Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   111 / 837
(#) Sir-Nyeteg válasza szilva hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Üdv! Találtam pár kvarcocskát, különböző frekvenciákon.
Melyiket lenne érdemes használni órajelnek?
4Mhz, 7.6Mhz, 10Mhz, 11.289Mhz, 12.288Mhz, 12Mhz, 16.384Mhz, 22.5792Mhz, 24Mhz, 50Mhz.
Mi az ami egy atmega8-nál
Idézet:
„alacsony”
, ill
Idézet:
„magas”
frekinek számít? AVRStudióban így lehet megadni a külső kvarcokat.

Ill még egy kérdés: Lényegében az 1hz-t bárhogy elő lehet állítani? ATtiny pl így csinálta: 2Mhz/64/31250=1hz. Létrehozható úgy is, hogy (példa)3.2Mhz/64/50000=1hz? Esetleg: 7,6Mhz/64/11875=0.1hz Melyiket érdemesebb használni?
Köszi a türelmet!
(#) xyz123 hozzászólása Márc 18, 2009 /
 
Sziasztok!
ATMEGA8- at szeretnek hasznalni, de van egy kis gondom, ebben kernek segitseget.
Az aramkor 3.6V-on jarna es 12MHz-en.
Ketfele ATMEGA8- at lehet kapni:
ATMEGA8 - 8MHz 2.7-5.5V
ATMEGA8 - 16MHz 5V

A kerdesem, hogy ti melyiket valasztanatok? A 8MHz-est probaljam felhuzni 12MHz-re vagy a 16MHz-est probaljam jaratni 3.6V-rol?

Koszi elore is.

(#) ATtiny válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Bármilyen módszert választhatsz az 1hz vagy 0.1Hz elóállítására. A pontosságát úgy is a kvarc pontossága fogja meghatározni. Így teljesen mindegy hogyan osztogatod le az AVR belsejében, hogy kijöjjön az 1Hz. Az atmega 8 -nak az engedélyezett maximális órajele külső kvarcról 16Mhz a legalacsonyabb pedig, ha megnézed az adatlapod, akkor 900Khz. Ez nem jelenti, hogy nem fog működni külső kvarcról gyorsabban vagy lasabban, de ezt már nem garantálja a gyártó. 22Mhz -el még szinte biztos, hogy fog működni. 24Mhz -hez már kell némi szerencse. 50Mhz -en meg kizárt, hogy megy. Ha pontos időzítés kell, akkor használni kell a Timer külső órajel bemenetét. Az AVR megy belső RC oszillátorrol, a Timer, meg megy egy 32.768Khz -es óra kvarcról. Ezzel a konfigurációval lehet a legpontosabb időzítést elérni.
(#) alex01 hozzászólása Márc 18, 2009 /
 
Sziasztok! Atmel8-ast szeretnék felprogramozni,de sajna valami hibaüzenetet dob ki a ponyprog lehet attól,hogy a 22 pf os kondik helyett 33-ast raktam be programozáshoz?és még azt akarom kérdezni,hogy kvarc és kondik nélkül is fel lehetne programozni?
(#) ATtiny válasza xyz123 hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Ém 16Mhz-es Atmega8-at járatnék 3,6V -on külső 12Mhz-es kvracról. Ez legalább nem túlhúzás.
(#) Slope válasza alex01 hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Ha a Fusebiteket nem állítottad el, alapértelmezett belső oszcillátorról fut, így nem sok köze van a külső kvarcnak a működésléptelenséghez.

Amennyiben már elállítottad az más eset...
(#) alex01 válasza Slope hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
nem,nem állítottam el semmit.csak nem bírtam felprogramozni,lehet a nagyobb kondik miatt?
(#) xyz123 válasza ATtiny hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Szia ATtiny!
koszi, akkor azt valasztom. Remelem fog menni
(#) Slope válasza alex01 hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Nem mert, ha nem állítottad át, belső oszcillátorról jár. Nézd meg, hogy mindent helyesen kötöttél-e be. Ott lehet a hiba.

Üdv!
(#) tomi134 hozzászólása Márc 18, 2009 /
 
Sziasztok
Teljesen új vagyok ebben a témában, de meg szeretném tanulni!
Szeretnék építeni egy programozót találtam is egy egész jó programozót, viszont azt nem igazán értetem, hogy előre fel kell programozni az ic-t vagy miután, megépítetem a programozót csak, rákötöm a pc-re és telepítem a progit?
Segítségeteket előrí is köszönöm!
Üdv. Thomas
És itt a programozo kapcsolási rajza.
(#) vtsoftware válasza tomi134 hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Miért nem építed vagy veszed meg az AVR-Dopert?

Egyébként előbb az IC-re égetsd rá a progit, anélkül nem fogsz vele nagyon csinálni semmit.
Szerintem a progin keresztül kommunikál USB-n a PC-vel...
(#) tomi134 válasza vtsoftware hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Szia nagyon köszi a gyors választ!
Melyik az a avr droper?
Én ezt a kapcsolást szeretném megépiteni, és azt tudom biztosan hogy ezzel a programozoval meg tudom oldani.
(#) vtsoftware válasza tomi134 hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
A Dopert ITT találod.
Ezzel viszont már tényleg biztos lehetsz... nekem eddig bevált.
Amúgy ha kell programozott ATMega8 a Doperedhez, küldj egy darabot, és visszaküldhetem beégetve márha nem akarod megvenni, hanem megépíted magad. De ha kell majd privátban
(#) Steven19 válasza tomi134 hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Helló. Úgy látom te is a nulláról indulsz. Ehhez előbb eggy fapados programozót kell csinálnod hogy épithess eggy programozót. Szerintem neked most eggy LPT portos programozó kell egy 74LS244-el van ilyen programozó is, de ez csak arra jó hogy üzembe helyezd ezt a programozót amit csinálni akarsz de ajánlom a figyelmedbe az oldalon lévőt, az AVR Doper-t szerintem eléggé jó én eddig ATtiny13,45,Mega8-at programoztam vele a mega8 nem tudom működik-e mert nem akartam kockáztatni de szerintem biztos jó.Az LPT portost azért nem használnám hosszú távon mert sose tudod hogy jó-e még a processzorod, van hogy indokolatlanul kiirja a -24-es hibát Ponyprog-ban, miközben a Topi félével gond nélkül működik, de csak a segéd órajel generátoros kiegészitésel, kikellett egészitenem mert szükség van rá néha amikor kikell próbálni a procit hogy jó-e működik-e azon a frekin......
(#) vtsoftware válasza Steven19 hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Nekem egyik procival sem volt gond.
Én kipróbáltam ATMega8-al, ATTiny13-45, ATTiny2313 procikkal is... mindet sikeresen égette. A Doper az jó :yes:
(#) tomi134 válasza Steven19 hozzászólására (») Márc 19, 2009 /
 
Szia nagyon köszi a segitséget!!!
Az igazság az hogy nekem egy ATmega162-öt (ATmega168 vagy 169 az utobit nem tudom már pontosan) kell be programozni és nem tudom hogy a droper ez tudja esetleg egy listátok nincs hogy milyen procikat tud kezelni?
Ja és meg egy kérés, nem tudtok valami jo tananyagot az atml-röl, valami jo web oldalt ahol a atml müködéséröl stb. van leirás?
Elöre is köszi!!!
Üdv. Thomas
(#) szilva válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Márc 19, 2009 /
 
ATtiny írt már pár dolgot ezzel kapcsolatban, ő is megerősített abban az általam korábban felvetett módszerben, miszerint az óra alapját képező frekvenciát 32768Hz-es órakvarcból kell nyerni, egy timer-t erről kell járatni, közben a CPU mehet egy sokkal gyorsabb (de sokkal pontatlanabb) belső órajelről.

Annyit tennék még hozzá, hogy ha MHz-es tartományú külső kvarccal járatod az AVR-t és az órát is ebből az órajelből leosztott ütemmel lépteted, akkor érdemes olyan frekvenciát választani, ami 2 hatványú osztással kényelmesen kezelhető eredményt ad. Ilyen pl. a 3.2768MHz vagy a 6.5536MHz, amiket 65536-tal (16 bites osztó) leosztva 50 illetve 100 túlcsordulás történik másodpercenként. A túlcsordulások okozhatnak megszakítást, a megszakításban csak egész számokkal kell dolgozni és minden 50. vagy 100. megszakításban elvégezni a másodpercenként egyszer megteendőket.
(#) gtk hozzászólása Márc 20, 2009 /
 
Sziasztok !

AVR@XMEGA -hoz hozzajutott mar valaki? Mit lehet tudni, piacon van mar, honnan lehet majd beszerezni?
Bővebben: Link

Udv.
(#) ATtiny válasza gtk hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Szerintem hivatalosan még nem árulják. Atmeltöl sample -ben lehet szerezni esetleg 1-1db -ot. Ha megjelenik a piacon, szerintem onnantól pár hónap max és itthon is lesz. Én egyenlőre nem foglalkozom vele. Egy hivatalosan meg sem jelent chip -el mit tervezek? Esetleg arra jó egy sample chip, hogy a megtanuld kezelni a perifériákat mire kijön a végleges változat. A DMA érdekes lehetőség lesz és a beépített 12bites ADC és DAC is jól fog jönni. Ha minden jól megy árban csak egy kicsit lesz az Atmega sorozat fölött, így új fejlesztéseknél valós alternatíva lesz majd. De elöbb ugye meg kéne jelennie a boltokban. Én nem bánom, ha inkább késöbb jön ki, de bug mentes lesz.
(#) wg_kezdo hozzászólása Márc 21, 2009 /
 
Ha kommunikálni akarok két AVR között akkor elég, ha összekötöm két lábát?
A kommunikációs szoftvert megcsinálom, gyakorlatilag csak úgy kéne nekem, mint egy kapcsoló.
Ha az 1-es chip lábát magasra állítom akkor azt a 2-es chip-nél le tudom kérdezni és fordítva?
(#) szilva válasza wg_kezdo hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Igen, de ezek logikai szintek, nem illik "nagyobb" távolságokra így vinni adatot, maximum panelen belül, pár, esetleg 10-22 tíz centire. Természetesen a két AVR GND-je is közös kell, hogy legyen.
(#) szilva válasza tomi134 hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Én tegnap összeraktam egy ilyen USBASP-t, gond nélkül indult, működik. Konkrétan a http://www.fischl.de/usbasp/ oldalon lévő usbasp_gr.rar file alapján dolgoztam és a legfrissebb firmware-t tettem rá. Kicsit furcsa, hogy a két LED mintha fel lenne cserélve, a piros világít folyamatosan (power), a zöld pedig akkor villan fel, ha a külső áramkörrel foglalkozik (busy).
(#) szilva válasza szilva hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Hülyeség maradt a szövegben: szóval csak pár, maximum 10-20 centire szabad ilyen jelekkel kommunikálni. Ha ettől nagyobb távolságra van szükség, akkor mindenképpen kell valamilyen vonalmeghajtót alkalmazni - akár csak egy TTL buffert, ha készüléken belül kell a jelet elvezetni "messzebbre", de ha a készüléken kívülre kell, akkor még ennél is komolyabbat illik (pl. 50 ohm-os vonalmeghajtó, áramhurok optocsatolóval, esetleg valami nagyobb szintű vagy differenciális meghajtás, mint ahogy pl. az RS232-ben vagy az RS422/485- ben szokás).
(#) wg_kezdo válasza szilva hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Ja nem, egymás mellett lesz a kettő.
Csak az egyik "mást" csinál és megszakításon keresztül tudnak kommunikálni.
(#) Slope válasza gtk hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Előbb írtam egy szöveget, ami aztán törlés áldozata lett.
Inkább adok egy beszédesebb linket: Bővebben: Link (PDF)

Üdv!
(#) gtk válasza Slope hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Koszi !
ATtiny: neked is.

Udv.
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Márc 23, 2009 /
 
Sziasztok!
Van két problémám:
1.
Az avr-eket (ATtiny45) mennyire lehet összehangolni??
2.
Valaki tudna küldeni egy egyszerű (pic/avr nélküli) programozót???
Vagy használhatom a (valahogy) pic programozómat?

Válaszotokat előre is köszi
(#) gtk válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
2. kerdesre: STK200.
(#) GTI válasza ATtiny hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Sziasztok

Én pont a tegnapi nap rendeltem sample drabként 2db ATxmega128A1-eset. Illetve rendeltem ebből a 0.7V csoda Attinyből is.

Amint megérkeznek a mintadarabok, írok mik a tapasztalataim.
(#) Dudus válasza GTI hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Meglepődnék, ha az ATMEL - től ebben az országban mintát kapnál!
Következő: »»   111 / 837
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem