Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Nixie hőmérő IN-13 plazmacsővel
Nixie hőmérő IN-13 plazmacsővel
Szerző: Hp41C, H2opok, idő: Dec 4, 2012, Olvasva: 18382, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   4 / 7

A panel (sajnos) kétoldalas, és sok az oldalak közötti átmenet is. A terv furatfémezett kivitelre készült, az átvezetéseket igyekeztünk alkatrész kivezetéseknél megoldani, de nem sikerült mindenhol. Más technológiához a panel módosítása is szükséges lehet. Amennyiben nem furatfémezett panellel dolgozunk, első lépésként a nem alkatrész lábaknál történő átvezetéseket kis huzaldarabokkal forrasszuk át, azokat az alkatrész kivezetéseket, amelyek mindkét oldalon vezetékhez kapcsolódnak, a forrasztási és az alkatrész oldalról is be kell forrasztani.

A megépítést fokozatosan végezzük, minden beültetett egységet ellenőrizzünk le, a főbb jellemzőit mérjük meg. A változtatásokat mindig kikapcsolt állapotban végezzük el.

Tápegység:

Először a tápegység részt ültessük be. Az első feszültség alá helyezésnél ne legyenek az integrált áramkörök beültetve. Bekapcsolás után LED7 világít. Ellenőrizzük le a tápfeszültség értékét az IC4 6. és 7. lábán. A 8. lábat is a tápra húzza az R15 áramkorlátozó ellenállás. 

Az IC4 beültetése után a 12.5V -os feszültségnövelő áramkör ellenőrzése következik a +11V nevű mérőponton. A következő lépés a ZD2 beültetése, és beállítása. A FET helyigénye miatt a SO8 tokozású referencia a forrasztási oldalra került. Lehetőség van TO92 tokos példány felhasználására is, de akadályozhatja a skála rögzítését. Az R24, R25, TR5 elemekkel állítsuk be a VNEG mérőponton a -3.50V -ot a GND mérőponthoz képest. Ha csak nagyon kicsi feszültség jelenne meg a VNEG mérőponton, a referencia előtét ellenállásának (R22) értékét csökkentsük.

Ellenőrizzük le az IC5 lábain a feszültségeket a VNEG ponthoz képest. Az 1., 6., 7. és a 8. lábon a 12.5V -os feszültséget kell mérni. Ha rendben van, ültessük be az IC5 -öt.

A továbbiakban legyünk tekintettel a mérendő feszültség nagyságára. Mindig ellenőrizzük le a műszerünk feszültségtartományát. A panelon a továbbiakban +125V -os feszültség is jelen lesz. Méréseinket meggondoltan, magunkra és az áramkör alacsonyabb feszültségű részeire is gondolva végezzük. A feszültségmérőnek mindig a referencia pontját csatlakoztassuk előbb.

Bekapcsolás előtt állítsuk a műszerünket minimum 200V -os állásba.

A bekapcsolás után a HV ponton +125V -os feszültséget mérhetünk a VNEG ponthoz képest. Kiemelném, hogy a D3 díóda Ultra Fast Recovery típus legyen: UF4004 - 50ns (UF4007 - 75ns), SF7G, SF18 - 35ns stb. A dióda lezárási ideje jelentősen befolyásolja a konverter hatásfokát, az előző fokozat disszipációját, végső soron az egész áramköt tejlesítményfelvételét, melegedését.

Mérőkör:

Az aktív elemek nélkül az R28, R29, TR6 elemekkel állítsunk be 70.0 kohm -ot a VNEG és a ULM35 pontok között.

A mérőkör kiépítését ZD1 referencia áramkörrel lehet kezdeni. Ha a IC6 CD4066 nincs a helyén, a beállítások a belső érzékelőnek megfelelőek. Ellenőrizzük le a GND ponthoz képest a feszültséget az IC1, IC2, IC6 és a ZD1 táp lábain.

Ültessük be a mérőkör elemeit és az S1 kapcsolót valamint állítsuk be a skálavilágítást a XYZ jumperrel. Továbbá forrasszuk be az R29 és R30 ellenállásokat is, ezek biztosítják, hogy a kikapcsolt analóg kapcsolók ténylegesen kikapcsoljanak. Az skála megvilágító LED -eket még ne ültessük be.

Az IN-13 csövet a bemérés közben forrasszuk be még hosszú lábakkal. A lábakat ne törjük meg, inkább nagyobb ívben hajlítsuk meg. Beforrasztás előtt húzzunk a lábakra szigetelő csövet. A lábalat a panelen erre a célra kialakított furatokon keresztül kell vezetni és a forrasztási oldalon elhelyezett felületere kell forrasztani. Az alkatrész oldalon vezető felületet találunk, ami a ledek fényét hivatott visszatükrözni, a cső kivezetései ne érintkezzenek a vele.

A belső érzékelőt csak a bemérés végén tegyük a helyére. A végleges kialakítás szerint az érzékelőt a panel aljára kell csatlakoztatni és a doboz nyílásán ki kell lógatni, hogy ne a doboz belső hőmérsékletét mérje. A bemérés alatt a végleges helyén levő érzékelő csak akadályozza a munkát. A panelen készített nagyobb furatokba alulról és felülről is egy-egy 3 pólusú tördelhető, egysoros, precizós IC foglalatból tört darabot tehetünk. Az LM35 -öt így könnyen tudjuk csatlakoztatni, a beméréskor a "helyettesítő" csatlakozása is megoldott, valamint később áttehetjük a végleges helyére is.

Az építés legvégére hagyjuk a színváltó led-ek beültetését.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   4 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem