Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7250 Végerősítő
 
Témaindító: szabi83, idő: Nov 4, 2006
Lapozás: OK   1 / 13
(#) szabi83 hozzászólása Nov 4, 2006 /
 
Épített-e valaki ezzel az IC-vel végfokot?
Tapasztalatok?

Esetleg ha van hozzá nyákod felteheted

TDA7250 adatlap

Köszi
(#) isamisa válasza (») Nov 4, 2006 /
 
Szabi, ezzel az Ic-vel van egy TV-böl kivett végfokom, kompletten szedtem ki, Ha jól emlékszem a 2*30Wattos véltozat, még nem próbáltam ki, jó hogy eszembe juttatad.
CSak egy rosz képem van, meg magamrol is
(#) szabi83 válasza isamisa hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
más?

gulyituning?
(#) Mate78 válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
Egy kapcsolásirajzom van ha érdekel.

tda7250.gif
    
(#) cimopata válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
At egyik osztálytársam elkezdte építeni.
és szerintem is nagyon jo erősítő lenne főleg az egyszerűsége és a végtranyók valamint a gazdaságossága miatt (BDX66-67)
Majd lehet én is megépíte.
(#) derno hozzászólása Nov 5, 2006 /
 
Esetleg próbáld meg az uPC1255, vagy az uPC1270 valamelyikét. Hasonlóak a paramétereik a TDA7250-hez. Nekem egy gyári erősítőben az uPC1270 van, nagyon jó a hangja. Már kihalt az egyik feléből mindkét végtranyó (így vettem), de az IC-nek semmi baja.
(#) gulyi88 válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 6, 2006 /
 
bocs hogy nem reagáltam
őő izé szal ugyan azt a kapcsolást csinálom énis amit Mate78 rakott fel..
fél nyákom már megvan... lool

nem is drágaság kb 4500huf + hűtő +nyák+..egyéb alap cuccok..
jah és a lényeg + Táp +előerősítő +EQ+..
amit szintén tervezek (kapcsüzemű), és eccer majd az is kész lesz :yes:
(#) szabi83 válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 24, 2006 /
 
összeraktam, ráadtam a tápot egyből szólt, semmi beállítás, semmi bemérés...

csak ajánlani tudom
(#) _JANI_ válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 25, 2006 /
 
Akkor ez most , h. is van (lásd kép)???
(#) Gery hozzászólása Feb 26, 2007 /
 
Hi !
Vki nemtudna TDA7250-nel mono végfok kapcsolást küldeni fontos lenne lécc!Durván 100Wattra kéne.
(#) Georgee válasza Gery hozzászólására (») Feb 26, 2007 /
 
Általában az adatlapja mellett szokott kapcsi lenni http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/25076/STMICROELECTRON...0.html Ezt nézd meg!!! Remélem jó lessz
(#) (Felhasználó 4615) hozzászólása Ápr 17, 2007 /
 
Sziasztok!

Bocsika ha új névvel de szivesen megosztom tapasztalataimat annak ellenére hogy valakinek nem tetszett a kritikám

Szóval vettem egy ne116 kittet ami egy tda7250 -t foglalt magába valamint tip147 és 142 tranzisztorokat. Sikeresen kaptam egy hibás alkatrészt is bele pedig milyen jó hogy rálett mérve beszerelés előtt no sebaj összeraktam 4 napig szólt aztán felrobbant a két kondi a panelen :s elszált mind a 4 tranzisztor hosszas csereberélgetés után bdw84c és bdw83c helyettesítőket kapott amik 150 wattosak nem 125 mint a tip-esek végeredmény egy igen jó hangzású erősítő lett +-33 voltal hajtom meg és úgy 400 wattos lehet a power. Nagyobb hangfalakon még nem tudtam kipróbálni eddig gyanítom a két 4700 µF -os kondi nem lenne hozzá elegendő ezen még csiszolni kell minimum 10000 µF-osra. Jelenleg két 25 cm -es kevlár mély van rákötve és olyan 1/3-ad fél hangerőt bírnak.
Kicsit az építésről is: ugye a kitt nem tartalmaz hűtőket meg nem is igazán írja mit hova. Nem árt meghűteni a tda-t valamint egy db135 -ös tranzisztort magán a nyákon. Elég jól melegszenek a bdw83-84 tranzisztorok is így érdemes egy kellemetes méretű hútőre rakni. A kitt-es nyákon van egy hőszenzor is amit rákell varázsolni a hűtőre és beállítva 85 c foknál kikapcsolja az az lenémítja a tda-t. Alapból van egy Mute lehetőség is az ic-n ennek külön kivezetése is van.
Végezetül: ha valamit netán rosszul írtam volna le akkor sorry mellékelek pár képet a cuccról. Bátran ajánlom mindenkinek szép hangja van és nem volt nagy dolog megépíteni sem több idő elment a dobozka elkészítésére amiben kepeszti a fenekét Az egyik képen a belseje látszik hát van benne 3-om transzformátor is egy az erősítőnek egy a hangszínszabályzónak és egy kisebb erősítőnek ami még nem került a helyére így lesz kettő az egyben a kicsi piroska meg a ventilátornak ad egy kis kakaót.
Jó építgetést mindenkinek! :yes:
(#) szabi83 válasza (Felhasználó 4615) hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 

tip tranyós eset fura...


nálam az volt a gond, hogy a szabadon hagyott kimenet, ráadásul közel a bemenethez az erősítés 67,7dB, a normál (26dB) helyet.
az erősítés:
nálam ezaz R 100K -> 67,7 dB
nálad ezaz R 47K -> 32,3 dB

a kit kapcsolási rajza
http://www.goldhand.com.pl/schematy/ne/audio/neplus116sch.jpg
beültetés:
http://www.goldhand.com.pl/schematy/ne/audio/neplus116mon.jpg

egész jó a nyák:
http://www.nordelektronikplus.pl/zamowienia_fopis.asp?id=68&los=0,342195


üdv



ui:

Idézet:
„bdw84c és bdw83c helyettesítőket kapott amik 150 wattosak nem 125 mint a tip-esek”

azok a W-ok az eldisszipált teljesítmény működés közben :yes:

[off]ha esetleg kell valakinek nyák hozzá, keressen meg privátba
(#) (Felhasználó 4615) válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
Hali


Igen nálam az R az 47 K-s

A nyák tényleg jó

Szkenneltem.

Kérdésem neked mi a véleményed arról amit megépítettél? ill mivel hajtod meg? koppanásgátlót tettél e bele ha igen akkor milyet és akad e róla rajzod linked?

Köszike
(#) (Felhasználó 4615) válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
" azok a W-ok az eldisszipált teljesítmény működés közben"

Akkor ezért melegedhet jobban mint a tip-esek de mint a képen látható kapott rendesen nagy hűtőket plusz aktív hűtés
(#) szabi83 válasza (Felhasználó 4615) hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
Idézet:
„Kérdésem neked mi a véleményed arról amit megépítettél?”


kegyetlenűl jól szól, saját hangfalam van, 2db 20cmes 4 ohm AHX2030(sorba) + dtf801 magas (8ohm)


Idézet:
„mivel hajtod meg?”

pc
amugy +-44.38VDC-t kap :yes: :yes: 2*10 000uF.

Idézet:
„koppanásgátlót tettél e bele ha igen akkor milyet és akad e róla rajzod linked?”

rajzom van, de jelenleg kézi a koppanásgátlóm
erősítő bekapcs, majd rá a hangfal
mellesleg:
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/hangfalvedo_erositokhoz.html

köszi a rajzot!

ha nem vagyok indiszkrét mennyi egy ilyen kit ára?
sos.sk-ba 6000ft körül van
(#) (Felhasználó 4615) válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
Hali

Akkor látom nagyobb feszültséggel küldöd biztos jobban is szól de én ezzel is tökéletesen meg vagyok elégedve első erősítőnek nameg ilyen tápot találtam a sufniban

Jelenleg még nálam is kézi koppgátló van benne mint neked csak néha hüle fejjel lefelejtem kikapcsolni vagy be

A kittet 7000 ft ba vettem + a hozzá újra megvásárolt tranzisztorok kb 2000 ft-omba kerültek szóval 9000 ben nálam meg is állt
Kicsit dühöngtem mikor elöször belenéztem a listába és láttam csak 2 47 K-s R van aztán láttam hogy egyet nem kell beépítenem ha sztereót akarok csinálni szóval ha más is vesz ilyet ne mérgelődjön csak akkor kell ha monót akar kétszeres teljesítménnyel

Nálam is Pc-ről megy amire kiváncsi lennék hogy a Pc melyik kimenetére kötötted be? simán frontnak?

Előző nick : Ice
(#) Norberto válasza (Felhasználó 4615) hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
Idézet:
„ez volt az utolsó válaszom, kérdésem ezen a fórumon így nem kell aggódnod ,hogy válaszüzenetet kaptál vagy csak valaki írt...”


Ice "tollából" nemrég...
(#) (Felhasználó 4615) válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
Makacs az ember
(#) szabi83 válasza (Felhasználó 4615) hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
Idézet:
„amire kiváncsi lennék hogy a Pc melyik kimenetére kötötted be? simán frontnak?”


audigy 2-m van fronton a hifim van (még) jelenleg.
rear -on van amugy
(#) Mate78 válasza (Felhasználó 4615) hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
Remélem nem siloplastot használtál összeszereléskor,ahogy a leírásban van...

Üdv.
(#) (Felhasználó 4615) válasza Mate78 hozzászólására (») Ápr 18, 2007 /
 
Hali

csillámot használtam és grafitos szilikont ügyelve hogy a csillám alatt és felett a szilikon ne érhessen össze kb kétszerakkora csillámmal ez sikerült is kis csillámmal ami éppen akkora volt mint a tranzisztor elsőre mind átvezetett de kimértem előtte mindíg és korrigáltam mondjuk ha a számítógépeskedős boltban nem grafitos szilikon fosztogatnának akkor az a fehér jobb lett volna grafitos sajnos vezeti az áramot azért így is jó lett
(#) Zupp87 hozzászólása Júl 31, 2007 /
 
Sziasztok! Nikon wattjaihoz szeretnék egy kicsit hozzászólni. Engem kicsit meglepett az az állításod, hogy "úgy 400 wattos lehet a power". Valószínűleg ezt abbol számoltad, hogy a tranzisztorok maximális disszipációs teljesítménye kb.120W, és hogy van belőle négy... Viszont vegyük azt az egyszerű összefüggést, hogy Ohm-törvény: ugye neked +/- 33V a tápfeszültséged; általában ettől kicsit kevesebb feszültséget szoktak a tranzisztoros erősítők maximális kivezérelhetőségeként megadni.. meg ugye ott van még az az 1-2 V UCEsat szaturációs feszültség, amely a C-E lábak között esik, amikor áram folyik át a nyitott tranzisztoron. (szándékosan nem a maximális áramhoz tartozó szaturációs feszültséget írtam, mivel annak kicsi az esélye, hogy átfollyon a kapcsolásban a tranzisztoron). Tulajdonképpen ezen néhány voltos feszt megszorozva a mindenkori átfolyo árammal kapjuk meg a disszipációs teljesítményt, amit a tranyó elfűt (javítsatok ki, ha tévedek, egy fél éve volt már az ElektroII.Szóval a sok rizsa után ott tartunk, hogy van nekünk durván 30V kimeneti feszültségünk maximális kivezérlés esetén, ami (tegyük hozzá) csúcsérték. Elosztjuk gyökettővel (szinuszos bemeneti tesztjelet feltételezve), és megkapjuk a kimeneti fesz effektív értékét. Ugye a terhelésünk legkisebb értéke 4 ohm lehet, akkor számoljunk hát: 21,2V/4Ohm = 5,3A. P=Ueff*Ieff képletet használva kijön, hogy egy csatorna maximális kimeneti szinuszos teljesítménye(átlagteljesítmény) 112,36W. Ehez az értékhez tartozó beállítások viszont nem azonosak feltétlenül a legjobb hangminőséghez tartozó beállításokhoz.. ugyhogy fogadjuk el a katalogusban található 2x100Wot. Bocsi, h ezzel a hozzászólással kicsit kukacosnak tűnök, meg talán túlokosnak is (bevallom, tudásom nagy részét az elektrojegyzetem hordozza, és nem az agyam), viszont kicsit elleknszenves nekem ez a Húú de jól szól, biztosan van vagy 500W felfogás sokaktol. Az emberek sokszor egész másképp értelmezik azt a bizonyos teljesítményt, ami eredetileg az egységnyi idő alatt végzett munka lenne.. Meg attol is fel tud állni a hátamon a szőr, hogy "húú, csak 50W... attol a kismagnóm is több.." én 2x50Wtal simán behangosítottam egy nagyobbacska sörözőt: nem kellett más hozzá csak egy megfelelően méretezett láda jó minőségű hangszórókkal. Egyébként bocsi, h ilyen hosszura nyúlt a szövegem... Te se vedd zokon kérlek, Nikon az üzimet, hallottam már azt a végfokot muzsikálni gyárilag beépítve egy marantz erősítőbe, és tényleg nagyon szépen meg hangosan szól Mégegyszer bocsi
(#) Zupp87 hozzászólása Júl 31, 2007 /
 
Ja, és arra a marantzra a következök voltak ráírva, hátul: használható hálózati feszültségek, terhelőimpedancia, hálózatból felvett maximális áram (amelyet szélsőséges esetben vesz fel) és biztosíték tipusa, névleges árama. Sehol egy duplavé... Akkoriban még nem a watt számított, a fülükre hagyatkoztak az emberek és nem a szemükre
(#) (Felhasználó 4615) válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 10, 2007 /
 
Szerbuszka

Amikor azt írtam hogy 400 watt körüli lehet a power azt nem az erősítő teljesítményére értettem hanem a trafó teljesítményére. Hogy hogy mértem kipontosan? a válaszom sehogy ... 4 darab 100 wattos villanykörtét pakoltam sorba kapcsolva rá. Ezt sem én találtam ki... egy szakkörös srác mondta aki hangosítással foglalkozik, hogy így terheljem le. Nos a táp nem melegedett így feltételeztem hogy 400 wattot csak kitud kaparni a lelki erejéből. De ha ez még mindíg hibádzik neked az se baj én élvezem a hangerejét és a tellt basszusokat amikhez a picike adja az erőt

üdv és kellemes napot
(#) (Felhasználó 4615) válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
Hali szabi!

Kézben van a vas ma mindent ami szénnéégett kicseréltem betettem a tda-t és ugyanott minden elfüstölt a tda-val együtt... mind1

A kérdés az lenne hogy: a tda7250 1-es és 16-os lábára neked mekkora feszültség megy? Mivel neked nagyobb feszültségen megy az erősítőd ezért kérdem tőled. Nekem 92-93 volt-ot kap a tda. A PDF szerint a maximális szélső értéke 100 V de alatta lévő táblázat már +-45 -öt ír az az 90 voltot. Szted ezért elszálhatott maga a tda? A másik hogy rámértem maga a tápra ami a kondik után +-46,7 V mutatott ne én ezt sokallom neki lehet ezért szállt el, bár filózgathatok rajta mert ez ugye gyárilag ennyi csaknem rontották el a feszültségértéket neki... A mostani kár nem nagy kicseréltem ami leégett az erősítő bekapcsol világít minden a tda nélkül most. De amint beletenném a tda-t rögtön kivágná ismét. AZért ezt a két lábat kérdeztem mert a tda egyértelműen a 16-os lábnál sérült meg túlfeszültség miatt, és az odavezető áramkörön lévő ellenállások sültek meg. Látszólag minden rendben vele de ez a nagy feszültség (93 V) nem teccik. Mivel dolgozni megyek azért ide írtam majd kereslek msn-en , de reggel 6 tájékán ide is felnézek hátha írtál
(#) szabi83 válasza (Felhasználó 4615) hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
hát én a +-44,58 Vnél többet nem tennék rá, én még így is féltem a kicsikét

nem értelek, +-33v-od volt eddig, nem??

üdv
(#) (Felhasználó 4615) válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Hali

Japp +-33 Voltom volt az enyémen amit én csináltam 4 tranzisztoros kivitelűt, de megjött a hibás erősítő ami az a 8 tranzisztoros Telefunken gyári. Ez a dög meg ekkora feszültséget ereszt a tda-ra minden kafa volt amíg a tda-t be nem raktam... szépen kicseréltem mindent ami leégett (hozzáteszem kb 3-om alkatrész nyiffant ki 2 ellenállás a pozitív áramkörön ami a tda-hoz vezet és egy egyéb ellenállás amit valszeg még a végtranyók elszállásakor felejtettek el kicserélni... tda nélkül összedugom áramot adok rá semmi hiba semmi füst vagy melegedés mérhető feszültségek mindenhol a végtranzisztoroknál is. Amint a tda-t betettem a pozitív ami a 16 -odik láb és a negatív 1-es láb között szétég a tda valamint a pozitív odavazető áramkörön a két ellenállás szétég... Kicserélem a két ellenállást és ismét bekapcsol semmi gond látszólag.... mivel tda-m épp kéznél már nincsen majd ma veszek hozzá , de még ha lett volna sem tettem volna bele újra...
azon filóztam ha kiveszem a végtranzisztorokat akkor is kiégne-e. Kivettem kettőt az egyik oldalből mert kiv voltam hátha az zárlatos de a végtranzisztoroknak semmi bajuk :S ez a 8-ból kettő szóval a másik 6-ban még lehet zárlat. Mindenesetre minkor a másik erősítőmnél a végtranzisztorok zárlatosak voltak a tda nem durrant el így aztán nem értem hogy smint tovább. A gyári rajzon ami a tda pdf-jében van a 8 tranyós verzióban olyan ellenállás és kondenzátor értékek vannak amik ezen a panelen full más értékűek :

Bár most jöttem meg a melóból azért nekiállok átbogarászom méregetek hátha nyomára bukkanok a hibának.
(#) Zupp87 válasza (Felhasználó 4615) hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Szia Nikon!
Ha jól gondolom, a tápod 33Vos kimenetét terhelted le, de valószínűbb, hogy a kettő között, a 66V-ot, 230V-ra tervezett 100W-os izzókkal, négyet sorbakötve. Félreértés ne essék, egyáltalán nem az erősítőt meg a hangot akarom kritizálni, csupán egy két tévhitet akarok eloszlatni, mielőtt egyeseknek füst és fényjelenség kíséretében elszállna a tápja, mikor "megfingatja" a végfokot. Nos: az izzó üzemi árama (amikor a szál izzik és világít) aszongyahogy: 100/230=0,435A, ebből számolva az ellenállása: 230/0,435=528,74 Ohm. Négyet sorbakapcsolva az 2115 Ohm. 66V-os táp 2kiloohmos terheléssel nem ad le 400W-ot, akárhogyis számolom. Amennyiben nem izzottak a szálak (szerintem igy volt), némileg kevesebb ez az ellenállásérték, de akkorsem négyszáz vatt a felvett teljesítmény az adott feszről szerintem. Előnyösebb őket párhuzamosan kapcsolni, és mérni áramot/feszültséget, vagy az iskolai fizikaszertárból beszerezni kölcsön ilyen bazinagy huzalellenállásokat
(#) Nikon86 hozzászólása Feb 24, 2008 /
 
Üdv!

Keresek ne116 tda7250-es nyákrajzot (pcb) ,vagy próbanyákra tervezett változatot (hátha valaki megcsináálta )

ui.: A telefunken jó lett (újratekertem trafót)
a nord elektronikos panellel összerakott tda7250-en is trafócsere volt ez szintén újratekerve (egy kaposvári 250 wattos trafó bőven kiszolgálja)

No bárki akinek van nyákterve hozzá tegye fel kérem.

Köszönöm!

uui.: tegnap lábraállítottam az ne078 tda2030a-s pannelt nemrossz ajánlom jó az ár/érték aránya
Következő: »»   1 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem