Fórum témák
» Több friss téma |
![]()
Elküldtem e-mailban a megoldást mivel ez nem tul legális dolog!
Ezen áramvételezési lehetőség régebben nem volt szabályos, de az áramszolgáltatók jelenlegi állásfoglalása szerint ez lehetséges a fixen kötött fogyasztók esetén.
A megoldás egyszerű kell hozzá két megfelelő terhelhetőségű mágneskapcsoló nyitó segédérintkezővel. a relék főáramkörét kösd párhuzamosam ügyelve a fázishelyességre. Az egyik mágneskapcsoló A1 pontjánra kösd az éjszakai áram fázisát. Az A2 -re nullát. A másik mágneskapcsoló A1 pontjánra az első mágneskapcsoló nyitóérintkezőjén keresztűl adjál egy nappali fázist.Az A2 -re itt is nullát. És ezzel késsz is. ![]() ![]() ![]()
Én ezt a megoldást küldtem el neki. Szerintem ez sokkal egyszerübb.
Itt van egy ugyanezzel a témával foglalkozó topik.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_1875.html Lehet hogy találsz benne hasznosat. Üdv
Az igaz,hogy egyszerübb, de azért egy sima relével nem kéne esetleg több kW-ot tartósan kapcsoltatni. Főként nem a nyitó érintkezőjén.
Ezt egy némi gyakorlati tapasztalattal bíró ember mondja. ![]() ![]() ![]()
Villanyszerelő a szakmám! Nap mint nap relés=mágneskapcsolós erőátvitellel foglalkozom, ipari kivitelben. Az meg, hogy hány kilovattot kapcsolgat a mágneskapcsoló csak a tipusától függ. A nyitó és a záróérintkező is ugyanannyit tud kapcsolni. de javíts ki ha tévedek.
![]() ![]() ![]()
" Most egy kicsit elbizonytalanítottál" nem értem akkor mi a külömbség a relé és a mágneskapcsoló között.
Miétr van a külön név esetleg ugyan az a kettő ? ![]() ![]() ![]()
Üdv!
A mágneskapcsoló nagyobb teljesítmények kapcsolására szolgál, ahol a fogysztót viszonylag nem gyakran, vagy a reléhez viszonyítva ritkán kell ki, illetve be kapcsolni (a nem túl gyakran modjuk olyan 10-20 kapcsolás/óra maximum). A relé nem veszi zokon ha másodpercenként akár 2-szer ki-be kapcsol. Tehát a mágneskapcsolók úgy vannak kialakítva mechanikailag, hogy negyobb áramokat tudjanak ki-be kapcsolni ritkán, vagyis a mágneskapcsoló berendezések működtetésére szolgál. A relé jelzéseket, jeleket kapcsol vagyis jelző, vezérlő áramkörökben használják esetleg kisebb fogysztók, jelzőlámpák kapcsolására. A relé kapcsolási élettartama egy-két nagyságrendel nagyobb a mint a mágneskapcsolónak. A moeller katalógust nézetm meg, abban tényleg nem volt utalás arra, hogy a nyitó és a záró érintkező között lenne eltérés a kapcsolt áramerősségben. Én általában kissé idegenkedem attól, hogy a nyitó érintkezőre nagyobb áramot megengedjek. Ezt azzal indokolnám, hogy a záró érintkezőnél nagyobb a a pogácsákat összeszorító erő -> kisebb az átmeneti ellenállás. üdv Hegman
Egyet értek veled, csak arért volt az "elbizonytalanadás mert az egyik koléga azt ítra az én válaszomra, hogy relével is lehet tőbb kw-ot kapcsolni úgy hogy a terhelést esetleg több órán keresztűl fenntartom.
Eddeig én úgy tudtam mint te, a relé az a vezérlési funkciókat végzi a mágneskapcsoló a terhelések be és ki kapcsolására szolgáll. A mágneskapcsolókon lévvő nyitó kontaktusok csak reteszelési céllal vannak és nem alkalmasak komojabb terhelések kapcsolására. Pont azért amit te is írtál csak a meghúzott kapcsoló fejt ki elég erőt a terhelést átvívő érintkerők összezárásához. Köszöm az észrevételedet. ![]() ![]() ![]()
Túl éles határvonalat talán nem lehet húzni relé és mágneskapcsoló között, a kapcsolási teljesítmény nézve csak. A Schrack-nak vannak olyan reléi melyekre 3800VA-es kapcsolási teljesítményt ad meg és szintén a Schrack-nak olyan kisméretű mágneskapcsolói melyeknek a kapcsolási árama max. 10A. Az 1-2 kW-ig terjedő sávban az alkalmazás dönti el, hogy mit célszerübb alkalmazni. E felett meg egyértelmű.
üdv Hegman
Nincsis köztünk ebben vita. Csak egy személyes vélemény , hogy én nem tennék relét 3kW tartós kapcsolására még akkor sem ha arra 16A van terhelhetőség van írva, mert az a relé nem fog hosszú ideig kapcsolgatni. Nem bírják a tartós igénybevételt.
én is villanyreszelő vok és ez NEM legális tényleg de ezt csak közlöm
![]() ![]() ![]()
Teljesen igazad van. Nekem a relé 2-3A-nál véget ér. A nagyobb megengedhető áramtól függetlenül. Ahova több kell ott mágneskapcsoló. A fenti példát csak azért írtam, hogy látható legyen a teljesítménybeli átfedés a relé és a mágneskapcsoló között.
Csak egy tipp, ha az éjszakai és a nappali áram azonos fázisról él, akkor a bontó érintkezőt át lehet hidalni egy antiparalel diódapárral. Ilyenkor az az érintkező nem fog nagy teljesítményt kapcsolni, viszont az energiafogyasztás az éjszakairól történik mert a diódák nyitófeszültsége alatt marad a fesz.különbség. A diódák csak az átkapcsolás néhány msec ideje alatt disszipálnak, ami lényegéban elhanyagolható energiamennyiség.
![]()
Szerintem meg az egyszerű kapcsolás ami kint van teljesen jó... az meg, hogy minek hívod, relének, vagy mágneskapcsolónak tökmind1, az a lényeg, hogy a katalógus adatok alapján olyat kell választani, ami túl van méretezve, és a kapcsolási teljesítményt valószínűleg eleve legroszabb esetre adják meg, szóval ha télleg annyival kisebb az összeszorító erő télleg kisebb a bontó érintkezőn, akkor valószínűleg arra van megadva...
nem tudom mi volt a másik megoldás, de bonyolultabbnak biztos nem állnék neki, ha ilyesmit csinálnék...
Telemechanic LC 1 sorozatban van olyan mágneskapcsoló, amelyet modulárisan (autómaták közé) lehet szerelni. Ezeket általában a jobb villanyszerelési szaküzletek forgalmazzák.
![]() ![]() ![]()
Ha teheted nézd át egy mágneskapcsoló adatlapját, hátha megváltozik a véleményed.
![]() ![]() ![]()
üdv! Karbantartóként dolgozom.A cégnél vannak olyan gépek,melyekben a mágneskapcsolók 2 másodperces rendszerességgel dolgoznak,és bírjak,sőt bírniuk kell!És szegény relé ha 50 Hz-n dolkozik,még ha nem kell neki nagy terhelést kapcsolni,élete nem lesz túl hosszú!
Hát nézd pl MT többfunkciós relé, ami 250V-on 20A-t meg tud szakítani az szerintem alkalmas lehet a témára...
Te láttad ennek a relének azt a belső vezetékét amely a mozgó érintkezőjét köti a csatlakózóra. Van talán 0,5mm-es és te ezen akarsz 20A 4-5 órán keresztűk átvezetni.
Várom az estleges kisérlet végeredményét. ![]() ![]() ![]()
mivel váltó érintkezők vannak rajta gondolom ugy van kitalálva, hogy bírja...
A fenti hozzászólásomban nem 50Hz-en dolgozó relét írtam hanem másodpercenként 2 ki-be kapcsolást.
Lehet a mágneskapcsolót is 2 másodpercenként ki-be kapcsolni. Bírniuk kell ha úgy vannak méretezve és a fogyasztó is bírja (mondjuk AC1 üzem). A 10-20 kapcsolás/órát példaként írtam ahol sima 3f >5,5kW aszinkron motor kapcsolását értettem alatta (mondjuk AC3 üzem).
Egy teljesítményrelé ,2 váltóérintkezős,16A megfelelhet nappali-éjszakai átkapcsolás céljára ?
Sziasztok, éjszakai áram a cél, de most konkrétan a mágneskapcsoló a kérdés, ezért írok ide.
Adott egy mágneskapcsoló, amivel durván 25-30A-t kapcsolnék, ebből kb 16A az állandó (2kW bojler + 1kW fűtőpanel + saccra max 500W hűtő) fogyasztó és 12A időszakos (villanysütő sütőrésze (főzőlapja gáz üzemű). A mágneskapcsoló 4 bontó és 4 záró kört tud és ezek a paraméterei: AC1: 500V~10A AC11: 220V~4A 380V~1,5A 500V~0,5A Védelme: gyors 16A lassú: 10A 10 millió kapcsolást bír ki életében és max 1x kapcsolhat/óra Adatlapja (típ:K6D44S): -adatlap link- ![]() Az AC1-e a mérvadó? (az AC11-et igencsak keveslem) A megadott adatok vajon egy körére érvényesek vagy csak a négy szál bír összesen ennyit? Használhatom ennek a bontó részét akár folyamatos 25-30A-re vagy muszáj egy másikat beépíteni arra a célra? Előre is köszönöm a segítségeteket ![]()
(javítás: 3000/óra a maximális kapcsolási frekvenciája - benéztem :pirul: )
Üdvözlet mindenkinek! Új regisztrált vagyok, de a topikot szoktam azért olvasgatni...
Ezt a kapcsolást kipróbáltam és szépen működik is, de! A kapcsolás ideje nem egyforma, amikor a vezérelt áramot kapcsoló relé behúz, kikapcsolja a nappali áramot kapcsoló relét a zárt-érintkező bontásával. Amikor a vezérelt áram elmegy, a zárt érintkezőjén át vezérelt másik, nappali áramot kapcsoló relé behúz. Tapasztalatom szerint ez utóbbi kapcsolás rövidebb idejű áramkimaradást okoz, mint a fordított, azonban ez sem elég gyors... Mindkét esetben a kapcsolás lassabb annál, sem minthogy a számítógép ne indulna újra pillanatnyi áramkimaradás miatt! Lehetne késleltetni a vezérelt áramot kapcsoló relé zárt érintkezőjének kapcsolását, hogy a nappali áramot kapcsoló relé csak a kapcsolás után bontson, de ennek kikapcsolásakor a nappali áram visszakapcsolásakor mindenképpen késve kapcsol, és ez is elég ahhoz, hogy a számítógép újra induljon... Hogyan lehetne a problémákat megoldani, drága szünetmentes táp vásárlása nélkül?
Sziasztok!
Van egy Cognex InSight 5605 s kameram (http://clpa.eu/portals/57/VEx/Docs/Cognex_In-Sight%205000_Installation%20Manual.pdf). A kamerat kulonbozo cimkek nyomtatasanal hasznalom mint nyomatfigyelot. Szeretnek egy olyan kapcsolast amelyik kepes figyelmeztetni is es hiba eseten megallitani a nyomdagepemet. En valamifele reles megoldasra gondoltam: Figyelmeztetes eseten behuzna egy rele es kigyulna egy piros ego, mig hiba eseten behuzna egy masik rele ami a gep stop gombjara lenne kotve. Mivel nincs sok tapasztalatom ezert arra kernelek titeket hogy segitsetek ennek az elmeletnek a kivitelezeseben illetve ha van valakinek jobb otlete kerlek irjatok le! Elore is koszonom! |
Bejelentkezés
Hirdetés |