Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1648 / 1672
(#) mnyugger válasza berjoska hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
A gyertya effekt LED-et kínai mécsesből bontottad?
(#) proli007 válasza mnyugger hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
"Ezzel az egyszerű kacsolással megtöbbszöröztem a kínai bontott gyertya led fényét"
(#) mnyugger válasza proli007 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
(#) berjoska válasza berjoska hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
(#) berjoska válasza mnyugger hozzászólására (») Márc 10, 2023 /
 
Igen de a Lomexnél néha lehet kapni.
(#) mnyugger válasza berjoska hozzászólására (») Márc 10, 2023 / 1
 
Köszi.
Mécses van,
Lomex 200km-re.
Posta drága
(#) sonajkniz hozzászólása Márc 11, 2023 / 15
 
Sziasztok!

Egy újabb érdekes feladattal találtak meg.
Egy vadasparkban egy méretes (kb. 3m átmérőjű) órát akarnak felállítani.
(A szerkezet a számlaphoz képest meglepően kicsi. 1-es 2-es kép)
Valahonnan beszereztek egy bontott óraszerkezetet, aminek behalt a vezérlése.
Eredetileg rádióvezérelt óra volt. Volt neki egy jeladója a hajtómű kihajtásán, ez minden percben adott egy impulzust, illetve volt egy jeladó a percmutató, egy az óramutató tengelyén. Ezek együttesen 12:00-kor adtak jelet.
Eredetileg úgy működött, hogy megkereste a 12:00-át, majd a percenkénti jeladó segítségével a rádiójelnek megfelelő időre vitte. Az áramkimaradást kb. 1 órán belűl tudta kompenzálni, de ha a rendszer szuperkapacitora lemerűlt, 12:00-tól állított újra.
Tőlem eredetileg azt kérték, készítsek egy 1 perces impulzus adót, a beállítást meg úgy képzelték, hogy ha pontatlan az óra, kihúzzák a konnektorból, és ha annyi az idő pont, amennyit mutat, bedugják újra.
Na ez nem egy nagy kihívás, ezt egy 8 lábú PIC-el lazán meg lehet csinálni.
Két láb az órakvarcnak, egy a kimenetnek, egy bemenet a percjeladónak, egy primitív program, "oszt kész"!
Na de maradt még két láb. Plusz sértően primitív a feladat.
Így hát kapott 3 gombot, egy visszajelző ledet, valamint egy rendszerelemet.
A PIC belső FVR-je segítségével könnyen ellenőrízhető, hogy elemről vagy tápról megy épp.
Elemes működés esetén alapvetően alszik, (ilyenkor kevesebb mint 40 uA a fogyasztása) másodpercenként ébred, 1-el növeli a másodperc számlálót, majd megy vissza aludni. Percenként ellenőrzi, visszajött-e már a táp. Ha igen, addig tekeri az órát, amíg utol nem éri a percszámlálót.
A percszámláló egyébként 720 percenként nulláz, hiszen ennél többet egy mutatós óra esetén felesleges számolnia.
Figyeli azt is, hogy a hajtómű működik-e. Ha az indítástól számítva 10másodpercen belűl nem kap jelet, hibára áll. (A ciklus ideje kb 2-3 másodperc) Ilyenkor a vezérlőn a led folyamatosan világít.
A három gomb a következő funkciókat végzi:
Felső gomb folyamatos nyomására a led másodpercenként felvillan. Minden villanás +1 perc a jelenleg mutatott időhöz képest.
Az alsó értelemszerűen ennek fordítottja.
A középső gombot benyomva tartva a + gomb 1 órát előre, a - egy órát hátra állítja.
A hármas képen látható az eredeti vezérlő. A pirossal bekeretezett részt egy az egyben "leloptam".
Ennél egyszerűben nem tudtam volna összehozni egy nullátmenetnél kapcsoló triakos kapcsolást.
Ez az egység magába az óraszerkezetbe került bele.
Az utolsó képen pedig az általam készített vezérlés látható.
(#) Bakman hozzászólása Márc 11, 2023 / 15
 
Estét!

Egy egyszerű, autós relé tesztelő.
(#) antiktelefon válasza Bakman hozzászólására (») Márc 11, 2023 /
 
A tekercset is méri? Belefutottam már hamis hulladékokba, amik 12V és 24V szabványos ellenállás közé estek és csak 14V-on méltóztattak meghúzni. Persze 5db-ból az egy amit megmértem beforrasztás előtt az pont jó volt...
(#) Bakman válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 11, 2023 /
 
Igazábol csak annyit néz meg, hogy az ellenálllása kb. 25 és 1000 Ω közé esik-e vagy nem. Ha nem, el sem kezdi a tesztet. 12 V-os beállítás mellett 11.5 V-ot ad a tekercsre tesztelés közben, 24 V-os relénél 23.5 V-ot. Ha nem húzna meg ennyire, az érintkezőket fogja hibásnak tekinteni mert nyitásra és zárásra is teszteli.
(#) antiktelefon válasza Bakman hozzászólására (») Márc 11, 2023 /
 
Ilyen teszt feszültség mellett határeset megoldás ez, én kiírnám érték szerint, de ha nem kérték, jó ez. Azok közül mindegyik 14V-ra húzott meg határozottan, 12V-on volt amelyik meghúzott, másik csak ha csapkodtad. (Merülő akkus cuccba kellett, meg amúgy is hamis volt, szóval mindet cserélhettem.) Eredeti relé már 9V-on kattan.
(#) somitomi hozzászólása Márc 11, 2023 / 8
 
Nagyon egyszerű (de legalább túláramvédett) PWM vezérlő modellvasúthoz éppen itthon fellelhető anyagokból, csak úgy hirtelen felindulásból, mert majd kelleni fog egy épülő kis terepasztalféléhez.
(#) lalca hozzászólása Márc 12, 2023 / 12
 
Egy egyszerű nec IR teszter. Nokia kijelző, pic12F675, IR vevő, 5 ellenállás.
Extra: led jelzi a táv működését.
(#) wbt hozzászólása Márc 14, 2023 / 15
 
Egyszerű "LED-villogtató", szeleptesztekhez, áramgenerátoros kimenettel, izzóval tesztelve. (bocsánat a tükör előlapért, ez van itthon). Kétféle kijelzéssel, kinek-mi tetszik.
(#) Jonni válasza wbt hozzászólására (») Márc 14, 2023 / 2
 
A magyar szöveg plusz pontot érdemel!
(#) merlingerin válasza wbt hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Szia! Publikus esetleg? Rég gondoltam én is erre... Tényleg hasznos dolog...
(#) wbt válasza Jonni hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Köszönöm, magyar embereknek készült, bár most látom, sec.... A kitöltési tényező azért van átszámolva aktív időre, mert ilyen kicsi frekinél az jobban értelmezhető.
(#) wbt válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Természetesen, írj magánban... de az előlapot te csiszolod le 1.5-ösre a 3mm-es akrilból a széleken Az agya M328 AVR különben, a kijelző Nextion 2.8" Discovery (ha jól emlékszem).
(#) Kinka István válasza Bakman hozzászólására (») Márc 15, 2023 /
 
Szia!
A tesztelő csak kis árammal tesztel, vagy terhelve?
Mi alapján minősít?
(#) Alkotó válasza Bakman hozzászólására (») Márc 15, 2023 /
 
Ha méri a tekercsellenállást, akkor az lenne a leginformatívabb, ha ki is írná azt.
(#) Bakman válasza Kinka István hozzászólására (») Márc 16, 2023 /
 
Lásd melléklet, 20 mA-rel tesztel. Az érintkezők ellenállása alapján minősít, menüből kalibrálható. Nyitásra és zárásra is elvégzi a mérést, hátha összeégtek az érintkezők.
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 16, 2023 /
 
Haver szerint teljesen felesleges, pedig ajánlottam. Egy dolog érdekli, jó-e a tesztelt relé vagy nem.
(#) Alkotó válasza Bakman hozzászólására (») Márc 16, 2023 /
 
Ha az elvárásoknak megfelel, akkor semmi ok bármit is változtatni rajta.
Általánosságban nehéz egy reléről kategorikusan kijelenteni, hogy jó-rossz. Esetleg azt lehet mondani, hogy az éppen alkalmazott teszt körülményei között mit mutat. Az nagyon ígéretes irány, hogy külön vizsgáljuk a tekercset és a mechanizmust, valamit az érintkező kontakusokat.
Főleg az autóknál talán az lenne a leghatékonyabb, ha nagyobb (akár DC 10-20 A nagyságrendű) árammal történne a kapcsolási és főleg a bontási tesztelés. Itt már jelentkezhetnek olyan anomáliák, amik pár 100 mA mellett még nem mutatkoznak.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2023
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 16, 2023 /
 
El lehet menni a végtelenbe és még tovább is. Ha nem balesetveszélyes dolgot kérnek, akkor megcsinálom (már ha tudom), legfeljebb tanácsolok ezt-azt, amit vagy megfogadnak vagy nem. Ilyen szintű "műszerre" volt igény. Ő örül, én is.
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Márc 20, 2023 / 6
 
Végre befejeztem a beszélő óra tesztelését. Jöhet a kivitelezés!

VIDEO 1

VIDEO 2
(#) don_peter hozzászólása Márc 20, 2023 / 15
 
Okos otthon már, gondolom mindenkinek a könyökén jön ki, de talán az okos fűtés rendszer annak ötletei és kivitelezése vagy a kivitelezési folyamatát még tán nem sokan fejtegették. Pontosabban meglévő vezérlőkkel való kapcsolat, annak megfigyelése és ha igény mutatkozik rá, akkor vezérlés átvétele. Mint feljebb már utaltam rá, olyan rendszert szeretnék kiépíteni, ami első körben csak megfigyeli az otthonunkban mért hőmérsékleteket és pártartalmat, majd ezt olyan módon közli velünk, amely a család minden részvevőjének megfelelő (ez ügye mindig kérdéses, ne világítson, főként ne este, ne csipogjon igazából ne csináljon semmit, de azért mutasson mindent is ).
Egy korábbi változatot is osztok meg veletek és az új egy teszt fázisban lévő kialakítását.

A PCB és a szoftver 80%-a már készen van, de a meglévő rendszerre történő illesztés még várat magára mert bár egyszerűnek tűnik a dolog, úgy fest elég döcögősen megy csak a konfigurálás.

Amit tudni fog a rendszer:
DTM32F072-es 48MHz-es MCU belső órajelről + RTC az óra én naptár miatt.
E paper 4.2" kijelző, parciális frissítéssel, hogy minél gyorsabb legyen.
AM2322-es hő és páratartalom mérő
nRF24L01+ 2.4GHz-es rádió
CC1101 868MHz-es rádió
USB táplálás

A 2.4GHz-es illetve a 868MHz-es rádiók opcionálisak, de mind kettő szükséges a teljes rendszer felállásához, amit terveztem. A 2.4GHz-es rádión fognak érkezni a külső hő és páratartalom adatok, ebből 1 vagy 2-őt tervezek. Egy régebbi PIC18F442-es projektem használom fel, amelyet itt is megosztottam még régebben, úgy 4-5 éve. Le egyszerűsítve csak annyit csinál a kis eszköz, hogy lehelyezzük bárhová (aksis) és 15percenként küldi a vételezett adatokat, majd aludni megy. Kültéri egység videója még teszt asztalon. Ez pedig a beltéri egység, amelyhez eredetileg készült: Bővebben: Link Itt az nRF távolság tesztje: Bővebben: Link

A 868MHz-es rádió pedig kötött lesz, mivel a kazánvezérlő ezen a frekvencián kapja a jeleket. Konkrétan egy COMPUTHERM Q3RF adóm van, amely elég szűk keretek közt tájékoztat, és ezt szeretném barátságosabb megoldással egyszer majd leváltani. Főként az ötlet az energia drágulása miatt vált esedékessé, mert roppant sok a fogyasztás és ennek optimalizálásán kezdtem el agyalni. Természetesen minden fizikailag megtehetőt megtettem már ennek érdekében, persze ezt még tovább is fogom idén fejelni.

A ház építése közben minden fűtésrendszer kört szenzorral láttam el, így látom, hogy az egyes körök milyen hőmérsékleten vannak. Erről is közöltem anno kb 2-3 éve képeket és leírást itt.
Ennek a továbbfejlesztése zajlik most. Pl. pár napja észrevettem, hogy a folyosó alatti kör valamiért mindig kevesebb hőmérsékletet mutat, mint a többi kör esetében. Ennek hatására lezártam az összes kört kivéve a problémásat és pár órát járattam csak azt a kört. Szépen az áramlat segítségével sikerült átmosni vagy légteleníteni ezért ismét szépen helyre állt a normális állapot. Pl. ezt észre sem vettem volna, ha nincs az érzékelős megfigyelés. (persze érzékeléssel igen, de lehet addigra már nagyobb lett volna a gond)

A hardver 6db direkt szenzort tud fogadni, egy adapter segítségével, amely a szenzor hosszúságuk alapján szükséges ellenállásokat és a csatoló felületet tartalmazza. További szenzorok is köthetőek rá, mert még maradt pár szabad port.

A hardver készen van, a szoftveres része pedig 80%-os állapotban van, még faragni a kell a kazánvezérlés részt, amelyről folyamatosan vezetek egy leírást, hogy hol tartok és milyen lépésekkel találkozok a kompatibilitás megteremtésének útvesztőjében..
https://github.com/DPTPSystem/Q3RF_SignalMonitoring
(#) mek-elek válasza don_peter hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Nem szeretnék okoskodni, sem megbántani, mert láthatóan értesz ahhoz amit csináltál, és az már erény magában. Azonban van egy-két dolog, ami a beleszólásomat kiváltotta. Elgondolkodtató, hogy amihez értünk, biztos, hogy jól alkalmazzuk-e? A sok automatizálás biztos hogy előnyös e a közérzetünk tekintetében? Mi emberibb az időre evés, vagy amikor jól esik? Biztos, hogy mindig az előre beállított fűtésre van igényünk? Kell e az életterünkbe annyi rádióhullám? És persze a szomszédnak erről mi a véleménye? Rádiózavar ki és befelé... És nem írtad, így csak a levegőbe kérdezném, ha nincs áram, akkor hogy működik a fűtés? Nem árt az előrelátás az ilyesmiben. Biztos van másnak is... Ismertem egy idős bácsit, akinek dupla fűtése volt, amit át tudott kapcsolni kézzel gázról sima kazán üzemmódra.
(#) don_peter válasza mek-elek hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Időben tervbe van a hálózati leválás. A rendszer egy része kiépítésre került, de jelenleg még tart a nullszaladó, abban a pillanatban, hogy ez változik vagy letelik a 10 év, azonnal leválok a rendszerről. Készül már a szélgenerátoros ellátás is, amely össze lesz hangolva az egyéb villanyos rendszerrel. Tudom nem sok, de kis ember, kis pénz kis lehetőség.

A fűtés rendszer ellenőrzése a megnövekedett energia fogyasztásunk miatt lett illetve lesz kialakítva. Fontos, hogy a lehető legkevesebb energiára legyen szükség fűtési szezonra, ezért a sok minden. Ezek amúgy nem olyan nagy automatizálások, csak éppen optimalizálná az energia használatát. Persze minden szemszögből más és más, ahogyan azt látjuk. Pl. az áram felhasználásán is csökkenteni kell folyamatosan, egyelőre csak időzítő kapcsolókat használok, de azokra is kell majd egy optimalizálás és, hogy ne manuálisan keljen beállítani őket, mert ha elmegy a villany, azonnal szét csúszik minden. Egyszóval csak az észszerűség keretén belül gondolkodunk, pl. nem lesz google asistant. ( tudod nem mindegy, hogy 110Ft vagy 770Ft)
(#) vargham válasza mek-elek hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Nem, nem időzítőről van szó, hanem mérésről és beavatkozásról vagyis szabályzásról.
Rádióhullám pedig annyi lehet, amennyit a törvény megenged. Általában egy eszköz az idő 10 százalékában adhat. Az adók száma pedig nem korlátozott.
Az emberek jó része távfűtéses lakásokban él, azt nem olyan könnyű átkapcsolni. Szerintem érdemes inkább vigyázni a civilizációnkra.
(#) kameleon2 válasza don_peter hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Mi készen gyártunk ilyen vezérlést. Még szoftvert sem kell rá írni. Tud kezelni 7db zónát+ keringetőszivattyút alapból. 2 készülékkel az egyik a zónavezérlés, a másik a hőszivattyú és a kevert körök vezérlése, szabályozás. Mindez applikációból vezérelhető, integrálva van az okosotthonba, a Google, az Amazon és az Apple applikációból is távvezérelhető, akár szóbeli parancsokkal is. Kezeli a dewpoint problémáját, és maximum 700db termosztátot. De csak és kizárólag vezetékes megoldásokat tartalmaz. Ennek komoly okai vannak.
Következő: »»   1648 / 1672
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem