Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   762 / 1206
(#) Hp41C válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
(#) Zsora válasza Poostmaster hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Ahogy már Pali79 is ajánlotta: Fent keresd!
(A mellékelt kép ugyan nem a v2.10-ás linuxos verzióról van, de sok különbség nem lehet.)

MPLABX.png
    
(#) minicooper válasza don_peter hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Rejtély hogy mi volt a gond valószinűleg érintkezési hiba mert kb sehol semmi másnapra elindult.Mindenesetre köszönöm!
(#) Poostmaster válasza Zsora hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Igen, így néz ki, bár nem ezt a menüpontot használom, mert ez csak fordít. Közben rájöttem, hogy nem itt a gond. Mégis a feszültség hiánya okozta a gondot. Míg a PK2 közvetlenül adta a csipre az 5V-ot, a külső tápcsatlakozóra beépítettem egy egyenirányítót, és egy stab ic-t, hogy többféle tápról is tudjam működtetni. Persze az erre kapcsolt 5V már kevés, a veszteség miatt.
Bocs mindenkitől, és köszönöm a segítséget.
(#) don_peter válasza minicooper hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
De sokszor fogsz még ilyennel találkozni
Ez alap ennél a hobbinál, sokszor a hiba keresésre több idő megy el mint maga a program és hardver elkészítésével..
Ezért olyan szép ez a hobbi.
(#) kissi válasza don_peter hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Idézet:
„De sokszor fogsz még ilyennel találkozni”

Azért ez így nem OK ! Kontakthibák előfordulhatnak több éve üzemelő, kevésbé gondosan megépített vagy erősen igénybevett berendezéseknél, de egy most megépített, kipróbálási szándékkal elkészített áramkörnél ez szakszerűségi hiba és ki kell küszöbölni, függetlenül attól, hoyg ez hobbi célokra készül ( vagy akkor lehet magadat szívatni, az meg nem elegáns ! ) !
(#) Sinike hozzászólása Márc 20, 2016 /
 
Üdv!
Megcsináltam a Watt-féle PicKit2 klónt, és be is forrasztottam mindent, mivel van belső ICSP-je. S mivel eleve nem volt égetőm, gyorsan összetákoltam ugyanazon Mester WLPT-s égetőjét is. Mivel nem volt itthon 7407, ezért 7414 invertert tettem bele (régi nokia flashert alakítottam át ) de mivel inverter - 2-2 kapun küldöm át - azaz vissza is fordul a jel. Saját programját használva Port-teszt alkalmával szépen mérem a feszt, (külső pc-táp), tehát 5,1V és 12,01V. PGD és PGC is az 5V stabilan vagy 0,16V.
Nem ismeri fel a PIC-et! Nem tudom, hogy, s merre induljak tova..?
Először egy rögtönzött IC-foglalatban próbáltam (amit régi PCI portos videokártya csatijából fűrészeltem ki), de a megépített panel esetén a PIC be van forrasztva.
Persze PIC új, de lehet, h gyári hibás? Nagy pech lenne akkor - de másik nincs..
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2016
(#) Lamprologus hozzászólása Márc 20, 2016 /
 
Egy 18F4550-et szeretnék működtetni, ESP8266-al, és egy Tiny RTC I2C modullal.
Az ESP-nek 3,3V kell a Tiny-nek 5V.
Leírás alapján a Tiny logikai H szintje min: 2,2V
Ha a PIC-et 3,3V-ról járatom okazthat-e gondot, ha a Tiny felől az SDA-n logikai H szintnek 5V érkezik?
És mi a helyzet, ha még USB-n is szeretnék kommunikálni? Ha jól tudom az USB-n 3,3V- os jelek szaladgálnak, ha nem kötöm be az USB csati +5V-ját az úgy jó?
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2016
(#) cross51 válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Az első kérdésre:
Azt nem tudom, problémát okoz-e a PIC-nek, ha 3.3V-on megy és 5V-ot kap szembe, de szerintem az a legegyszerűbb ha az SDA, SCL-t nem 5V-ra húzod, hanem 3.3V-ra.

A második kérdésre:
Igen, jól tudod a D+,D- on 3.3V-os jelek vannak, a VBUS(+5V) az áramkörök táplálására szolgál, ha nem kötöd be, akkor neked kell meghajtani az áramkört, de nem okoz semmi problémát.
Ami fontos, hogy a GND össze legyen kötve.
(#) Lamprologus hozzászólása Márc 20, 2016 /
 
Hogy alakítsam ki a tápot, ha néha USB-ről, néha saját tápról járatnám a PIC-et?
Jelent-e az problémát, ha a 7805 bemenetén nincs feszültség a kimenete felől meg megkapja az 5V-ot? ( át kell-e kötni a ki és bemenetet egy diódával?)
(#) Bakman válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Egy kétállású kapcsoló? Kiválasztható, honnan adod a tápfeszültséget.
(#) Hp41C válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
A 18F4550 -nek minimum 4.2V Vdd kell (ld. Fig. 28-1). A 18LF4550 3.3V tápfeszültség mellett csak 25MHz -es órajele lehet (ld. Fig. 28-2), ez csak low-speed USB kapcsolathoz elég.
(#) icserny válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Jobban jársz, ha 5 V-on maradsz, csak az ESP8266 modulnak csinálj 3.3 V-ot és megoldod a szintillesztést (legegyszerűbb esetben egy ellenállásosztóval az ESP bemenetén).
3.3 V-os tápfeszültséghez más típusú PIC mikrovezérlőt célszerű választani.

Idézet:
„Hogy alakítsam ki a tápot, ha néha USB-ről, néha saját tápról járatnám a PIC-et?”
Ha külső tápról járatod a mikrovezérlőt, akkor bonyolultabb az élet, mert figyelni kell az USB-re kapcsolódást. A különféle táplálási módokkal kapcsolatban az adatlapban, a Microchip FSUSB demó kártyájának dokumentációjában és a hozzá való mintaprogramokban érdemes kutakodni, azokból kiderülnek a részletek.
(#) don_peter válasza kissi hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
A legyártott nyákokból kiindulva (ami azért nem kevés) szinte minden esetben találkozom valami hibával.
Tán pár alkalommal nem szívattam meg magam.
Nyilván egy többször használt és bevált módszernél ez már nem fordul elő, de itt legtöbben most először, vagy legalább is nem túlságosan gyakorlott felhasználók vagyunk.
Tehát állítom, hogy még sokszor fog és fogunk hasonló idegesítő problémával találkozni..
Amúgy az SD kártyás dologról majd beszélhetnénk, mert egyre jobban szorulok majd rá


És rögtön egy kérdésem is lenne.
Tudom jó párszor kitárgyaltuk már ezt, de nem találom, és elfelejtettem.
4550-enlél a VUSB lábra mehet kerámia kondi? (470nF)
(#) Hp41C válasza don_peter hozzászólására (») Márc 20, 2016 / 1
 
Igen:
Idézet:
„D324 CUSB External Filter Capacitor Value (VUSB to VSS) Min: 0.22 Typ: 0.47 Max: 12 μF (Note 2) Ceramic or other low-ESR capacitor recommended
(Note 2) This is a recommended maximum for start-up time and in-rush considerations. When the USB regulator is disabled, there is no maximum.”
(#) Lamprologus válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
De jó, hogy nem tudok angolul!
Meg a PIC-em sem! Vidáman működött 3,3V-ról 48MHz-en!

A microchip PIC keresőjében ezeket az adatokat hozza:
Idézet:

PIC18F4550 In Production


P.Memory (Kbytes) 32 Flash
P.Memory (KWords) 16
Self-Write Flash Yes
RAM (Bytes) 2K
EEPROM (Bytes) 256
DMA Ram
Auxiliary/Boot Flash
Emu. Flash Yes
Dual Boot Flash Write
I/O Pins 35
Max CPU Speed 48 MHz (12 MIPS)
Internal OSC 8 MHz, 32 kHz
Code Guard™ Security None
System Mgmt Features Programmable BOR, Programmable LVD, POR, WDT
Analog Peripherals 2-Comparators, Bandgap - No; 1A/D, 13x ADC Mode-1 10-bit @ 100ksps; ADC Mode-2 0-bit @ 0ksps
Digital Comm. Peripherals 1-UART, 1-SPI™, 1-I2C™
Connectivity 1-FS Device-USB 2.0, LIN
Digital Peripherals 1-CCP, 1-ECCP, 10-bit PWM
Application Peripherals No
Digital Timers 1x8-bit, 3x16-bit
Debug/Development Features ICSP
Package (Pins) LQFP, PDIP, QFN, TQFP (40)
Operating Voltage (2V-5.5V)
Temperature Ranges (-40 to +85)


Kezdek elbizonytalanodni! ... vagy mégsem?
(#) Bakman válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Adatlap, 368. oldal. ezeken az értékeken belül tudják garantálni a biztos működést, ami nem jelenti azt, hogy kilépve a sávból, nem működik.

Shot_367.jpg
    
(#) Zsora válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Idézet:
„Vidáman működött 3,3V-ról 48MHz-en!”

Honnan tudod hogy vidám volt? Talán nevetgélt meg fütyörészett közben?
(#) kissi válasza Zsora hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Igen, meg jön a probléma, hogy eddig gond nélkül működött most változtattam egy kicsit a progin és nem megy // és lehet, hogy közben "szerencsétlen" körülmények között pont ez a hiba fog előjönni ! //
(#) Lamprologus válasza icserny hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
PIC adás irányban oké az ellenállás osztós megoldás, de a vételnél valahogy 5V-ot kell csinálnom az ESP 3,3V-os H szintjéből.

Értem én, hogy a PIC leírása 4,2V-ot ad meg alsó értéknek, de akkor a PIC katalógusban ahol válagothatok "kedvemre" a PIC-ek között akkor miért 2-5,5V van megadva? Pont emiatt választottam ezt a típust...

Meg valahol olvastam olyant is, hogy ha 3,3V-ról járatom akkor a VUSB lábat köthetem a tápra, nem kell kondi.

Félre ne értsetek, nem kötözködni akarok, csak a miértekre vagyok kíváncsi!
És köszönöm mindenkinek a segítséget!
(#) Bakman válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Két hozzászólással előbb ott egy oldal az adatlapból. Lehet járatni 2 V-ról is, de alacsonyabb sebességgel.
(#) Lamprologus válasza Bakman hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
A 18LF4550-et lehet 2V-ról ... de a 18F4550-nél én 4,2V-ot látok alsó határnak. Vagy roszzul értelmezek valamit?
(#) Bakman válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Jól értelmezed.
(#) bzumi hozzászólása Márc 20, 2016 /
 
Sziasztok, kis segítséget szeretnék kérni, van egy pic16f871 chip, ledet szeretnék vele villogtatni kezdésnek, de nem akarja villogtani, esetleg mellékelt képek alapján én csinálok rosszul valamit?
Ráírom a programot, majd hozzáérintem a led pozitív lábát a RA0 lábra másikat meg VSS lábra, adok neki pk2-őn +5 voltot és semmi reakció az a gyanúm hogy én csinálok valamit nagyon sután, segítséget kérnék hogy lehetne működésre bírni.. arra is gondoltam esetleg belső oscillátor nincs bekapcsolva? de hol kell azt. Köszönöm
(#) icserny válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Idézet:
„Vagy rosszul értelmezek valamit?”
Igane, rosszul. Az LF változat ugyan megy 2 V-ról is, de csak 4 MHz-en a 48 helyett...
(#) icserny válasza bzumi hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
A watchdog timert nem kellene letiltani?
LED-et áramkorlátozó ellenállás nélkül ne köss PIC lábra!
(#) zenetom válasza bzumi hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Szia!
Lehet a Flowcode-os topicba kéne átmenni, de:
- HS oszci van beállítva, ami szerintem itt is külső kvarcot igényel, szóval állítsd át Intosc-ra, vagy valami ilyesmit keress...
- a Watchdog Timer-t ajánlatos kikapcsolni a kezdő-projecteknél, akárcsak a Brown Out Detectet is (meg szerintem a Low Voltage Programot is),
- ha jól látom, 2x 2db táplába van (2db VDD és 2db VSS), mind a 4-et illik bekötni, a két VDD megy a +5V-ra, a két VSS meg a GND-re.
Szerk.: ahogy látom a programozás se sikerül, szóval valami már ott se oké (a low voltage programot mindenképpen kiszedném). A ZIF foglalatos NYÁK-on hogy vannak bekötve a lábak?
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2016
(#) bzumi válasza icserny hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Raktam rá ellenállást nehogy leégjen a led, meg letiltottam amit mondtál de akkor sem akar villogni, programba meg villog
(#) Pali79 válasza bzumi hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Ennek a PIC-nek nincs belső oszcillátora, így kell rá egy kvarc meg két kondi. Ezek nélkül semmit sem fog csinálni.
(#) bzumi válasza zenetom hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Köszönöm a választ, igen megpróbálom a leírtaknak eleget tenni remélem sikerül
Következő: »»   762 / 1206
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem