Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   185 / 250
(#) (Felhasználó 116638) válasza pucuka hozzászólására (») Máj 1, 2019 1 /
 
Tisztában vagyok a dolgokkal, de számomra a transzisztor az tranzisztor, FET pedig FET.
Teljesen felesleges idekeverni a gyártástechnológiát, nem erről beszélgetünk.
Ne tereld a beszélgetést más irányba, köszi!
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
És elnézésedet, valóban nem néztem utána az ERICSSON feliratúaknak, mert gyakorlatból tudom, hogy szokás saját célra tervez(tet)ni áramköröket, aztán valamelyik félvezető gyárral legyártatni. Az ilyen áramkörök adataihoz nemigen lehet hozzájutni, így nem is kerestem.
A BLF1820 viszont "tömegtermék" így, bár nem túl részletes, de van adatlapja.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Pedig az a szűrő, ha van benne egyáltalán, a gyártás technológiával lett belesumákolva.
(#) sdrlab válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Nincs ilyen eszközöm, így nincs konkrét eredményem sem!
De, ahogy ajánlottam is, ha pár darabot rendelkezésre bocsájtasz, lemérem van e esély használni alacsonyabb frekvenciákon?!
De, szinte biztos, hogy lehet használni, jobban belegondolva, hisz az is biztos, hogy DC-n van erősítése(máskülönben munkapontot sem lehetne adni neki), így kell hogy menjen néhányszor 10MHz frekvencián is! Még akkor is, ha némi - szándékos - számottevő LRC reaktancia van a vezérlő láb felől is. Mivel hogy nagy értékű induktivitás ott nem lehet(geometriai okok miatt sem), ami van, azon pedig a jóval alacsonyabb frekvencia is át fog még menni...
Az általatok használt 430 és főleg 1200MHz már összemérhető az üzemi frekivel is, tehát ha valóban van egyfajta(parazita, vagy szándékos) szűrő, arra már jelentősebb hatása lehet...
(#) (Felhasználó 116638) válasza pucuka hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
A készletemből egyedül a BLF2043F "Broadband", azaz szélessávú, azonban ez csak 10W-ot tud, az meg nem túl sok.(Max. driver fokozatnak jó, de csak 28V-os rendszerekben)
Ha mindegyik szélessávú lenne, akkor már milliomos lennék , nem itt koptatnám a billentyűt...
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
A mobil alkalmazásoknál az előírások 10 W körüli maximális kimenőteljesítményt engednek meg, a professzionális alkalmazásoknál. (ennek több oka is van)
Persze az amatőr sávokban nincs ilyen korlát, de nem hiszem, hogy direkt erre nagy darabszámot érdemes lenne gyártani. Viszont lehet több végfokot megfelelő módon összekapcsolva lehet növelni a kimeneti teljesítményt. A professzionális felhasználásban ez csökkentheti a rendelkezésre állást, bár léteztek régebben ilyen megoldások, mikor még nem voltak elérhetők a nagyfrekvenciás, nagyteljesítményű eszközök. A 28 V használata pedig egyszerűen abból fakad, hogy egyrészt kisebb áramokkal kell dolgozni, másrészt a 48 V tápfeszültség használata. A nagy teljesítményre amúgy is csak a bázisállomásoknál van szükség. (viszonylag hosszú antenna kábel, több rádiócsatorna összegzés elég veszteséges dolog)
(#) (Felhasználó 116638) válasza pucuka hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Base Station alkalmazásoknál 40-60W kimenő sem ritka, a BLF2043 a meghajtó fokozata
a BLF1820-nak, pl.
A felhasználásával,illetve a magasabb tápfeszültségek alkalmazásával, illetve okával tisztában vagyok, köszönöm a részletes magyarázatot/oktatást, de szükségtelen.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Magyarázatnak, (magyarázkodásnak) szántam, nem oktatásnak.
(#) szendi001 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Szia! Köszönöm a részletes segítséget! Értem a választ, ez a belső sávhatárolás nem ideális nekünk.
(#) ha1drp válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Az én olvasatomban sávszűrésről nincs szó. Jellemzően egy illesztő áramkör található a bemenetén esetleg a kimeneten is, csak hogy ne kelljen bonyolult külső tápvonalakkal, kapacitásokkal illeszteni az áramkört a megadott frekvencián. Tapasztalatom szerin szélessávú alkalmazásuk esetén működni fog a jóval alacsonyabb frekvencián, hiszen ezek az illesztő elemek itt relatíve rendkívül kicsik. Én építettem MRF6VP121kh FET-tel RH végfokot minden különösebb probléma nélkül működött. Azonban megjegyezném, hogy a jelalakról, IMD-ről műszerek hiányában nem tudok nyilatkozni.
(#) szendi001 válasza ha1drp hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Szia OM! Eljutottam odáig, hogy rendeletem egy miniPA 100 at. Erről olvasgattam már: hiányzik a gate ellenállás és pár tag, ami miatt gerjedt más amatőröknek. Ez a nyák elég jól ki van dolgozva, de túl kevés az elem. Szerzek még más FET-et is és kipróbálom, melyik mit tud. Nem nagyban akarom tolni (kW) inkább az érdekel, hogy mondjuk 3 db IRF510 tud-e hasonlót az alsó sávokon, illetve ha van értelmes áron eszköz, a nyák alá szerelve kitesztelni mit tud. Köszönöm a tapasztalataid megosztását, akkor van olyan LDMOS, amelyik mégis jól megy RH-n. 73! 1DLX Mini PA FET el.
(#) szendi001 hozzászólása Máj 12, 2019 /
 
Próbálta már valaki a fél delda loopot föld felé kötve? Csináltam egy ilyen antennát, de sehol nem rezonál... Mindjárt csípem ki tőből 14 MHZ en kellene rezonálnia. Föld gyanánt leütöttm két db két méteres alu rudat és rajz szerint építettem meg. A tünetek alapján egy miliwatt nem sugárzódik le...
(#) (Felhasználó 116638) válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Kicsit bővebben?
Melyik verzió, milyen huzal, betáp oldal stb.
Fotód nincs róla?
Hátha úgy jobban tudunk segíteni...
(#) szendi001 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Bővebben: Link Haladtam valamennyit. Első megközelítésben a háromszög rossz oldalát tápláltam meg. Átalakítva a háromszög csúcsát 13,4 Mhz körül kaptam 2 körüli SWR-t. Arra nem találtam adatot, hogy ide kell-e feszültség balun. Nem tudom hány ohm a talpa.
(#) (Felhasználó 116638) válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 13, 2019 /
 
Nem láttam a leírásban balunt.
Szerintem a föld minősége/nedvességtartalma erősen befolyásolja az antenna tulajdonságait.
A mellékelt rajz szerint SWR-ben és impedanciára is teljesen okés.
(#) szendi001 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Lassan föladom a fél delta Loop-ot. Megpróbálkozom kitenni egy teljeset.
(#) szendi001 hozzászólása Máj 14, 2019 /
 
Megérkezett a MINIPA 100 kit. Adtak hozzá értelmes tranzisztort. Készítem a konstrukciót a több féle FET teszteléséhez.
(#) (Felhasználó 116638) válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
Az a legbiztosabb.
Könnyen kivitelezhető, hangolható.
Egyedül az árbóc elhelyezése kérdéses, de ha az megoldható, akkor csak ajánlani tudom.
(#) kismukk hozzászólása Máj 29, 2019 /
 
Sziasztok, tudja valaki, hogyan megy most amatőr-engedély megújítása?
A www.nmhh.hu honlapon találtam "egyéni engedélykérő adatlap" kézzel kitölthető nyomtatványt, ez jó lesz? Tényleg díjmentes, ahogy a felső jobb sarokban áll? mert korábban 2000 Ft-os okmánybélyeget is rá kellett ragasztani, ha jól emlékszem
Köszönöm, ha útbaigazítást kaphatok!
(#) ha9pi.feri válasza kismukk hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Szia! Lehet kézzel is kitölteni, az jó, ami a honlapon van. A másik lehetőség, ha van ügyfélkapud, ott is megteheted teljesen díjmentesen. Régen kellett valami jelképes összeget, azt hiszem 60 Ft-ot.
(#) Leraz válasza kismukk hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Szia!
Igen, az is jó. Van ott még géppel kitölthető is majd nyomtatod és postán feladod. Vagy ha van olyan "kapu" hozzáférésed akkor online is megy.
Valóban ingyenes és kb.: 3 hét a megérkezése.
(#) (Felhasználó 116638) válasza kismukk hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Szia !

Ingyenes.
Itt az Ügyfélkapu link:

Rádióamatőr engedély hosszabbítás

Pontosabban ez az NMHH oldala, kitöltöd a doksit, majd katt a "Továbbítás Ügyfélkapu azonosítóval" fül.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2019
(#) szendi001 válasza kismukk hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Az ügyfélkapunál gyorsabb megoldás nincs. 10 perc kitölteni.
(#) kismukk válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Köszönöm GYORS válaszotokat! ha9pi, Leraz, Tubeamp, szendi001 minden info nagyon hasznos volt!!
(#) kismukk válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Köszi a linket, kipróbálom, még egy kérdés: az engedélyt így is postán fogják kiküldeni, vagy csak digitálisan és nekem kell kinyomtatnom?
(#) kendre256 válasza kismukk hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Az engedély laminált volt, mikor legutóbb újíttattam, kézzel bélyegzett, aláírt, szerintem most is ilyen, azt nem lehet otthon kinyomtatni.
(#) (Felhasználó 116638) válasza kismukk hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Postán küldik, kinyomtatva, laminálva, ajánlott levélként.
(#) kismukk válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Hát, sajnos nem megy az ügyfélkapun keresztül... Azt közölte, hogy űrlapok feltöltése megszűnt, irány az új portál, ahonnan nem lehet tovább lépni. Úgy látszik, marad a posta....
(#) bikfic válasza kismukk hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Második kísérletre sikerült a belépésem a fentebb közölt linken; kb öt perccel ez előtt az adóengedély hosszabbítási kérelmet sikerült ügyfélkapun keresztül beküldenem. Igen kényelmes kitöltést tesz lehetővé a felület, még ellenőrzési funkció is aktiválható a legalsó soron; a hibásnak talált sorok sárgítva jelennek meg, javítás után pedig minden hibajelzés elmúlik. Az adóengedély alapját jelentő vizsgabizonyítványt előzetesen be kell skennelni és az okmánybeküldés felületre kattintva megjelenik egy tallózó felület, ahol ki tudjuk keresni az előzetesen bemásolt dokumentumot és feltöltésre bejelöljük és onnan automatikusan feltöltődik a dokumentum. Ez után lehet kattintani a dokumentum felküldése ügyfélkapun keresztül fülre; ez után megjelenik a "régi" ügyfélkapu beléptető képe, ahol szabályosan be kell lépni és a folyamat automatikusan továbbmegy egészen a befejezésig, azaz az elfogadó nyugta megjelenéséig.
Azért írtam le részletesen, mert nem találtam az oldalhoz használati útmutatót. Lényeg, hogy működik és nagyon gyors!
(#) kismukk válasza bikfic hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Köszönöm a biztató leírást, ismét nekifutok!
Az önellenőrzést én is lefuttattam, nem jelezte, hogy fel kell töltenem az előzetesen beszkennelendő dokumentumot.
Következő: »»   185 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem