.         bcf             ANSEL,ANS4
  35.  
  36.         bcf             ANSELH,ANS8
  37.         bcf             ANSEL,ANS7
  38.         END
(#) Balagemann2031 válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 21, 2013 /
 
Ez valamelyik bootloaderes forrás állományon belül van?
(#) Gibi89 hozzászólása Szept 22, 2013 /
 
Sziasztok!

Olyankor mi a teendő, amikor az mplab-ban beállítom, hogy PIC16F877-es kontrollert akarok programozni-és amikor a fordítónál kikellene választani, hogy C compilert-akarok használni-nem jelenik meg semmi- ha jól gondolom az MPLABC30-as fordító ennek a típusú alkatrésznek nem megfelelő?-viszont próbáltam keresgélni a Microchip honlapján nem sikerült találnom olyan fordítót ami jó lenne a 16-os Pic-ekhez- tudtok Nekem segíteni ebben hogy iylenkor mit csináljak?? vagy mi okozhatja a hibát???

Előre is Köszönöm!
(#) foxi63 válasza Gibi89 hozzászólására (») Szept 22, 2013 /
 
c18 fordító ra keress rá
(#) Hp41C válasza Gibi89 hozzászólására (») Szept 22, 2013 /
 
A C18 csak a 18F -ekhez jó, az XC8 mind 16F, mind 18F -ek esetén használható.
(#) icserny válasza Gibi89 hozzászólására (») Szept 22, 2013 /
 
PIC16-hoz Hitech, vagy XC8
PIC18-hoz C18 vagy XC8
PIC24 és dsPIC-hez C30 vagy XC16
PIC32-höz C32 vagy XC32
(#) Gibi89 válasza icserny hozzászólására (») Szept 22, 2013 /
 
Köszönöm a segítséget Működik!

Másik kérdés: Egy inverter híd meghajtásánál hogy egy szinuszt kapjak ahhoz a picre írom a programot és ez vezérelné a jelenesetben a teljes hidat? magyarul a Pic kimenetére csatlakoztatom a 4 Fetet? és így vezérlem őket? Mert láttam itt a honlapon hogy hogyan kell vezérelni egy fetet-akkor ezen az úton tovább haladva működni fog ez egy inverterre is?? egy blokk vázlatot tud Nekem valaki mutatni? hogy hogyan kellen egy ilyen rendszernek kinéznie? (szigetüzemű lenne) mert Neten találtam párat mielőtt valaki leszólna h google a barátom-de ezekből 1-2 nekem gyanús volt hogy az a megoldás nem teljesen jó.

Előre is Köszönöm a segítségeteket! További szép vasárnap estét!
(#) foxi63 válasza Gibi89 hozzászólására (») Szept 22, 2013 / 1
 
Szia!
Ha Színusz jelet akarsz készíteni, akkor egy táblázatban letárolod az értékeket,mondjuk 64 darabból áll egy színusztábla. Ezután valamelyik időzítőbe beállítod a freki (50Hz) és a 64 szorzatának reciprokát (312,5uSec), és megvan az időalapod,Ezek után már csak ECCP modul pwm kitöltését kell állítami a táblázatnak megfelelően és az adott időközönként.A táblázatot pedig úgy kell elkészíteni, hogy a sin 0 fok = 50% pwm ekkor a H hídon 0V van jelen. sin90 fok =100% pwm sin 180 fok= pwm 0% remélem érthető.
A pwm alapfrekvenciája 5-20kHz közé kellene tenni. A 20K nem sok, legalább men hallható.
Én 3 fázisra 120db-os sinustáblával 400Hz -es frekiváltót csináltam, megy a mai napig.
A H hidat un. fetmeghajtó IC vel kell meghajtani! ir2113 alkalmas rá.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2013
(#) Gibi89 válasza foxi63 hozzászólására (») Szept 22, 2013 /
 
Köszönöm a segítséget igen igen érthető!
Következő: »»   447 / 1206
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem