Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 3X42voltos motor 220voltról
Lapozás: OK   1 / 2
(#) sendula hozzászólása Nov 14, 2016 /
 
Üdv mindenkinek!

Hozzájutottam egy 3X42voltos rázómotorhoz amit 220v-ról szeretnék üzemeltetni. (ez átmeneti megoldás lenne ameddig nem bővítik a hálózatot 3 fázisra.
Tudom a legegyszerűbb megoldás egy 380/42v trafó. De egyenlőre csak egy fázis áll rendelkezésemre.
A jó megoldásért hajlandó vagyok fizetni is, számla ellenében.
(#) Gafly válasza sendula hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Frekvencia váltó az 1 -> 3 fázisra átalakitáshoz, és egy háromfázisú trafó.
Ez utóbbim még lehet hogy van is.
Mekkora a motor teljesitménye?
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
A frekvenciaváltó viszonylag nagy frekvenciával dolgozik, nem biztos, hogy egy mezei trafó bírja az iramot.
(#) vargaf válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
A frekvenciaváltó 50 Hz-n is dolgozik, ha arra állítom be!
(#) Bakman válasza vargaf hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
A vivőfrekvencia vagy a moduláció? Nem mindegy. A vivőfrekvencia jellemzően kHz nagyságrendű, lásd melléklet (a feszültségszint nem érdekes, csak kerestem gyorsan egy ábrát).
(#) vargaf válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Szerintem olvass utána a frekvenciaváltó működésének!
Frekvenciaváltók
(#) Bakman válasza sendula hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Apropó, a frekveciaváltóknak meg lehet mondani, hogy mekkora kimeneti feszültséggel dolgozzanak.

Shot_682.jpg
    
(#) ferci válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Szerintem ez a táblázat nem erre a témára vonatkozik.. ez olyan lenne, mintha 230-ról triakkal akarnál egy 42 voltos izzót járatni... nagyon rizikós lenne.
A táblázathoz passzoló motorok alapban "hálózati" feszültségűek, lásd 01.02 sor.
(#) Bakman válasza ferci hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Miért rizikós triakkal 42 V-os izzót hajtani? A fényerőszabályzók többsége így működik, van olyan állapot, amikor bőven kevesebb jut az izzóra, mint 42 V. Azt sem értem, mi a gond a táblázattal, ez egy frekvenciaváltó használati utasításában van (paraméterlista egyik részlete).
(#) Bakman válasza vargaf hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Taníts mester! Bővebben: Link

Shot_683.jpg
    
(#) ferci válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Csakhogy azok az izzók olyan feszültségűek, mint a tápláló fesz max értéke.. aztán azon belül persze kaphat annyit átlagban.
Te nyugodtan használd úgy, ahogy gondolod, én nem.
A táblázattal nincs gond, csak azt írtam, hogy pl. 230-as motorhoz passzoló frekiváltóval hajtanak pár Hz-cel is motort, de az nem azt jelenti, hogy 42 voltos motort is használnak ugyanezzel a váltóval, csak azért, mert abban a tartományban még kicsi az átlagfeszültség.
(#) Bakman válasza ferci hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Ha beállítod az értéket, akkor annyi lesz a max. feszültség. Nem értem a felvetést. Nem csak trafóval lehet feszültséget csökkenteni. Az effektív érték a lényeg, persze bizonyos korlátok között, legfőképpen félvezetőknél. Egy motor többnyire nem sok félvezető elemet tartalmaz.
(#) ferci válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Nem vitázok ezen.. alapban tévedsz, bocs.
(#) Bakman válasza ferci hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Nem zárom ki, hogy tévedek de igénylek magyarázatot, különben nem hiszem el. Addig nincs bocsánat.
(#) ferci válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Nézd meg, hogy egy frekiváltó a leglassabb fordulaton is miről hajtja a 230-as motort pl.?
Hány voltos dc pufferről? Na, te ezeket az abban a tartományban nagyon keskeny, de nagy feszültségű impulzusokat raknád rá a 42 voltos tekercselésű motorra. Aztán abban a pár %-nyi tartományban akarod használni a 42-es motort.
Más..
Te se gondolod komolyan, hogy pl. 200 volt dc-ről 24 voltos dc motort hajtanál sima pwm-mel..
Enyhe túlzás.
Ugyanígy a 42 voltos izzó 230-ról triackal... megcsinálhatod, de baromi rizikós....
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2016
(#) vargaf válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
A PWM és a frekvenciaváltó két különböző dolog. A 45 éves munkásságom során néhány száz frekvenciaváltót beüzemeltem, tudom miről beszélek. A szokásos működtetési frekvenciájuk 25-200 Hz között volt.
(#) Bakman válasza ferci hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Ebben lehet valami, már csak az a kérdés, hogy a táblázatban megadott érték effetív-e vagy csúcs. Ennek utánajárok.
(#) Bakman válasza vargaf hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Biztos, hogy nem. A frekvenciaváltó kimenete szinusz hullámmal modulált PWM. Ez független attól, hogy hány évet töltöttél el a szakmában. Azt pedig külön nem hiszem, hogy soha nem hallottál még sípolni frekvenciaváltóval vezérelt motort.
(#) ferci válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
230-as frekiváltó pl. 330 dc pufferes... erre tegyél 3F hidat és látod, mekkora a dc csúcs. Ebből lesz az 50 Hz-re összerakott 3F.
A síp természetesen a pár kHz-es pwm freki, amiből össze lesz rakva az 50 Hz burkoló fesz.
Többet kár erről meditálni. Több verzió is van.
(#) Gafly válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Ezt már én is kérdeztem, de szerintem mindenki "osztja az észt ezerrel", a kérdező meg elmenekült, mert rajta ez nagyon nem segít...
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2016
(#) Bakman válasza vargaf hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Olvastam. Wikipédia
(#) Orbán József válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Bizony, be lehet állítani a legtöbb frekiváltón, hogy effektív mekkora feszültség legyen hozzárendelve az adott frekvenciákhoz. A legnagyobb persze nem tud nagyobb lenni, mint a névleges bemenő, de pár Hz-shez néhány Volt rendelhető a programból. Az OMRONOK menüjében a gyári beállítás- legkisebb kimeneti (átlag) feszültség 12V/24V...
(Én is tapasztalatból írom... )
Mivel a kimenet PWM, aminek a csúcsa kb. 310V=, aztán átlagolódhat a terhelésen a PWM jellegéből 12V, vagy kisebb is. De a kiadott feszültség nem bocsátható rá - biztonsági okból - egy 24-48V-ra, szigetelésére készült motorra, lámpára.
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2016

omricsek.JPG
    
(#) Bakman válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Várj egy percet! Valahol olvastam, mintha lenne nálad felesleges frekvenciaváltó. Van kedved oszcilloszkóppal mérni? Igazábol az a kérdés, hogy a beállítható maximális feszültség az csúcsban vagy effektívben értendő.

Frekvenciaváltó 50 Hz-re beállít, kimenetre egy pl. 60 W-os izzó. Az izzó egyik vezetéke átfűzve egy ferritgyűrűn, a gyűrűre több menet (mint a toroid trafón), a szekunder pedig bele az oszcilloszkópba. Mérés egyszer, majd a paraméterben megadod, hogy a maximális feszültség pl. 50 V legyen a 200 helyett. Mást nem piszka! A két mérésre vagyok kíváncsi. A PWM szélessége vagy a magassága változik? Ha a szélessége, akkor nem elég csak a frekvenciaváltó.
(#) Orbán József hozzászólása Nov 14, 2016 /
 
Mint az előbb is írtam a frekiváltó félvezetője csakis ON-OFF-ba működhet. Aztán a PWM arányából alakul az átlag feszültség-áram.
Tehát ez így nem alkalmas egy 3x42V-os motor működtetésére, már csak szigetelési problémák és a leválasztás hiánya miatt is.
Pl. 3 boyler (230V-os) betét (átlag) feszültségét le lehet vinni 12V-os átlagra.
(#) Mate78 válasza ferci hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Idézet:
„Te se gondolod komolyan, hogy pl. 200 volt dc-ről 24 voltos dc motort hajtanál sima pwm-mel..
Enyhe túlzás.”

Léptetőmotor vezérlőnél 4-5V-os tekercselésű motorokat hajtanak 70-80Vdc-ről, PWM-mel,chopper üzemmódban.Amikor az áram eléri a névleges értéket, PWM visszavesz
Így növelhető a dinamika.
(#) ferci válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Jó, hát ne keverj ide teljesen más szitut.
(#) Mate78 válasza ferci hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Az elv ugyanaz, ezért írtam...

De hogy valamit hozzá is tegyek,én építenék/vennék egy egyszerű frekvenciaváltót, olyat aminek a közbensőköri feszültsége passzol a 3x42V-os motorhoz, mondjuk 60-80V DC.Ezt egy egyfázisú trafóval állítanám elő a 230V-ból.Frekinek beállítanék 50Hz-et.

Illetve még azt meg lehet próbálni, hogy gyári 230V betáplálású frekiváltót megtáplálni kisebb feszültséggel.Biztos kiabálni fog, hogy közbensőköri fesz alacsony, de amikkel én dolgoztam frekiváltó ott paraméterezhető ez a küszöb.
Az elektronikájának meg szerintem mindegy, egy próbát megérhet.
Persze nem tudjuk, mennyire kísérletező kedvű a kérdező.
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2016
(#) ferci válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 14, 2016 /
 
Én egy dc motort írtam, nem léptetőt spec beállítással és nem mindegy, hogy 230AC-330 DC-ről van szó és egy kisfesz motorról, ezt szögezzük le.
Ami a témádat illeti, a 80 volt kell neki biztos..
(#) ferci válasza Bakman hozzászólására (») Nov 15, 2016 / 1
 
Csak azért teszem be ezt skiccet, hogy mégis látszódjon valami az egyik elvből.
Természetesen a valóságban a felbontás sokkal nagyobb, amitől "énekelnek" a motorok indításkor, de így jobban látható a pwm, a félperióduson belüli növekedő és csökkenő kitöltés. Akinek van kedve, kiszámolgathatja, mikor lenne 42 volt effektív egy fázison, ha 42 voltos motorral játszana mégis.
Még a kimeneti szűrő is problémásabb lenne.
Az pedig, hogy mi a minimális betáp egy gyári frekiváltónak, megint más kérdés. Kell szerezni egy 110...120 voltost messziről - az valszín jó lenne..
(#) Mate78 válasza ferci hozzászólására (») Nov 15, 2016 /
 
Nincs mese, kisebb közbensőköri feszültség kell.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem