Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3371 / 3948
(#) Udvari Zsombor válasza kadarist hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Kapcsolásom egyszerű mint a faék, de működik! Csupán csak kis zúgás maradt a kimeneten, amit jó lenne szűrni... (Nesze nektek kínai gíártmányú dugasztápok! )
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2019
(#) Tork hozzászólása Okt 26, 2019 /
 
Sziasztok, lenne egy kérdésem. Motornál kihagyhatom a szénkefét és ha igen, akkor mivel helyettesíthető?
(#) pucuka válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Ahol a 9,93 V van, oda tegyél egy 1000 µF/16 V -os elektrolit kondit.
(#) pucuka válasza Tork hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Milyen motorról van szó? A szénkeféknek áramvezető szerepük van, egyszerűen kihagyni nem lehet. Lehet helyettesíteni elektronikus áramkörrel, de az elég bonyolult.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Tork hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Nem lehet kihagyni, és nem helyettesíthető semmivel.
Kizárólag ugyanolyan méretű, anyagú szénkefével pótold a hibásat.
(#) Udvari Zsombor válasza pucuka hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Ezt próbáltam. Az ellenállás után a "szűrés" alkatrész egy induktivitás sorosan a + ágon.
A kondit hogyan tegyem? Egyik pólussal sorosan vagy a két pólus közé? Semmit se szeretnék kinyírni...
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2019
(#) Tork hozzászólása Okt 26, 2019 /
 
Köszönöm a válaszokat
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Idézet:
„Egyik pólussal sorosan vagy a két pólus közé?”


Erre már kaptál választ ITT.
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
De sorosan az egyik pólussal vagy közvetlenül a kimenetre a két pólus közé???
2200µF 25V már sok lenne?
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
A két pólus közé, plusz a pluszra, mínusz a mínuszra.
Azt feltételeztem, hogy egy egyértelmű.
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Lehet hogy nektek egyértelmű, viszont nekem nem az...
(#) pucuka válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Alkatrész ismeret
Tudod, enélkül nem fog menni.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2019
(#) Gabó válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Akkor mi lenne, ha először az alapokat át tanulmányoznád tápegység ügyben?
Tele van a net szakirodalmakkal...
(#) Udvari Zsombor válasza Gabó hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
1000 µF/10 V jó lesz helyette?
(#) pucuka válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Szűken, de jó lesz. A lényeg az lenne, hogy a kondira ráírt feszültség nagyobb legyen, mint az a feszültség, ahol használod. Figyelembe kell venni azt is, hogy mint mindennek van szórása. Az elektrolit kondiknál általában nagyobb értékek felé, de a mai spórolós világban ez korántsem biztos. Érdemes azért tartalékot hagyni, ezért jobb a 16 V, vagy annál nagyobb feszültség tűrésű.
Egy darabig biztos el fog menni a 10 V -os is, de lehet, hogy a 101. bekapcsolásnál megadja magát.
(#) Udvari Zsombor válasza pucuka hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Ha találok 16V kondenzátort, akkor persze ki fogom cserélni... (a maradék búgás már úgyis elfér)
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2019
(#) Pumuckli válasza Bakman hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Mondjuk ez lenne a legjobb megoldás akkor. Köszönöm, kipróbálom.
(#) Pumuckli válasza Bakman hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Elindulni elindul a ventilátor, de szinte nem is mozgatja a levegőt. 80x80-as ventilátor. Megnéztem, ventilátor nélkül a Raspberry hőmérséklete terhelés mellett 60°C, ventilátorral 5V-on 58°C, 12V-on 38°C. Azért az a 20°C különbség elég jelentős. Sajnos nem vagyok otthon ebben a témában, hogy 12V-ból csinálok 5V-ot, stb... és biztos hülye kérdés, de nem lehetne a működő 5V-os tápegységből 8-9 vagy 12V-ot csinálni a ventilátornak? Lehet, hogy 8-9 volt már elég lenne. Vagy lehetne, de az a tápegységet nagyon leterhelné és akkor már ez a tápegység sem lenne jó?
(#) Bakman válasza Pumuckli hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Milyen ventilátor? Két db. 40 x 40-es ventilátor eredménye:
  1. $ /opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp
  2. temp=36.5'C
Egy elöl, egy hátul: Bővebben: Link.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2019
(#) Pumuckli válasza Bakman hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
SilentiumPC Zephyr 80 ventilátorral, mondjuk nekem be van dobozolva és van egy SSD modul hozzá. A Raspberry processzorán hűtőborda is van pedig.
(#) Bakman válasza Pumuckli hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Milyen a belső elrendezés? Fordítsd úgy a ventilátort, hogy a Raspberry-t oldalról, közvetlen fújja a venti.
(#) antikzsolt válasza Pumuckli hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
7V már elég csendes de még van is ereje. 5 volton már nemigen fog elindulni ha már kicsit meg van kopva és megkopott. Igen lehetséges. Dc-dc step up a neve.Pl.
(#) proli007 válasza Pumuckli hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Hello! Nem lenne ésszerűbb, akkor inkább egy 5V-os ventilátort beszerezni? Pld..
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2019
(#) Bakman válasza proli007 hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Jogos, de egy 12 V-os kis venti 5 V-ról hajtva jóval csendesebb, a Raspberry-nek nem is kell több.
(#) Pumuckli válasza proli007 hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Van ilyen ventilátorom is, de nekem ez hangos. Inkább egy "nagyobb" ventilátort hajtanék meg 12V helyett kisebb feszültséggel, akkor halk működés elegendő légszállítás mellett.
Sajnos már egy csomó időt rászántam a doboz elkészítésére és NYÁK-ot is terveztem a 12V -> 5V modulnak, de tudom már, hogy ki kellett volna előbb próbálni az egészet és nem hinni a tápegység és a modul leírásának. Azért továbbra sem értem, hogy egy 5V 2,5A-es táppal megy, 12V-os 3A-es táppal DC-DC step down modullal (3A) pedig nem.
(#) proli007 válasza Pumuckli hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
De ha van ilyen ventid, akkor azzal sorbakötve egy ellenállást (Ne adj ég egy tranyót és egy trimmert mert akkor szabályozhatod is), már is a kívánt eredménynél vagy.
(#) Pumuckli válasza proli007 hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Ott a pont.
(#) martin66789 hozzászólása Okt 27, 2019 /
 
Sziasztok

Segítséget szeretnék kérni szeretnék egy kettős tápegységet készíteni (GND, +12V, -12V).
Edott egy trafó, paraméterek a következők:
Input: AC 230V 50Hz
Output: 12Vx2 200mA

A kapcsoláshoz amivel szeretném használni maximum 16V a felső határ. Megoldható ezzel a trafóval?
(#) reloop válasza martin66789 hozzászólására (») Okt 27, 2019 /
 
Szia! Az egyenirányított, pufferelt feszültséget minden bizonnyal korlátoznod kell majd. Ezek a parányi trafók amúgy is magas üresjárati feszültséggel dolgoznak.
A trafó megfelelőségéhez tudni kéne a kapcsolásod áramfelvételét, sőt hasznosabb válasz adható, ha elárulod milyen kapcsolásról is van szó - persze, ha nem hadititok, vagy nem sért súlyosan magán, vagy államérdeket
(#) martin66789 válasza reloop hozzászólására (») Okt 27, 2019 /
 
Egy LM1036N hangszínszabályozó és egy alul áteresztő szűrőt próbálnák meghajtani vele. Mind a kettő IC-nek néztem az adatlapját és mind a kettőnek nagyon kicsi az áramfelvétele.
Következő: »»   3371 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem