Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Spektrum analizátor II
Spektrum analizátor II
Szerző: Attila86, idő: Okt 19, 2008, Olvasva: 81757, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 4

A sávszűrő panel működése:

Az áramkör ezen a panelon kapja meg az 5V-os tápfeszültségét. Ebből az IC4 (ICL7660) előállít (kb.) -5V-ot, mivel a műveleti erősítőknek kettős-táp igényük van. A bejövő sztereo audio jel a "BE" jelű 3,5-es jack csatlakozón kerül a panelra, ahol mono jellé alakul és IC3B felerősíti. P1 logaritmikus potméterrel az erősítés mértéke állítható. IC3C feszültségkövető hajtja meg a 10db sávszűrőt. A sávszűrők ellenállás-értékei az E24-es sorból vannak válogatva, ezért nincsenek köztük egzotikus értékek. A sávszűrők adatait EZ a táblázat tartalmazza. A sávszűrők után diódás csúcs-egyenirányítók vannak. Az itt lévő elko-k értékének növelésével/csökkentésével változtatható az oszlopok dinamikussága. Ha nagyobb kondenzátorokat használunk, akkor az oszlopok "felugrásához" kicsit hosszabb ideig tartó jel szükséges (a műveleti erősítők kimenete áramkorlátos), illetve az oszlopok lassabban "esnek le". Kisebb kondenzátor-értékkel a világító oszlopok gyorsabban követik a jel változásait. A 10db trimmer azért kell, mert a sávszűrők erősítése nem ugyan akkora. Emiatt ugyan akkora amplitúdójú de más-más frekvenciájú jel esetén az adott frekvenciához tartozó oszlopok nem ugyan olyan magasak lennének. A trimmerek segítségével a sávszűrt, egyenirányított jelet le tudjuk osztani és így be tudjuk állítani a helyes kijelzést. Ezt a beállítást segíti EZ a hangfájl, amiben végigsöprődik a 30Hz-16,4kHz-es tartomány. A trimmereket úgy kell beállítani, hogy a teljes hangfájl ideje alatt mindegyik oszlop ugyan olyan magasra menjen fel maximum. Köszönet Pafinak a hangfájlért!

A vezérlő panel működése:

A vezérlő áramkör elvi működése Potyo ötlete, nem az enyém.

A sávszűrő panelról 10db vezetékkel a jel és 2db vezetéken pedig az 5V-os tápfeszültség jut át a középső panelra. Az LM3915 (vagy LM3916) bemenetére a CD4066 analóg kapcsolóival történik az oszlopok egymás utáni jeleinek kapcsolása. A CD4017 lépteti az egyes oszlopokhoz tartozó jelet az LM3915 bemenetére, illetve a kimenetére a megfelelő LED-oszlopot. A vezérlő áramkörben a 4066 analóg kapcsolóinak KI és BE- menetei, illetve azok sorrendje felcserélhető, és az oszlopok bekapcsolásának sorrendje is, mivel ez úgysem látszik a magas kapcsoló frekvencia miatt. Ezért a nyáktervezés megkönnyítése és az átkötések minimalizálása miatt éltem ezekkel a felcserélhetőségi lehetőségekkel. Emiatt néz ki a valós kapcsolási rajz -az elvi rajztól eltérően- úgy ahogy. Az 555 (IC5) az órajelet adja a 4017-nek. A MOD kapcsolóval válthatunk a DOT és BAR kijelzés közt (pont vagy oszlop). Az R3-R12 alkatrészek a LED-ek előtét-ellenállásai. Csökkentve ezeket nagyobb fényerő érhető el.

A LED-mátrix panel:

Az áramkör ezen részének működése úgy gondolom, hogy nem igényel különösebb magyarázatot.

A ledeknek 2mm*5mm-es szögleteseknek kell lenniük, ahogy a képeken is látszik. A kör keresztmetszetű ledek nem igazán férnek el a panelon egymás mellett, illetve szvsz a szögletesekkel jobban is néz ki az áramkör. Érdemes nem 100db ledet venni a boltban hanem mondjuk 10db-al többet, mivel biztos hogy egy pár hibás közülük, vagy a fénye nagyon eltér a többiétől. Nekem sárga színű ledből volt itthon sok, ezért ezeket használtam fel. Azonban bátran lehet variálni a színeket, például alsó 1.-5. sor zöld, 6. és 7. sor sárga, 8.-10. led-sor pedig piros ledekből is állhat.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem