Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélsebesség-mérő
 
Témaindító: agy, idő: Feb 8, 2007
Lapozás: OK   2 / 3
(#) Medve válasza Magorh hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
-Sajnos nincs válaszom, nehéz a távgyógyítás. Szét kell szedni, megmérni az A1 körüli alkatrészeket, a kollégádat meg megfenyíteni.
-A "kód" nem mond sokat: hiba a szélsebességmérőben.
(#) Magorh válasza Medve hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
Igen, Én is gondoltam rá. Az előlapot le tudtam szedni, de igazán szétszedni nem szeretném, mert "garanciás".
Vissza fogom küldeni. Jobb ötletem nincs.
(#) Tee hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Sziasztok!
Én is szeretnék egy szélerősség-mérőt csinálni. Az én elképzelésem az lenne, hogy a mérő kanalak meghajtanak egy tárcsát amin van egy kis bevágás. Ez a bevágás elhalad ugye egy optovilla előtt és ez szolgáltat egy fordulatszámot. Ha tudjuk a tárcsa kerületét és megszámoljuk hogy egy másodperc alatt hányszor fordul körbe, akkor ki lehet számolni a sebességét. PIC-cel fel lehetne dolgozni a jelet és kijelezni, vagy PC-re továbbítani.
Ezt lehet akár továbbfejleszteni: külső, belső hőmérő, légnyomásmérő, dcf77 jel vevő, stb...
És kész az időjárás-állomás.
Szerintetek jó ötlet, vagy pihenjem ki magam rendesen?
(#) (Felhasználó 5823) válasza Tee hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Az alap jó lehet, csak nem egy lyuk kell hanem minnél több, hogy jó legyen a felbontás! Pl. ha kicsi a szél akkor nagyon lassan fordul és ritkán jönnek az impulzusok. Így nehezen érzékeli a kis sebességbeli változásokat!
(#) Tee válasza (Felhasználó 5823) hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Igen erre én is gondoltam. A mechanikai rész már majdnem kész van; tárcsának egy 22mm-es alátétet használok és azon még csak 1 bevágás van. Esetleg egy régi egérből kitermelt tárcsa? azon valamennyivel több van. Majd próbálkozom vele.
(#) (Felhasználó 5823) válasza Tee hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Az is jó, de inkább a nyomtatókban a motorok helyzetének és sebességének mérésére használt tárcsa kellene. Azzal együtt van egy optórés is.
Mindjárt csinálok egy képet!
(#) (Felhasználó 5823) válasza (Felhasználó 5823) hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Na elkészültem.
(#) Tee válasza (Felhasználó 5823) hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Igen ez pont jó lenne. A gyakorlati helyemen szedtem szét (engedéllyel!) 2db fénymásolót, de abban nem voltak ilyenek, legalábbis nem találtam, viszont huszonakárhány darab optovillát megmentettem belőle. Na mindegy, valami csak lesz.
Köszönöm a válaszokat!
(#) (Felhasználó 5823) válasza Tee hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Szivesen! Ez is fénymásolóból való! De elő lehet állítani egy kis furkálással pl nyáklemezből is (aztán lefesteni feketére). De ezt mindenki a saját fantáziája és lehetőségei szerint tudja megoldani.
(#) misi0210 hozzászólása Jún 5, 2010 /
 
Sziasztok!
Én üvegházhoz akarok építeni egy automatikát amit főleg egy szélsebességmérővel szeretnék vezérelni,de nem akarok és (nem tudok) több száz ezezreket kiadni egy ijen masináért.
Aki tud segíteni valahogyan az légyszi irjon egy emailt nekem a hemi2@freemail.hu címre
előre is köszi
(#) Medve válasza misi0210 hozzászólására (») Jún 6, 2010 /
 
Hello, aki ebben a topikban válaszolt, azok mindannyian tudnak segíteni neked. Csak kérdezz. Ám mindenekelőtt olvasd el a topikot.
(#) kiskata válasza Medve hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
Mini villanymotorból ...
Ami termel maxi fordulaton 5V-ot. (kanalak méretével bekalibrálni)
Rátenni egy PIC-re és ADC méréssel figyelni az értékeket...
Máris van egy 1024 felbontású szélmérő...
(#) Medve válasza kiskata hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
Grat, ahhoz képest, hogy lány vagy. (?) Csak így tovább (Átoperáltak azóta?)
(#) kiskata válasza Medve hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Szőke vagyok ---> Nem hülye ! Szoktam mondani
(Madonnának is 140-es az IQ-ja)

Nagyom igyekszem beilleszkedni a férfiak társadalmába
(#) kiskata válasza Medve hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Elkészítve pedig így néz ki...
(#) zolika60 válasza kiskata hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Elég profin néz ki. Saját gyártmány?
Idézet:
„(Madonnának is 140-es az IQ-ja)”

Pedig ez egyáltalán nem látszik rajta.
(#) kiskata válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Hááát 20perc alatt ennyire tellett...
(#) Medve válasza kiskata hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Nálam a kanalak félbevágott karácsonyfadísz gömbökből vannak.
(#) kiskata válasza Medve hozzászólására (») Aug 18, 2011 /
 
Muti!
Kép --> v2.0
(#) PoC_Zoli válasza kiskata hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Hali!

Engem is elkezdett érdekelni a téma. Nemrégiben modellrepülőt kezdtünk építeni és nem ártana tudni a szél sebességét. Nem az a lényeg, hogy ezred pontosan tudjuk, de azért nem ártana valami pontosság.

Én is ezen a motoros-AD átalakítós PIC-es témán gondolkodok.
Kérdésem az lenne, hogy linearitásban mennyire korrigáltad, vagy kelett korrigálni?
A másik, hogy engem érdekelne az átlag szélsebesség és a széllökések mértéke is. Ezekkel csináltál valamit?
(Bár látom ott van a motor csatlakozójánál egy kondi, "azzal képzel átlagot"?)

Esetleg valakinek valami ötlet, hogy ennek az adatait hogy lehetne felvinni internetre és azt ott legalább percenként frissíteni?
(#) weend hozzászólása Máj 1, 2012 /
 
Sziasztok!
Én is, elkészítettem egy szélmérőt, pontosabban, még csak a külső egységet. Golyóscsapágyas a forgórész, régi (kis) nagylemez meghajtó, lemezforgató csapágyházából készült. A kanalak, kocsmai "nyerőautomatából" származnak, kicsi műanyag golyók, annak is a fele. A tengelyek, 2,5 mm-es szénszál rudak. Nagyon érzékeny lett, szinte csak ránézek, és forog.
(#) jocka0012 hozzászólása Máj 27, 2012 /
 
Üdv!Abban szeretném segítségeteket kérni , hogy van egy ilyen szélmérőm :http://www.jozsa.hu/fg_admin/uploads/l_napellenzo-motorizacio_eolis_szelkerek.jpg
és egy olyan áramkör kéne hozzá ami számolja az impulzusokat miközben forognak a kanalai és amikor elér egy bizonyos frekvenciát akkor kapcsol ez az áramkör egy relét ami a ponyvák motorjait hajtja meg.
(#) kissi válasza jocka0012 hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Szia!

1. megoldás: az impulzusokkal MMV-t ( monostabil multivibrátort ) indítgatsz, aminek a kimenő jelét integrálod. Ha ez elér egy adott értéket ( komparátor ), akkor egy relét kapcsolsz.

2.megoldás: digitális alapáramkörökből építesz egy számlálót, amit pl. másodpercenként nullázol. Ha közben elér egy értéket ( digitális komparátor ), akkor kapcsolod a relét.

3. megoldás: mikrovezérlővel --> kevés alkatrész, pontosan kalibrálható, "csak" programozni kell !

Választhatsz !

Steve
(#) jocka0012 hozzászólása Máj 27, 2012 /
 
Az a gond , hogy nem értek ennyire hozzá , hogy így megtudjam építeni :S ezért lenne jó , ha lenne egy áramkör amit után tudnék építeni
(#) siletto hozzászólása Szept 30, 2012 /
 
Üdv!
Szeretnék segítséget kérni a tapasztaltabb építőktől:
Szóval szükségem lenne egy ilyen szélsebességmérőre, és kellene valami olyan kapcsolási rajz, ami viszonylag egyszerű, és otthon megépíthető. A lényeg az lenne, hogy ha meg lehet oldani, hogy analóg feszt adjon ki outputnak, meg hogy hőmérsékletkompenzált legyen, vagyis mindíg helyesen mutassa az értéket. Valaki épített már ilyet?

Bővebben: Link Konkrétan valami ilyesmit kellene:Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2012
(#) siletto válasza siletto hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Update:
Közben találtam egy cikket a neten erről:
http://www.mtmscientific.com/anem.html

Szerintetek ez mennyire életképes megoldás?
Illetve ugye a referenciadióda miatt a környezetihőmérsékletváltozásból adódó eltérés is ki lett küszöbölve?
(#) lesliecold hozzászólása Nov 19, 2014 /
 
Sziasztok! Én egy viszonylag egyszerű megoldást választottam szélmérőnek. A lelke egy LM3514-es IC, amiből építettem egy kivezérlés mérőt (LED VU meter). Túrtam a lomosomban egy videomagnó fejmotort, levettem róla a vezérlő IC-t és a tekercseit pólushelyesen összekötöttem. Igy egy pici generátorként működik a motor. Ezt az átalakított motort hozzáillesztettem a kivezérlésjelzőhöz, s rászereltem a fejmototra a kanalakat. Így azt értem el, hogy Minnél nagyobb sebességgel forgatja a szél a kanalakat, a kivezérlés mérő LED oszlopa annál "magasabbra kúszik". Innentől csak annyi maradt, hogy,kalibrálni kell, melyik LED, hány m\s-nál világít, majd kiszámolni, hogy mennyi az a szélsebesség, amit a szélgenerátorom elbír, s a maximális szélsebességnél világító LED mellé tenni egy tranzisztort s egy relét, s márismeg van oldva a szélgép kiforgatása a viharos szélből. Ha lesz időm, teszek fel róla képeket.
(#) kukuri hozzászólása Feb 16, 2015 /
 
Üdv!

Szeretnék egy légáram mérőt összebarkácsolni. A lényeg hogy egy csőben tudjam mérni a levegő sebességét. Ha tudom a sebességet akkor kiszámolható a csövön átszellőzött levegő.
Mit javasolnátok ilyen méréshez?
Több ötlet is felmerült.
- Kis szélkerék amire egy lyukas tárcsa van téve és optokaput szaggat.
- Kis szélkerék valami kis dinamóra kötve. Itt csak a keletkezett feszültséget kellene mérni.
- torlócső és a végén egy légnyomásmérő Pl. BMP085
- Vagy ha létezik egy komplett kis ketyere amit a mikrovezérlőre rá tudok kötni az lenne a legjobb.
- Vagy bármi más ami "kis" pénzből kihozható.
(#) AZoli válasza kukuri hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
Bár elég kevés az infó, mekkora csőben, milyen sebességgel...
Idézet:
„A lényeg hogy egy csőben tudjam mérni a levegő sebességét...
- Vagy ha létezik egy komplett kis ketyere amit a mikrovezérlőre rá tudok kötni az lenne a legjobb.”

Millióféle létezik, pl.:
légtömegmérő
Általában közvetlenül tömegáramot és hőmérsékletet kapsz analóg vagy pwm jelként.
(#) GPeti1977 válasza kukuri hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
Pitot csővel?
Bővebben: HK Pitot cső
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem