Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TV hiba, mi a megoldás?
Lapozás: OK   1254 / 1267
(#) Cinema válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Mérni kell, előbb zárlatra valamennyi primer-oldali diódát, a FET-et, dióda-állású műszerrel. Majd, ha eddig nincs mérhető zárlat, akkor lehet új biztosítékkal és áramkorlátozással indítani a készüléket. A soros-izzós indítás nem ad egyértelmű választ a zárlatra, vagy egyéb működési hibára.
Érdemes az egész táp-panelen kimérni a diódákat, egyéb, mérhető félvezetőket, ellenállásokat. A kis kék-színű kerámiakondenzátorok is okozhatnak meglepetést, azokat szemrevételezéssel, illetve repedés esetén, ez látható is, mérhetetlen-kapacitás, szakadás esetén cserélendők, lehetőleg nagyobb határfeszültségűre.
Sokféle hiba lehet, mint kezdtem, mérni kell.
Sok sikert!
Üdv!
(#) Cinema hozzászólása Nov 5, 2022 /
 
Előfordul, nem is ritkán, a primer-Graetz-híd egyik diódájának zárlata, ez nyilván kiveri a biztosítékot, tehát ott már mérni kell! (Alulméretezett alkatrészek, vagy legalábbis határértéket megközelítő működés)
Üdv!
(#) küzmös Gergely válasza tufatofu hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Igen, ennyit találtam róla én is. Kikapartam óvatosan a FET-et ebből a trutyiból, a ez egy RJK60S3 251202 MOSFET Hát nem sokat találtam erről se a neten. Lábkiosztás.. pff.. 1-2-3 G-D-S ha minden igaz. Két szélső láb közt zárlatot mutat, az összes többi helyen 201.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2022
(#) erbe válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
RJK60S3
Milyen állásban volt az ellenállásmérő? A középső láb és a többi között egyik irányban szakadásnak kellene lenni, a másikban diódának. Ez így, bármit is mutat, hibás.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2022
(#) kadarist válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Miért nem kiforrasztva méred? Így beleméred más alkatrész zárlatát is, már ha van olyan.
(#) küzmös Gergely válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Szia! Most kiforrasztottam. A multiméter diódavizsgáló állásban van. D-S közt minden irányban sípol. G-D közt 195-205 "iránytól" függően. Ellenállás mérésben is hasonló az eredmény. Mindenhogy csak pár ohm (1,2 ohm) van, D-S közt. G-D közt egyik irányban 20 ohm körül, másik irányban végtelen.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2022

P1170128.JPG
    
(#) kadarist válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Jó, akkor ez elpusztult. Sanszos, hogy a drájver IC is tönkrement a gate-re kötött egyéb dolgokkal együtt.
(#) szs válasza Cinema hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Idézet:
„ A kis kék-színű kerámiakondenzátorok is okozhatnak meglepetést,”

Igen. Kaptam elvitelre ilyen elromlottat. Nagy zárlat volt a tápegysége, kiforrasztottam a mosfet "S" lábát, megszűnt a zárlat. Vettem FET-et, meg a mellette álló kerámiakondit. Amikor a kondenzátort forrasztottam ki (!), hát a kezemben maradt a feje... Szóval : kondenzátor-mosfet-biztosíték cseréje megoldotta a dolgot. Utólag arra a (lehet, hogy értelmetlen, de valósnak tűnő) következtetésre jutottam: a kondenzátor hibája ugyan elrongálta a Fet-et, de a biztosíték akkorra már közbelépett. Nagy kár nem történt.
-kidobtak ugyan egy könnyen javítható TV-t - de vettek újat helyette. Így mégisvsak pörög a gazdaság.
-én jól éreztem magam, mert bütyköltem is, meg még sikerélményem is volt.
(#) küzmös Gergely válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
A nagyobbacska diódák a FET környékén azok jók, az a 2W körüli ellenállás, amiről a trutyival együtt jött egy kis máz is, az jó. A Greatz is gyanús, mert a váltónál az egyik láb sípol. De lehet valamit rosszul mérek. A primer oldalon van még egy pici biztosíték, ami szintén ép. Az IC.. hát azt nem tudom, gondolom az a kis 8 lábú. Körülötte kisebb diódák épek, ellenállások is.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2022
(#) kadarist válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
A P1170129.JPG képen a készenléti tápegység látható, azzal ne foglalkozz. Az SMD forrasztási oldalon kellene a FET G lábára kötött ellenállást, diódát átmérni.
(#) küzmös Gergely válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Akkor erre gondolsz. Ellenállások amelyekre rámértem mind jók, vannak ott 3db szintén fet.-nek kinéző 3 lábú kis.. izék. Viszont rögtön a G láb mellett van egy SMD fekete írás nélküli (dióda talán?) Mert ha az az ,akkor sípol oda s vissza.. ellenállása 1,2 ohm körül van. Ellenállások jók.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2022

P1170139.JPG
    
(#) VJ72 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Üdv.
A CP806 lába körbe van repedve, emiatt megnövekedett impulzus feszültség tönkreteszi a Fet-et.
(#) küzmös Gergely válasza szs hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Megnéztem nagyítóval.. hát nem tudom. Azért átforrasztottam. De lehet azt is cserélem, mert van. FET-et hátfőn tudok hozzá venni. Kérdés hogy az SMD hátsó oldalon, a FET (G) lába melletti fekete alkatrész az vajon mi, mert ellenállása minden irányban 1,2 ohm, dióda vizsgáló üzemmódban meg sípol.
(#) sany válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Dióda, szerintem a DM803 jelölésű.
A képen a baloldali SMD FET?-nek nincs letörve az egyedüllálló lába?
(#) küzmös Gergely válasza sany hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Nincsen, csak úgy vetődik a fény. Ha dióda akkor az is kuka, meg kell nézni hogy mivel helyettesíthető, no meg az "iránya" is kérdéses, ugyanis rajzot én sem találtam a készülékhez.
(#) sany válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Ha ellenállás lenne, csak lenne ráírva valamilyen kód.
(#) sany válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Ezt az orosz nyelvű oldalt találtam, csak gyors kereséssel. Goolge fordítóval lefordíttatva linkeltem be. A szervizkönyve itt van, de nincs benne kapcsolási rajz.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2022
(#) elektronika95 válasza sany hozzászólására (») Nov 5, 2022 / 1
 
Az nem ellenállás és nem is dióda. Az egy tekercs.
(#) sany válasza elektronika95 hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Igazad lehet.
(#) küzmös Gergely válasza elektronika95 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Akkor viszont tekercsnek még jó lehet.
(#) tufatofu válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 6, 2022 / 1
 
A kis elkókat mindenképpen cseréld ki ha van ebben a primer körben. Jó minőségű 105 Fokos tipusra.
(#) küzmös Gergely válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Találtam FET.-et , igaz CRT tévéből való. 3N90, lábkiosztás azonos. Jónak mérem, adatlap szerint ez is N-csatornás, vajon belepróbálható, vagy inkább ne.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022

P1170141.JPG
    
(#) kadarist válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Adatlapokat hasonlítsd össze. FQPF3N90 vs. RJK60S3.
(#) küzmös Gergely válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Nem teszem be.. 900V/3A , míg a RJK 600V/12A
(#) szs válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
De azért:
Ha tudsz beszerezni azonos FET-et, akkor ne bontottból próbálkozz...
Azt a kék kondenzátort mindenképp cseréld, ami mellette van. Én arra nézek (és más is írta neked): annak a hibája teszi tönkre a fet-et.
Nagy örömömre: volt már, hogy ez a kettő elég volt. ( FET+kondenzátor. Ugyancsak Samsung TV)
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) küzmös Gergely válasza szs hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Azt mindenképp cserélem. Az van ráírva hogy 101k 1kV azaz magyarul 100pF/1kV. Ott van az az ellenállás is mellett, ami kicsit megsérült a FET lábait borító trutyi leszedésénél. Színkódos.. Pár ohmnak mérem, mivel manapság már képtelenek rászitázni mindenféle rébuszok, meg színek nélkül az adott értéket, így kíváncsiságból beírtam a színkódot, de nem adott ki rá semmit. Nem egyszerű ez a játék kapcsolási rajz nélkül. Mennyi az értéke ennek az ellenállásnak? Még jó hogy készítettem fényképet az ép állapotában így ha ránagyít az ember tisztán látszanak a színek, most én vagyok színvak? Miért nem találom meg ezt a kombinációt?
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022

P1170120.JPG
    
(#) erbe válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Hagyományos ellenállásoknál a színkódos jelölésnek csak előnye van. Nem kell forgatni, nem kell nagyító a leolvasáshoz. Csupán 10 színt kell megjegyezni, a többi már olyan, mint a golyós számológép. Egy ilyen táp kapcsolása annyira egyszerű, ha nincs benne spec IC, hogy azt az 5-10 alkatrészt is könnyű beazonosítani. Ha másképp nem, előveszel egy akármilyen régebbi CRT TV rajzot és pár perc alatt lerajzolod. Különösen így, hogy egyoldalas a nyomtatott áramkör.
(#) szs válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 7, 2022 / 1
 
Idézet:
„Az van ráírva hogy 101k 1kV ”

Azt én is tanácsként kaptam: inkább 2kV-ost, tehát nagyobb feszültségtűrésűt tégy bele. Mert (nem lehetetlen) pont az a hiba okozója, hogy kevésnek bizonyult az 1kV.
Most is olyat hoztam haza: az durrant el. Meg a FET. Meg a biztosíték-ellenállás. Reménykedem, hogy más nem, de majd kiderül...
Idézet:
„Ott van az az ellenállás is mellett, ami kicsit megsérült a FET lábait borító trutyi leszedésénél. Színkódos.. Pár ohmnak mérem”

Mindent (aminek kici, vagy nincs ellenállása), multival, (még egy darab "madzag"-ot is) 1,2Ω-nak mérek, mert a multi márcsak ilyen. Az egy biztosító-ellenállás lehet, pár tized Ω-nyi ellenállással. Fényképen nehéz (számomra) a színeket látni, meg lehet, hogy már cseredarab. Mert barnás(mustársárgás?) alapszínűekkel találkoztam eddig ott. De nem TV-szerelő vagyok, nem napi élményem ez, csak azt írtam, amit én láttam.

színkód
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2022
(#) szs válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Idézet:
„Miért nem találom meg ezt a kombinációt?”

Ja, ebbe a csspdába estem én is már. Pedig csak meg kellett fordítani, és úgy kijött
(#) kadarist válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 7, 2022 / 1
 
Van itt egy szervizleírás-szerűség a tápegységhez, hátha segít.
Következő: »»   1254 / 1267
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem