Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motor - redőnyfelhúzó - leengedőnek
Lapozás: OK   2 / 3
(#) histu1985 válasza Atus hozzászólására (») Márc 7, 2008 /
 
A kapcsolást egy úgynevezett reléhíddal lehetne megcsinálni. Ez két egyáramkörös relét jelent. Igény esetén lerajzolom és berakom ide.
(#) Atus válasza kobold hozzászólására (») Márc 7, 2008 /
 
csak ez nem relé, hanem kapcsoló. de a lényeget értem, csak azt az értéket váltófeszre adta meg a gyártó.
(#) Atus válasza histu1985 hozzászólására (») Márc 7, 2008 /
 
nagyon megköszönném
(#) Atus válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 7, 2008 /
 
van. ha elvan engedve, akkor középre ugrik vissza
(#) histu1985 válasza Atus hozzászólására (») Márc 7, 2008 /
 
Kell egy billenőkapcsoló mint pl az autókban van az ablakokhoz. Kell még két egyáramkörös relé a hídhoz. A reléket a kapcsolóhoz úgy kell kötni hogy alapállapotban azonos oldalon álljanak, ha egyik irányba billented a kapcsolót akkor az egyik relé húzzon, ha a másik irányba akkor a másik relé húzzon. Csatolom a reléhíd rajzát.

névtelen.JPG
    
(#) Atus válasza histu1985 hozzászólására (») Márc 7, 2008 /
 
korrekt, köszi.
kétáramkörös, kétállású, középreugró kapcsoló keresztbekötve megteszi, csak az áramokkal nem vagyok tisztában, de azt majd csak holnap tudok mérni, mert lemerült az elem a műszeremben
(#) Atus válasza Atus hozzászólására (») Márc 8, 2008 /
 
1 Ampert vesz fel a motor, terheletlenül
(#) Atus válasza Atus hozzászólására (») Márc 8, 2008 /
 
felfelémenetben 3 A-t zabál
lefelémenetben 800 mA-t.
megcsinálom a végálláskapcsolóknak a helyeit, felfogató szerkezetét, bekötését és üzemkész a cucc.
köszönöm a segítséget :worship:
(#) histu1985 válasza Atus hozzászólására (») Márc 8, 2008 /
 
Asszem még diódákat is szoktak párhuzamosan kötni záróirányba hogy védje a relét, meg a kapcsolót. Mert a motor és a relé is csinál negativ feszültség impulzusokat, ezeket vágja le a dióda.
(#) Atus válasza histu1985 hozzászólására (») Márc 8, 2008 /
 
relé nincs benne
(#) attilaza hozzászólása Aug 14, 2020 1 /
 
Időzíthető fokozatos, HALK redőny leengedő
(csak ellen kell tartani, nem kell feltudni húzni, leengedés időtartama 2-30 perc között valahol, lépésenként )

- cél: reggel 4-5 körül nyáron, mielőtt felkel a nap HALKAN leengedni a redőnyt (50%-os leengedett állapotából), hogy addig is járjon a levegő és hüljön a szoba

A kérdések:
1. működhet a lenti megoldás? milyen alkatrészeket vegyek meg hozzá?
2. ha nem , mi más működhet, hogy oldjam meg, egyéb tippek?
3. de arról is lehet szó, hogy fizetek azért, hogy valaki összedobja rá a saját megoldását

(Nyilván majd bele kell tenni valami tokba is és rögzíteni. De ez a legkevesebb.)

Jelenleg kitalált talán legegyszerűbb megoldás:

- Léptetőmotor meghajtó, távirányítóval
https://www.elektrobot.hu/termek.php?filename=lepteto_motor_taviran...i=1527
- léptető motor és további alkatrészek (feltekerni a gurtnit és csatlakoztatni a léptető motorhoz)
- a távirányító kiváltása tanítható IR távirányítóval (pl. NEDIS WIFIRC10CBK )
(a megfelelő jel küldése, ami a forgatja a motort a megfelelő irányba,és stop, a lépések ismétlése, időzítése X-szer )
- ennek a mobil appjában van időzítő , azzal beállítani, hogy XX:YY időben küldje a le/forog jelet + stop jelet, majd ezt megismételni ahányszor kell adott időpontokban
- vagy elég sima IR modul? de azt gondolom programozni kell, vagy ezt a távirányítósat is? , ennyire még nem olvastam utána


- a redőnyt 3.5kg-nyi tömeg már megtartja bármennyire leengedett állapotában, de tudok adni pontosabb számot is , ha kell a léptetőmotor kiválasztáshoz, de végülis csak meg kell tartania, szóval túl erős biztosan nem kell

- egy bolt azt írta, hogy erre ugye nem kellene léptetőmotor , meg hogy ha nagyobb áram kell akkor nem jó ez a távirányítós, de a másik megoldáshoz : dc motor, végálláskapcsoló, áramkorlátozó annyi minden más kellene, meg ugye gondolom programozás is, hogy annyi időt nem akarok rá szánni, hogy megtanuljam mi mi, ezt a fentebbi verziót még én is össze tudom dobni ha még utánaolvasok pár napot , hogy milyen alkatrészeket vegyek meg hozzá

-meg vannak ugye ezek az Arduino készletek is amiben van sokféle eszköz (nemkell válogatnom) , meg tutorial is pl. https://caxtool.hu/elektronika/keszletek_499 vagy akár amazonon is


Egyéb megjegyzések:
- tudom, hogy létezik automatikus redőnygurtni csévélő , van is nekem, rademacher rollotron , tudom időzíteni is, de annyira hangos, hogy nem lehet leengedni anélkül, hogy felébrednék , még úgy se ha 1%-on ként engedem le pl. percenként (felébredek arra is)
- gondoltam ennek a hangszigetelésére is, hangszigetelő szivaccsal próbáltam 7cmes priamisos és 3cm , amibe beletekertem , de alig lett halkabb
- próbáltam úgy is, hogy egy ballonban víz van, ami ellensúlyként tartja a redőnyt, egy csapon/lyukon kifolyik a víz ami miatt folyamatosan csökken az ellensúly ami egy idő után már nem tudja megtartani a redőnyt, viszont ez sem jó, mert amíg nem ér le a redőny alja addig folyamatosan nagyobb erővel kell tartani (mert egyre több feltekert része tekerődik le), viszont mivel elfolyik a víz egyre kisebb erő fogja tartani, egy pontig működik aztán ha átesik az adott ponton megindul az egész redőny, persze ezt ki lehetne küszöbölni azzal, hogy kisebb súlyokat helyezünk a gurtnira ami kezdetben nem tart ellen, mert a földön van és csak később lépnek be ellensúlyként a folyamatba amikor elemelkednek a talajról ,de ezt kitesztelni, mennyi súly , hány darab, milyen távolságra túl sok idő és ahhoz, hogy a redőny utolsó foka is bezáruljon a gurtnin nem lehet több 0.35kg-nál , súlyokból meg valszeg több kellene
(#) Ódenka hozzászólása Aug 14, 2020 /
 
Én egy DC hajtóműves motorral próbálkoznék...Ehhez végállás kapcsolók kellenének.
Pl. egy kisméretű ablaktörlő motor. Egyik irányba bekapcsol a beállított PWM, másik irány - felhúzás - direkt tápfesz a motorra.
(#) k_i_j hozzászólása Aug 14, 2020 /
 
Szerintem mechanikusan nem lehet megoldani, hogy csendes legyen.
Legalább is, nekem nem sikerült.
Egy jó helyre ültetett fa, megoldja a problémát. Igaz, nem rögtön.

Esetleg, még este leengeded a redőnyt.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2020
(#) attilaza hozzászólása Aug 14, 2020 1 /
 
Csak leengedni kell , felhúzni nem.
S a legfontosabb funkciója, hogy időzíthető legyen.
Jó lehet a sima okoskonnektoros megoldás is (így nem kell akkor se tanítható távirányító , se IR jel), ha tudja, hogy ha áramot kap akkor egyből forogjon az adott irányba aztán lekapcsolom időzítve a konnektort, majd újra be és ki, ahányszor kell.
Olyan megoldások nem jók amihez nem tudom beállítani, hogy pl. 4:30kor kezdjen neki a rutinnak.

Infós vagyok nem villamosmérnök ,stb. , pár szavas mondatokból nem fogom tudni sajnos megfejteni, mi hogy van, melyik alkatrész funkciója mi , hogy kötöm ahhoz be az időzítést, de majd utánaolvasok.
(#) attilaza válasza k_i_j hozzászólására (») Aug 14, 2020 2 /
 
Olyan hangosak ezek a dc vagy léptetőmotorok?
ha bekapcsolom őket 3 másodpercre pl. percenként egyszer?
(#) k_i_j válasza attilaza hozzászólására (») Aug 14, 2020 /
 
Szerintem a redőny mechanikája a hangos. Mert hogy redőnyről volt szó és nem más megoldásról.
(#) Inhouse válasza attilaza hozzászólására (») Aug 14, 2020 /
 
Ez nem elektronikai probléma, az időzítés, meg indítás részletkérdés. A csendesség az nagy feladat.
Nézd meg alapból ha kézzel engeded le, mennyire hangos. Ha az már magában túl hangos, akkor gáz van.
(#) attilaza válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 14, 2020 1 /
 
A csendesség szerintem egyszerű.
Nyilván ha 10 másodperc alatt engedem le a gurtnival akkor hangos, mert a zajhatás folyamatos és sokáig tart , de ha csak centinként engedem a gurtnit és az egész folyamat eltart 15 percig akkor ha ébren vagy sem veszed észre, hogy megy le a redőny, max. egy kis műanyag nyikorgást lehet hallani, ahogy a lamellák nyúlnak, engednek a feltekert állapotból kijövet, de az nem zavaró.

De akkor kérdezek egyszerűbbet, milyen (léptető) motort vegyek ami képes megtartani 3.5kg-ot ?
és nem zajos, csak ellen kell tartani, a terv hogy pl. 100szor 2-4 másodpercre be lesz kapcsolva a forgatása pl. 1 percenként.

milyen vezérlő, power supply , stb kell még hozzá, hogy rá tudjam köti egy okoskonnektorra amit a mobil appjában időzítek, hogy bekapcs, kikapcs az adott időpillanatokban, nyilván olyan okoskonnektor kell amit lehet másodpercre időzíteni, vagy a motor magától kikapcsol 2-4 másodperc múlva.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2020
(#) attilaza hozzászólása Aug 14, 2020 1 /
 
na kimértem, 2kg már nem tartja meg a redőnyt, de 2.35 kg még megtartja, szóval nem kell 3.5kg mint ahogyan korábban írtam

csak létezik olyan motor, ami halk és ennyit megbír tartani

de még ennyit sem kell megtartania, hiszen a gurtni a "motorra" is fel lesz csavarva tehát az gurtni surlódása miatt még kevesebb erő is elég lesz
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2020
(#) Ódenka válasza attilaza hozzászólására (») Aug 14, 2020 /
 
Olyan motor kell, ami hajtóműves és álló, árammentes állapotban is reteszel. Felejtsd már el a léptető motort...Elmegy az áram és leesik a roló. Mondjuk memóriás áramszünet jelzőnek jó lenne.
Keresni kell egy nagy áttételű, hajtóműves DC motort. Alul felül végálláskapcsoló, áthidalva diódával, mint a műhold tányér mozgató motor. Ha egyik véghelyzetbe ér, akkor a leálló motort csak a másik irányba lehet elindítani. Leeresztő irányba a PWM szabályozó kis fordulaton működteti a motort, a másik irányba meg mondjuk direkt DC. Dugaszolható kapcsolóóra, beledugott elektronika kapcsolhatja a lefele eresztés, a felhúzást meg kézi kapcsolóval. A kapcsolóórák mindegyike működtethető kézi direkt kapcsolási lehetőséggel, ehhez készítenék egy, minél egyszerűbb elektronikus kütyüt...Jó hobbizás, ha van rá valakinek ideje.
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Aug 14, 2020 /
 
Idézet:
„Jó hobbizás, ha van rá valakinek ideje.”

Így félreérthető. Arra gondolok, hogy valaki tud segíteni, időt tud szakítani a megvalósításra. Sok sikert!
(#) mnyugger válasza attilaza hozzászólására (») Aug 14, 2020 /
 
Mindenképpen javaslom, hogy a redőny mozgatása helyett sötétítő rolót mozgass.
Könnyű, ezért gyengébb motorral is könnyedén mozgatható. Csendesebb, lévén textilből van.
(#) attilaza válasza Ódenka hozzászólására (») Aug 15, 2020 1 /
 
S ezekhez akkor milyen alkatrészeket vegyek?

Vagy van itt olyan aki összedobja ezt nekem és kifizetem?
Vagy hova írjak ahol lesz olyan aki elvállalja valamennyiért?


Aki nem akar visszaolvasni, röviden:
A redőny CSAK leengedése időzítetten egy kis motorral

- motor ami árammentes állapotában reteszel
- erre lesz rögzítve és felcsavarva 250cm gurtni
- áram hatására motor kis fordulaton elkezd forogni (ez előre beállított fix fordulaton)
- 220v-os kapcsolódás (az időzítéshez , ami egy okoskonnektor amit alexával tudok másodpercre időzíteni,felprogramozni hogy hányszor és mikor kapcsoljon be és ki , pl. 250 szer 1 cm minden perc elején)
-felhúzni kézzel fogom a redőnyt mindig : felfelé irányba nem kell semmiféle mozgás, vezérlés

nem tudom lényeges e:
- 2.3kg szabadon lógó tömeg tudja ellentartani a redőnyt (a "legnehezebb" állapotában)
- de mivel rögzítve lesz a motor egy tartókonzolba és a falra és a gurtni fel lesz csavarva önmagára (surlódás,tapadás) és rögzítve a motorhoz így szerintem alig kell erő ahhoz, hogy a 250cm felcsavart gurtnit aminek átmérője kb. 5-10cm letekerését elindítsa és megállítsa (áram hatására)


A tok, meg rögzítés az egy másik projekt , de azt max. megcsinálom magam.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2020
(#) Massawa válasza attilaza hozzászólására (») Aug 15, 2020 /
 
Több gondod lesz, ha a redönyt a gurtnival akarod mozgatni ( ahogy a kézimozgatásnál történik) abban van egy zár amit te kézzel kezelsz és az ellensuly felhuzott a rugo. Ha ugyanezt motorral teszed, akkor meg kell oldanod a kupplungot és a fék kezelését vagy kizárod a kézi mozgatást.
Az ablaktörlö motor jo megoldás csak nem egyszerü kivitelezni.
Lehet, hogy neked az erre gyártott csömotor lenne jobb ami a redöny tengelyében van ( ki kell szedni a redönyt a beépitéshez. Annak megvan az az elönye, hogy benne van a kupplung azaz megmaradhat a kézi mozgatás is. Csendes csak a redöny maga okozza a zajt, de ha lassura állitod, akkor az is elmaradhat.
(#) attilaza válasza Massawa hozzászólására (») Aug 15, 2020 1 /
 
képzetem szerint :
- ha van olyan motor ami tud állni, reteszelni (árammal vagy anélkül) akkor az ebben az állapotában megtartja a 250cm feltekert gurtnit , hiszen nem tud elforogni a tengelye semelyik irányba , tehát a gurtni nem mozdul, fix
- ha jelet adok rá, elkezd forogni a megfelelő irányba a tengely, adott cm-t/fokot/másodpercet, stb. és remélhetőleg létezik olyan motor ami a húzóerő hatása ellenére sem akar gyorsabban forogni mint a beállított forgási sebesség (vagyis van fék a motorban? nem tudom erre utaltál e)
- ha nincs ez a jel megáll, reteszel, a tengely nem mozdul, tartja a gurtnit

reggel kézzel felhúzom a redőnyt, rögzítem egy kis gurtni rögzítővel
este ha leakarom engedni teljesen leengedem kézzel
ha meg használni akarom ezt a funkciót kézzel feltekerem a gurtnit és visszateszem a motor tengelyére
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2020

unnamed.jpg
    
(#) Massawa válasza attilaza hozzászólására (») Aug 15, 2020 /
 
Olyasmin töröd a fejedet amiröl fogalmad sincs. Majdnem minden csigás áttétel önzáro, azaz ha nem forog a motor nem mozdul a tengely. ( az ablaktörlö motorok többsége). Ezen nincs mit rágodni. És természetesen el kezd forogni ha vezérlést kap.

A te gondod az lesz, hogy:
Hogyan kapcsolod a hajtást a gurtnihoz, hogy az ne csusszon el a motor által hajtott valamin.
Ha ezt sikerül, hogyan füzöd ki a gurtnit a hajtásbol, ha a redönyt kézzel akarod mozgatni ( akkor nem forog a motor).
A képen látott gurtnizár ( fék) is ott van, azt mivel akarod motorhajtás esetén kezelni???
A korábbi hizzászolasba pn beraktad a gurtnitokot is a rugos tárcsával - azzal mit kezdesz ha fel- meg letekered a motorrol a gurtnit? Az sem disznek van ott ( többnyire).
Szoval a feladat még fényévekre van a mai tudásodtol.

De vannak kész megoldások, de ahhoz ki kell szerelni a redönyt és a csövébe beépiteni a motort és nem gányolni.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2020
(#) k_i_j hozzászólása Aug 15, 2020 / 1
 
Szerintem ez az ötlet teljesen életképtelen irányt vett.
(#) Massawa válasza k_i_j hozzászólására (») Aug 15, 2020 /
 
Van egyszerü megoldas is. Egy autosboltbol szerezzen be egy motoros csörlöt. Az lassan csendesen felhuzza meg le is engedi a redönyt. Elég este beakasztani a csörlö kötelét a leengedett gurtniba. Majd a csörlövel annyi huzatni amennyi kell, reggel meg visszaengedni. Csak a csörlöt kell a szoba másik oldalán rögziteni......
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2020
(#) k_i_j válasza Massawa hozzászólására (») Aug 15, 2020 /
 
Szerintem az imént leírtad a lényeget.

Ablaktörlő motor és kuplung, ha kézzel is akarja működtetni.

Ha kertes ház, akkor néhány jó helyre ültetett fa. Lombhullató. Nekem nagyon bevált.
(#) attilaza válasza k_i_j hozzászólására (») Aug 15, 2020 2 /
 
egyébként tök egyszerű , nem értem mit nem lehet érteni, de még egyszer akkor
(a képek illusztrációk voltak, hogy hogyan néz ki egy gurtni és hogy a lifegő gurtnit mivel fogom megállatni ha kézzel felhúztam a redőnyt)

- van alapban az első képen látható redőnyautomata
- leszereltem, a tok kuka, a gurtni lifeg lefelé
- veszem pl. a 2. képen látható redőnygurtni tartót és rögzítem a motor tengelyére (remélem megoldható, vagy valaki szerint itt tényleg ez a legnagyobb probléma? örülnék ha végre valaki mondana egy konkrét motortípust )
- a motort és a többi alkatrészt rögzítem egy tokba, saját tokba, méretre , fából , 3d nyomtatva, stb. a falra szerelek egy konzolt, amihez rögzítem az előbbi szerkezetet, amiből bármikor kivehető (+220v kábel az időzítéshez)
- veszem a gurtnit és felcsavarom a gurtnitartóba és utána berögzítem az egészet a falon lévő konzolba
- az időzítő éjjel leengedi a redőnyt lassan, ahogyan kell
- reggel kézzel felhúzom a redőnyt és rögzítem pl. a 3as képen látható redőny rögzítővel (a gurtni lecsavarodó része ott lifeg szabadon, mert marhára nem érdekel
- este ha akarom akkor kiszedem a konzolból a motoros szerkezetet , kézzel visszatekerem rá a gurtnit és visszarögzítem és kész

s most akkor lehetne végre az elektronikai részével foglalkozni ?

milyen motor, milyen alkatrészek ?

tudtommal a redőny csőmotorok is nagyon hangosak és a sebességük sem állítható
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2020
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem