Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok,
Aki használ forrasztási füstelszívót, írja már meg legyen szíves, hogy milyet használ és mennyire találja jónak? Több 100'000Ft-os csilivili készülék nem ér. ![]()
Én egy egyszerű, 12 V-os ventilátorból készítettem egyet.
Szia, én az alábbi dolgot eszkábáltam össze tipikusan hobbi célra. Plusz helyet nem fogal, mert lámpa úgyis kell.
Handy LED-es nagyítós lámpa, amihez a 100mm átmérőjű lencse külön rendelhető, nem tartozék, nem is kell megvenni. A lencse helyére a lencsét rögzítő gyűrűbe pont beleillik a 92mm-es kör ventilátor. Pont belemegy, annyira szorosan, hogy nem is esik ki. A ventilátor egy Cooler Master processzor hűtőről van, de sok hasonlót lehet kapni. Erre került egy 92mm-es porvédő, amit számítástechnikai boltokban lehet venni. Amibe pedig a szokásos szén szűrő szivacs megy. A lámpa talpában pedig egy Hi-Link HLK PM-12 adja a tápot egy biztosíték társaságában egy próbanyákon. Szerencsére egy második táp felfogatása szintén megvolt a talpban, így a rögzítés is oké. A 12V-ot pedig felvezettem a lámpa szárán egy jack aljzatba, így a ventilátor egy mozdulattal eltávolítható, és máris visszakapom az eredeti nagyító funkciót, ha akarom (bár nem akarom). Tapasztalatok: A lámpával úgyis a forrasztást akarom megvilágítani, adja magát, hogy onnan megy az elszívás. Nekem nem kedvencem a LED-es lámpa, mert a NYÁK-on tükröződik a led kör. Amit használtam venti csendes, ezért nem a legjobb a légteljesítménye. A koncepció szerintem nem rossz, de lehet, hogy inkább olyan lámpából kellene kiindulni, ahol elfér a 120mm-es venti, vagy lehet, majd egyszer kicserélem nagyobb légszállításúra, mert így pont a lámpa alatt kell forrasztani a legjobb eredmény miatt. A szűrőnek meg azt olvastam, hogy kellene még pluszban hepa filter is. Az utolsó képen próbáltam ez elszívást lefényképezni, talán látszik. A füst nagy része a ventilátoron keresztül a szűrőre jut. Erősebb ventivel még jobb lenne, de így is sokat elszív.
Köszönöm mindkettőtőknek. Sima ventilátort nem akartam, mert utána olvasva elég károsak azok a gőzök, amelyek forrasztáskor felszabadulnak és főleg hidegebb időben, mikor nem lehet egész nap szellőztetni, sokáig a levegőben lehetnek ezek. Így mindenképpen olyat akartam, amely valamennyire meg is szűri ezeket a gőzöket. Végül erre esett a választásom, még nem jött meg, de úton van. 3 különböző szűrő van benne. Szerencsére volt kuponom, meg amikor vettem akciós is volt, így olcsóbb volt, mint amiért adják: https://www.aliexpress.com/item/1005002400201598.html?spm=a2g0s.122...9luHEE
Ne ess abba a tévhitbe, hogy egy ilyen ventilátor valamit is felfog abbol ( csak állitolag) veszélyes gőzökből. Csak arra jo, hogy ne az orrod elött füstölögjön a páka. A münely levegöjèben minden ott marad mint eddig.
De nem kell begyulladni sokan évtizedekig napi nyolc orában voltak ilyen környezetben minden komolyabb gond nélkül.
Használja itt valaki az Engineer SS-02 ónszívót? Youtubeon néztem róla videókat, jókat mondanak róla, de kap kritikát is, hogy idővel csökken a szívóképessége, nem gondozásmentes termék, alapos karbantartást, tisztítást, zsírzást igényel. Az mondjuk nem baj, ha rendben kell tartani, csak hosszú távon jó legyen.
Nekem ennek az elődje, őse? van már több mint 30 éve, és kifogástalanul működik.
A teflon szívó csúcsot kellett egyszer cserélnem. Még jó, hogy amikor vettem talán a Ravill, vagy Ramovill boltban, akkor vettem hozzá pót csúcsot is. Igen, néha tisztítani kell, meg zsírozni a henger gumi felületét, de talán 1-2 évente van rá szükség. Én szilikon zsírral szoktam kenni. Pár típust már volt alkalmam használni, de ez vált be legjobban.
Szia!
Idézet: „idővel csökken a szívóképessége, nem gondozásmentes termék, alapos karbantartást, tisztítást, zsírzást igényel.” Ez szerintem mindegyikre igaz. A beszippantott ón rátapad a belső részekre, maradéktalanul nem fog kiperegni belőle. Egy-egy tisztítás pár perc, összerakás előtt kevés szilikon zsírral szoktam bekenni. A teflon csúcsra egy szorosan illeszkedő szilikon csövet tettem, ami kb. 2 mm-rel megnöveli az eredeti hosszt, így jobban illeszkedik a panelen, illetve nem a csúcs kopik.
Szia NickE!
Én már használom vagy 7 éve ezt a típust, szerintem elég jól használható. Sajnos, az ára nem annyira olcsó, de én nem bántam meg annak idején, hogy megvettem. Nem akarok megbántani senkit, de ennek semmilyen teflon csúcsa nincsen, hanem tiszta eloxált alumínium az egész. A csúcsrész is szintén, amire egy szilikon cső van ráhúzva, ez a hajlékony cső amivel elszívod a forrasztóónt. Kicsit nagyobbat rúg vissza, meg nagyobb mennyiségű forrasztóóntól ez is bedugul, de igazából csak ez a kis szilikoncső részen, de könnyen kijön. Egy idő után szétvágja a sok alkatrész láb a csövet, de lehet gyári alkatrészt venni hozzá, nekem is van. Szívóereje nem csökken szerintem semmit, tisztítani ezt is kell néha persze, de szerintem nem gyakran. Egyre kell figyelni, nem szabad szétszedni a dugattyú felől, ezt a gyári kezelési is tiltja úgy emlékszem, meg a max. hőfok is megvan adva ami 350°.
Nem bántasz meg senkit.
![]() Én írtam azt, hogy ennek egy "ősét" használom 30 éve, aminek teflon csúcsa van. Azért írtam, hogy őse, mert ugyanilyen a felépítése, de gondolom elég sok gyártó használja ezt a fajta felépítést ezer változatban. Ennek a specialitása a flexibilis szilikon cső orra. De ami a lényeg, az intenzív szívó erő, az a felépítéséből adódik. A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2022
Ezt a toldást kipróbálom, eddig nem is gondoltam rá, legnagyobb problémám, hogy nem minding lehet 90 fokban tartani a hely miatt, s a fars levegőtől, sokat veszít a hatásfokából. Nagyon ritkán kell, mert gyorsabb a kiszúró tű.
Üdv a fórumozóknak!
Hogyan lehet a fotón is látható rugalmas krómozott(?) érintkező elemet hatékonyan és megbízhatóan forrasztani? Megcsiszoltam, letisztítottam,de sajna nem sikerül a forrasztás, bár az eredeti kivitelezés forrasztva volt, de elkorrodált. Mi lehet a megoldás?
Sósav (forrvíz: cink sósavban oldva)? Jó forró pillanatpákával, lehetőleg gyanta nélkül.
A keletkező gőzt ne szívd mellre ![]() A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2022
Hurrá! Sikerült! Köszi szépen!
Sziasztok! A forrasztópisztolyban lévő főtőbetét az mi vagy miből volna? Megköszönném ha valaki fel tudna világosítani belőle. Nekem egy 40 wattos noname van használatban és a betét (kis tégla hasáb alakú) ellenállása a két felület között cca. 800Ω. A két nagy téglalap felületre van rányomva a leszorító bilincsel a hőálló és szigetelő "csomagolásal" egy-egy sárgaréz lapka amikről ponthegesztett kivezetésekkel csatlakozik ki a hálózati vezetékhez. A robbantott rajzokon fel van tüntetve minden részletesen de a betétről nincs infó. Talán egy PTC-ről volna szó? Bővebben: Link
![]() Idézet: Kicsit több infót nem lehetne ? Milyen forrasztópisztoly ? Típus-netán kép , még mindíg elég kevés mentalista van köztünk , pedig folyamatos a képzés ..... „A forrasztópisztolyban lévő főtőbetét az mi vagy miből volna”
Hasonló van nekem is. Egyik sem gondozás mentes, időnként a lerakódott ónt ki kell takartani. Összerakás előtt befújom a belsejét fehér zsírral, tovább dolgozik.
Ja, a teflon spiccre szilócsövet házok, hogy 1-2 mm-t lelógjon róla. Majd rájössz milyen hasznos. A cégnél olcsó 1600 Ft körüli fém szippantüt hasznéltunk, az is tökéletes.
Ezer bocsánat de rosszul írtam, mert ragasztópisztoly volna csak nem találtam hasonló topikot ahová írhattam volna. Ilyenről volna szó de közben berágtam és vettem egy 100 wattosat.
![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |