Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC-DC konverter
 
Témaindító: Placi84, idő: Nov 10, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   123 / 131
(#) BI-AMP válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 12, 2020 /
 
1.2A mérek 5 volton szabályozható táppal. Akkor gondolom bírnia kel
(#) proli007 válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 12, 2020 /
 
Hello! "Talán még az is előfordulhat, hogy 5V-n nagyobb lesz az áramfelvétele, mint 12V-on. "
Ahhoz azért negatív belső-ellenállásúnak kellene lenni az izzónak. De azért az csak nem az..
(#) Peter65 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2020 /
 
Igazad van. Az Edison féle szénszálas izzóknál azonban még ilyen előfordult. Bővebben: Link
(#) scooby_ hozzászólása Júl 28, 2020 /
 
Sziasztok!
A tapasztaltabbaktól kérdezném, hogy az LM2576 mennyire használható ki közel maximális kimenő áram (max. 2,7A) mellett? Tudtommal van valami belső árankorlátja, meg még talán hővédelme is? Reddot 12V/9Ah akkumulátor töltőt szeretnék építeni belőle, és eddig talán ez az egyetlen, ami megfelelő lehet számomra.
(#) GPeti1977 válasza scooby_ hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
Építettem vele step down labor tápegységet, 3,5A - nál korlátozott le.
(#) scooby_ válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 28, 2020 /
 
Ez így viszont barátinak hangzik. Én 2,7A-nál korlátozok, tehát annál nem engedem feljebb emelkedni. Ez a maximális töltőáram, ami az akksinak meg van engedve.
(#) Tomi94 hozzászólása Júl 29, 2020 /
 
Sziasztok!

Segítséget, ötleteket várnék, hátha valaki tud tippet adni, merre induljak el a hibakereséssel.

Adott egy LT8390 IC-re épülő DC/DC konverter, ill. egy ezzel felépített gyári panel. Ez ugye alapvetően 12 V kimenetre van beállítva, de a visszacsatoló osztó (és a kimeneti kondik) cseréjével kihozható belőle jóval több is. Egész konkrétan 30 V-ra állítottuk át egy projekthez, az R8 3,6k-ra cseréjével, amit gond nélkül tudott is produkálni, a szükséges max. 3A terhelés mellett.

Ezután, mivel a helyfoglalás lényeges, és ez egy eval. board, sok opcionális alkatrész helyével meg mérőponttal, az egészet "lemásoltuk", csak fizikailag tömörítve. Mindeközben alkatrészértéket nem változtattam, leszámítva azt, hogy a hídban levő FET-ek helyére BUK9Y4R8 típusok kerültek (egész egyszerűen azért, mert ebből jó sok volt helyben és paraméterekben nem láttam lényeges eltérést - ami persze nem jelenti azt, hogy nincs is). Készült egy kétrétegű nyák-terv, amit megbízható helyen gyártottak le.

Összeszerelés után viszont gyakorlatilag működésképtelen az áramkör, terhelésre teljesen bezuhan a feszültsége, ill. terhelés nélkül is össze-vissza ingadozik a multiméterrel mért érték. Szkópos mérések alapján jelenleg azt csinálja, hogy kétpont-szabályzó jelleggel eléri a kívánt 30 V-ot, picit túl is lő (kb. 32 V-ig), majd erre lekapcsol, és csak a kimenő feszültség kb. 16 V-os értékénél kapcsol vissza. A felfutás kb. terheléstől független, a lefutás, és így a frekvencia meg a terheléstől függ. Üresjáratban 8-10 mp-es periódussal, 1 A terhelésnél meg kb. 30 Hz frekvenciával produkálja a fűrészjelet a kimenetén. 2 A körül pedig már teljesen leáll.

Hibás forrasztást, téves beültetést nem találtunk, pedig ma konkrétan az egész munkanap erre ment el, így már kicsit tanácstalan vagyok, merre tovább. Próbáltam a visszacsatoló osztóra, sönt bemeneti pontjaira kerámia kondikat tenni, szintúgy eredmény nélkül. Úgy tűnik, mintha minden ugyanaz lenne, és mégse...
(#) Bakman válasza Tomi94 hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Nem értek a kapcsolóüzemű tápegységekhez de az kb. köztudott, hogy a vezetősávok elhelyezése/mérete kritikus lehet. Az IC adatlapjában is van kb. 16 pont, mire kell figyelni tervezésnél. Az első szerint szükséges egy vezetősávoktól mentes, dedikált GND réteg. Nem látszik a képről, ez megvan? A kimeneten nincs valamilyen magasabb frekvenciás gerjedés? Gondolom a visszacsatolásokat már átnéztétek.
(#) jdani hozzászólása Szept 9, 2020 /
 
Üdv. Adott ez a táp, aminek a kimenetén 3V körül van 5,2V helyett. Minden alkatérsz jó, de az ICt és a tekercseket nem cseréltem. Tekercs okozhat-e ilyen hibát?
Ha nem, maradt az IC. Viszont a bekarikázott ellenállás csökkentésével el tudom érni a megfelelő kimeneti feszültséget.
Ha minden érték azonos a rajzzal, de a kimenet mégse annyi, talán IC hiba.
Megoldás az hosszabb időre is, ha csöükkentem a bekarikázott ellenállást?
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2020

1,96K.JPG
    
(#) Kovidivi válasza jdani hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Könnyen előfordulhat, hogy a helyettesítőként árult IC csak 98%-ban azonos az eredetivel. Lehet pl. eltérés a fb feszültség értékével. Főleg SMD tokozásoknál történhet meg ilyen csere, vagy az Ebay-en árult termékek is okozhatnak meglepetést.
(#) teszti válasza jdani hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Szia!

Rosszak a FB osztói. A képed alapján 3.66V-nak kell lennie a kimeneten.

Az R9306 legyen kb. 1306Ω és 5.2V lesz a kimeneten.
(#) jdani válasza teszti hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Ez egy érdekes dolog akkor...
Ict nem cseréltem, tehát az nem lehet gond, hogy minden ilyen IC cseppet eltér egymástól.
Viszont ami a 3.6V illeti, pontosabban ha jól emlékszem 3.7V mértem a kimeneten.
Ez egy tv tapjában van, és ahogy a rajzon, úgy a tápon is 5,2V van feltűntetve.
A Tv nem kapcsolt be. Kiprobaltam egy külső 5.2V táppal beinditani a tvt, így működött.
Így betettem egy 2K trimert az ellenállás helyére, addig állítottam míg 5,2V lett a kimenet. A trimer értéke +- 1,33K volt.
Így betettem a helyére egy 1K és egy 330R ellenállást sorba.
Így a kimenet szépen 5,2V.

De akkor most mi is van? Rajz, és alkatrész érték szerint 3,6V kell lennie (ahogy mértem is), de ez kevés a tvnek, mert oda 5,2V kell.

Mi változott meg a tápban, mi a baj?
(#) Thomas10100 hozzászólása Feb 9, 2021 /
 
Sziasztok
Van egy tápom uc3845 ic-vel. Van rajta egy kikapcsoló áramkör ami az 1es lábat egy tranzisztorral köti a GNDre. Ezt ha ki akarom iktatni akkor az ic 1es lábát kikötöm?

Köszönöm
(#) ferci válasza Thomas10100 hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Az 1. láb ( com ) egy osztóra megy ( vagy egy optóra ), úgy gondolom - a tranzisztort kell inkább lekötni róla (?). Remélem, nem kevered az optó tranzisztorával? Mert az szabályozgatja az ic-t.
A kapcsolást tedd inkább fel.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2021
(#) Thomas10100 válasza ferci hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Nincs kapcsolasi rajzom, csak a panel, ami nem működik. Smd tranzisztor.
Ismerős adta, aztmondta a bemenő feszültség van a kimeneten, eddig jutottam.
Köszi
(#) ferci válasza Thomas10100 hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Vissza kellene rajzolnod..
(#) Thomas10100 válasza ferci hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Megnézem majd, csak teljesen smd, hamar gyorsan ennyit találtam, hogy a tranzisztor megy oda.
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 9, 2021 /
 
Sziasztok. Szeretnék készítenie egy DC-DC convertert mivel a kínából rendelt csodák rendre befürödtek az adott feladattal.
Ami a dolga lenne: Adott egy 18650-es akkukból álló 11.8V-os akkumulátor, amivel egy csőteszter van kísérleti fázisban jelenleg. A gond az hogy a kínai converter amit rendeltem elvileg 2A-t tud, gyakorlatilag több kellene sajnos mert van 4v 3A -es fűtésű cső is.
Ellenben lehet hogy lesz olyan cső is tesztelve melynek fűtése meghaladja az akku képességét, ellenben áramra pedig minimális.
Azon gondolkoztam 2 lehetőségképp hogy beépítek egy DC-DC step up-ot a nagyfeszű de kis áramú csöveknek (erre a mostani modul is jó lehet), lefele pedig egy step-down (viszont ilyet rendelnem kell és az most sok idő lenne).
2. lehetőség építeni egy buck-boost convertert ami képes 5A áramra maximum és 11V bemenet mellett 1V-tól 30-40V-ig mehet, tény 40V-nál nem elvárt az 5A, viszont az akku feszültség alattiaknál elvárt lehet.

Lehet a problémámra megoldás?
(#) kadarist válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Szia!
Konvertereket teljesítményigényre érdemes tervezni, nem áramra. Mert ugye kis áram, nagy feszültség az ugyanannyi teljesítményt jelent, mint nagy áram, kis feszültség. A step-up-nak valahonnan fedezni kell a nagy feszültség miatti nagyobb teljesítményigényt. Azt már meg sem merem kérdezni, hogy miért ilyen akkumulátort választottál.
(#) szikorapéter válasza kadarist hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Szia, többnyire a helyszűke és az akkucellák terhelhetősége miatt.
A teljes akkupakk 11.8V és 10400mA vadi új akkukból amiknek cellánként 20A-es kisütője is lehet.
Eleve ehhez a projecthez készült, mivel a csőteszter alját maga az akku teszi ki lényegében.
(#) Thomas10100 válasza ferci hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Megnéztem, 1es láb direktbe a tranzisztorra megy. Tranzisztor másik lába gnd-re. Tranzisztor 3.lába 10kohmon a bekapcsoló ér a csatlakozóban
(#) ferci válasza Thomas10100 hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Akkor a tranyó bázisa kap vezérlést, mintha egy optó tranyója lenne..- direktben nem szabad bántanod az 1. lábat: se üresen hagyni, se testelni, mert vagy teljes kivezérléssel menne az ic, vagy leállna.
(#) Thomas10100 válasza ferci hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
tehát akkor a tranzisztor letesteli ekkor áll le?
A baj az hogy a kimeneten a bemenő feszültség van, de minden alkatrészt jónak látok, FET se zárlatos.
(#) ferci válasza Thomas10100 hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Képzeld el, hogy a bázisba beadsz x...xx uA nyitóirányú áramot és erre elkezd szabályozni a kimenetre - de mivel te állítgatod, nem lesz stabil.
A kimenetről kellene egy osztó a bázisra, akkor beállna elvileg valahová.
Gondolj az optós szabályzásra.
(#) Thomas10100 válasza ferci hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Gyári kínai panel...
(#) Peter65 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Szia!
Pontosabban kellene specifikálnod, hogy milyen jellemzőket szeretnél.
Egy ötlet: UC384x alapú tápegységgel is lehet ilyet készíteni. Ha a trafója 1:1 átételű, a szekunder nulláját közösítve a bemeneti nullával, sok minden viszonylag egyszerűen kialakítható. A méretezése is viszonylag egyszerű, tág határok közötti jellemzők kiszolgálhatók.
(#) Ge Lee válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Mi az előnye annak, hogy akkukkal és konverterekkel akarod előállítani azokat a feszültségeket amiket fel lehetne tekerni egyetlen hálózati trafóra? Ha nem digitálisan szoftverrel hanem analóg módon mérsz, akkor simán van 100W vagy afeletti teljesítményfelvétel is, az akkuk azt nem sokáig bírják.
(#) szikorapéter válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Helyszíni mérésekre (börze) lenne használva a gép.
Többnyire nem folytonos üzemre hanem 2-3 cső bemérésére lenne használva.
Többségében régebbi csöveket mérnék vele, így erre lett méretezve az anód , terhelő ellenállássor, árammérő is.
Már csak a fűtéssel vagyok gondban egyébként már 80%-ban elkészültem vele.
(#) Ge Lee válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Értem. Nem lett volna egyszerűbb megcsinálni a hagyományos módon, és az egészet utána meghajtani egy szünetmentesről? Így működhetett volna a szokványos módon, mindenféle megkötés nélkül az asztalon is meg akkuról is. Akku nélküli működő szünetmenteseket már 2500Ft körüli áron szoktak árulni.
(#) szikorapéter válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Az elférne a kezedben?
Csak kérdezem, mert a szünetmentes + akku+gép (ebben persze a megtekert jó nagy trafó) nem kis súly.
Nem értem amúgy ez a DC-DC converter topic nem a projectem mikéntjével kapcsolatos ellenérvekről kérdeztem hanem egy sima DC-DC converter építési tanácsot kértem, amit lentebb Peter65 kolléga megválaszolt elsődlegesen.
Következő: »»   123 / 131
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem