Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szelén egyenirányitás helyettesités
Lapozás: OK   1 / 1
(#) uramesi89 hozzászólása Máj 6, 2010 /
 
Az lenne a kérdésem, hogy a szelén lapos egyen irányitot ami egy akumulátor töltöben volt azt mivel és hogyan tudom helyettesiteni." is van amit kellene mert meghalltak már.Az egyik töltö egy 6 és 12V-os a másik pedig 2V-tol 14V-ig állitható.Akinek van ötlete azt szivesen várom.
(#) mex válasza uramesi89 hozzászólására (») Máj 6, 2010 /
 
(#) TAKLACO válasza uramesi89 hozzászólására (») Máj 6, 2010 / 4
 
Eloszzor meg kell allapitani,hogy egyutas vagy ketutas egyeniranyitto volt- e az akku toltobe.Ha egyutas akkor egy 10 ampres diodaval U alaku aluminium huttolappal megoldhato.Abban az esetben ha a trafo szekunder tekercse kozepkivezetessel rendelkezik akkor 2db. 10 amperes diodaval megoldhato.Ha trafonak 2 szekunder kivezetese van akkor az elottem leirt egyeniranyitto kocka huttolappal johet szamittasba.
(#) (Felhasználó 1947) válasza uramesi89 hozzászólására (») Máj 6, 2010 /
 
Legjobb lenne bele ugyanolyan szelén egyenirányitó, de ennek a beszerezhetősége már bizonytalan.
A szelénegyenirányitónak nagy a belső ellenállása, a mai modern szilicium egyenirányitókéhoz képest, ezért ha graetz híddal, vagy SI diódával váltod ki, ajánlott egy soros izzó a körbe.(természetesen megfelelő feszültségű, teljesitményű.)
(#) TAKLACO válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 6, 2010 /
 
Soros izzokent megteszi egy 12V-os autoizzo ahol a tompitott es tavolsagi izzo spiral parhuzamosan van kotve.Az izzo fenyerejebol kovetkeztetni tudunk a tolto aram nagysagara.
(#) (Felhasználó 1947) válasza TAKLACO hozzászólására (») Máj 6, 2010 /
 
Habár ilyen konkrétan nem irtam le, úgy gondoltam hogy ez egyértelmű
(#) uramesi89 hozzászólása Máj 7, 2010 /
 
Ez számomra is egyértelmü volt.neki is állok és megprobálom.Remélem müködni fog.Köszi mindenkitöl.
(#) bernula hozzászólása Szept 17, 2010 /
 
Sziasztok!

Van nekem is egy akkutöltöm, szelén egyenirányítóval, egy táp helyett szeretném használni, van valami hátránya a sima gratzes egyenirányítóhoz képest, vagy ha kondit kötök rá ugyanugy működik mint ha gratzel csináltam volna?
(#) Antal Miklós hozzászólása Márc 25, 2020 /
 
Sziasztok! Megkértek egy 1964-ben gyártott elektron csöves rádiókészülék javítására.
A legnagyobb gondom az anódfeszültség előállítása, mert itt egy szelén grätz-t használtak: H250 H100
A hálózati szekundere a kétutas egyenirányításra volt kitalálva ezért a grätz, itt ~ 270V mérhető mely a szelénnel egyenirányítva 280V-nak kellene lenni a pufferkondin.
Ha most modern folvezető grätz-t tszek bele, akkor az anódfesz 270V x 1,41 = 380V lesz az anódfeszültségem, megváltoztatva az össze munkapontot.
Mit tegyek? használjak egyutas egyenirányítást? A puffer kondik és az össze elko már kicserélve újakra.
(#) pucuka válasza Antal Miklós hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Ha a puffer, és az első szűrő kondi 450 V -os, akkor semmi baj. Érdemes a végcső segédrács szűrőkondiját (ha van) is feszültségtűrésre ellenőrizni.
Azt is érdemes ellenőrizni, hogy a hálózati trafó átkapcsolható-e 240 V -ra. Utána tápfesz ellenőrzés.
Érdemes még a táp szűrőjében az ellenállást nagyobbra venni, akkor csak a végfokozat kap nagyobb tápfeszültséget, az meg nem túl nagy probléma.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2020
(#) Antal Miklós válasza pucuka hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Szia Pucuka. Köszi a véleményed. 50µF 350V kondikat 68u 400V-ra cseréltem, külön nyákot kellett készítenem, mert a régi csavaros elko helyett az újak már nyákba ültetettek.
Ez egy bolgár gyártmányú M10 Melódia készüléknek a lemezjátszóval kibővített változata
Kádár könyv 73.oldal.
Csak 220V/110-re átkapcsolható. Ha megvan a könyv Neked is, az EL84 katód körében van még egy 160Ohm melyen 7V-nak kellene lennie. eseteg növeljem, hogy a =v beálljon? Persze ehhez a Grätz (kétutas egyenirányítást) meg is kell csinálnom.
A szelén kétutas egyenirányításnál hogyan kel számolni, mekkora lesz az egyenirányított feszültség? A szelénes egyenirányítónak nagyobb volt a belső ellenállása mint a modern sziliciumosnak. Jól emlékszem?
Köszi
(#) pucuka válasza Antal Miklós hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Inkább vegyél egy dióda hidat 0,8 - 1 A/ 600 - 800 V, kb 60 Ft áron. (HEStoreban is találsz)
Ha beteszed a szelén helyére, mérd meg az egyenirányított feszültséget. Az EL84 bírni fogja, ha mégis úgy gondolod, csökkentheted a katód ellenállását kb. 120 ohmra. Ami fontosabb, a kimenővel sorban van egy a kapcsolási rajzon 1 kΩ -os, csillagozott ellenállás, azt kb 1,5 kΩ -ra kéne növelni, (lehet, hogy nagyobbra) hogy a többi cső ne nagyon kapjon nagyobb feszültséget.
A fűtőfeszültséget sem ártana ellenőrizni, bár az a +10 % nem nagy gond, de ha gondolod, érdemes egy kisértékű soros ellenállással beállítani. Az EABC 80 szokott bekapcsoláskor hamarabb felizzani.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2020
(#) Antal Miklós válasza pucuka hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Diódahíd már megvan, elkók is, 1,5k 2W is van. Köszi a segítséget. Nyákot kell csinálnom.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Idézet:
„Az EL84 bírni fogja, ha mégis úgy gondolod, csökkentheted a katód ellenállását kb. 120 ohmra.”

Szerintem elírtad, növelni kéne.
(#) CHZ válasza Antal Miklós hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Szelén helyett SI diódás egyenirányítás is mehet, DC feszültség csökkentése érdekében a hálózati trafó anódfesz tekercsének egyik kivezetésével sorosan 22-47-100 Ohm 5W ellenállást kéne bekötni. Méréssel pontos ellenállás értékét is meg tudod határozni.
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Nagyobb anódfesz, nagyobb áram, ugyanakkora rácsfeszültséghez kisebb ellenállás.
DE a neg visszacsatolás is működik DC -re is, így többnyire csak próbálkozással lehet a katódellenállás értékét belőni a kb 300 V -os anód táphoz.
A rajz szerint a hálózati trafónak van 240 V -os állása, Így a fűtéssel nem kell foglalkozni. A hálózati trafóval soros ellenállásnak nem vagyok híve, elég fusinak tűnik.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Idézet:
„A hálózati trafóval soros ellenállásnak nem vagyok híve, elég fusinak tűnik.”

Nem a hálózati primerbe javasoltam!
Pedig jó megoldás, szekunder tekercs belsőellenállását növeli meg, ezáltal fesz. esés jön létre.
Jobb megoldás mint ráengedni a csövekre sokkal nagyobb DC-t.

Idézet:
„Nagyobb anódfesz, nagyobb áram, ugyanakkora rácsfeszültséghez kisebb ellenállás.”


Ezért kéne növelni, mivel nagyobb anódfesz esetén ugyanakkora előfesszel anóddisszipáció meg fog növekedni. Tehát nagyobb anódfeszültség mellett csökkenteni kéne a cső áramát, hogy ne lépjük túl a cső határadatait.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2020
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
A végcsőnél az 550 V még elég messze van, emiatt nem kell aggódni.
A gyári alkalmazásoknál is használnak 300 V anódfeszültséget üzemszerűen. Meglehet hozzá kell állítani a vezérlő rács feszültségét, de ehhez mérni kell.
Ennél a rádiónál az a gond, hogy a kimenőtrafó egyben az egyenirányító szűrőfojtója is egyben.
Egyébként nem az összes csőre, csak a végcsőre. A többi csőnél az 1 kΩ -os tápfesz szűrőellenállás
növelésével be lehet állítani az eredeti tápfeszt, mert egyrészt kritikus, másrészt a felvett áram is állandó.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Idézet:
„A végcsőnél az 550 V még elég messze van, emiatt nem kell aggódni.”

Nem erről a paraméterről beszéltem!
Anóddisszipáció mértékét lépnék túl, ha a cső áramát nem csökkentjük, jóval magasabb anódfeszültség esetén. Miklós majd eldönti melyik javaslatot alkalmazza. Én csak egy egyszerűbb megoldást említettem, ami kisebb átalakítás és problémamentesebb.
(#) Antal Miklós válasza CHZ hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Köszönöm a segítségeteket, már kimarattam a panel, fúrás majd beültetés.
Tapasztalataimról majd küldök képeket és hozzászólást.
Szorosan nem ide tartozik, de ebben a rádióban még van egy lemezjátszó is kristály pick-up-al, ami szintén tönkrement.
No azt még nem tudom, hogy hol vegyem meg? VK4204. bár ez szetero, de a lemezjátszó csak mono.
(#) CHZ válasza Antal Miklós hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
VK4302 is jó bele, sajnos nagyon drága már, de kapható.
(#) FAZ1 válasza Antal Miklós hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Kristály-betétet manapság már nemigen kapsz sehol, vagy ha netán mégis sikerülne - akkor iszonyúan drága.
Ha meg netán beleférne a lemezjátszó karjába, sokkal jobban jársz egy dinamikus fejjel, bár azokhoz se lehet csak magában a tűt megvenni, többnyire együtt adják a vadiúj betéttel.
Az nem szintén nem filléres dolog.
(#) CHZ válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Idézet:
„sokkal jobban jársz egy dinamikus fejjel”

Ezzel több probléma is adódik:
Ha megoldható a karhoz a rögzítése, akkor sem lehet beállítani hozzá a megfelelő tűnyomást (MM hangszedők lényegesen nehezebbek)
Mágneses hangszedőhöz plusz előerősítő, RIAA korrektor is kell.
(#) Gafly válasza CHZ hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
És azon belül sem mindegy...
MM
MC
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2020
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Márc 26, 2020 / 2
 
A harmadik. Kristály (kerámia) betét. Ahogy a kérdező is írta. Egyszerűbb, olcsóbb lemezjátszóban fordulnak elő. Elég nagy szintet szolgáltat, nem kell hozzá korrektor, persze a minősége olyan is.
A mágneses hangszedőknél (ahogy CHZ írta) több probléma adódik. Más kar kell hozzá (mechanikai átalakítás, kiszerkeszteni a kar helyét) korrektor erősítők stb.
Így is lesz még probléma a közlő kerekek gumírozásával.
(#) Antal Miklós válasza Antal Miklós hozzászólására (») Ápr 11, 2020 / 1
 
Sziasztok Urak, Fórumtársak!
Szeretném tapasztalataimat megosztani Veletek, és egyben köszönöm CHZ Zoli "rugdosásait"!
Tápegység szelén egyenirányító: Kapott egy egyenirányító diódahidat, és cseréltem a pufferkondit is 60µF 400V-ra. A tápegység belsőellenállását megnöveltem egy 47 Ohm 5 W-l.
Az anódkörben lévő 2x50µF kondit is cseréltem 68µF 400V-ra és az 1,5kOhm szűrőellenállást növeltem 3,3kOhm-ra. Így az anódfeszültségek gyönyörűen beálltak a Kádár könyvben jelzettekre.
Volt még egy csatoló kondi hiba: 22nF a csere megoldotta a problémát.
URH áthangolás: 66 - 73MHz-ről 88 - 108MHz-re:
Bemenőkör: 25pF > 15 pf; nagyobb feladat volt a két hangolt induktivitás átalakítása mivel mindkét csévetesten bemarás volt a meneteknek: 7 menet.
Kord szálat ragasztottam a menetek helyére, majd a csévetestről lecsiszoltam a felesleget, sima felületet kaptam.
A megnövekedett csévetestátmérő miatt 3 menettel csökkentettem a menetszámot, 4 menetet kellett elosztanom 14mm úthosszon. Az összeszerelés után már "csak" a behangolás, és az együttfutás beállítása volt a feladat. Működik. Köszönet CHZ Zoli segítségéhez!
A képen a még szétszedet URH előfokozat látható. Persze néhány helyen cserélnem kellett az el öregedett szénréteg ellenállásokat, és meg kellet kennem a potikat.
(#) Gafly válasza Antal Miklós hozzászólására (») Ápr 11, 2020 /
 
Ügyes vagy.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem