Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   271 / 2489
(#) mhatalyak válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Köszi!
(#) Dancsi hozzászólása Ápr 2, 2009 /
 
Sziasztok!
Csak ebben a topic-ban találtam meg azt ami nekem kellene, ezért itt kérdezném meg. #311836
Régi tévéből szedtem két ic-t, TBA800, és TBA810 (gondolom sokaknak ismerősek). Azt olvastam róluk, hogy nem a legjobbak, de ez most nem számít.
Egy mélynyomót szeretnék építeni (vagy valami hasonlót). Arra gondoltam, hogy valamelyik ic-ből lenne a végerősítő, utána meg egy hangváltó (ha jól tudom ez választja ki a megfelelő frekvenciát [itt a mélyet]).
Azok lennének a kérdéseim: 1. melyik ic-t válasszam? 2. az elképzelésem működőképes lehet-e? 3. esetleg valami más megoldás a mélynyomóhoz, ha ez baromság?
Köszönöm!
ui.: ha valami fatális hülyeséget írtam valahol, akkor javítsatok ki. én még kezdőnek tartom magam...
(#) Müszi válasza Dancsi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
A TBA810 a hangvég IC.
Üdv.: Müszi
(#) Imi65 válasza Müszi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
A TBA 800-as is hangvég IC.
(#) kanoc86 válasza Dancsi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
Szerintem ezek nagyon kis teljesitményűek azaz 5w-osak.
szerintem ez igen kicsi egy mélyládához.
inkább vegyél egy tda 2030-as Ic-t ami kb. 300 Ft (ha jól tudom). Ez tud 14w-ot.
A saját véleményem szerint elég jó kis ic, csak ajánlani tudom.
(#) Imi65 válasza Dancsi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
Felejtsd el ezeket az IC-ket. Még a középsávot sem tudják tisztességesen erősíteni, nemhogy a mélyet. 4W körül vehető ki belőlük, de ez sem elfogadható hangminőségű.
(#) Bassmester válasza Dancsi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
A helyedben nem építenék TBA 810-ből végfokot.
16V-ról 7W a maximum 4 Ohm-ra 10% torzítással. A hangja meglehetősen komolytalan, színezett. Milyen tápot tudnál csinálni? Ahoz mérten kéne valami használhatóbb végfokot nézni :yes:
Akár TDA 2030 (olcsó), vagy TDA 7384 (4x22W 4 Ohm)
(#) Dancsi hozzászólása Ápr 2, 2009 /
 
Müszi: Köszi
Imi: Köszi
kanoc: hát igen, kicsi az erősítés. A tda2030-ast több helyen is láttam már, nem hittem, hogy az ennyire jó, majd talán kipróbálom. Most jut eszembe, csináltam nemrég egy sztereo erősítőt azt hiszem abba is tda2030-as, vagy 2003-as van. Majd arról is szeretnék kérdezni, mert az se működik a legjobban...
Imi: pff, akkor mire lehet ezeket használni?
Bassmester: 10% torzítás? :/ az nem lehet a legtisztább. Tápnak pc-tápot gondoltam, stabil 12V.
(#) Müszi válasza Dancsi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
Kulcstartó?
(#) Dancsi válasza Müszi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
Nem is rossz ötlet...

DSC00074.JPG
    
(#) Müszi válasza Dancsi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
Éljen a kreativités
(#) szamóca válasza Dancsi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
Idézet:
„mire lehet ezeket használni?”


Ha eldobod könnyebben tudsz szaladni. De ha lecsiszolod a felső részét a lábakig amiket előzőleg letörsz, majd felpolírozod, kifúrod, lakkozod, akkor ahogy Müszi mondja, jó valamilyen dísznek.
De komolyan, ezek egy régi kor letűnt emlékei. Semmi nem áll ezek használata mellet. A szó szoros értelmében ingyen sem kellene, mert torz, gazdaságtalan, a hűtése egy borzalom, hogy a quad in line tokozásról már ne is szóljak.
(#) besi99 válasza Dancsi hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
A 800 és 810 fatálisan kicsi, abszolút felejtsd el, de a 2030-as is éppenhogy elmegy.Mindenesetre tanulóerősítőnek alkalmas.
(#) LGS94 hozzászólása Ápr 2, 2009 /
 
Sziasztok olyan erősítőt szeretnék építeni amit 12V-os 4Ah-ás motor akksiról lehet hajtani.Steroó erősítőt szeretnék.Ha küldenétek ilyen erősítőket akkor megköszönném!
(#) hapro válasza LGS94 hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
TDA7374-75-76
(#) Directors hozzászólása Ápr 3, 2009 /
 
Hali!
Egy fetnek mennyire szabad felmelegednie?(magának a fetnek nem a bordának)
Még a kezünknek állnia kell?

Bővebben: LinkEzt az erősítőt hajtom 4 ohmról és elég meleg.Bár nem tudom mi az mikor már kritikus a hőmérséklet.

De erre ti azt mondtátok,hogy üzemelhet 4 ohmról nyugodtan.
(#) Tomi20 válasza Directors hozzászólására (») Ápr 3, 2009 /
 
heló

Maximum 175fok lehet a FET maghőmérséklete, a belső termikus (hő) ellenállások miatt ez a hűtő felületen kb 150fok körül lehet. Szóval nyugodtan hajthatod, a kéz meleg az kb 50fok körül van. Csak kérdezem, hogy hővezető pasztát tettél a csillám mindkét oldalára? Mekkora nyugalmi áramot állítottál be?
(#) Directors válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 3, 2009 /
 
A nyugalmi áram 15mA és olyan csillámlap van alatta amihez nem kell hővezető paszta.
"Torzítani nem torzít,szépen szól.A nyugalmi áramot pedig ennyire tudtam csak beállítani"
(#) Tomi20 válasza Directors hozzászólására (») Ápr 3, 2009 /
 
Az milyen csillám, ami alá nem kell paszta? Az a szürke hajlékony valami? A biztonság kedvéért én tennék alá. Elvileg nem lenne szabad túl nagy hőmérséklet különbségnek lennie a FET, és a borda között.
(#) Directors válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 3, 2009 /
 
Igen a szürke hejlékony.Akkor szerintem teszek én is alá.

köszi a segítséget.
(#) ngyzoli válasza Dancsi hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
20 évvel ezelőtt a televíziók és hordozható rádió-magnók végfokaként még megfelelt,de azonkívül semmire...
Ezektől 4 db.tranzisztorral is sokkal jobbat lehet fabrikálni.Például:

4-tr.amp..jpg
    
(#) ngyzoli válasza Directors hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
A szürke hajlékony valamit dobd ki a francba...az nem hővezető,hanem hőszigetelő,valami szilikon-féleség.A nyugalmi áramot legalább 200mA-ig kellene tudnod állítani egyenletesen ennél a kapcsolásnál.
(#) torcsi2 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Egy ismerősöm már több mint tíz éve kérlel, hogy rakjak össze neki egy "A osztályú erősítőt".
Mivel ma jön hozzám egy kis zenei szeánszra, gondoltam meglepem.
Az erősítő mely deszka szinten van megépítve, még nem igazán lett halgatva, de azért bizakodom, hogy tetszeni fog a hangja.
Hiraga erősítőről van szó.
Ha valaki már épített ilyen erősítőt szivesen venném, ha megosztaná velem a tapasztalatait.
Esetleg a nyugalmi áramról.
Táp kondik kapacitás.
(#) hapro válasza torcsi2 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Nos.. A nyugalmi áramot 1,7-2A-ra állítottam, de afölé szerintem nincs értelme menni, mert erőltetett, erőlködő hangja lett fölötte. 2A-nál már elég jól fűtött, 18kg aluminiumot elég jól fölforrósított. Van aki szerint a 2A is rengeteg már ennek, szerintem éppen elmegy még.
A félvezetők típusa nagyon nem mindegy a hangkép szempontjából. Itt a végtranyókra gondolok. Nálam az MJL21195 és MJL3281 páros vált be a legjobban, (MJL1302 a komplementere, de azom nem volt itthon). MJL21194-gyel elég fárasztó hangot produkált.
Tápot elég izmosra építettem, van rajta 40db 22.000µF/35V kondi. két külön tápegységet építettem, így 10-10db oldalanként, és ez is elosztva úgy, hogy 3db utána 0,5ohm 20W majd a maradék 7db kondi. mindez 1kW trafóval. Egyenirányítás még egyenlőre Graetz híd, de gyors diódákra a cseréje tervbe van véve. 35A-es graetz híd alig melegszik, igaz van rajta azért hűtés.

Bővebben: Link
(#) PetAd hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Üdv
Kis teljesítményű (0-2W) egyszerű A osztályú kapcsolásnál kell olyan áramkört beépíteni ami stabilizálja a munkapontot? BD139el akarok egy közös emitteres kapcsolást összedobni. Szeretném rákötni a hangkártyára talán ad majd ki valamilyen hangot.
(#) Directors válasza ngyzoli hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Hali!

Ez hogy ne lenne hővezető???? :eek2: Bővebben: Link
Ugyan ilyenek vannak a számítógép tápegységekbe is.
Ja és nem is egy erősítőmbe van ilyen és nincs alatta paszta se.(Bár az tényleg tény,hogy jobb ha van alatta)De ami alatt ilyen csillám van már 3 éve jó és több bulin is volt.
(#) torcsi2 válasza hapro hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Köszönöm, hogy ilyen gyorsan reagáltál.
Nekem 1,8A nyugalmival kezdett éledezni.
De a hűtőborda nem volt melegebb 38 foknál.
Sajnos elsőre nem igazán nyerte el a tetszésemet.
Valamivel nagyobb dinamikát vártam,de sajnos az nem következett be.
Délután még nyúzom egy kicsit, hátha találok a hangzásában valamit, ami megfog és véglegesen megépítem.
A tranzisztorok válogatva vannak.
A graetz 40 amperes.A trafó 180 w-os oldalanként.
Az elkók még csak kétszer 20000 mikró.
A nyugalmi áram teljes kivezérlésnél megse mozdul.
Szerintem bőven élég neki oldalanként 180w.
(#) Máté24 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Sziasztok! Valaki nemtudna valami egyszerű kapcsolást nekem van 4db 2n3055 öm meg pár alkatrész egy egyszerű de megbízható végerősítöt szeretnék építeni ha lehet a legegyszerűbb legyen mert sűrgős volna ja és ha nincs más akkor van egy tda 7294 em is. Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) zoka hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Sziasztok!

Csak egy kérdésem lenne: a képen látható erősítő pufferkondikat coax-kábel belső szálával kötöttem össze (5 szál van összesodorva). De rájöttem, hogy nem tiszta réz (tapad rá a mágnes), és akkor jutott eszembe a "75 Ohm coax kábel" fogalom.
Tehát ennek ellenállása van ? A 75 Ohm az hogyan értendő ?
Használhatom-e így továbbra is, vagy cseréljem le, mert nem jó a vezetőképessége?

Köszi előre is!

kep.jpg
    
(#) torcsi2 válasza zoka hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Használd nyogottan, a 75 ohm az hullám ellenállás.
De azért nem ártana vastagabb huzalt használni.
Következő: »»   271 / 2489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem