Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Magnézium anód kopásjelző
Témaindító: vincze_0803, idő: Márc 28, 2008
Építeni szeretnék egy 4 ledből álló magnézium anód "kopásjelzőt" villanybojlerhez 2 zöld, 1 sárga és 1 piros kijelzővel.
Tudnátok nekem ebben segíteni!?
Nem szükséges kopásjelző ha csinálsz elektromos tartályvédelmet.
Kérdések: vízkőteleníteni nem szoktad? (ekkor el lehet végezni a felülvizsgálatát) Ha mindenképpen csak az elfogyásvédelem jó akkor nem ajánlom a mechanikust, mivel nem egyenletesen kopik. Helyette inkább a magnézium rúd csatlakozását megbontva a két rész között folyó áramot nézném (ha nem folyik az áram elfogyott a magnézium).
Már régen olvastam róla de az elve az hogy egyenáramot kötsz a védeni kívánt test és egy másik nem védett test közé. A védendő fémet katódként kell kötni. Ja és aktív katódos fémvédelemnek is nevezik. Alkalmazzák hajóknál tartálynál és csővezetéknél is.
Na ez a téma meglepett... :eek2:
Mitől kopik egy bojler? Ha tud valaki valami linket, ahol utána lehet olvasni, hogy mi is ez, akkor ne kíméljen. ![]()
Nem kopik a magnézium, hanem elektrokémia miatt feloldódik és közben védi a fémtestet.
Nem maga a bojler "kopik", hanem az őt védó aktív annód! S Ha már a bojler anyaga fogy (rozsdásodik), az nagy baj!!!
(#202522) vincze_0803 Szerintem is, az aktív anód és a bojler testje között fellépő áramot (feszültséget) célszerü megmérmi. (Volta-féle feszültségsor, Vas <-> Magnézium - Aluminium közötti fesz.) De ehhez a bojler alaplapját (szerelőlapját) át kell alakítani. Avagy az aktív anód szárát szigetelten ki kell vezetni. S mivel egy közepesnyomású zárt tartályról van szó, ezért ez nem egyszerű :no: (de megoldható) !!! S az átalakitás után is gondoskodni kell az aktívanód és a földelés gondos kötéséről. Mert ellenkező esetben nem tudja ellátni a védő feladatát! A tapasztalat az, hogy 5-6 évente le kell engedni a vizet és érdemes kitakarítami a belsejét a bojlernak. Ekkor az aktiv anódot is ellenőrizni kell, s ha már csak 10-20% van meg, akkor csere. S a viz leeresztésekor már lehet látni azt, hogy mire lehet számítani a továbbiakban... Akkor is szét kell szedni a bojlert, ha a hőkorlátozó kioldott benne. Ez rendszrint, a tartály aljára leülepedett, nagymenyiségű iszap túlhevülésétől van... De ez már nem tartozik az "aktív" anódos védelemhez. ![]()
Elektrokémiai korrózióvédelemnek hívják. A lényege, hogy a negatívabb elektródpotenciállal rendelkező fém fog szívesebben oxidálódni, ha ugyanabban a közegben vannak. Így működik pl. a horganyzott bádog. Ha megsérül a bevonata, akkor sem kezd el rozsdásodni, mivel a felületén a cinkborítás sokkal negatívabb. Ezzel szemben a konzervdoboz (fehérbádog) ónbevonattal készül, ami pozitívabb fém a vasnál, és nem gátolja meg az oxidációt.
Elektrokémiai korrózióvédelem Mérés: egy tetszőleges referenciaelektródot használva kimérhető voltmérővel, hogy mikor fogy el a magnézium.
Az a baj a szétszedéssel 5 éves periódust írt a gyár de sajnos pont 5 év telt el amikor a tartály kilyukadt mert nem maradt az anódból semmi. Egyes gyárak anód kopottságjelzővel szerelik fel a tartályt ritkább eset amikor egyenáram segítségével védik a tartályt, de egy ilyen készülék kapcsolás is jó lenne.
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy egy régi (nyitott rendszerű) fűtésnél lenne-e értelme szerinteket ilyen elektrokémiai védelemnek. Mert ugye nyitott rendszer esetén a tágulási tartáylnál folyamatosan oxigén tud a vízbe beoldódni ami nem kedvez a rendszer (kazán) élettartamának. Ha utólag a rendszerbe egy ilyen magnézium elektrodát betennék, az szerintetek használna valamit?
Sziasztok!
Nekem gázbojlerem van, Lampart 120L-es, és elkezdett csöpögni valahol az alján, de nem a vízcsatlakozásnál. 5 éves. Hol lehet anódot beszerezni hozzá? Hogy lehet szétszerelni? (Ilyet még nem csináltam, de nem vagyok az az elveszett emberke)
Mindig van értelme! De a nyitott rendszernél az oxigén diffúzió a legnagyobb gond,ez korrodálja a vas alkatrészeket a rendszeren belül leginkább/iszap stb/
Üdv!
Az anód mindig magnézium? Nem lenne jobb inkább a cink? A régi bojlerek között voltak zománcozottak, de most foszfátréteg van - tudtommal. Vagy cinkréteg?
Sziasztok!
Új zárólemezt vettem a zománcozott bojlerem aljára,amin az anódrúd tartó anya is együtt le van zománcozva a lemezzel,és az abba belehajtott anódtartó is szintén zománcozott menetű.Az anód így is jól működik majd ha szigetelten kerül a tarlyba? Az eladó szerint ne bántsam a zománcot. Szerintetek?
Az anód beleoldódik a vízbe, a sok cink nem lenne egészséges ha megiszod, abból a napi bevitel 10mg, míg magnéziumból 250mg.
Magam találtam meg a választ.http://hu.wikipedia.org/wiki/Korr%C3%B3zi%C3%B3
"A bojlerek belsejében, a melegedő vízzel körülvéve található a rúd alakú anód, amelynek anyaga javarészt magnézium. Az anód csavaros rögzítés révén fémes összeköttetésben van a bojler acéltartályával. A forró víz erősen korrozív hatására az anód anyaga lassan oxidálódva oldódik, az acéltartály pedig épen marad. A víz minőségétől függően néhány évente az anódot ki kell cserél(tet)ni." A zománcozott csavarokkal felszerelt anód ezek szerint nem működik,ez lehet tehát az oka annak is hogy a 28 éves bojleben még eredeti az anód,de a fenéklemezt már megette a rozsda. |
Bejelentkezés
Hirdetés |