Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » USB-UART átalakító PIC18F14K50 mikrovezérlővel
USB-UART átalakító PIC18F14K50 mikrovezérlővel
Szerző: icserny, idő: Júl 12, 2009, Olvasva: 16356, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   1 / 6
A PICkit 2 Starter Kit demókártyájának minimális átalakításával a PIC16F690 mikrovezérlőt PIC18F14K50-ra cserélhetjük, s így egy olyan PIC18-as fejlesztői áramkörhöz jutunk, ami kompatibilis a Microchip kis lábszámú USB fejlesztői kártyával (a demó programok változtatás nélkül futnak rajta).

Bizonyára sokan megvették annak idején a PICkit2 Starter Kit-et, amelynek kis lábszámú demókártyája PIC16F690 mikrovezérlőt tartalmaz. Nos, ebbe a kártyába - minimális módosítás után - beledugható az USB illesztővel ellátott PIC18F14K50 mikrovezérlő, s így olcsón és egyszerűen juthatunk egy USB-re köthető PIC18-as fejlesztői rendszerhez. 

További érdekesség, hogy az itt bemutatott kapcsolás funkcionálisan szinte tökéletesen megegyezik a Microchip PIC18FK50-re alapozott Low Pin Count USB Development Kit -tel, olyannyira, hogy annak demóprogramjai változtatás nélkül futtathatók a mi áramkörünkön is. Futtatható rajta a CDC Serial Emulator alkalmazás is, melynek segítségével USB-soros átalakítót készíthetünk.

Külön előny számunkra az, hogy a PIC18F14K50 mikrovezérlő 5 V-on és 3,3 V-on is képes működni az USB 2.0-hoz szükséges 48 MHz-en, így a tápfeszültség átkapcsolásával 5 V-os és 3,3 V-os rendszerekhez is kapcsolódhatunk vele.

Az alábbi képen az előtérben levő PIC18F14K50 USB-UART átalakítóként működik, s kapcsolja össze a PC USB portjával a kép hátterében látható PIC24-es kísérleti áramkört. (Megjegyzés: az UART átalakítónk logikai jelszintekkel dolgozik, így pl. mikrovezérlőkhöz közvetlenül hozzáköthető. Másik PC COM portjához, vagy egyéb, RS-232 szabványú készülékhez csak szintillesztőn keresztül kapcsolhatjuk össze!)

A PIC18F14K50 mikrovezérlővel kialakított áramkörünk több célra is felhasználható:

  1. USB-re köthető PIC18 fejlesztői rendszerként egy kényelmesen kezelhető  kísérleti áramkört biztosít, amelybe (a HID bootloader beégetése után) egyszerűen letölthetjük a programjainkat, s az USB kapcsolatot virtuális soros portként vagy HID eszközként használva egyszerűen kommunikálhatunk a PC-vel. A Microchip Application Libraries USB keretrendszere és a Low Pin-Count USB Development Kit Project Labs v3.0 szoftvercsomagok hasznos mintaprogramokat tartalmaznak ezek megvalósításához. A honlapomon  pedig PICCOLO projekt néven található a speciálisan erre az áramkörre  szabott PIC18F14K50 tananyag, támogatói programkönyvtár és mintaprogram-gyűjtemény.
     
  2. Ha a a PIC18F14K50 mikrovezérlő UART soros portjának kivezetéseit is kivezetjük, akkor a A Microchip Application Libraries programcsomagjában található CDC soros port emulator program felhasználásával egy USB-UART átalakítót kapunk, amely lehetővé teszi, hogy egy másik PIC mikrovezérlő egyszerűen kommunikálhasson a PC-vel. Ezzel például kiválthatunk egy FTDI FT232RQ-val szerelt átalakítót, amely drágább, illetve (főleg amatőr körülmények között) nehezebben építhető/forrasztható.

Az USB-UART átalakító kapcsolást két változatban (5 V-os, illetve 3,3 V-os kivitelben) mutatjuk be. A cikkben leírtak elvégzése programozási ismereteket nem igényel, de feltételezzük, hogy az olvasó alapszinten tud forrasztani és rendelkezik PICkit 2, vagy más, PIC18F14K50-hez való égetővel, esetleg meg tud kérni valakit, hogy a HID bootloadert égesse be.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   1 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem