Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   107 / 778
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Igen, jól gondolod nagyobb teljesítményhez komolyabb meghajtás kell.
Nálam vannak sokkal jobban felkészült szakik ebben a témában. Ők jobbak.
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Nekem ez a szint bőven megteszi amit te szoktál nyújtani. Köszönöm.
(#) (Felhasználó 46585) válasza nagy_david1 hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
A SZINT csak tőled függ... ha meg akarod érteni és teszel is érte, akkor előbb-utóbb fogsz tudni csinálni akármilyen tápot is... Vagy csak maradsz a TIT szinten, de akkor még a működését sem fogod érteni...
(#) dB_Thunder hozzászólása Máj 13, 2010 /
 
Üdv minden táp mesternek.
Nem vagyok túl járatos még a kapcsolóüzemű tápok körében. De szükségem lenne a következő paraméterekkel rendelkező tápra:
- 230as hálózati táplálás 200-250W teljesítmény
- a szekunderek (2db) egymástól, és a 230as hálózat földjétől is galvanikusan függetlenek kell lennie.
- a fázisceruza ne világítson ha a szekunder körbe valamit megérintek (talán megoldja a tekercsek közti árnyékolás használata)
- szekunder feszültség 2x 50V 2A, ezt a feszültséget lehessen csökkenteni ( szabályozni) kb 10voltig .
- a két szekunder feszültség nagyjából ( +- 0.5V) azonos legyen minden helyzetben
-rövidzár védelem nem szükséges.
- lehetőleg döglött pc táp trafóját szeretném használni, illetve egyéb alkatrészeit.

Minden ötletet, kritikát szívesen fogadok!
Ti milyen topológiát ajánlanátok?
(#) (Felhasználó 46585) válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
"a fázisceruza ne világítson ha a szekunder körbe valamit megérintek (talán megoldja a tekercsek közti árnyékolás használata)"

Ez érdekes. Még sosem néztem ilyet meg. Le lehet földelni a szekunder oldalt?
(#) dB_Thunder válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
Írtam fentebb, hogy sajnos nem.
De az árnyékoló fóliát köthetjük a a védőföldre !

van itthon pár kapcsolóüzemű táp pl.: laptopon tápja, egy kis 12voltos táp, ami rendszeresen csipked, de ezek védőföld nélküli villásdugóval vannak szerelve.
(#) (Felhasználó 46585) válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
Tartok tőle, hogy hiába kötöd a földre az árnyékoló fóliát, attól még világítani fog a fázisceruza. Az igaz, hogy a primer oldallal kapcsolódó kapacitív áram a föld felé fog záródni, de a szekunder oldalon van egy négyszöggenerátor, - ez tulajdonképpen a szekunder tekercs, aminek van kapacitása az árnyékoló fóliához. Valószínű, emiatt fog mégiscsak világítani a fázisceruza. Tehát, a szekunder oldal miatt. Azt azért meg kellene nézni, hogy mekkora kapacitást kellene sorbakötni a fázisceruzával, hogy egyáltalán az világítson. ( mondjuk a 230-ról ) A baj ott van, hogy ahhoz, hogy a trafónak kicsi legyen a kapacitása a szekunder, meg valami között ( primer, árnyékolás ) távol kell elhelyezni őket egymástól. Tehát, nem használhatsz pl.: osztott tekercselést. De ha távol helyezed el őket, akkor meg nagy lesz a szórási induktivitás, tehát a trafónak nagy lesz a droppja. Tehát ezt a méretezésnél nagyon figyelembe kell venni, hiszen nem olyan kicsi a teljesítmény, amit akarsz.
(#) (Felhasználó 56240) hozzászólása Máj 13, 2010 /
 
Sziasztok
Valaki tud segíteni ETD magot, keresek de, nem lehet sehol sem kapni
Valaki tud nekem segíteni
Lehet, hogy rendelnem kel külföldről de azért meg próbálom először itthon

Kaptam egy toraid feritet mértem 10menet és 2.016mHz mértem
Szerintetek sem jó kapcs tápba?
(#) vilmosd válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
Talan a Tali-Bt .
(#) (Felhasználó 56240) válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
Szia
Nagyon köszönöm a segítséget holnap fel is veszem a kapcsolatot velük
(#) (Felhasználó 46585) válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
Miért ne lenne jó? Legfeljebb nagy ( nagyobb ) lehet a vesztesége, akkor kisebb indukcióra kell méretezni, vagy nem kell túl nagy frekvencián működtetni, de menni fog.
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
A

TI electronic -nál lehet raktárról rendelni, kérésre adnak árajánlatot. A RET-nél olcsóbbak, a Tali-nál kicsit drágábbak, de legalább válaszolnak és a telefont is felveszik. Van nekik mindenféle magjuk, főleg toroidok meg ETD-k.
(#) (Felhasználó 56240) válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
Az a problémám hogy elég nagy a teljesítmény igényem, mert eredetileg 400W kellene
És ennél nagyobb is kel 820W
Erősítők tápja lenne
Akkor ez a mag nem jó hozzá ezekhez, a teljesítményekhez?
De szeretnék venni ETD49 magokról azt az ingót, kaptam, hogy a teljesítmény igényeimet fedezi
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
2.016mHz ? millihertz ???
Határozt meg légyszives pontosabban a mértékegységet, mert ha 2,016 mH (millihenry) -ről van szó, akkor abból a magból remek zavarszűrő készíthető a tápodhoz, de ha 2,016 uH (mikrohenry) azaz 2016 nH (nanohenry) a tényleges Al érték, akkor talán még teljesítményátvitelre is alkalmas lehet. A keresztmetszetét sikerült megmérni?
(#) (Felhasználó 56240) válasza Bassmester hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
Szia
A keresztmetcet 3,16 cm2
Az Al érték szerintem is nagy sajnos Al:20160
Sajnos igen nagy 2.016mHz
(#) erbe válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
"mert eredetileg 400W kellene És ennél nagyobb is kel 820W "
2-3 PC táp mag egymás mellett. Ilyenekkel meg tele vannak a MÉH telepek.
(#) mex válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
Idézet:
„Sajnos igen nagy 2.016mHz”

Nem jól irod!
2.016mH Így a helyes.
(#) (Felhasználó 56240) hozzászólása Máj 13, 2010 /
 
Szia
Ezektől, a megoldásoktól hamar le is beszéltek hogy sorba kötözgessem a tápokat
(#) (Felhasználó 56240) válasza mex hozzászólására (») Máj 13, 2010 /
 
Szia
Köszönöm most is tanultam
De ettől még mindig magas az Al
(#) erbe válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Nem figyelsz!
"2-3 PC táp MAG egymás mellett." !!!
MÉH-ben guberált tápot nem szívesen kapcsolnák 230-ra. De a kiszerelt magokat egymás mellé illesztve már akármit is rá lehet tekerni.
A monitorokban általában egytranzisztoros a táp, 100-150W körüli, gyakran nagyobb a mag, mint a PC tápokban. Azokból is lehet 2-3-at egymás mellé illesztve ellenütemben meghajtva akár 1 KW-t is kiszedni.
(#) (Felhasználó 56240) válasza erbe hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Szia
Bocsánat hogy másra gondoltam
Szóval bontsak ki PC tápból trafókat, és külön küllőn hajtsam őket, és a kimeneteket kössem össze
(#) (Felhasználó 46585) válasza Bassmester hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Valamit nem jól tudsz, mert attól, hogy egy vasmagnak nagy az AL-je, még egész jól lehet használni a hagyományos ( hardswitch, néhány ZVS, vagy ZCS ) tápegységben. Ha nagyon kicsi az AL-je, akkor nagy lesz a trafó mágnesezőárama, így a vesztesége is.

Zavarszűrőbe mind a két fajtát lehet használni, a szimetrikusba a nagy AL-értékűt, az aszimetrikusba a kicsit. Ez utóbbiak többnyire porvasmagok ( iron powder ) vagy légréses ferritek, hogy az egyirányű gerjesztéstől ne telítsenek be.

A 3 cm2 körüli vaskeresztmetszet már 1 kW körüli teljesítmény átvitelére is alkalmas, kb 50 kHz-en, még akkor is, ha csak egy átlagos minőségű vasról van szó. Ha ez jobb minőség, akkor talán még a 2 kW-is átmegy rajta.
(#) erbe válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Rosszul érted.
Szépen letekersz róla mindent, tekercstestet, lakkot lefaragod, lecsiszolod. 3 egyformát egymás mellé illesztesz és máris van 1 nagyobb teljesítményű magod. Azt a néhány menetet meg csak bele lehet fűzögetni valahogy.
Azt nem ajánlom, hogy a ragasztásnál szétválaszd őket, mert inkább máshol törnek. Egyformákat meg bőven lehet találni.
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Oké, ez rendben van :yes:
Csapoteam kolléga rezonáns tápot akar építeni, privátban már többször érdeklődött nálam, merthogy én is olyanokat használok az erősítőimhez. Nekem is van 2,4 mH-s bazinagy ferritgyűrűm, de nem próbálkoznék meg vele rezonáns tápot csinálni. Lehetetlen volna az optimális szórt induktivitást elérni a tekercselésével, előtétet meg nem szívesen használnék, akkor inkább egy megfelelő mag és nincs probléma. Rosszul gondolom?
(#) (Felhasználó 46585) válasza Bassmester hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Hm... sajnos igen.

Egy transzformátor szórt induktivitása alatt általában két tekercs közötti szórt induktivitást értjük. Vagy, másképp megfogalmazva, hogy mekkora a csatolási tényező a két tekercs között. ( rádióamatőrök használják ezt a kifejezést, a tápegységeknél inkább szórt induktivitást mondunk ) Ez az érték nem függ az AL-től, hanem a méretektől, meg a tekercsek egymáshoz viszonyított helyzetétől. Egy toroidon ugyan úgy meg lehet valósítani egy szórási induktivitást, mint egy akármilyen másik vasmagon. Pl: a primert végigtekered a toroid teljes kerületén. A szekundert meg csak a felén. Mindjárt lesz egy viszonylag nagy szórási induktivitásod. Ha csak a negyedén tekered be a szekundert, akkor jóval nagyobb szórást kapsz. Miután nem túl nagy menetszámokról van szó, viszonylag kis munkával, meg egy induktivitásmérővel elég gyorsan meg lehet határozni a tekercselés geometriáját.

Amivel te összetévesztheted a dolgot az az, hogy egyes tápokban ( pl: ZVS elrendezés az UC3875-ös ic-vel ) ahhoz, hogy kis teljesítményeken is ZVS-ként működjön, kell neki egy bizonyos előterhelés. Pontosabban megfogalmazva, kell egy induktív áram mindíg, különben nem fognak a ZVS kondik csak hardswitch üzemben átpolarizálódni. Ezt szokták úgy megcsinálni, hogy a transzformátornak akkora mágnesező áramot állítanak be, hogy ez önmagában kiadja az előbbi áramot. Ahhoz, hogy egy trafónak nagy ( méretezés kérdése) legyen a mágnesező árama, általában már kell bele légrés, vagy nagyon kicsi AL kell hozzá. A nagyon kicsi AL is úgy jön létre, hogy légrés van a vasmagban, legfeljebb ez nem látszik, mert tulajdonképpen a porvasmagok úgy készülnek, hogy a mágneses tulajdonságú port műgyantával összekeverik, aztán formára préselik. Ahol műgyanta van, ott ugye az olyan mint a légrés. Ezért van az, hogy elég sok helyen lehet alkalmazni fojtónak a porvasmagokat. Ha kiszámolás után pont akkora induktivitást ad, mint amire szükség van az előbbi ZVS tápban, akkor máris meg van oldva a táp "előterhelése". Persze, kérdés, hogy az adott porvasmagnak mekkorák a veszteségei, mert nem túl jó, ha felrobban a melegtől. És sajnos porvasból nem sok igazán jó minőségűt csinálnak, az is méregdrága. Ezután már csak a szórási induktivitást kell beállítani, ahogy fentebb leírtam. Így lehet megcsinálni, hogy egy alkatrészben három másik van beépítve. A dolog szépséghibája, hogy nagyobb méretű vas kell, hiszen van benne egy soros fojtó, egy párhuzamos fojtó, meg egy trafó.

Ha csak egy nagy ferritgyűrűd van, aminél szükséges lenne, hogy nagy legyen a belőle készült trafó mágnesező árama, vagyis, kicsi legyen a keresztági impedanicia, vagyis kicsi legyen az AL. Ezt el lehet érni azzal, ha fogod a sikítót és gyémánt, vagy köre való koronggal belevágsz egy légrést. Máris kicsi lesz az AL. Egyébként, már gyártanak ilyen ferrit toroidokat, amikben benne van a légrés. ( Talán a Krupp-nál láttam? )

Tehát, a szórási induktivitás nem tévesztendő össze a mágnesezési induktivitással. Ez egyébként a transzformátor helyettesítőképén nagyon szemléletes.
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Köszi az okítást.
Ezért ajánlottam Csapoteam-nek olyan magokat, amik nekem beváltak. Szeretem a dolgokat egyszerűen és hatékonyan megvalósítani.

Nekem is kéne egy kis segítség...
12V-ról 320V/ 5 mA-re kéne nekem egy minél egyszerűbb táp.
Csináltam már 555-ből és 494-ből is booster kapcsolást, de a nagy zaja miatt nem felel meg egyik sem.

Látsz valami hibát
ezen a rajzon? Működhet ez így?
(#) (Felhasználó 56240) válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Szia
Ezt még többször is átkel olvasnom, hogy fel gólhozam
Köszönöm a kimerítő választ
(#) yello hozzászólása Máj 14, 2010 /
 
Hello!
Egy gyors kérdés, IR 2153 mas kapcsolás BC337-27 es meghajtóval elbírná a IRFP 460 as fetet???
Üdv
(#) Bassmester válasza Bassmester hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Hali!

Nna... összedobtam a linkelt kapcsolást, ami működik is szépen, nem füstöl, nem csicsereg, de 300V helyett 575V (!) jön ki belőle. Ki is nyírtam vele egy UF 4004-et, a 4 ből (csoda hogy a másik három kibírta). A trafót baltáztam el egy kissé. Ezt nem úgy kell méretezni mint a Cimó-féle félhidas tápot?
Mit szólsz hozzá?

A primer tekercs 2 x 7 menet 0,75 CuZ
szekunder tekercs 230 menet 0,15 CuZ. Soronként cellux.
Mag: HAGY M2, 20mm-es fazék, Al: 2700 nH

Most a felét letekerem, aztán csak összejön végre.
(#) Bassmester válasza yello hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Szerintem igen :yes:
Én 450-eseket hajtok vele és még csak nem is melegszik az ícé. A tranyós meghajtás nélküli tápomban melegszik az IR 2153, szintén IRFP 450-es fetekkel. Szerintem bírni fogja.
Következő: »»   107 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem