Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   346 / 841
(#) RJ411 hozzászólása Ápr 20, 2011 /
 
Hello!

Valaki el tudná nekem magyarázni, hogy ez a fajta panelműszer milyen modon valósítja meg az áram mérését?
Én azt hittem hogy a sönt ellenállásosan ergo ha váltóztatom az ellenállás értékét akkor változik a mért érték is. Most 4A nél mér 0.9A-ert és sehogy nem jövök rá hogy miért?
(#) edison14 válasza RJ411 hozzászólására (») Ápr 20, 2011 / 1
 
A labortápban levő sönt ellenálláson figyeli a feszültség értékét majd ohm törvénye alapján kiszámítja az áramot. Legalábbis én így tudom mert anno én is ezt szerettem volna megépíteni. Az hogy rosszul mér lehet attól hogy a tápodban a sönt ellenállás a GND vagy a pozitív ágban van e. Melyik tápot építetted meg?
(#) storm válasza edison14 hozzászólására (») Ápr 20, 2011 1 /
 
A műszer nem csinál mást, mint a sönt ellenálláson feszültséget mér. Azért kell naggyából pontosan 0,1ohm mert 1A hatására 0,1V esik 2A hatására 0,2 és így tovább. Ezt a feszt méri a műszer.
(#) RJ411 válasza edison14 hozzászólására (») Ápr 20, 2011 /
 
Amiről te is írtál egy cikket link.
Akkor most az R7-es sönt tök szar helyen van?
Vagy annak a helyére tegyek be egy 0.1 ohm -os ellenállást?
(#) edison14 válasza RJ411 hozzászólására (») Ápr 21, 2011 / 1
 
Hali. Az R7-es ellenállás jó helyen van. Ha 0,47ohm -os ellenállást tettél oda akkor működnie kell pontosan. A panelmérőn található két darab potenciométer az R9-es és R10-es. Azokkal kell kalibrálni a műszert.
(#) RJ411 válasza edison14 hozzászólására (») Ápr 21, 2011 /
 
Igen 0.47-es van bent de tök mást mutat mint amit kéne
Az R9 és R10-es ellenállással a feszültséget lehet bekalibrálni, R9-el a 12V alatti feszt R10-el pedig az e fölöttit.
(#) edison14 válasza RJ411 hozzászólására (») Ápr 21, 2011 / 1
 
Be kell állítani a sönt ellenállás értékét. Erre szolgál az áramkörön az S1 nyomógomb. Illeszd az áramkört a táphoz és mindent kapcsolj be. Ezután nyomd meg a gombot és ha azt az ellenállásértéket olvasod le a kijelzőről ami az R7 értéke akkor ne nyomd meg a gombot 5 másodpercig utána automatikusan továbblép a ventilátor kapcsolásának beállításaira. Ha esetleg nem ismerné az értéket akkor tartsd nyomva a gombot addig amíg a helyes értéket megkapod. Ha ez sem segít akkor tegyél a táp kimenetére egy ampermérőt és állíts be pl 20-30 mA-t majd csináld meg újra a fentebb leírtakat.
(#) emmzolee válasza joseyy hozzászólására (») Ápr 21, 2011 /
 
Azért oldottam meg annak idején így a kollektorok összekötését, mert ezen a hűtőbordán 3 tápegység lett ki alakítva, tehát kellett szigetelni a tranyókat a hűtőbordához képest. A vezeték darab meg azért van, hogy ne a vékonyka nyáknak kelljen át vinnie az összes energiát, az a kis vezeték besegít, és akkor is tuti kontakt lesz, ha a csavaroknál lévő műanyag szigetelő gyűrű kicsit meg lazulna a hőtől. Mondjuk ez nem fordulhat elő, mert van hővédelem is. Biztosra mentem
(#) Alkotó válasza emmzolee hozzászólására (») Ápr 21, 2011 /
 
Idézet:
„...ne a vékonyka nyáknak kelljen át vinnie az összes energiát”

Egyáltalán nem vékonyka az a nyák. Ha jól emlékszem még a legvékonyabb helyen is kb. 7mm széles. Ez 20A körüli terhelhetőséget jelent csak a rézre vonatkoztatva. Ha esetleg beónozod kicsit vastagabban, akkor ennek a többszörösével lehet kalkulálni.

7mm.PNG
    
(#) zolee1209 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 21, 2011 /
 
Majd válaszol, amikor hagyják...

Nem tudom, mennyire reális a Sprint Layout ezen opciója.
Készítettem három verziót, ezeken látszik, mire gondolok. Adott vezető keresztmetszetet (szélesség x vastagság) véve a hőmérséklet növelésével elviekben nő az átvihető áram erőssége. Ezt beállítottam 20°C, 40°C, illetve 200°C-ra. Utolsó természetesen abszolút irreális, de a program engedte, hát beírtam. Az, hogy a 20°C-os alapértéken mennyire valós áramértéket mutat a program, nem tudom... De gondoljunk bele:
Adott egy vezetősáv, melynek van hossza és keresztmetszete, illetve fajlagos ellenállása. Ezen a vezetősávon átkergetünk x ampert, mely P=I
2*R teljesítménnyel fogja melegíteni. Ezáltal nő valamelyest a vezetősáv ellenállása, még jobban fog melegedni, és ez így folytatódik addig, amíg a vezetősáv el nem olvad, ha a keletkezett hőt nem tudja eldisszipálni. Ha a programot veszem alapul, akkor adott vezetősávon mindig egyre nagyobb áramot fogok tudni átzavarni, mert nő a vezeték hőmérséklete a fentebbi képlet alapján, viszont akkor már nagyobb áramot tud elviselni...
Bocsánat a rizsáért, de jól esett gépelni! : D
(#) gazszeres hozzászólása Ápr 22, 2011 /
 
Sziasztok!
Van egy gyári labortápom, amiben sajnos a zárlat védelem nem működött. 0-30V 0-0,5A kellene tudnia de most 62-63V ra áll és nem szabályozható. A panelon egy ellenállás elfüstölt. Merre keressem a hibát, miket kell ellenőriznem. Kölcsönben van nálam és nem igazán esne jól most egy ujjal pótolni. Rengeteg hozzászólást találtam itt, de 354 oldalt végig olvasni? Ha valaki ötletekkel eltud látni azt megköszönném.
üdv: gázos.
(#) Doncso válasza gazszeres hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Szerintem az áteresztő tranyója halt meg. Ez a legnagyobb tranzisztor(ok) a hűtőbordán, és az emiter ellenállás füstölt el. Tudsz jó képet csinálni róla? Bővebben: Link itt van leírva, hogy kell kimérni a tranzisztort egy multiméterrel, hogy jó e vagy sem.
(#) Ghoost válasza gazszeres hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 

Idézet:
„.....de 354 oldalt végig olvasni?”

Pedig nem art atolvasni a 354oldalt sok-sok okos dolgot talalhatsz, ha epp epiteni szeretnel es nem javitani

Osztom Doncso velemenyet, valami oknal fogva jobbletre szenderult a teljesitmeny fokozatod , meg pedig ugy, hogy teljes betap fesz enged a kimenetre.
(#) Doncso válasza Ghoost hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Szerintem az történhetett, hogy amikor rövidzárat kapott a kimenete, eldurrant az áteresztő, majd az összes energia nekifeszült az emitter ellenállásnak, aki feladta a harcot.
(#) Ghoost válasza Doncso hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
.... s ha nagy a mázli faktora, akkor csak az ellenállás szenderult jobblétre, ezzel megvedve a tranyot.
(#) Doncso válasza Ghoost hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Félreértesz!
Idézet:
„eldurrant az áteresztő, majd az összes energia nekifeszült az emitter ellenállásnak”

Szóval tranyó kampó, és ez vitte az ellenállást .
(#) Ghoost válasza Doncso hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
sorry, valoban
(#) Koree hozzászólása Ápr 22, 2011 /
 
Azt szeretném megkérdezni,hogy az Alkotos 1.4.2-es táphoz van-e vasalható beültetési kép?
(#) lajos1969 hozzászólása Ápr 22, 2011 /
 
Elkészült a digitális labortápom. Már csak az élesztés van hátra.

SDC15164.jpg
    
(#) Doncso válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Gyönyörű szép igényes munka. Lehet tudni róla további paramétereket? Kapcsolás, fesz/áram, ilyenek?
(#) nagy hoho válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Ez egy igényes profi munka, gratulálok. Kíváncsian várom a dobozolást és az előlapot.
(#) lajos1969 válasza Doncso hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
(#) Doncso válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Köszönöm a linket. Mégegyszer gratulálok, szép munka.
(#) Ghoost hozzászólása Ápr 23, 2011 /
 
Hatha közhasznu az info, igy megosztom veletek.

Alkoto fele Panel muszer szigoruan keri a rajzon is feltuntetett 8V AC-t.

Megtápláltam 7,3V AC-rol [gondoltam csak elég lesz neki ], es a kijelzés ugralt, s nem mutatta a merendo erteket, fuggetlenul, hogy az atomstabil volt.
A ref fesz: 98mV mig a stabIC kimenete 4,98V mutatott DVM-el merve.

Tehat KELL a min 8V AC neki
(#) Alkotó válasza Ghoost hozzászólására (») Ápr 23, 2011 /
 
Ez így áttételes információ. A műszer nem tudja mekkora váltót kap, hiszen Ő csak a +5V-ot kéri stabilan, meg egy kis "minuszkát" is de arra nem finnyás.
Valóban jó az AC8-9V-os tartomány, de a 7,3V-al is mennie kéne bőven. Ha nálad gond volt, akkor annak esetleg az is lehetett az oka, hogy mikor megterhelted, akkor kicsit csökkent az AC-is, meg a pufferelt "csúcsérték" is engedett egy kicsit a "büszkeségéből", így elfogyott a tartalék a bemeneten.
Ilyenkor célszerű mérni a stabilizátor bemeneti lábán a feszültséget. Ha ott van DC 7-8V, akkor az már elég neki.
Az AC-val felfelé sem célszerű nagyon elmozdulni, mert akkor meg túl sok lesz a "fűtendő" rész, nagy lesz a meleg.
(#) raiman válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 23, 2011 /
 
Szia
Jó lett, én is ezt a tápot építettem meg, csak egy kicsit átterveztem a nyákot.
Ha meg volt az élesztés lenne majd egy -két kérdésem
Egyébként igényes munka
(#) Ghoost válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 23, 2011 /
 
Terhelten mertem, a muszer mukodese kozben a 7.3V AC-t. Ratettem 12V AC-t azzal stabil kijelzest produkalt.
Haza megyek es ismetelt merest hajtok vegre a stabIC bemeneti laban, mind a 7 mind a 12V AC-val. Reszletekrol beszamolok.....
..... elore is koszonomn a segito hozzaszolasokat
(#) Damian666 hozzászólása Ápr 23, 2011 /
 
Helósztok, szükségem lenne 1 fes szabályzó rajzra, ami lm 317-el van megvalósítva, és 12-ról szabályoz 0-12 v-ig
Nem kell nagy áramokat tudnia, csak fél ampert max.

Ugyanis kaptam 1 rajzot, megcsináltam, összeépítettem a panelt, és az első dolga az volt hogy elszállt a 7910-es.

szeretnék 1 sokkal átláthatóbb rajzot szerezni. Előre is kösz a ssegítséget!!!
(#) Ghoost válasza Damian666 hozzászólására (») Ápr 23, 2011 /
 
Szia!

Ha mellekeled azt a szep rajzot amirol dolgoztal, lehet, hogy jobban jarsz

Mert az alap LM317el epulo kapcsolas -en ugy tudom- nem kepes 0tol csak 1.2V-ol szabalyozni.
De van modra, hogy atverjuk szegenykemet

Viszont a 7910 az negativfeszultsegi stabIC.
Biztos az kellett bele
(#) otto54 hozzászólása Ápr 23, 2011 /
 
Sziasztok!

Nincs valakinek kéznél kapcsolási rajz,vagy link olyan áramkorlátozóra,amelyik nagy áramoknál (22A...30A) is használható. A tranzisztoros azért nem jó,mert az áramfigyelő ellenálláson nagy a disszipáció. A kb. 0.6V feszültség és a 22A áram 13,2W disszipációt okoz.
Az "Isense" bemenettel rendelkező cél IC-k most nem jöhetnek szóba,mert ez egy utólagos kiegészítés lenne azért,hogy a készüléket ne lehessen rövidre zárással tönkretenni.

Köszönettel:
Ottó
Következő: »»   346 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem