Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Floppy - léptető - motor kérdések
Lapozás: OK   1 / 1
(#) zozz12 hozzászólása Aug 16, 2007 /
 
Sziasztok!

Kibeleztem egy floppy meghajtó, író-olvasó fejének mozgató motorját. Csak nem tudom a 4 bemete közül melyik-melyik! Ebben kérnék segítséget melyik a - ill. + ,stb.!

Segítségeteket előre is köszönöm!!
(#) k.mate válasza zozz12 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
nézd meg mi van ráirva és keress adatlapot hozzá
nem lelyátszó hanem lejátszó
(#) eSDi válasza zozz12 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
üdv!

Hát először is az Lejátszó.....

Másodszor meg nem olyan egyszerű a helyzet... mivel az nem szokványos motor... hanem egy léptető motor...

A 4 vezetékére megfelelő sorrendben és polaritásban érkező lejek hatására fog elfordulni valamilyen irányba.

Talán ez segít.. igaz nem magyar nyelvű... Bővebben: Link
(#) eSDi válasza zozz12 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
(#) Moderátor hozzászólása Aug 16, 2007
 
a cím....
(#) _JANI_ válasza eSDi hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Idézet:
„... A 4 vezetékére megfelelő sorrendben és polaritásban érkező lejek hatására fog elfordulni valamilyen irányba. ...”


Csak egy kis kiegyészítés :

A kétfázisú állórész tekercs bipoláris elrendezésü. Vagyis két független terercse van.... S a bipoláris vezérléskor az állórész tekercseken mindkét irányban folyhat áram. Ezért a vezérlést H híddal célszerű megvalósítani!

Egy kis segédinfó : >>> Link. <<<
(#) zozz12 hozzászólása Aug 17, 2007 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a gyors válaszokat!

Bocsánat a helyesírási hibáért!

A motoron lévő szám: 14769430-00 =0Z 10H PL20S-020-TH03

És ennek a léptetőmotornak mekkora fesz. kell?
(#) Balazs_555 válasza zozz12 hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Hello!

Szerintem nézz át a "Léptetőmotor" fórumba.
Találsz ott kapcsrajzokat is:

Floppy motor vezérlése, bekötés:
Itt!

Hid vezérlő kapcsolás hozzá:
Itt!

A motorhoz szerintem +5V kell!

Egyébként én is terveztem hozzá ic-s vezérlő ÁK-t, 3-4 olcsó ic, egy ÁK 4 motort tud vezérelni, melyek között két kapcsolóval lehet váltogatni: 2kapcs-->2bit-->4állapot.
(#) Georgee hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Hali mindenkinek. Kéneegy kis segítség, LPT portrlól szeretnék 2 léptető motort vezérelni (floppy) csak kéne valami működőképes kapcsolás. Egy tranzisztoros kapcsit próbáltam ki de nem működik.... Ha valakinek van 5lete jah és hozzá szoftver annak megköszönném ha megosztaná az infókat velem
(#) blownhemi hozzászólása Jan 31, 2011 /
 
Sziasztok!

Hogyan tudnám kitalálni egy léptetőmotor max. áramát, hogyha nincs rajta semmi használható típusszám v. azonosító? Egy kisfloppy (3.5") fejmozgató motorjáról lenne szó. Egyetlen konkrét mért adatom van róla, mégpedig, hogy 300mA-es impulzusokkal van léptetve. Viszont: normál üzemi helyén ezek az impulzusok elég ritkán érkeznek (max 80/mp.), és a lépések között nem tart a moci. Én kicsit más jelleggel szeretném használni. Folyamatos üzemben menne (folyamatosan tartana), microstep-ben, viszont elég kis terhelése lenne, egy talán 10-20g-os müanyag alkatrészt forgatna.

Amit még tudok a motorról: 4 vezetékes, bipoláris, 20 lépés / teljes fordulat.

Lenne valami gyakorlati, többé-kevésbé tudományos módszer arra, hogy kitaláljam, mekkora áramot állítsak be a moci meghajtójának?

(Plusz, ha lenne valakinek linkje egy topikra, ahol megtalálom, hogyan lehetne autóban stabil, jól védett 5V-ot (PIC A/D-hez) és 12V-ot előállítani, megköszönném! Keresővel nem találok ilyent, de kizárt, hogy ez a téma még ne került volna elő.)
(#) laszlo987 válasza blownhemi hozzászólására (») Jan 31, 2011 /
 
Impulzus teljesítmény felével (áramáva) mehet folyamatosan. Ha áramgenerátorral meghajtod, beállítod az impulzus áram felét, ekkor megméred a motoron eső feszt, kb az lesz a tápfesze. Ellenőrzés kép ezután fix fesszel is nézd meg mennyi a felvétel.
(#) laszlo987 válasza blownhemi hozzászólására (») Jan 31, 2011 /
 
Stabil feszt autóban 7805 és 7812 -vel csinálhatsz. egyszerű és jó.
(#) vilmosd válasza laszlo987 hozzászólására (») Jan 31, 2011 /
 
7812 nem szeret az autoban mukodni, mert a stabil mukodesehez legalabb 15 volt kell.
(#) blownhemi válasza laszlo987 hozzászólására (») Jan 31, 2011 /
 
Köszi!

(A fesz. témában közben kaptam megfelelő megoldást.)
(#) Geller81 hozzászólása Feb 6, 2018 /
 
Üdv!
Én is floppy-belezésre adtam a fejem a léptetőmotor miatt.
Mindjárt figyelmes is lettem az azt meghajtó LB1838 5A3 ic-re, aminek ki is kerestem az adatlapját, de nem igazodok el rajta, hogy hogyan és miként lehet azzal (két irányba) működtetni egy floppy léptetőmotorját.
Az már tiszta, hogy maga a motor hogy műxik, csak ez az ic ütött szöget a fejembe, illetve annak vezérlése..
Valaki homályosítson föl egy kicsit!
Köszönöm szépen!
(#) Geller81 hozzászólása Feb 7, 2018 /
 
Az ENA lábakat H-szintre kötöm, az IN lábakra meg órajelet csatolok és ennyi? Gondolom nem ilyen egyszerű...
(#) wbt válasza Geller81 hozzászólására (») Feb 7, 2018 / 1
 
Nem, Neked kell előállítani a fázissorrend vezérlést. Ez "csak" egy engedélyezhető dupla hídmeghajtó. A táblázatban szereplő irányok inkább 2db DC motorra jellemzők, kicsit megtévesztő a megfogalmazás. Ha alap féllépéses módot elég használnod, akkor Enable lábak fixen aktívra köthetőek a két fázisbementre meg pl. a következő bitsorrendet adva forogni fog a motor:
00-01-11-10...
(#) Geller81 válasza wbt hozzászólására (») Feb 7, 2018 /
 
Nagyon szépen köszönöm, erre az információra volt szükségem!
(#) mnyugger hozzászólása Jan 16, 2021 /
 
Azt szeretném megkérdezni, hogy az 5 1/4"-os floppy meghajtó fejmozgató léptetőmotorja unipoláris?
5 kivezetése van. Van amelyiknek 6.
(#) Peter65 válasza mnyugger hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Szia!
Az 5 és 6 kivezetéses motor használható unipolárisan is. Bővebben: Link
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem