Az EPROM méretének meghatározásához először azt kell kitalálni, hogy mi az a tartalom, amit el akarunk tárolni. Általában egy zeneszám refrénje 10-20 mp között van, tehát ennyi időtartamnak kell beleférnie.
Tudjuk, hogy párhuzamos EPROM-ot fogunk használni, mely nagy valószínűséggel 8 bites adatbusszal rendelkezik. Ezáltal adott lesz, hogy 8 bites hangmintákat kell eltárolnunk. A hanganyagnak tudnunk kell még a mintavételi frekvenciáját is. Kell egy olyan arany középutat keresnünk, ahol még elfogadható minőségű a hang, de megfelelően kicsi a mintavételi frekvencia, hogy az adat a lehető legkevesebb helyet foglalja.
Az első, ami eszembe jutott a 8 kHz-es mintavételi frekvencia érték. 8 bites minták esetén az adat sebessége 64 kbit/s, avagy 8 kB/s. Az általam választott dallam 15 mp hosszúságú, tehát ez 15 * 64 kBit lesz, vagyis 960 kBit (120 kB) helyet fog foglalni.
(adatsebesség = bitmélység * mintavételi frekvencia); (8 bit = 1 Bájt )
Ez az adatmennyiség vagy 1db 1024 kbit-es EPROM-ba fér bele, vagy 2db 512 kbit-esbe. Az utóbbi megoldást választottam, mivel itthon az volt a legnagyobb, amit találtam.
A hangminták tehát 2 db 27c512 típusú EPROM-ba kerültek beégetésre.
A konverzió egyébként MP3 fájlról történt. Audacity segítségével egyszerűen exportáltam fejléc nélküli, 8 kHz-es, előjel nélküli 8 bites RAW fájlként a kivágott dalrészletet.
Mindenféleképpen előjel nélküli (unsigned) formában kell exportálni, erről majd később még szót ejtek.
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!