Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   137 / 274
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 26, 2018 1 / 1
 
A párhuzamos rezgőkör C3 forgókondiját rakhatnád + tápfeszre is.
Jelenleg lehet kicsit rosszabb a jósága mivel a telep belső ellenállása is sorba kapcsolódik vele.
Hidalt át a telepet egy nagy kondival 100-500 nF - 1u-10u .Így nagyfrekis szempontból söntölöd a telep belső ellenállását is.

Antennával sorba kéne kötni valamekkora kapacitást ami részben a szelektivitást is módosítaná mivel az antenna saját kapacitásának hatását is csökkentené.
Ezenkívűl a fontosabb dolga a kollektor DC-jét is elválasztani a környezettől.

Ez most AC szempontból a részben hidegített földelt emitteres kapcsolású mert a hallgató belső ellenállása kisebb lehet mint a kicsatoló kondin keresztül vele párhuzamos 10k ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2018
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 26, 2018 /
 
Íme az eredeti rajz. Meglepődtem milyen kevés alkatrrésszel mit lehet elérni. Annyi hogy nálam 3 volton megy az egész dolog. És van még egy rajz, de mivel itt a leírás szerint két kondenzátorral kell játszani nem ezt a másodikat választotam. Az első rajznál a tekercsváltás könnyen megoldható 1 kondenzátor cseréjével, még a másodiknál ketőt kell cserélni. Íme az UHF változata. Különben még érdekes a hartley oszcilátor ahogy olvasom de ott már van leágazás. Valaki írta azt nem szereti, hát ott lehet nem rezeg be a rezgőkör ha rossz helyeen van, akár csak hasonlő gond tud lenni a hagyomanyos visszacsatolt audionnál ezt már tapasztalatból tudom. Majd kap egy elektrolitot a az elem. Erősítőn jól szól a saját erősitőmon amit a múltkor fejlesztetem pattogás stb, így majd ehhez kell fejelszteni a dolgokat.
(#) tnl hozzászólása Jún 26, 2018 /
 
Sziasztok !
Az érdekelne megszűnt e a magyar nyelvű kínai adás?


7390  CHINA RADIO INTERNATIONAL 20:30 21:00 1234567 Hungarian 500
7435  CHINA RADIO INTERNATIONAL 19:00 19:30 1234567 Hungarian 500 317
7445  CHINA RADIO INTERNATIONAL 21:30 22:00 1234567 Hungarian 500 308
9560  CHINA RADIO INTERNATIONAL 19:00 19:27 1234567 Hungarian 500 308
9585  CHINA RADIO INTERNATIONAL 20:30 20:57 1234567 Hungarian 500 298
15220  CHINA RADIO INTERNATIONAL 10:00 10:57 1234567 Hungarian 500 298
17570  CHINA RADIO INTERNATIONAL 10:00 11:00 1234567 Hungarian 500 298

Ezek voltak, de nem találom.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jún 26, 2018 /
 
7445KHz en kellene hogy mennyen de épp nem halható. Bővebben: Link itt nézd meg
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 26, 2018 /
 
Ott a BBC megy Madagaszkálból.

www.short-wave.info oldal

is ezt mondja, de egy magyar websdr-en is angol szöveg megy.
(#) bigrobi hozzászólása Jún 26, 2018 /
 
Újabb problémák. Azt hiszi az ember hogy mindne sinen van erre nem. Szóval a rajzon 2 fejhalagtó van. Én terveztem így. Az elsőn normálissn szólnak az adók, nincs zaj mindne bejön. Ez volt amikor a rendes erősítőre kötöttem tba810? Nem emlékszem egy 20-25 éve csináltam. De a tranzisztoros erősítő után (második fejhalagtó )mintha egyenes vevő lenne csak a pest és az arabok szólnak meg zúg ha anyám gépe a hálózatba van dugva. Átbírom ide oda dugni az 500ohmos fülest. Miért?

radio.jpg
    
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 27, 2018 / 1
 
Ha az első pozícióból kiveszed a fülest, nagyon megváltozik az áramkör.
A füles 500 ohmos ellenállásként és esetleg tekercsként is működik.
Lehet ha beraksz helyette egy ellenállást, akkor jó lesz.

Én ere tudok gondolni, de csak ötlet.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 27, 2018 / 1
 
Arra is gondoltam, q2-nél a 470K ellenállás tápfeszbe csatlakozó végét
lehet hogy a q2 kollektorára kéne kötnöd, ahol a 4.7 K csatlakozik hozzá.
(#) tnl hozzászólása Jún 28, 2018 / 1
 
Polyakov mixeres DC vevőmmel szeretnék magasabb frekvenciákat is venni.
Arra gondoltam, ha egy egyszerű egytranzisztoros FM adó kapcsolást építenék
be oszcillátor gyanánt, az hogy válhatna be?

A szimulátorban úgy látom, kellelő áramerősséget nem bírja a kimenete.
A rajzomon a 4K ellenállás a műterhelés, azonban bírnia
kéni a 500 ohmos-t is.

Mi az ötletetek?

fmosc.jpg
    
(#) tnl hozzászólása Jún 28, 2018 / 1
 
Úgy látom most már bírja.

fmosc.jpg
    
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
A kollektorról szeded le a jelet? Elég a kollektor emiter közéa kondenzátor ha vevőként hasnzálod? Valamilyen szabályzó potencióméter sehova nem kell bele?
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 28, 2018 / 1
 
Először nehezen értettem meg mire gondoltál, de
nem vevőként használnám csak egy oszcillátortént .

http://www.sm7ucz.se/Mousetrap/Schema.JPG

Ez az egérfogó vevő (polyakov mixerrel) aminek az oszcillátorát
cserélném le az előbb posztolt rajzomra. Az oszcillátor
alul látható a Q1 -el és hozzá kapcsolódó néhány alkatrésszel.
Nekem is ez van megépítve, ezt cserélném le az újra, ami nagyobb
frekvenciára is jó, mert egyszerű FM adóként 100 MHz környékén
üzemel.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Mekkora magasabb frekvenciák felé törnél?
Sok buktatója van a 100MHz tartományú oszcillátorok építésének.
Amit az KH RH frekvenciájú eszközökben "büntetlenül" megtehetsz azt az URH tartományban nem. Szerelési kapacitások és induktivitások, árnyékolások és egyébb egymásra hatások sokat rontanak a megvalósításon.
Természetesen nem lehetlen. Figyelmedbe ajánlanék 1 2 URH 2m sávra tervezett polyakov elvű TCVR / RX leírását.
Kis türelmedet kérem mert több (véletlenül) RT évkönyv és havi szám között kell lapozgatnom.
199x végi - 20xx évkönyvek között és 20xx havi lapok között is .
Ott sok hasznos tanácsot találhatsz.
Kifejezetten ilyen URH-s polyakov keverős vevő leírás volt ahol "megzaboláztak" egy csak gerjedő füttyőgő konstrukciót. (kb.: 4 5 tranzisztoros volt összesen)
Ha RH felső tartomány érdekel (28MHz) arról RT ÉK 82-84 számaiban van polyakov és sima szinkrodin leírás az Amatőr kapcsolások fejezetekben.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
28MHz szinkrodinok 2 db is egymás után :
1983 RT ÉK 79 oldal 81.

2m szinkrodin TCVR kvarcos többszörözővel:
1999 RT ÉK 151 oldal.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2018
(#) tnl hozzászólása Jún 28, 2018 /
 
Köszi a segítséget, de még csak tervezgetek, arra gondoltam,
egy egyszerű fm adó oszcillátor az jó magas frekvencián oszcillál
és nem nehéz megcsinálni. a polyakov mixerben levő két 4148-as
pedig legalább 200 MHz-t bír, de némelyik akár 400-at is.
A többi meg hangfrekvenciás rész. Kérdés, melyek azok a
a adások, amit ezzel a DC készülékkel tudnék venni??
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
A "megzabolázott" 2m épített polyakov keverős vevő konstrukciós leírása:

RT havi 2009/7
(#) tnl hozzászólása Jún 28, 2018 /
 
Amint tudom, megnézem
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Idézet:
„két 4148-as pedig legalább 200 MHz-t bír, de némelyik akár 400-at is”

Pedig nem az 1n4148 univerzális kis áramú egyenírányító dióda.
URH tartományú polyakov keverőben nem igazán preferált, inkább már Schottky vagy esetleg aranytűs Ge diódák.
200 MHz körül SSB/CW üzemmódban nem sok minden van , lesd meg az FNFT-t .
Esetleg 150-180 MHz között a szolgáltatók telemetriáit szóró eszközt (ezek inkább FMben).
A különböző cégek esetleg kihalófélben lévő, de még működő URH rádiótelefon rendszereit, polgárőr rádiók (FM).-
2m 144-145 között SSB/CW állomások jeladók , műhold lejövő ágak 145,8-146 MHz .

Habár érzékenysége a polyakov keverésű rádióknak több uV nagyságrendbe esik URH-n.
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
108MHz felett a reppüló adók vannak? A Régi korszakban jugoszláviában szabad volt épiteni kis adót 50m max 500m de nem volt szabad, hogy más frekvenciának ártson, rádióálmásnak. Így voltak kis 2 tranzisztoros adók. Nekem is volt a gramafon ment így zsebrádióra amit lent az épület előtt bírtam halgatni Nézem van itt 4W adó rajz is, bár nála írja kell engedélya minisztériumból, de íme a 82-145MHz rádióvevő. Azt ija radióállmások, rapüllök, amatőrők vételére.

82-145.jpg
    
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 28, 2018 / 1
 
A repülős sávokat (108 - 136, 233 - 310 MHz) jobb ha békén hagyod, mert könnyen a nyakadba varrják a légiforgalom veszélyeztetését is. (mellékhullámú sugárzással is el lehet érni)
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Én maradok a KH és RH vevőknél Valamiért jobban szeretem őket. De mivela cimbora nagyobb frekvenciába akar lépni. Lehet egyszer megpróbálom az URH-t de szerintem nincs értelme meg a szuperhetnél is kell a nagyfrekvenciás erősítő hogy normálissan menyen. Általában bele raknak neki egy tranzisztort.
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 28, 2018 / 1
 
A komunikációs sávokban igen kis teljesítmény szintekkel, és kis sávszélességekkel dolgoznak.
Ezért ezekben a sávokban egyszerű vevőkkel nem sokra mész, a vevők érzékenysége néhány tized uV, az általad is készített vevők érzékenysége jobb esetben is több tíz uV, ami a műsorszóró adók vételéhez talán elegendő, de a több nagyságrendű érzékenység különbség a néhány, vagy néhány tíz wattos teljesítményű adók érzékelésére már csak közvetlen közelről van mód. Az adók sávszélessége is max 15 kHz, ami a frekvencia növekedésével a vevő frekvencia pontosságának is elég nagy kihívás, és a sávszélsség miatt sem úszod meg a kristályszűrők használatát.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Meg bírnám fejelni nagyfrekvenciás erősítővel, de nekem jók a müsoros sávok is. Még a detektoroson is bejött pár rövidhullámú adó.
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 28, 2018 / 1
 
Az adók építésével kapcsolatban azért kell nagyon vigyázni, mert a kommunikációs sávokban nagyrészt igen alacsony a forgalom, és még érzékeny vevővel is forgalom mentesnek "üresnek" vélheted a frekvenciát, pedig azon nagyon is van forgalom. Ilyenek a vészhívó, ügyeleti, biztonsági csatornák, amin általában nincs forgalom, csak, ha baj van. Ilyen esetben nagyon nem hiányzik egy játszadozó által keltett, esetleg jó szélessávú zavar.
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 28, 2018 / 2
 
A regeneratív vevők pedig azért problémásak, mert vételkor sugároznak is. Ez meg egy másik vevő számára zavar.
Ha megnézel egy igazán érzékeny vevő kapcsolását, akkor láthatod, hogy legalább öt, hat RF fokozat van, ami azért igen jelentős erősítés. Egyenes vevővőben ekkora erősítés biztos gerjedéshez vezet, ezért az igazán érzékeny vevők legalább egy, de inkább kétszeres keverésűek, de előfordul háromszoros keverésű is.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Közben az a gond hogy nem megfelelően szuperál a vevőm, vagy másik kapcsolást alkalmazok vagy valamit átt kell tervezni. Igaz irja 9V nálam 3V van. Esetleg megfelezem a 10K ellenálást vagy a Hartley oszcilátorral kisérletezek. Ebből 2 rajz az érdekes számomra. Bár az eggyik rajz itt is 9V.
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Szilícium tranzisztorok nem nagyon szeretik a 3 V körüli tápfeszültségeket. Jobban jársz a 6 - 9 V -al.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Hát igen de sajnos ennek 3V kellene müködni valóságban 3.6V. Azért mindenhol 5V irnak minimum ajánlottnak.
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Jún 29, 2018 / 1
 
Erre használják a stepup DC/DC konvertert akkor akár 1,5 V is elég.
Nem egy kütyü így működik manapság .
Skory weblapján vannak saját fejlesztésű , mért és elemzett dcdc konverter leírások.
1 2 tranzisztor tekercs dióda felhasználásával , persze van erre cél IC is.

skory 2 3 volt stepup
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 29, 2018 / 1
 
Kapcsolótápokat a rádiók nem szeretik .
Jobb esetben a vételi tartomány felett jár a tápegység akkor kevesebb zajt visz bele.
Következő: »»   137 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem