Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3370 / 3946
(#) Ladyslao válasza Ladyslao hozzászólására (») Okt 23, 2019 /
 
Egyenlőre bekötöttem direktbe, de jó lenne ha nem időzítőre kellene raknom...érdemes vele foglalkozni egyáltalán ezen túlmenően, vagy törődjek bele?15 éves Mitsubishi modell, nuku alkatrész utánpótlás
(#) Zserigta válasza ronin75 hozzászólására (») Okt 23, 2019 /
 
Esetleg tudnál ajánlani optocsatolót a "HFD2 005-M-L2" reléhez, hogy az ATmega chippel vezérelhessem?
Vagy esetleg tranzisztort, vagy bármit aminek nagyon alacsony a fogyasztása és alkalmas a feladatra.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2019
(#) antikzsolt válasza Ladyslao hozzászólására (») Okt 23, 2019 / 1
 
Hely nem tudom hogy van a hűtődben de egy digitális termosztát nem fér bele?
pl.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Okt 23, 2019 /
 
Sziasztok
A múltkor javítottam egy monitor tápját és a Fet amivel helyetesítettem a rosszat, fém felületű a régi műanyag tokozásúval szembe.
Elképzelhető hogy a hővezető paszta vezeti az áramot?
Mert a csavar rögzítésnél látok beégés nyomot.
Kitakarítva már minden oké.
Üdv
(#) gordonfreemN hozzászólása Okt 23, 2019 /
 
Sziasztok,

logikai algebra kérdésem lenne.
Hogyan tudok konjuktívból diszjunktívba vagy fordítva átalakítani egy algebrai alakban megadott függvényt? Felírtam olyat, hogy kétszeresen kell negálni a függvényt, de itt jó lenne minden lépéssel tisztában lenni, mert úgy nem sikerült, ahogy próbáltam.
Köszi a segítséget
(#) ronin75 válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 23, 2019 /
 
Konkrét típust most hirtelen nem tudok mondani, optonál és tranzisztornàl is olyat keress ahol a kollektoráram legalàbb 100 mA. (Emlékeim szerint 70 mA-es a reléd.)
(#) Peter65 válasza gordonfreemN hozzászólására (») Okt 23, 2019 / 1
 
Szia!
Ez nekem már nagyon régen volt, de talán ez az oldal segít.
(#) Ladyslao válasza antikzsolt hozzászólására (») Okt 23, 2019 /
 
Köszönöm, ez lesz a megoldás!
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2019
(#) proli007 válasza Sygnus hozzászólására (») Okt 23, 2019 /
 
Hello! Nem kötötted el (amennyiben tényleg így van, mint a rajzon), viszont a nyomógomb bekötéséről nem írtál semmit. Annak egyik pontja sem közösíthető, a hálózat bármely pontjával!
Hálózati oldalról akkor képzelhető el "pukk", ha a kondi zárlatos és/vagy a diódák melletti zéner megszakad. Mert az a tápfesz felugrását jelentené.
(#) Epu2 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 23, 2019 /
 
A paszta nem vezeti az áramot. A szigetelő lap viszont legyen hibátlan.
(#) Kovidivi válasza Epu2 hozzászólására (») Okt 24, 2019 /
 
Inkább azt írtam volna, a paszta nem szigetelő anyag! De nem is vezeti az áramot, igazad van, csak ez úgy jön le, mintha akkor nem kellene szigetelés...
(#) Epu2 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 24, 2019 /
 
Idézet:
„A szigetelő lap viszont legyen hibátlan.”

Ezzel arra utaltam, hogy de.
(#) Sygnus válasza proli007 hozzászólására (») Okt 24, 2019 /
 
Szia !
A nyomógomb, egy villany kapcsoló, ami áll egy nullából és egy kapcsolt fázisból...de odáig el sem jutott az egész, hogy azt felkapcsoljam, mert amint a biztosítékot vissza nyomtam, füstölt az egész.
Amúgy nem lehet, hogy ez 12v ról kéne üzemeljen csak eladták 230asnak ? mert a nyáklap tetején van egy 12V felirat is...vagy van rajta olyan alkatrész ami 12von működik?
Ha jól nézem nem csak a 3 ellenállás durrant el, hanem a lapon " U1 " -el jelölt alkatrész is.

Tippem sincs, hogy mitől ment akkor ez szét. Javítható ez ? vagy kuka?
(#) pipi válasza Sygnus hozzászólására (») Okt 24, 2019 /
 
Ha a kapcsoló helyén kapott egy nullát, az gáz lehet.
Van ott egy nagy szürke kondi és szürke nagy ellenállás, ezze(kke)l "csinálják" a működéshez szükséges kis tápfeszt, ez nem hálózatfüggetlen, így ha kapott a csatiról fázist, vagy nullát, simán tönkretehette.
A bekötési rajz világos, a TRIGGER KEY csak egy kapcsoló, mindenféle fázis nulla rákötése nélkül
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2019
(#) Zserigta válasza ronin75 hozzászólására (») Okt 24, 2019 /
 
Rendben, köszönöm.
(#) Sygnus válasza pipi hozzászólására (») Okt 24, 2019 /
 
Köszönöm....értem, akkor lehet én szúrtam el. Fázist nem kapott, mert nem kapcsoltam fel a villanyt, de a nulla akkor lehet gond. Tehát akkor a villany kapcsolót nem tudom rákötni sehogy , hogy az indítsa el ?
(#) pipi válasza Sygnus hozzászólására (») Okt 24, 2019 /
 
A villanykapcsoló mindkét szálát odavezeted (csak oda, és máshová nem kötöd)
(#) Sygnus válasza pipi hozzászólására (») Okt 24, 2019 /
 
Hát ez pedig így történt....csak oda kötöttem be a 2 szálat.

Na mindegy, ezen már kezdek túl lépni, nem várok újabb 2 hónapot egy ilyenre.....
A lenti képen van egy Elko SMR-H multifunkciós relé , esetleg ennek a bekötését segítenél, hogy tuti jól gondolom e ?

V - kimenet - ventilátor egyik szál, a másikat a nulla -ra
L - fázis - állandó fázisra
S - kapcsoló - villanykapcsoló kapcsolt fázisa
N - nulla -

SMR-H.jpg
    
(#) pipi válasza Sygnus hozzászólására (») Okt 25, 2019 /
 
Igen, ez van a rajzon
(#) Sygnus válasza pipi hozzászólására (») Okt 25, 2019 /
 
Ok, köszönöm, csak nekem így biztosabb ha leírom és értelmezem még egyszer
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Okt 25, 2019 /
 
Elég súlyos problémám lett! Dugasztápról már nem is tudok használni egy eszközt mert folyamatosan zúg, de annyira hogy egyáltalán nem hallható tőle a kimeneti jel! Már bármit megpróbáltam, de semmi se akar használni... Ellenben 9V elemről kitűnően működik, csupán picit halk. Szerintetek miért "nem bírja" a dugasztápokat?
(HEstore 9V mono mikrofon erősítő modul + HEstore 9V mono erősítő modul beszerelve egy hangszóróba.)
(#) pucuka válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 25, 2019 /
 
Használj 12 V -os dugasztápot, lehetőleg trafósat, és a 9 V -ot stabkockával állítsd elő. A dugasztáp csatlakozóján (a stabilizátor bemenetén) legyen egy 100 - 1000 µF kondenzátor, és vele párhuzamosan egy 100 - 470 nF fólia kondenzátor.
(#) kadarist válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 25, 2019 /
 
Szia!
Fejeld meg azt a dugasztápot egy 7809-es stabkockával (hűtőlemezzel, bordával)és így remélhetőleg megszűnik a búgás. Persze a 9V-os stabilizátornak nem árt legalább 11V-ot adni.
(#) Kovidivi válasza pucuka hozzászólására (») Okt 25, 2019 /
 
Diódát vagy graetz-et is használjon! Dugasztáp számomra nem jelenti azt, hogy egyenirányítva is van. Plusz Zsombor akarja használni, minden lehetőségre figyelni kell.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2019
(#) Sygnus válasza pipi hozzászólására (») Okt 25, 2019 /
 
Bekötöttem, szuperül működik ! Köszi
(#) pucuka válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 25, 2019 /
 
A csak a trafót tartalmazó "dugasztápok" azért elég ritkák, bár egy ilyet lenne legjobb használni. Természetesen greatz -el, megfelelő pufferezéssel. Akkor is célszerű stabilizátor kockát használni a 9 V előállítására.
Ha bemész a boltba, és kérsz egy 12 V akárhány amperes dugasztápot, jó eséllyel egy kapcsoló üzeműt nyomnak a kezedbe, ha esetleg külön kéred, akkor trafósat.
Ettől függetlenül, ha már felhoztad, nem ártana azonosítani Zsombornak, hogy milyen tája van, amitől búg. Annyit azért tudnia kellene neki is, hogy az általa vásárolt modulok egyenfeszültségről működnek, meg azt is, hogy mit ad ki a tápja magából. Csak a feliratát kéne elolvasni a dugasztápon, arra meg csak képes talán. Talán odáig is eljutott (remélem feltételezni, mert elég régi tag a fórumon, csak ragadt rá valamennyi alapdolog) hogy mérjen egy tápfeszültséget.
(#) Pumuckli hozzászólása Okt 26, 2019 /
 
Sziasztok, ismét problémába ütköztem és már teljesen el vagyok keseredve.
Van egy Raspberry Pi gépem, aminek a gyári tápegysége 5,1V 2,5A. Vásároltam egy 12V-os tápegységet, ami 3A-t tud. Azért ezt vettem, mert a Raspberry hűtéséhez használok egy 12V-os ventilátort és gondolom akkor már abból állítom elő a Raspberry-hez szükséges 5V-ot is egy 3A állítható step-down DC-DC tápegység modul segítségével. Az elgondolás jó is volt egészen addig, amíg össze nem dugtam a Raspberry-vel, mert elkezdett villogni a Power Led-je, ami azt jelenti, hogy kevés neki a táp. Próbáltam úgy is, hogy nem kapcsoltam be a ventilátort, a helyzet ugyanaz sajnos. A táp, amivel próbálkozom: ESPE-3612-T2 Output: 12V 3A
Mit csináltam rosszul?
A segítséget előre is köszönöm szépen.
(#) bbalazs_ válasza Pumuckli hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Elsőként mérni kellene. Tápfeszek megvannak-e rendesen, terhelten és terheletlenül.
Aztán indításkor mennyire esik le? Nem tudom, az 5.1 és az 5V között mekkora a különbség, próbáld az eredeti tápot is megmérni, amivel megy.
A következő kérdés a táp hullámossága. Nagy pufferkondikkal csökkenthető.
(#) Udvari Zsombor válasza kadarist hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Ez sajnos egyáltalán nem ilyen egyszerű... Kizárólag meglévő vagy bontott alkatrészekből gazdálkodhatok... Ezt a dugasztápot próbálom hozzá használni, de nem tudom elérni hogy ne búgjon/zúgjon/"szörcsögjön"! Legfeljebb egy "KBL04" egyenirányítóm van egy 220 µF 50V kondenzátorral a DC kimenetén... Azt viszont nem tudom hogy honnan lehetne stabkockát bontani...
(#) Bakman válasza Pumuckli hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
A 12 V-os ventilátorok többnyire elindulnak 5 V-ról is, a Raspberry-nek nem is igen kell nagyobb légáramlás. Tapasztalat.
Következő: »»   3370 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem