Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   221 / 315
(#) uniman válasza Robi85 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Szerintem töltő nélkül is beindítható a cucc, ha az akkupakk - pólusát összekötöd egy pillanatra a kimenet mínuszával. Mondjuk egy 100 ohmos ellenállásom keresztül...
(#) erbe hozzászólása Dec 3, 2018 /
 
XTAR töltő
Vettem egy ilyent. Még Promo-ban, a jelenleginél alacsonyabb áron. Ma jött meg. Szuper.
Legalábbis eddig. 3 akkut töltöttem fel, egyet külön, kettőt együtt, abból az egyik gyengécske volt. Visszavette mindkettőn a töltőáramot. A gyengét feltöltötte 4,2 V-ra. Nem vártam meg a "Full-t", kivettem. A jobbat azonnal 1 A-rel töltötte tovább. Már az is tele. Beleraktam NiMh-t, azt is tölti. Mindent kiír, számolja a betöltött mAh-kat.
Csak ajánlani tudom.
(#) Kovidivi válasza erbe hozzászólására (») Dec 3, 2018 /
 
Miért nem akkor ajánlottad, amikor olcsóbb volt? A számolt értékek mennyire korrektek? Mérted, hogy hány mA-t tölt bele ténylegesen? Mennyire pontos? Mert az, hogy kiír néhány mA értéket, az még nem jelenti azt, hogy pontos is!
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2018
(#) erbe válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 3, 2018 /
 
Sok mindent nem látni a képeken, részleteket alig. Azt hittem, a jobb szélen mindenki ugyanezeket a reklámokat látja.
Nincs kedvem buherálgatni, nem egyszerű belemérni. A töltésmennyiséget úgyse tudom ellenőrizni, legfeljebb ha lenne kisütő kapacitásmérőm. Annyira meg nem érdekel. Ha már ennyi munkát fektettek bele, teljes áron meg 11-12e.- lenne, talán nem ócskaság.
4583-ért kaptam, mai ára 6629.-. Függ az aktuális árfolyamoktól is. Közel ilyen áron lehet kapni 6-8 NiMh akku töltésére alkalmas "teknőt", ami nem ennyire komfortos. Nekem is van, igaz már 7-8 éves.
(#) Kovidivi válasza erbe hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Ok. Én nem ajánlanék egy terméket, ha nem vagyok biztos benne, hogy jól mér, ezért reagáltam. Az ár pedig nem garancia a pontosságra, főleg akkor nem, ha csak ma, csak neked 4500Ft-ért szállítással odaadták. Valószínűleg így is megvolt az eladó tervezett nyeresége.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2018
(#) erbe válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Egykor én is amit lehetett (vagy mert egyszerűen nem volt ), mindent "megbarkácsoltam".
Kosmos méretű koreai Tempest zsebrádió KF tekercsét.
Ilyen képességű és minőségű (ezt nem feltétlen a pontosságra értem) szerkezetet képtelenség barkácsolni. Árban sem áll meg ezen az áron, már ott sem, ha elkezdem.
Töltőfeszültséget mértem, a megadott 4,2 V mérve 4,209-ig ment föl, 4,21-nél már Full-t jelzett. Bár vannak Li... akkuk, aminek ez kicsit sok, de erre oda lehet figyelni. Amúgy se hagynám teljesen magára, mert adatlapon 5 V 2,1 A-t igényel. A tápon (D-Link routertáp) 5 V 2,5 A szerepel, 4 cella töltésénél forró a doboz, csupaszon (épp előtte javítottam, IC tápkondit és FET-et kellett cserélni) a diódát nem "illik" tapogatni, a FET épphogy langyos. Majd "barkácsolok" a diódára akkora hűtőlemezt, ami belefér még a tokba.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2018
(#) alienco hozzászólása Dec 8, 2018 /
 
Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni akkupakk töltésével kapcsolatban. Laptoból bontott és jónak ítélt cellákból építettem a fúrócsavarozómba akkupakkot. Nincs balancer, csak vezetékekkel kötöttem össze a cellákat. Az akkupakkon tehát négy kivezetés van. Eddig 3 trafót tartalmazó töltő áramkörrel töltöttem, ami tönkrement. Szeretném pótolni (és nem javítani), mert olyannyira fejlődött és olcsóbb lett a "technika", hogy akár kész készülék is szóbajöhetne olcsóbban, mint a javítás (az egyik trafó elfüstölt, 3eFt lenne, de nem ok nélkül tette, így még plusz pénz és idő).
Nem számít sokat a védelem, csak töltsön, ugye eleve "szemét" cellákat használok (fúrócsavarozóban bőven jó). Az is jó lenne, ha a meglévő töltőm belét ki tudnám cserélni (tipikus fehér-fekete kis műszerdobozba építettem). Ugye a lényeg, hogy összekötött cellákat tudjon tölteni, ne külön-külön.
Krokodilcsipesszel tudom megoldani az érintkezést az akkupakkra.
Előre is hálásan köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2018
(#) Kovidivi válasza alienco hozzászólására (») Dec 8, 2018 / 2
 
Nem a cellákat kell védened, hanem a lakást, amiben élsz. Egy balanszert tartalmazó BMS kb. 1000Ft. Ne ennyin múljon!
(#) Firefighter1 válasza alienco hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Szerintem nem arogáns akart lenni a válasz csak rövid és lényegre törő mint a Te kérdésed, mert bár hosszú de Te is csak szüken fejtetted ki!

De akkor hogy ki is fejtsem! Ha 15 éve használod ugyan azt a bontott cellát, akkor baromi mázlista vagy... egyrészt hogy ilyen sokat kibírt, másrészt hogy eddig nem történt gond!

A BMS másnéven BAttery Managment System a teljesség igénye nélkül

Azért szokták javasolni a védőáramkör használatát, mert a LiPo akksik tultöltés esetén nagyon könnyen lángra kapnak /robbannak/ De amilyen kis rohadékok erre képesek a helytelen használat után tök magukba egyedül is felrobbanni mondjuk 1 héttel a használat után.
Álltalában 4,2V ban van megszabva a plafon, e felett a cella sérül!
ami még lényeg a BMS nél hogy az úgynevezett elmerülés ellen is véd ami 2,8V ha ez alá esik a cellafesz akkor szintén "sérül" a cella aminek beláthatatlan következményei lehetnek!
És akkor ballanszálásról még nem is beszéltünk

Azt nem írtad hogy hány cellából áll a pakkod, az hogy négy vezeték... akkor 3S1P? tehát 3 cella sorba kötve? annak a max feszültsége 14,6V a laptop akksik ha bontottak akkor álltalában 900-1300 mA között mozognak,
Ennek fényében ha nem akarsz semmi extrát akkor a pakkod 2 végén polaritásra figyelve 14,6V 1A áramot kell kapcsolj ezt megoldhatod labortáppal, adapterrel dinamóra kapcsolt hörcsöggel.

Egy a lényeg 14.6V1A ( ha 3 cellád van)

DE a LIPo nál nem árt törődni csóró kis cella lelkivilágával is és a CC CV elvnek megfelelően tölteni

De ezek már a " nem igényelt" extrák közé tartoznak,

Egy aprócska megjegyzés amit csak érdekességként szurnék be és nem csak neked
Ha van valakinek egy lakásbiztosítása és igy tölti a LiPo cellákat azok kigyulladnak leég a ház... a BIZTOSÍTÓ NEM FIZET

Visszatérve a cellákra, vannak nálam itt sokkal nagyobb pengék... kérd ki az ő véleményüket is
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2018
(#) Barret válasza Firefighter1 hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Az a 14,6V 12,6V lesz.3x4,2.

Tesla akkupackot láttatok már szétszedve? 18650-es cellából van

akkupack
(#) alienco válasza Firefighter1 hozzászólására (») Dec 8, 2018 4 /
 
Lehet, hogy nem arogáns akart lenni a válasz, lehet, hogy tévedtem, benne van a pakliban, és akkor elénézést kérek.
Részletezem: 15 éve bontott cellákat használok, de ami elromlik, újra cserélem (bontott ***).
TÉVEDSZ, ha azt mondod, hogy 3 cella estén 14.6V kell. Nem értesz hozzá.
Én kérek segítséget, azt' ezt kapom...

Mod: Kérjük, kerüld a trágárságot.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) Barret válasza alienco hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Ilyesmi kell neked,nagyon sok féle variációval gyártják.

BMS elektronika
(#) Firefighter1 válasza alienco hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Mea Culpa! Elírtam a 14,6 ot, természetesen 12,6 akart lenni! Viszont akkor ezek alapján tényleg nem értek hozzá, és csak sületlenségeket írtam.

Korrepetáló kollégát keresnék Li-Po tananyagból

(#) RonkBela válasza alienco hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Szerintem meg nem irt hülyeséget.... most azért mert a kettest elütötte 4-re?
De biztosan jobban tudod hogy nem ért hozzá..?
(#) Kovidivi válasza alienco hozzászólására (») Dec 8, 2018 / 1
 
Akkor nem a lakásod, hanem a lakókocsid gyullad ki. Nekem mindegy. Éppen azért írtam tömören, hogy ha érdekel, mi az a BMS, beírod a google-ba, hogy "mi az a bms", elolvasod az első találatot, és akkor nem nekem kell 15percen keresztül gépelnem. Ha már itt tartunk, honnan kellene nekem tudnod, hogy te mit nem tudsz? Vagy minden szót magyarázzak meg neked, áram, feszültség, stb? Csak fel akartam hívni a figyelmed arra, hogy nem a cellákat kell védeni elsősorban... Talán sikerült.
(#) Kovidivi válasza alienco hozzászólására (») Dec 8, 2018 / 2
 
Akkor kapsz normális választ, ha te is normálisan fogsz írni. Amíg kötekszel, akár jogos, akár nem, hasonló lesz a válasz is. Neked kell a segítség, nem nekünk. Ha kell valami (ingyen!), minimum írj normálisan, legyél kedves.
(#) Olits hozzászólása Dec 9, 2018 /
 
Sziasztok.Olvasgatom én is,hogy mennyire veszélyesek ezek a lithium cellák.Ahogy fennebb olvastam egy hozzászólásban, az szűrtem le, hogy a lithium polimér cellák veszélyesebbek mint a lithium-ion cellák.Na, nekem is van egy jó pár laptop aksiból származó cellám.Ezek henger alakú 18650-es cellák.Jól tudom, hogy ezek lithium-ion cellák és nem li-po cellák,és hogy ezek nem annyira veszélyesek?Ha már túl vannak a feltöltésen és a feszültségűk 4,15 V körüli, akkor tárolhatóak nyugodtan hosszabb ideig a lakásban?Mert nekem így vannak.Egy picit néha nyugtalanít, hogy mi történne, ha egyszer amikor nincs otthon senki valamelyik cella elrobbanna és beindulna a láncreakció..rágondolni sem merek.Még van jó pár cellám amely használt ebike aksiból származik, és amelyek feszültsége bontáskor egytől egyig nulla volt,de aztán mégis szépen fel lehetett tölteni.Ezeket mennyire veszélyes házban tárolni?
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2018
(#) szsrobert válasza Olits hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Nem egheto fem vagy mas dobozban egheto anyagtol tavol.
(#) Olits válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
És fém dobozban amikor ég hogyan viselkedik?Nem tudja a nagy hő szétolvasztani a fémet?Úgy tudom a litiumnak oxigén sem kell, hogy égjen.A másik meg az. hogy oltó anyagot sem nagyon tud ajánlani senki hozzá ami nálunk is megkapható.
Elég durván ég ha begyullad :
https://www.youtube.com/watch?v=WdDi1haA71Q
(#) Ricsi89 válasza Olits hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
A nyáron egy telefonban kellett volna kijelzőt cserélnem, ehhez ugye a beragasztott akkut el kellett távolítani. Kiszedés közben egy apró szisszenésre és pici füstre lettem figyelmes. Egyből hajítottam is ki a kezemből, majd pár másodperc múlva lángolt is. Hát érdekes volt megmagyarázni a tulajnak, hogy felgyulladt a telefonja.
(#) erbe válasza Olits hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
A Li-ion-Li-po akkuban nem fém lítium van, hanem a Li valamilyen sója. Szép is lenne, ha a fém lítiumot ilyen egyszerűen ki lehetne vonni a vegyületeiből. Hiszen még a nátriumot sem egyszerű.
(#) nedudgi válasza Olits hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Rosszul tudod, mindössze arról van szó, hogy a lítium igen aktív, égéskor még a vízből is oxigént csinál. (Cserébe otthagyja a hidrogént, ami szintén elég jól ég, de neki már kell az oxigén.)
(#) Olits válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Hú ez érdekes.Akkor ha beledobunk egy égő lithium cellát egy edény vízbe, akkor a víz alatt is képes égni???Nekem ez volt az egyik megoldási ötletem ilyen esetben...
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 10, 2018 / 1
 
Bővebben: Link szinte robban. Nézd meg ezt a videót.
(#) micimacko válasza Olits hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Egy vödör száraz homokot tarts kéznél mindig!
Vízzel, halonnal, egyes porokkal nem oltható az égő fém.
(Amúgy keletkezhet a cellában fém lítium...)
(#) Kovidivi hozzászólása Dec 10, 2018 /
 
Sziasztok.
Csak tényeket szeretnék leírni. Felpuffadt 4S 5Ah akksipakk, belső ellenállása az egekben, 100mOhm feletti. Szétbontottam a pakkot, cellánként 24-29mOhm-ot mértem. Óvatosan leengedtem a felesleges légnemű anyagot, összepréseltem a cellát a testsúlyommal. Minden cella belső ellenállása 2-3mOhm-mal jobb lett! A 4db cellából egy 2S pakkot fogok összerakni, 24mOhm végleges belső ellenállással. Nem a legjobb, lehetne 10mOhm is, de így is biztosan ki fog szolgálni jó darabig. Lehetne még 3S pakk is belőle, 60mOhm belső ellenállással, de annak nem sok értelme van...
(#) erbe válasza micimacko hozzászólására (») Dec 10, 2018 /
 
Hogyan működik a Li-ion akku
Töltéskor a Li ionok a negatív elektródára vándorolnak és ott beülnek a grafit elektróda molekularácsába. Bár valóban nincsenek kémiai kötésben semmivel, de fémnek se lehet nevezni. Mindenesetre ugyanolyan reagálóképes, mint a tiszta fém.
Annyiban rosszul tudtam, hogy nem só, nem is oxid, hanem inkább egyfajta ötvözetként lehet felfogni.
(#) micimacko válasza erbe hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Igen, normál körülmények között valóban így működik, de valahol olvastam, hogy ha valami nagyon "félremegy" a töltésnél (túl nagy áram, magas hőmérséklet,...), a grafit elektróda felületén alakulhat ki egy fémfilm réteg. Persze nem grammokban kell gondolkodni cellánként.
(sajnos nem találom ezt a leírást )
(#) Olits hozzászólása Dec 11, 2018 /
 
Megkaptam egy már régebb rendelt modult.A nevében az van, hogy tud belső ellenállást is mérni.Na de én azt az opciót sehol nem találom.Akkor miért írják ezt a nevében?
(#) Kovidivi válasza Olits hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Hát képes lenne rá, minden megvan hozzá, kivéve a program A belső ellenállást csak analizálni tudja, mérni nem A főcím ezt mutatja. A leíras angolul van, de nem valami érthető.
Következő: »»   221 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem