Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   184 / 250
(#) glazbox hozzászólása Ápr 28, 2019 /
 
https://www.emag.hu/m-tech-bluetooth-speaker-2-1ch-mt-201bt-piros-h...QYBBM/

Én hagytam ki igazából.
Erről a rádióról van szó, mivel tönkrement, a teljes elülső panelt leszedtem és egy sima bemenetet kapott az erősítő oda, ahova a digitás panel képzi a bemeneti jelet, ezáltal tisztább lett a hangja. Szóval közvetlen kap bemenetet egy 2 méteres kábelről, valószínűleg az szólaltatja meg.
Nagyon nem néztem utána mi merre hány óra. Ahol 3 lábas volt a szalagkábel csatlakozója ott tippeltem arra, hogy az lesz a bemenet, nyertem is. Rákötöttem a jelet, megszólalt.
(#) Horváth Lajos Sándor hozzászólása Ápr 28, 2019 1 /
 
Sziasztok szép napot. szerintetek ez a qsl lap ér e valamit. van belőle 40-50db. Üdv Lali

DSCI0644.JPG
    
(#) Gafly válasza Horváth Lajos Sándor hozzászólására (») Ápr 28, 2019 /
 
Ingyen vihetőként, hívójellel rendelkezőnek, persze.

Nem tudom küldenek-e még papír alapú QSL lapot "via bureau"?
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 28, 2019 /
 
Gyanítom nem lesz használható, mert már más a cím.
Bővebben: Link
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 28, 2019 / 1
 
Akkor ha szervezünk találkozót, akkor felülpecsételve emléklapként/belépőként működhet.
Apámét is sajnáltam kidobni...
(#) glazbox hozzászólása Ápr 28, 2019 /
 
Valaki elárulná pontosan miket hallok? Hogyan szólhat egyszer kínai rádió, máskor valami más egész hangosan? A felhőkről verődik vissza?
(#) dokidoki válasza glazbox hozzászólására (») Ápr 28, 2019 /
 
Bővebben: Link Mindez mellett, számolni kell azzal, hogy egyazon frekvenciát földrajzilag több helyen is használnak egyidejűleg. Ennek következményei vannak.
(#) Gyantáscin válasza glazbox hozzászólására (») Ápr 29, 2019 /
 
Nem valószínű hogy pont Kínából jön az adás. Anno a hidegháború idején propaganda/zavaró céllal létesített rövidhullámú adók egy része mai napig megvan és ezek "bérsugárzást" végeznek. Ebben a tekintetben Kína elég offenzív és különböző nyelveken - köztük magyarul is - sugároznak 100 kW nagyságrendű teljesítménnyel. Vélhetően ugyanazt az adót hallod, ami akár Erópában is lehet.
(#) Gyantáscin válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 29, 2019 /
 
Hogy az arányok érzékelhetők legyenek itt egy képernyőkép. Jóllehet a preszelektorom a 20m-es amatőrsávra van hangolva, 13635 kHzen most éppen Törököszáh Hangja mejdnem lelóg a képernyőről

Adasok.jpg
    
(#) Gyantáscin hozzászólása Máj 1, 2019 / 1
 
Most aztán tényleg egy legutolsó komment a ferritantennával kapcsolatban.
Ma reggel a belehallgattam a Nagyváradi-kör (ugye itt jogos a nagybetű ?) forgalmába. Sajnos, a rádiócskámon S-mérő nincsen csak dBu értéket jelez, meglehetősen nagy késleltetéssel ami a vétel minőségére nézve semmiféle információt nem hordoz. Jobb híján a telefonra telepített "SPL meter" alkalmazást használtam, ami mutatja a minimális és a maximális zajszint értékét egy adott időszakason belül. Ezek különbsége ha pontosan nem is adja a(z) SNR értéket, de legalábbis korrelációban van azzal. Ma reggel ezeket sikerült mérnem:
YO5PHQ 20-25 dB Pusztaújlak
YO5CUX 12-14 dB Magyarremete
YU2NZ 3-8 dB Magyarkanizsa
HA2NK 1-2 dB Csisztapuszta (kitelepülés)
HA3UH 5-8 dB Ózd
HA1DMV 1-8 dB Budapest
HA2RI 20-30! dB Szentgál
HA8DQ 3-6 dB Szeged (10W?)
QTH-m továbbra is Miskolc-Újdiósgyőr, ebédlőasztal nyugati sarka.
Megjegyzem, hogy akiket alig hallottam azokat többnyire a "nagyok" sem. 73!
(#) Leraz válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 1, 2019 / 2
 
"...ebédlőasztal nyugati sarka."
Az lenne az igazi összehasonlítási alap ha a keleti sarkon is megpróbálnád.
(#) Gyantáscin válasza Leraz hozzászólására (») Máj 1, 2019 / 1
 
Mint minden viccnek, ennek is legalább a fele komoly. Gondolom, a padlásantenna, meg a falban-tetőtérben futó villamos vezetékek igen cifra elektromos teret alakítanak ki a házon belül, igy tényleg nem mindegy, hogy keleti vagy nyugati sarok
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Azért értjük, nem is annyira vicces, mint gondolnánk. Egy jegyzőkönyvnek pontosan tartalmaznia kell a művelet körülményeit, a megismételhetőség, és az összehasonlíthatóság miatt.
(#) Leraz válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Igen, tökéletesen igazatok van. Nekem például valamilyen oknál fogva az egész ház árnyékolt. Se mobil, se rádió, se TV jel nem jön be antennára. Így mindenhez kénytelen voltam kültéri antennát csinálni vagy az udvaron használni ezeket a berendezéseket. Persze kivétel van. Az pedig egy szükséges mellékhelyiség ahol kis mobiljel azért van. Még jó, hogy több ilyen van a házban.
(#) szendi001 hozzászólása Máj 1, 2019 /
 
Sziasztok! Érdeklődöm, van-e tapasztalat az Ebayes LD MOS fetekel kapcsolatban? Akarok venni egy minipa100 végfokot kísérletezni. Felmerült bennem, hogy van csomó féle MOS FET, de némelyik adatlap szerint 1900-2000 Mhz-ig megy. Kérdés: vajon RH-n hogyan viselkedik egy ilyen jószág? (MRF19125)
Bővebben: Link Sokféle van, mindet eredetileg URH-ra tervezték. Furcsa, hogy az adatlap nevesít f1, f2 frekvenciát. A tranyón belül van integrált sávszűrő, ami miatt RH-n esetleg nem megy?
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2019
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Van alacsonyabb határfrekvenciájú is, pl. A Grant CB végfokában is valamilyen MRF tranzisztor volt. Nagyjából 30 MHz -ig.
Keresgél, csak nem biztos, hogy beszerezhetők.
Bővebben: Link
Szűrő nem hiszem, hogy van bennük, egyszerűrn lehet, hogy gerjedékenyebbek, mint lenniük kellene.
(#) (Felhasználó 116638) válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Szia ! Vannak köztük használhatók, de mindenképp nézd át az adatlapjukat.
Nagy részük nem szélessávú(wideband) hanem GSM/DCS frekvenciákra gyártott, "sávhatárolt "
FET.(1-200Mhz a sávtartományuk VHF-en!)
Hozzám is került rengeteg ilyen, de gyakorlatilag használhatatlan rádióamatőr célra.
Lásd fotók....
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
A helyzet az, hogy ezek nem is tranzisztorok, hanem komplett integrált végfokok. Ezeket valóban csak abban a sávban lehet használni, ahová tervezték. Bár az utolsó képen a BLF az csak tranzisztor. Adatlapja elég szegényes, jó lenne egy Schmith diagram mondjuk legalább a kimeneti impedancia menetéről.
(#) (Felhasználó 116638) válasza pucuka hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
LD-MOS FET-ek, nem tranzisztorok.
Ezekről indult a beszélgetés, nem RF tranzisztorokról.
Ha megnézted az adatlapjuk, minden érthető.
Az eredeti Philips adatlap eléggé részletes.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2019
(#) sdrlab válasza pucuka hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
A 20097-es is tranzisztor...(és a 20082-es is az szerintem...bár azt nem néztem meg)
(#) (Felhasználó 116638) válasza sdrlab hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
quote]Bár az utolsó képen a BLF az csak tranzisztor. [/quote]

A BLF1820-70 ről beszéltünk, az pont FET.
A PTB sorozat az tranzisztor, arról pont nem beszéltünk.
De ugyanaz a helyzet velük sajnos, mint a fetekkel.
Elnézést a megtévesztő fotókért, egy dobozba kerültek a semmire nem jó vackaim
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2019
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Amire ERICSSON van ráírva, az nem is. Viszont a BLF1820, az csak POWER MOSFET.
Bővebben: Link
(#) sdrlab válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Én pedig nem az utolsó képre reagáltam, azt gondolom
De...ha már szigorúan nézzük, a FET az nem tranzisztor?? )

Szerintem semmi baj azokkal a tranyókkal sem, csak nyilván ahogy pucuka is írta, figyelni kell arra, hogy a több 100MHz-en esetleg begerjedő fokozat ne vezessen meg alaposan! )
(#) (Felhasználó 116638) válasza sdrlab hozzászólására (») Máj 1, 2019 1 /
 
Ja, ha szigorúan nézzük, akkor az, a FET is tranzisztor.
Baj az nincs velük, hozzák az adatlapon megadott paramétereket.
Csak mondjuk a PTB 20097 sem 430MHz-en, sem 1200 MHz-en nem megy, csak a megadott GSM sávban.(Nem gerjedésről szól a fáma.)
Pont erről beszélünk. Nem oda gyártották, ezért a rádióamatőr frekiken nem mennek.
(Kár, mert van nálam több 100 db)
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2019
(#) sdrlab válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Én nem láttam semmi annak ellentmondó adatot egyik adatlapon sem, ami arra utalna, hogy ne mehetne alacsonyabb frekvencián sem!
Ha rámérsz DC-n, és azt találod, van mérhető bétája ennek is, máris biztos lehetsz benne, menni fog vele az erősítés köztes frekvencián is! )

Idézet:
„Kár, mert van nálam több 100 db”

Elboltolhatunk pár darabot, ha nem igazán tudod mire használni őket!
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2019
(#) (Felhasználó 116638) válasza pucuka hozzászólására (») Máj 1, 2019 1 /
 
Kevered a dolgokat.
A fotókon a PTB sorozat az valóban tranzisztor, a BLF sorozat pedig FET.
Mint ahogy helytelenül írtad:

https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2265859.html#2265859

Az utolsó képen A BLF1820 az fet, nem tranzisztor, ott van a hozzászólásodban, 10 perce írtad.
Mindegy, tévedni emberi dolog.
Mindegyikről van adatlap, ha valamit belinkelsz,akkor legyen helyes, ne egy teljesen más valami.Maradjunk a TÉNYEKNÉL! Köszi!
(#) (Felhasználó 116638) válasza sdrlab hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Pár, nálam okosabb GSM szaki szerint a bemeneti (Gate )oldalon egy integrált sávszűrő van, itt bukik a mutatvány.
Sajnos tényleg nem tudom mire használni őket, majd e-bay-en, vagy Friedricshafenben elvásnak.
(#) sdrlab válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
Az lényegtelen, hogy van ott valamiféle integrált sávszűrő, avagy nincs..., ugyanis, ahogy írtam, ha DC-n mérsz erősítést(tök mindegy, bipoláris, vagy FET-ről beszélünk), akkor menni fog a <50MHz-es frekvenciákon is, ugyanis az számára majdnem DC még, az üzemi frekvenciához képest! Mérd meg, csak egy pár perces mérés az egész, és máris okosabbak leszünk, van e esély másra is használni, mint papírnehezéknek a polcon... )
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 1, 2019 / 2
 
FET = Field Effect Transistor, azaz tér vezérlésű tranzisztor.
Amit tranzisztornak nevezel, az BJT = Bipoláris Junction Transistor, azaz (bipoláris) réteg tranzisztor.
A baj az, hogy mindkettő előállítási módja miatt vannak minden féle kapacitásai, átvezetései, sőt parazita félvezető átmenetei is. Ezek a paraméterek okozzák a frekvencia (és feszültség/áram) függését a külsőleg mérhető négypólus paramétereknek. Ahhoz, hogy más célra is lehessen használni, a négypólus paraméterek frekvencia függését is meg kéne adni az adatlapon, ezt azonban érthető okokból nem teszik meg, csak arra a szűk sávra, ahova szánják.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2019
(#) (Felhasználó 116638) válasza sdrlab hozzászólására (») Máj 1, 2019 /
 
ÉRTEM hogy mit mondasz, de az adatlapot is értem.
Készítettünk RF PCB-re tesztáramkört, nem tudtuk alacsonyabb, sem magasabb frekin beüzemelni.
Te is próbáltad?mi az eredmény?
Következő: »»   184 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem