Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   641 / 3954
(#) rozsda válasza rozsda hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Sziasztok.
Kipróbáltam az AWI-val való FET forrasztást.
Egy másik rézdarabra forrasztottam fel egyet ugy hogy már a gyujtásnál hozzáért a Source láb a rézhez és semmi baja nem lett a FET-nek.Pedig még a lábait sem zártam össze.
Jelentem müködik a dolog.
(#) pajti2 hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Láttam élőben egy soklábú smd szöcskét, aminek hűtőborda volt a tetejére ragasztva. Igen, ragasztva volt. Nem rászorítva, nem csavarozva, hanem ragasztva.

A kérdésem az lenne, miféle ragasztó lehetett az? És főleg, hol lehet beszerezni? Ragaszthatnék pld technolkol rapiddal is, de annak a hőkontaktja elég gagyi. Ha van erre spec ragasztó, bármilyen drága is, egy kicsike tubusnyi kellene belőle.
(#) Action2K válasza pajti2 hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
A sima, jó hővezető pasztának is 1000Ft grammja. Akkor mennyi is egy kis tubusnyi?
Egyébként az a lényeg, hogy egy olyan ragasztó legyen, ami a lehető leg vékonyabb filmréteget képezze a két tárgy közé, jó legyen a viszkozitása, jól terüljön, s nem árt bele egy kis ezüst is. egy ilyen kis tubus szerintem van vagy 4-5 ezer Ft belőle. Viszont később tuti nem akarod leszedni róla?
(#) lapose válasza pajti2 hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Szia!

Régebben én pillanatragasztóval ragasztottam fel az IC-ra hűtőbordát. Nem volt vele semmi gond, elég jól átadta a meleget. Nagyobb tokozásúakkal csináltam olyat is, hogy a közepét vagyon vékonyan hővetető pasztával kentem be, a szélét körbe meg pillanatragasztóval, és mehet rá a borda.
(#) kadarist válasza pajti2 hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Szia!

Én Sziloplaszttal, vagy más szilikonragasztóval szoktam hűtőbordát ragasztani. Jó a hővezető képessége és hőálló is. Ragasztás előtt érdemes felcsiszolni és zsírtalanítani a felületeket.
(#) Stakypot hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Sziasztok

Egy kis segítség kellene. Bedöglött a pákám. Egyáltalán nem tapasztalok semmiféle melegedést. Kipróbáltam egy másik 24v AC trafóval, de ott is ugyanezt tapasztaltam. Feszültség tuti volt, mert rá is mértem. Lehet kezdeni vele valamit?

Mellékeltem képet a pákáról

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Hello!
Hát akkor mérjél rá a fűtőbetét lábaira (két piros), hogy ott is van-e feszültség. Ha igen, akkor a fűtőszál szakadt, ha nem akkor a kapcsoló kontaktos. Ha a kapcsoló rossz, akkor vagy elégett, ami szemmel is látható, vagy csak meg kell tisztítani kicsit. (Néha az is segít, ha csak finoman odaütögeted.) A kapcsolóval akkor szokott baj lenni, ha egyenáramról működik.
Arra vigyázz, hogy ha nem ér be a kapcsoló a fejhez, könnyen eléghet a fűtés, mert nem kapcsol ki.
De ha már a boltba mész, akkor vegyél új pákahegyet is hozzá. De nem ártana megpucolni sem..
üdv! proli007
(#) sany hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy ez akapcsoló vízálló - e?
(#) gydanee hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Sziasztok!

Megakadtam egy kapcsolás után építésében.
A problémám az a csatolt kapcsolással hogy elég rossz minőségű, és nem igazán értem az NE555 lábait.
Konkrétabban a 6-os és a kettes láb most akkor hova is megy? melyik megy az ellenállás, és a kondi közé? és akkor a másik?
Valamint az 5-ös lábra nem kellene egy kondi, ami a GND-re lenne kötve?
Elméletileg mind a 2 monostabil.
Amúgy a vevő oldalon egy TSOP4840 lesz.

Üdv!
(#) sany válasza gydanee hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Hello! A 2 és a 6 - os lábat össze kell kötni.
(#) Frankye válasza sany hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Nem, ez nem vízálló kivitelű.
(#) Frankye válasza gydanee hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
De, szokás az 5-ös kivezetést 10-100nF-dal földre kötni.
(#) sany válasza Frankye hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Esetleg tudnál nekem ajánlani olyan kapcsolót,ami vízálló?
(#) kadarist válasza gydanee hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Szia!

A 6-ost és a 2-est össze kell kötni, az 5-ös láb (control voltage) nem megy sehova.
(#) Frankye válasza sany hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Itt, a HEStore-ban nem találkoztam még olyannal, de az általános kiskereskedelmi forgalomban is ritkán találni.
Mihez kellene?
(#) sany válasza Frankye hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Bicikli kormányra . világítást akarok rá készíteni.
(#) gydanee hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Köszi mindenkinek, aki segített!
(#) Frankye válasza sany hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Akkor oda nem kell vízálló, elég a pára-, esetleg cseppálló. Ennek viszont általában eleget tesznek a hagyományos kapcsolók is. (Persze, azért azt nem javaslom, hogy a víz alatt bicajozz, és közben kapcsolgasd a lámpáját... )
(#) sany válasza Frankye hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Akkor ezek szerint amit belinkeltem az a kapcsoló is jó lesz.
(#) kendre256 válasza sany hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Ha ez nem túl nagy, akkor ez vízsugár ellen védett (IP65) Ha tartós vízbemerítés ellen védett kellene, az IP68-as (de kapcsolóban kétlem, hogy lenne ilyen).

Itt vannak 2. a szám jelentései:

1 Függőlegesen csepegő víz ellen védett
2 Függőlegestől 15°-ig eltérő csepegő víz ellen védett
3 Esővíz ellen védett. A függőlegeshez képest legfeljebb 60°-os szögben érkező permetező víz ellen védett.
4 Fröccsenő víz ellen védett (minden irányból)
5 Vízsugár ellen védett (minden irányból)
6 Erős vízsugár ellen védett
7 Időszakos vízbe merítés ellen védett
8 Tartós vízbe merítés ellen védett

(Szerk: közben látom beírtad, hogy mire kellene, arra elég lenne egy IP63-as is. A táblázatot itt hagyom, hátha jó lesz még valakinek.)
(#) sany válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Köszönöm. Hátha kell még valamikor ilyen is.
(#) HowlingWolf hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Sziasztok!
Csak a pontosság kedvéért kérdezem: létezik-e olyan szabvány, esetleg "szokás", hogy a konnektorok melyik oldala a nulla és melyik a fázis? Mint például a víznél mindig a bal a meleg a szabvány szerint?
(#) spikk válasza HowlingWolf hozzászólására (») Okt 5, 2009 / 1
 
Szerintem szabvány nincs, de szokás jobbra kötni a fázist. De csak 99%!
(#) pajti2 válasza HowlingWolf hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Én ilyenről még nem hallottam. Az összes villanyszerelői szleng-szabvány, hogy a fekete a fázis, és a kék a hideg - föld. Ha van védőföldelés is, szeretik a színes csíkos vezetéket, tök8 milyen alapszín milyen csíkkal. Ha hozzáértő szerelő csinálta, akkor erre odafigyelt, és nem is használt másmilyen színű vezetékeket a bekötéshez. Csavard ki a konnektort, és nézz rá a bekötött vezetékekre.
(#) Dempsey válasza HowlingWolf hozzászólására (») Okt 5, 2009 / 1
 
Szia!

A fázist jobbra szokás kötni én is úgy tudom!
(#) HowlingWolf válasza spikk hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Köszönöm, pont erre a szokásra voltam kíváncsi, a többi OK.
(#) kadarist válasza pajti2 hozzászólására (») Okt 5, 2009 / 1
 
Szia!

Fekete: fázis
Kék: nulla
Zöld-sárga: védővezető

Szerintem HowlingWolf csak kíváncsiságból kérdezett. Én úgy tudom, hogy nincs szabványban rögzítve, hogy melyik oldalra kell kötni a fázist. Sok értelme nem is lenne.
(#) HowlingWolf válasza kadarist hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Így igaz!
(#) pajti2 válasza Action2K hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Action2K: nem azért akarnék ragasztani, hogy később leszedjem. MAx olyan előfordulhat, hogy a szöcske gajdra megy, és talán a bordát menteni lehetne róla, de nem lesz egy nagy veszteség. Van esetleg egy spéci tipped ilyen esetre.

Ragasztók, viszkozitás. Valaki el tudná magyarázni nekem úgy, hogy laikusként is megértsem, miért fontos a viszkozitás a hővezetéshez ?
(#) spikk válasza kadarist hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Persze, ezt is válaszoltam, hogy csak szokás. De ugye felszerelhetem elfordítva, akkor mi van? Vagy ha beledugok egy hosszabbítót.
A színek lehetnek támpont, de ezért nem szedném szét. A fázisceruza a biztos. Mert nem mindenhol rendes szakember csinálja/ta a dolgokat...
Ez kb. olyan lehet, mint hogy melyik oldalon "kell" lenni a meleg vizes csapnak. Én általános elsős koromban úgy tudtam, hogy a jobb a hideg. Egyszer a napköziben találtam egy olyan mosdót, ami fordítva volt. Persze nyitottam és már alatta is volt a kezem (futni kellett, hogy ne utoljára kapjak kaját), nagyon leforráztam.
Következő: »»   641 / 3954
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem