Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Philips TA 22AH793 receiver javítása
Lapozás: OK   1 / 1
(#) dollerakos hozzászólása Máj 16, 2020 /
 
Tisztelt Olvasó!

A téma címben említett készüléket szerettem volna megjavítani, de csúfos vereséget szenvedtem... Pedig már azért javítottam bonyolultabb cuccokat is. Ennek a készüléknek egy kisebb hibája keletkezett negyven x év után: a sztereó adókat nem hajlandó sztereóban közvetíteni, amit a megkísérelt javítás során fejhallgatóval folyamatosan ellenőriztem. Más egyéb dolog minden OK, az érzékenysége, a szelektivitása továbbra is hibátlan és jó erős antennajel áll rendelkezésre. Megvan a komplett service manual, amiből a 8 MB-on túli terjedelme miatt ide csak a rádió részt másoltam ki egy jpg-fájlba, amelyen látszik, hogy a demodulátor IC egy TDA1005-ös, amelyet szintén ide mellékeltem. Egy meglepetés már hamar ért is, amikor ránéztem a kapcsolási rajzra. A demodulátor IC 14-es lábára menő tranzisztoros áramkört egyszerűen kihagyták, nem építették fel a panelen, ami, ha jól látom, a térerősségjelző részére szolgáltatott egyenfesszel arányos áramot továbbítaná, de amint ránéztem a TDA1005 rajzára, láttam, nem is szükséges (meg amúgy is, 40 x évvel ezelőttig enélkül is hibátlanul üzemelt), ugyanis az csak egy sztereó-monó váltás, 0,65 V felett vált monóba, így, ha a 14-es lábat egyszerűen szabadon hagyták, mindenképp engedélyezve van a sztereó. A TDA1005 IC adatlapját kicsit tanulmányozva, utána mértem a DC feszültségeknek a lábakon. Minden stimmelt. Mit tesz ilyenkor az egyszeri szerelő? - Kicsit megpiszkálja az IC közelében lévő beállító potmétereket... Kezdtem a 7-es lábbal, a 76 kHz-es, a segédvivő kétszeresét előállító oszci beállításával. - Semmi hatás, így vissza is állítottam a rajta mért egyenfesznek megfelelő állapotba. Majd ugyanezt eljátszottam a 10-es és a 13-as lábak közelében található potméterekkel is. Ugyanaz: semmi hatás. Ezek után elkezdtem cserélgetni az IC környezetében lévő elkókat, természetesen ugyanolyan értékűekre, csak újabbakra. Az összeset kicseréltem. Majd ismét megtekertem a feljebb említett 3 beállító potit is. Semmi hatás. Ezután nagy lépésre szántam el magam. Mivel volt még 2 db TDA1005-ös IC-m, ezért az eredetit ügyesen, mindent roncsolás mentesen kiforrasztottam és betettem egy 16 lábú IC-foglalatot. Abba tettem bele az új IC-t, sőt mindkettőt belepróbáltam. Ennek se volt semmi új hatása. Ismét megtekertem a feljebb említett 3 beállító potit. Nulla hatás... Elkeseredésemben már elkezdtem kicserélni a 76 kHz VCO közelében lévő szűrő kapacokat a 7-es lábnál, de az se segített. Utána a 11-es láb (MUX bemenet) előtti összes elkót is kicseréltem a korábbi fokozatokban is. Szintén nulla hatás. Az előző fokozatok DC munkapontjai mind OK. Majd ismét a 9-es lábon lévő elkókat is kicseréltem (ezt valami kompenzáló körnek nézem). Úgyszintén semmi... Ezek után abszolút totál tanácstalan lettem... Már kezdenek olyan kényszerképzeteim lenni, hogy a sztereó adás 38 kHz-en kódolt két csatorna különbségi jele el se jut az IC 11-es lábáig? (Mármint hogy a 10,7 MHz KF-be kódolt módon.) Ha ez a helyzet, akkor ez hogy lehet??? Hova nyúljak még? Mit cseréljek, merre kutakodjak? Vagy valahol valami gerjed és kiüti a 76 kHz VCO-jelet???

Minden segítséget és építő hozzászólást köszönök!
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2020
(#) kadarist válasza dollerakos hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Szia! Rezeg a VCO oszcillátora?
(#) Gafly válasza dollerakos hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Idézet:
„Minden segítséget és építő hozzászólást köszönök!

Miért kellett ehhez külön topic-ot nyitnod?
(#) dollerakos válasza dollerakos hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Ma is nekiveselkedtem és jelentem: sikerült megjavítani. Több tanulsága is van. Elsőként az, hogy a régi trimmereket meg kell fújkodni Kontakt spray-vel. Azután, az IC adatlapját tanulmányozva a VCO freki beállító tagjait az adatlapnak megfelelően át kellett konstruálnom, hogy csak a test felé legyenek, ami azt jelenti, hogy a tápfesz felé néző ellenállást (3195 poz. sz. 18 kohm) kivettem. Igazából nem értem, miért tették bele, de 45 évig mégis így működött... Csináltam ellenpróbát is: visszatettem a 18 kohmot, de úgy a sztereó egyáltalán nem volt hajlandó működni, akárhova állítottam a trimmereket, így hagytam a fenébe, kivettem és az IC gyári kapcsolását valósítottam, meg. Ezek után azért még nem lett tökéletes, ami azt jelenti, hogy ki-be és ide-oda kapcsolgatáskor nem mindig működött a sztereó. Ezért nekiláttam a KF erősítő kört némileg kicsit pontosabban beállítani: az 5104 és 5105-ös elemeket kellett utána állítani. Ezek után mindig stabil és jó lett.
(#) dollerakos válasza Gafly hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Sorry, lehet nem néztem jól körül.. Ha moderátor vagy, tedd be nyugodtan az egészet valami javítós vagy hasonló topicba.
(#) Gafly válasza dollerakos hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Nem, nem vagyok moderátor (és ha rajtam múlik, akkor ez igy is marad).
De szólok a dolog érdekében.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem