Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3399 / 3945
(#) Gafly válasza kis59 hozzászólására (») Jan 5, 2020 /
 
Mivel nem az enyém, ezért igen.
De ha az enyém lenne, akkor is rákötném próbára...

Polaritásra figyelni, de nagyon nagy kárt azzal sem csinálsz, ha elrontod...
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2020
(#) kis59 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 5, 2020 /
 
Hümmm...Sokat segítettél.. Én gépész vagyok: Általában kész kapcsolási rajzokat szoktam nézegetni, de annak is már vagy 10 éve.....hiába, a mai lótó-futós világ...MEKKORA legyen?
(#) kis59 hozzászólása Jan 5, 2020 /
 
Elvileg autóhoz való....

LEDgy.JPG
    
(#) Gafly válasza kis59 hozzászólására (») Jan 5, 2020 /
 
Direktbe: Piros a +, fekete a föld.
(#) kis59 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 5, 2020 /
 
Köszi! Jól sejtettem, mivel látok rajta ellenállást, de biztos, ami biztos. A "pucér" LED-nél egyértelmű..
(#) exabit hozzászólása Jan 5, 2020 /
 
A képen szereplő sönt ellenállás mennyivel terhelhető vajon? 1A/100mV van ráírva amit értek, de mennyi a maximum?

IMG_4166.JPG
    
(#) Epu2 válasza exabit hozzászólására (») Jan 5, 2020 / 1
 
1A 100 mV. Megkockáztatnám, aha a műszer úgy kívánja, 2A 200mV. De már melegedhet, tehát szellős heéyre illik tenni.
(#) Kovidivi válasza exabit hozzászólására (») Jan 5, 2020 / 1
 
Gondolom a specifikált pontosságot 1A-ig tudja (ha van hozzá adatlap), ha 2A-t hajtasz át rajta melegebb lesz és a pontossága nem garantált. Nem azt mondom, hogy használhatatlan, sőt. Csak ha ez mondjuk egy 0.1% pontos sönt, akkor azt csak 1A-ig tudja. Felette lesz mondjuk 0.12% hiba. Valahogy így kell értelmezni szerintem.
Más söntöknél pl. 50A 75mV van megadva, azt pedig maximum 50A-ig lehet használni. A keletkező hő ilyenkor 3.75W, szóval ezt is figyelembe kell venni, milyen anyagból készült a sönt, általában ezek mind összefüggésben vannak.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2020
(#) Endre22 hozzászólása Jan 7, 2020 /
 
Sziasztok!

Van az alábbi trimmer kondi:
https://www.hestore.hu/prod_10029248.html

Az lenne a kérésem, hogy ezt hogy kell bekötni?
Sem az adatlapja, sem a neten nem találom, hogy melyik láb mi is.

A mellékelt képen, a bekarikázott részen látni, hogy jelzi a kapcsolás, ahova lesz. No de ugye ott csak két lábat mutat

kapcs.png
    
(#) Secret válasza Endre22 hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
(#) vargaf válasza Endre22 hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Ott a Hestore lapján az adatlap ( igaz nem magyarul ), egyértelműen jelöli az állórészt és a forgórészt. Strator= állórész, Rotor= forgórész, ebből két láb is van. Egyetlen rossz bekötés létezik, ha az állórészt és a forgórészt összezárod.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2020
(#) Gafly válasza Endre22 hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Szerintem nem akkor furmány, mert ha kicsipogtatod, akkor jó eséllyel azt fogod tapasztalni, hogy a két szemben lévő láb egyben van a tekerővel. Így az a 3 láb csak kettő valójában. És azt illik a hidegpontra kötni.
(#) jdani hozzászólása Jan 9, 2020 /
 
Hello. PIChez kötnék egy LEDet, aminek a fényereje (ha a PIC lábán 5V lenne) amolyan lágyindítással, lassan érné el a maximális fényerejét, és ugyanígy aludna ki.
(nem programos megoldás kell)
Nem kell túl bonyolult dologra gondolni, csak annyi, hogy a LED nem rögtön, hanem 1 másodpercen belül folyamatosan világosodna, és halványulna el.
A PIC kimenetén egy tranzisztor kapcsolná a LED fényét. Ide a bázisára beiktatni valahogy valamilyen kondenzátoros megoldást?

*
Bővebben: Link
Lehet az 1mp kevés, de tökmindegy, értékek variálásával tudnám növelni csak valamilyen bekötés kellene.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2020
(#) nagym6 válasza jdani hozzászólására (») Jan 9, 2020 /
 
A led tápfeszültsége, és a led áram ismerete is kell a megoldáshoz.
(#) jdani válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 9, 2020 /
 
12V LED szalag. A nem tudom, de szerintem max 1A
(#) pipi válasza jdani hozzászólására (») Jan 9, 2020 /
 
Pedig ha ott van a kontroller akkor adja magát a pwm fényerő, nem kell félni szoftverből beizzítani a pwm-et, ha nincs hw pwm a picben, akkor lehet megszakításos alapon is rángatni a kimenetet.
Hardverben megoldani sokkal bonyolultabb, az a baj, hogy ha tranzisztorral kapcsolod a ledcsíkot, a tranzisztor 0.6V környékén viszonylag kis sávban működik "analóg" módban...
Akkor inkább fet kellene, ott nem ennyire éles a kapcsolási szint.
Próbálkozhatsz T szűrővel : pic kimenet - soros ellenállás - kondi a földre, a kondi és ellenállás közös pontról sorosan ellenállás a tranyó bázisára(fet gate). esetleg még egy ellenállás a bázis (gate) föld közé.
(#) Kovidivi válasza jdani hozzászólására (») Jan 9, 2020 /
 
Én fognék egy SOT23-as N-Ch FET-et, pl. AO3400, pár Ft db-ja, gate-tel sorba 220Ohm, Gate és GND közé 10K, a PIC pedig a 220 Ohm-on keresztül PWM-mel hajtaná a szalagot, lehetőleg 1KHz feletti frekvenciával (utálom a villogást).
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Jan 9, 2020 / 1
 
Hello! Analóg módon 1A terhelésnél már nem szokás szabályozni. A PWM a megfelelő megoldás. Viszont ha van mikrokontroller, nyilván azzal célszerű lenne azt előállítani. De itt van egy átmeneti megoldás a gondra. Hs a fel-lefutást szeretnéd változtatni, az R4 értékével megteheted. (A Led és az Re csak imitálja a Led-szalagot.)

PIC-Soft.png
    
(#) pipi válasza proli007 hozzászólására (») Jan 9, 2020 /
 
Ötletes
(#) gyulank hozzászólása Jan 10, 2020 /
 
Hogy lehet több RGB LED-et külön vezérelni 3 vezetékkel? Még 1db.-hoz is kell 4 nem? 2-höz 7.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2020
(#) Kovidivi válasza gyulank hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Nézd meg a WS2813-at. Ott egy vezetékkel tudsz rengeteg LED-et vezérelni, amik egymás után vannak kötve, és minden RGB LED-ben egy mikrokontroller is csücsül. Az egy szál vezetéken pedig adat megy, tehát kommunikáció egy megadott protokol szerint.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2020
(#) gyulank válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Akkor se tudom, hogy hogy.
(#) jdani válasza proli007 hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Gondoltam hogy elég lenne max 3-4 alkatrész (tranzisztor, kondi, ellenállás), és kész, de így tényleg ,,sok,, cucc kell hozzá. Marad a PWM program. Azért nem akartam csak, mert 2 ledet kell vezérelni, és 16F628A akartam használni, aminek csak 1 PWM kimenete van.
F876A kellesz akkor használnom, annak 2 van.
(#) Kovidivi válasza gyulank hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Azért írtam, hogy olvass utána a WS2813 működésének, biztosan van róla infó magyarul is. A lényeget már leírtam.
(#) bitmixer válasza jdani hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Az is megoldás lehet, hogy az ON/OFF jellel egy másik picurka, akár 6 lábú PIC-et indítasz, az önmagában elintézhetné a felfutó / lefutó PWM-et. Én így csinálnám, hogy ne gabalyodjon össze a főprogival. Tisztább, szárazabb érzés...
(#) Kovidivi válasza bitmixer hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Felesleges pazarlás, több hibalehetőség, nagyobb nyákfelületet használ fel, kétszer kell programozni, többe kerülnek az alkatrészek, stb. Persze a tudás hiányát lehet ilyen módon kompenzálni, de szerintem kevesebb ideig tart a megfelelő uC-t kiválasztani, amiben van legalább 2PWM, vagy megtanulni, hogyan kell megszakítást használni. Ezek alap dolgok (annak kellene lennie), ha az ember programoz. Későbbiekben jól jön a tudás.
Hogy letisztult-e a program ettől a plusz 4-8 sortól? Szerintem az marad. De én ki szoktam az ilyen dolgokat függvénybe szervezni, és csak annyit látsz: pwm_megszakitas_konfiguralasa();, ezt egyszer hívod meg, amikor pedig fényerőt akarsz állítani: led1pwm(ertek);.
Ezt még nem tartanám átláthatatlannak. Főleg, hogy amelyik fv. tökéletesen működik, jól van megírva, sosem kell módosítani.
(#) Pumuckli válasza gyulank hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Néztem a videót és tudom, hogy ez itt nem a "ki csinálta volna másképp topic" szerintem teljesen feleslegesen nyiszatolta szét emberünk egyesével a LED-eket, hogy utána 1 LED-nyi kihagyással újból összeforrassza őket, én simán csak minden páratlan LED-et vezéreltem volna... Kevesebb hibalehetőség, bár igaz, hogy kétszer annyiba kerül a LED szalag... de valamit valamiért.
(#) Kovidivi válasza Pumuckli hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Jogos a felvetésed. Én sem szórakoztam volna ennyit a LED-ekkel. De gondolom, a plexi rész már készen volt, és nem passzolt rá a LED-szalag tökéletesen, mondjuk ebben nem lehetünk biztosak.
(#) gyulank válasza Pumuckli hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Effekt pedálok kombinálására van hasonló megoldás? Hogy mondjuk van 10 effekt, 10 gomb, az 1. gomb az első sor, a 10. a 10. sor, és ha az 5-ös gombot megnyomom 6-szor, akkor az 5. sorba a 6. effekt kerül?
(#) Pumuckli válasza gyulank hozzászólására (») Jan 10, 2020 /
 
Csak címezni kell a LED-eket, mindegyiket külön tudod programozni 1 vezetéken (a másik két vezeték a V+ és a GND). Például így.
Következő: »»   3399 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem