Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió javítás
 
Témaindító: Jancsika, idő: Jan 8, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   57 / 68
(#) Gafly válasza Sebi hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Ezzel kicsit bentebb vagyunk, sok időt nem tudtam ráforditani a keresésre.
Az a hangolás közbeni recsegés engem zavar. Meg kellene nézni/fényképezni a kollégának a forgó kondenzátort. Kis szerencsével fémből van, és kis kenéssel/tisztitással megússza, különös tekintettel a "leszedőkre".
Rádió és TV szerelő mostanság nem egy divatos szakma. Nem tudom van-e még a vonzáskörzetben élő példány.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2021
(#) Sebi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Csak halvány emlékeim vannak - ez egy táskarádió. A szokásos műanyag házas fóliás forgóval...
(#) Gafly válasza Sebi hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Ez a rádiósmagnó viszonylag igényes kivitel volt.
Hangolás közben nem szabadna recsegnie, az biztos.
Én még emlékszem olyan rádióra is, ahol rendes (légszigetelésű) forgókondenzátor volt, csak műanyag "kupak" volt rajta.
(#) pucuka válasza djuice hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Ott pedig szólna (dübögni) kellene. Ezek után a rádiót kellen alaposabban szemrevételezni.
Ha az a rádió, amit írsz, az eredetileg gyárilag OIRT normás. Át van hangolva? Meglehet nem túl sikeresen.
A bemenetén (a Sebi rajza szerint) van egy sávszűrő, annak nem lenne szabad ott lennie.
Ha recseg hangolás közben, az eredeti forgókondiját cserélni kell, és mert fólia kondi, a megjavítása majdnem ehetetlen.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2021
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Irta hogy át lett hangolva:
Idézet:
„Át lett hangoltatva jópár éve az FM sáv kiszélesítéséhez. Szépen szól azóta is, de sajnos a hangolója rettenetesen recseg már, alig lehet befogni főként a Kossuth adót rajta. Állítólag a forgókondenzátor nagyon ki lehet kopva benne. Én nem értek ehhez.”

Gondolom nem tologatták a tornyokat, én a készülékben keresném a hibát.
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Idézet:
„Ezek után a rádiót kellen alaposabban szemrevételezni.”

Idézet:
„Ha recseg hangolás közben, az eredeti forgókondiját cserélni kell, és mert fólia kondi, a megjavítása majdnem lehetetlen.”
(#) CHZ válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Idézet:
„Kis szerencsével fémből van, és kis kenéssel/tisztitással megússza, különös tekintettel a "leszedőkre".”

Tisztítás jó megoldás, de csak tuner tisztítására alkalmas spray a megfelelő, ami tökéletesen elpárolog. Más spray kenőanyaga elhangolja, érzéketlenebb lesz, nem lesz stabil..
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Az antenna kapcsolóját sem ártana tisztítani. Tuner 600 a "csodaszer"
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Antenna kapcsolóról nem tudok, hullámváltó kapcsolót is érdemes tisztítani, de arra már kenőanyaggal rendelkező spray is jó, jobb.
(#) gadam69 hozzászólása Feb 3, 2021 /
 
Nekem ugyanez van, egy Roadstar HRA1320 us tipusú rádióval. Van-e valakinek egy rajza hozzá, ahol a forgókondi értékei is fel vannak tüntetve? Ebben is CD2003GP tuner IC van. Forgó kondit nem lehet hozzá kapni (tipus szerint), de ha tudnám az értékeit, akkor talán egy más rádióhoz valót hozzá lehetne igazítani! Köszönöm előre is!
Bővebben: kép
(#) electroman12 hozzászólása Márc 11, 2021 /
 
Sziasztok azt szeretném megkérdezni hogy aki ismeri az astrosound 604 típusú rádiófelvevőt az ügyben írok hogy a képen látható ugye a rádió rész a kábelek kivezetését szeretném megtudni melyik minek a kivezetése? (Van rajta egy potméter de az elégett) Előre is köszi.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2021
(#) pucuka válasza electroman12 hozzászólására (») Márc 11, 2021 / 1
 
Talán ki lehetne totózni. Ez a rádiórész panelje, a táp hozzávezetéseket a fólia oldalon lehet azonosítani. A panelon mindíg van tápszűrő elektrolit kondenzátor, annak megkeresed a lábait, a kondin levő jelölések azonosítják a pozitív, és negatív (általában nagyobb fólia felület) kivezetéseket. Általában 9 V körüli tápfeszültséget igényelnek. A képen a panel jobb felső sarkában van három dióda, egy az AM, kettő egymás mellett az FM számára. innen a jel feltehetően a kapcsolóra megy. A kapcsolón lógó drótok nem mindegyikére lesz szükséged, a kapcsoló állásától függően.
(#) electroman12 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 13, 2021 /
 
Nagyon szépen köszönöm
(#) Csupasz hozzászólása Márc 25, 2021 /
 
Sziasztok! Nem tudom, hogy rádió hiba-e a problémám, vagy adó.
Tehát Tokajtól kb. 30km-re lakom, légvonalban. A lakás betonkoszorús, jól bevasalva. Szobaantennát használok.
A tuner egy Grundig T5000. A hibajelenség az, hogy 92,7MHz frekink kiváló a vétel. Ha felmegyek 100MHz felé, sistereg. Tuner hibára gondoltam, de bekapcsoltam egy Vidi Cleót, és ugyanezt csinálja.
Hol keressem a hibát? Már nagyon bosszant!
(#) Sebi válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Nyilván a magasabb freki kevésbé jut be a lakásba. Ideiglenesen lógass ki valami vezetéket az ablakon antenna gyanánt. Ha nincs antenna bemenet, akkor elég, ha a teleszkóp antennához fekteted párhuzamosan a másik végét.
(#) Csupasz válasza Sebi hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Köszi, megpróbálom!
(#) ONKYOS válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 26, 2021 /
 
üdv,, mivel elég jó helyen laksz, vételi szempontból, ezért működnie kellene, 107MHz-ig, már amennyiben meg volna, a megfelelő vételi érzékenysége a Tunernak,,
Nem tudjuk milyen antennát használsz, és azt sem hogy jó e a vételi helyzeted, mármint az antenna elhelyezése, az adókhoz képest,.
Elképzelhető hogy, alacsony vételi jelszinted, nem éri el, az 1-2uV. ot sem, 100MHz, frekvencia felett,.
De az is lehet hogy a Tuner-rel, annak érzékenységével van a gond, bár ennek kicsi az esélye..
(#) tunerman válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 26, 2021 /
 
A szobaantennát húzd ki és a 75 ohmos antenna bemenetre próbaképpen csatlakozzál egy 1,5 méteres vezetékdarabbal. Az egyszerű teleszkópantennaként fog funkcionálni, ha azzal sincs elfogadható vételed, akkor erkélyre, vagy tetőre kell kirakni egy többelemes Yagi antennát.
TJ.
(#) gkari hozzászólása Márc 26, 2021 / 1
 
Lehet, hogy egyszerűen nincs a közelben adó, ami 100MHz felett ad, ebben az esetben naná, hogy fehérzaj van.
(#) Csupasz válasza tunerman hozzászólására (») Márc 29, 2021 /
 
Valószínű, hogy valami jobb kinti antennát kell használnom. A1,5m vezetéket próbáltam, ugyanaz. Rálátásom nincs az adóra, mert van köztünk egy vasbeton lakótelep.
Ezt nem értettem, hogy mi okozza ezt a hibát. A térerőjelző mindkét készüléknél a félénél tovább jelez. Akkor már meg kellene lenni a jelszintnek?
(#) Ktulu hozzászólása Ápr 27, 2021 /
 
Hosszú hullámú ferit antenna tekercsnél mi célt szolgál a csoportokra bontott menetelés?
Magas feszültségű tekercs vagy trafónál ugye megakadályozza az átütést, de itt?
(#) ferci válasza Ktulu hozzászólására (») Ápr 27, 2021 / 1
 
A ferriten a hosszúhullámú tekercs a legnagyobb induktivitású és ha nem így tekernék ( kereszttekercselés ) és elosztva, nagy lenne a szórt vagy önkapacitás.
(#) Ktulu válasza ferci hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Köszönöm.
(#) szbalogh hozzászólása Jún 2, 2021 /
 
Kedves Szakik!
Feleségem nagypapájának örökségéből mentettem egy Unitra Diora dps-301 rádiót.
Működik, a Kossuth és pár külföldi adó bejön rajta Berhidán.
Egy Tectronic régi fejhallgató van hozzá de elég erősen hallani 50Hz-es búgást az amúgy tiszta vétel közben. A mellékelt képen a fejhallgató csatlakozója látható, ami körül kék és piros vezeték megy. Nem innen jön át a búgás? Hogy lehetne megszabadulni ettől?
Át is akarom hangolni az FM sávot. Kompresszorral fújattam ki de a learagadt portól nem tudtam megszabadulni. Benzines folttisztító lemosta a komponensek felíratait (szerencsére van youtube-on részletes videó a cserélendő komponensek azonosításához.) Mivel szoktatok ilyen régi paneleket tisztítani?
A skálavilágítás 6 izzójából 4 kiégett, a vételi erősséget mutató műszerben csak vissza kellett forrasztani. Gondoltam ledesre átalakítani a skálavilágítást de váltóáram megy az izzókba. Építsek bele egy kis egyenirányítást és mehet a led szalag vagy maradjak inkább az izzóknál?

füles.png
    
(#) Gafly válasza szbalogh hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 1
 
Izzót még most is lehet kapni (pl. lesz nemsokára BURABU). De boltban is horror áron, bár jó lenne tudni, hogy milyen való bele, mert felénk ez a készülék nem volt járatos.
LED-et is lehet bele tenni, mondjuk két fehér LED ellenpárhuzamosan, velük sorba egy ellenállás.
(#) szbalogh válasza Gafly hozzászólására (») Jún 2, 2021 /
 
Vettem tegnap ledeket a helyi boltban de amikor meg akartam mérni pontosan mennyi a feszültség derült ki, hogy váltó. Ilyen ellenpárhuzamos módban nem fog vibrálni? A kiégett izzók búráját eltörtem és a terv az volt, hogy a pálusokra eszkábálom a ledeket, így bármikor kitekerhetők. 6,3V és 0,2A.
Sajnos antennának való dupla szalagkábelt nem kaptam.
(#) Gafly válasza szbalogh hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 1
 
Nem fog vibrálni.
6.3V-os skálaizzó elég gyakori.
Szalagkábelt szerintem kapsz ajándékba is, mert sokunknak hever a polcon, padláson. Akár csatlakozóval együtt is...
(#) Sebi válasza szbalogh hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 1
 
Vibrálni nem fog, de minden pozícióba 2 LED kell ellenpárhuzamosan, vagy egy LED és egy dióda hasonlóképp.
És a soros áramkorlátozó ellenállás sem maradhat ki!
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2021
(#) bodgabo válasza szbalogh hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 1
 
A búgás lehetséges a tápegység kiszáradt pufferkondenzátora miatt, azt érdemes cserélni.
Nem tudom, mennyire érdekel a rádióamatőrködés? Némi barkácsolással átalakítható hogy venni tudja a rövidhullámú távíró és SSB modulált adásokat is.
Én anno egy VEF táskarádiót alakítottam át, azóta van "rendes" adóvevőm, meg persze engedélyem is...
(#) fecameca válasza szbalogh hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 2
 
Szia. Beszkenneltem Kádár Géza rádiókapcsolások 1976. -os kiadás 51. oldal. Le lehet tölteni a rajzot az elektrotanyáról is, de nekem nem kell, itt a könyv, és nincs ilyen rádióm. A rajzon látszik, hogy a 6,3 Voltos izzók a trafó középről (12 Volt ) mennek, és sorba vannak kapcsolva. Még elég primitív a táp, mert semmilyen stabilizátort nem tartalmaz, csak egy 4700 µF elkó gondoskodik a szűrésről. Lehet tenni bele világításnak bármit, hiszen 24 Voltról megy a készülék, illetve a trafó meg van csapolva 12 Voltnál. Egyedül azon múlik az egész, hogy mennyit akarsz rajta dolgozni, farigcsálni, a Led-eknek előtétellenállást kell méretezni, illetve ajánlatos sorba kötni őket, az amúgy is magas tápfeszültség miatt. A búgást elsősorban a pufferkondenzátor kiszáradása szokta okozni, illetve, ha árnyékolatlan vezetékre gyanakszol, az csak az erősítő bemenetén lehetséges, a fejhallgató csatlakozásnál nem.

Diora.jpg
    
Következő: »»   57 / 68
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem