Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   568 / 841
(#) papus51 válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Hát ennek örülök. Azért cseréld le a kondikat hibátlanra és állítsd be a negatív feszt. 5V-ra.
(#) Electricboy válasza papus51 hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Én is örülök! Köszönöm szépen a segítséget neked és a többieknek is!
Azért tanulságos hogy, az a kb 3 alkatrész ami bontott volt abból 2 rossz. Pedig azzal a módszerrel vizsgáltam meg amit talán Skori weblapján láttam, ellenállás mérővel rá mérve a kondira annak ellenállása egyre nőni fog ahogy töltődik a műszer vizsgáló feszültségétől/(áramától?), na mindegy kell egy kapacitás mérő
(#) Ghoost válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Ismet tanultam valamit!
Tehat egy Kondenzator okozhat ilyen hibajelenseget, hogy visszaterhel.
Idézet:
„..Mellesleg van kimeneten feszültség..”
Muszaj neki, hisz megjott a negativ feszultseg, igy a T6 mar lezart. -mint irtam az elobb -
En is koszonom a segitseget a nagyoknak, es okosabbaknak.
(#) szili83 válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Egy ilyen alkatrész teszter bármikor jól jöhet. Én innen rendeltem, és használom. Ezzel a használt alkatrészek állapota megvizsgálható.
(#) NyariG hozzászólása Máj 5, 2014 /
 
Pár napja szerepelt itt egy kapcsoló üzemű táp rajza de nem találom.
Tudnátok segíteni.
(#) szili83 válasza NyariG hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Atilla86 SMPS tápjára gondolsz?
Bővebben: Link
(#) HERC hozzászólása Máj 5, 2014 /
 
Még egy kérdés erejéig visszatérve az edison14 féle tápra..
Az miért baj ha mondjuk több mint 25 voltos a toroid? (legalábbis leírás ezt írja)
Mert sajnos csak 2*30V 2.5A sikerült szereznem.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2014
(#) rascal válasza HERC hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Szia! Azért mert így az egyenirányított feszültség túllépi a műveleti erősítőre rákapcsolható maximális tápfeszültséget.
(#) HERC hozzászólása Máj 5, 2014 /
 
Szia
Azt néztem a tl081 30V +- ha meg a 30 volt egyenirányítva 28.8 lehet akkor az még határeset?
Vagy be kéne raknom egy zénert esetleg?
Vagy tekerjek le a toroidról?
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2014
(#) sny válasza HERC hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
30V egyenirányítva közel 42V lesz.
(#) rascal válasza HERC hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Csak +/-18V, tehát 36 V összesen. Amit néztél az a bemeneteire köthető feszültségek különbsége. Azzal is számolni kell, hogy a tápegység létrehoz kb 5-6 Voltos negatív tápfeszültséget, hogy a kimenetet 0V-ra is le tudjad tekerni, így ez is hozzáadódik az egyenirányított feszültséghez.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2014
(#) HERC válasza rascal hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Akkor mi a megoldás?
Letekerés?
(#) rascal válasza HERC hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Az is lehet, de javasoltak már olyat is, hogy a műveleti erősítőnek a tápját zenerrel, vagy stabkockával külön kell beállítani, csak nem tudom, ez hogy hat az áramkör működésre? Pl, a bemeneteire nem kerülhet-e így, a tápjánál magasabb feszültség, vagy a kimenete tud-e elég nagy feszültséget adni, hogy a tápot teljesen kihasználd. Erre az tud válaszolni, aki csinált, vagy kimért már ilyet.
(#) NyariG válasza szili83 hozzászólására (») Máj 5, 2014 /
 
Nem, ismerem azt az oldalt de az nekem túl bonyolult. Ez egy teljesen egyszerű táp volt egy cél icvel egy két dióda,zéner kondi meg műveleti erősítő az állításnak. max 3A es kimenettel. Azt hiszem két avr is volt benne egyik a feszültséget nézte másik az áramit majd kijelezte 7szegmensesen.
Azt is tudom hogy azt az ic-t lehet venni fix feszültséggel meg változtathatóval.
(#) Hp41C válasza HERC hozzászólására (») Máj 6, 2014 / 1
 
Az Edison14 féle és az Alkotó féle kapcsolás nagyon hasonlítanak egymásra, az utóbbiban a műveleti erősítő tápfeszültségének előállítása meg van oldva. Van belőle 0 .. 30V 3A és 0.. 50V @ 5A -es változat is.
(#) HERC válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Az Alkotó félét hol találom itt a topicban? vagy ??
Az a baj egy alkalmam volt elmenni boltba megvenni hozzá
a szükséges cuccot.
Mostanság megint ilyen alkalom nem nagyon lesz.
Hacsak nem a módosításokat össze nem tudom guberálni itthon.
Ha letekerek a szekunderekből akkor csökken majd a felvehető
áram is?
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2014
(#) Ghoost válasza HERC hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Peldaul itt. Ez a legutolso ismert modositas.
Ebben mar bent van a potmeterek kozepsolabanak szakadasara a cedelem.
Illetve ez a panel mar a 2SC2922 -el vagy a BD249, TIP3055 is hasznalhato.

Idézet:
„..akkor csökken majd a felvehető áram is?..”
Miert csokkene? :O Az aramot a vezetokersztmetszete szabja meg, mig a feszultseget az menetek szama.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2014
(#) Hp41C válasza HERC hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Itt van ebben a topkiban: Így keresd.
(#) HERC válasza Ghoost hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Akkor jól sejtettem (mert emlékezni már nem emlékszem)
Az a baj hogy az alkotó féle nagyon más alkatrészügyileg.
Mostmár muszáj leszek maradni ennél a verziónál..
(beleszabtam a nyáktervet a dobozba jó drágán vettem a 2035 ösöknek
hűtőbordát stb stb..)
Néztem ezt különben már csak nem tudom miért elvetettem.
(#) zosza18 válasza HERC hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Szia. Bocs amiért beleszólok, de az apróhirdetésben feltehetted volna, hogy keresel hűtőbordát 2N3055-höz, van nekem még vagy 3 masszív borda ami jó lehet ehhez a táphoz és szívesen segítettem volna benne. Amúgy most csinálom az Alkotó féle tápot. Megjöttek a cuccok hozzá amik nem voltak itthon. Kíváncsi leszek rá, hogy mint muzsikál majd. Teszek fel infót az eredményekről, meg képeket is.
(#) HERC hozzászólása Máj 6, 2014 /
 
Ne is mond mert megvettem a drága bordát amit még reszelni kell ehhez.
Aztán rájöttem hogy még a Flippergép javítós korszakomból itt állnak hegyekben
a TO3 hűtőbordák.Mondjuk a sima borda most jobb lesz mert jobban elfér majd a
dobozban.
ui.Ja igen tényleg 3055 nem 2035
Bár értettétek miről vakerálok úgyhogy mindegy végül is.
Nem szeretem ha olyan dolgok vannak egy készülékben amit nem lehet itthon kapni.
(Gyorsjavítás kizárva)
(#) Hp41C válasza HERC hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Nem értelek...: Mindkét tápba jó a 2N3055, puffer kondenzátor, diódahíd, stb. Edizon14 félébe TL080 kell 3db, az Alkotóéba LM324. (Nem jelenthet probláémát, olyan öreg típus, mint az országút. Talán egy TL084 -gyel is megy, ha gerjedne az 1nF kondenzátorokat kellene növelni.) A további alkatrészek nem jelenthetnek nagy problémát. Ha végkép ragaszkodsz az eredeti tervhez, a műveleti erősítők táplálását lesd el az Alkotó féléről. A negatív táp előállítása majdnem ugyan az...
(#) sny válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Az 1nF-os kondenzátorok növelését nem tartom jó ötletnek, lerontja a táp dinamikus viselkedését. Akkor már foghat az ember egy LM317-est megfejelve egy tranzisztorral... Utóbbi még gyorsabb is lesz.
(#) Hp41C válasza sny hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
LM324 esetén nem is növelném a kapacitásukat. Így stabil a táp. A TL084 lényegesen gyorsabb erősítő, lehet (nem próbáltam) ez a pólus nem lesz domináns.
Egy tranzisztorokkal megfejelt áramkör LM324 -gyel satbil volt, TLC272 gerjedt.
(#) Attila86 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
A TLC272 nálam is gerjedt. A TL084-nek pedig nagy az offsete és a driftje. Nem labortápba való.
(#) Electricboy válasza papus51 hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Lecseréltem a kondikat viszont a -5V még így is csak -3.8, akkor most az jön hogy R18-at csökkentsem kb 2.7k Ohm-ra ahogy írtad?
(#) Electricboy válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Közben kicseréltem 2.7k-ra így -4.3V csökkentsem tovább vagy maradjon így?
(#) Alkotó válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Nem a feszültség konkrét értéke a lényeg, hanem lehetőleg annak stabilitása. Ha a feszültség a zéner töréspontja alatti érték, akkor az nem tud stabilizálni. Az érintett ellenálláson eső feszültséget javaslom megmérni. Ez alapján számítható mekkora áram folyik rajta.
Úgy emlékszem, készült értékszámító táblázat a kapcsoláshoz, ami gondolom megadja ezt az ellenállást is a trafófeszültséghez.
(#) Electricboy válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Érdekes módon most a -5V, -3.6 hol ott előbb -4.3V volt. Az R18-on eső feszültség 20.9V körüli viszont ki be kapcsolás után ez is 20.7-re változott tehát bizonytalan. Az érték számoló szerint nekem 3k Ohm kellene.
(#) papus51 válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 8, 2014 /
 
Szia!
Vedd lejjebb 1,5K-ra. Szerintem jó lesz.
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2014
Következő: »»   568 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem