Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Különleges fogyasztó
 
Témaindító: borvendeg, idő: Szept 5, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) borvendeg hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Hello mindenki kellene egy kis segítség a házi feladatomba
A mellékelt kapcsolásban odáig eljutottam hogy ha az ellenállás 1ohm a fesz 2V és az áramerősség 1A akkor I=U/R azaz a kérdőjellel jelölt valami ellenállása is 1ohm de az a kérdés hogy mi ez ha az ellenállása 1ohm DE egyáltalán nem melegszik A tanárúr azt mondta hogy nem kondensator és nem is dióda de kkor ez mijen fogyasztó?????
(#) Mate78 hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Nem látom a mellékletet.
(#) zsoltee0001 válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
hol a kapcsolás?
(#) Norberto hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Én se látom a csatolmányt...mellesleg átneveztem a topikot valami értelmesebbre...
(#) zsoltee0001 válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
amúgy szerintem 2 osztva 1 el az 2 már bocsi
(#) alex.taylor válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
hali ! nem látja senki a mellékletet.Tedd fel akkor tudunk segiteni!!!!


Üdv:Sanyi
(#) borvendeg hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
huh ezer bocsi elfelejtettem a rajzor aztán meg alig találtam meg a topicot És egyenáram a tápfesz

házi.JPG
    
(#) Pafi válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
A leírás alapján lehet a fogyasztó pl. szupravezetős motor, bár szinte kizárt, hogy a tanár erre gondolt. Pedig ha egyáltalán nem melegszik, akkor kizárólag szupravezetőről lehet szó.

Viszont mivel nincs specifikálva, hogy
- az elem ideális, vagy van belső ellenállása
- az áram pillanatnyi, effektív, vagy egyenáramú középérték,
így még más válaszok is lehetségesek, bár nem 0, csak majdnem 0 melegedés mellett.
(#) borvendeg válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
huh ma mit szerencsétlenkedek bocsi mindenkitől szóval ugy jön ki a "különleges fogyasztó ellenállása hogy: Rk=különleges fogyasztó ellenállása
R=1ohmos ellenállás
I=1A
I=U/R+Rk
1=2/1+Rk
Rk=1ohm
de gondolom a rajz alapján ezt ti is ki tudtátok számolni
(#) fongab válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
R=U/I ki indulás R=2/1 =2 a körbe összesen 2ohm van. Amit ismerünk 1ohm. Ebből a ?=2-1=1 tehát 1 ohm
(#) borvendeg válasza Pafi hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
A kérdés egész pontosan ugy volt hogy:
Mi van a dobozban ha ez a fesz és áramerrősség fojik rajta?(ezután kiszámoltuk az ellenállását)
és azt mondta hogy ha ráteszek egy hőmérőt akkor nem melegszik.
jah és a valós és látszólagos fogyasztókról volt szó
(#) vicsys válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
1W nem egy nagy teljesítmény...
Miért melegedne? (halkan jegyzem meg egy 2-5W-os ellenállás, érezhetően nem is fog melegedni).
Én értettem félre vmit?
(#) Pafi válasza fongab hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
fongab!

"...egyáltalán nem melegszik..." !!!
(#) borvendeg hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
wicsi ez egy elméleti feladat azt én is sejtem hogy nem fog nagyon melegedni az ellenállás sem
de itt arról van szó hogy elméletileg nem meglegszik
Van aki benyögte hogy "meggályvör"(nem tom hogy írják)
de az sem volt hejes meg a kondi és a dióda sem
(#) Pafi válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 / 4
 
Idézet:
„azt mondta hogy ha ráteszek egy hőmérőt akkor nem melegszik”


De keziccsókolom, mit jelent az, hogy nem melegszik? Nem lesz melegebb, mint előtte? Akkor bármilyen fogyasztó lehet, amit előzőleg melegítettek.
Nem lesz melegebb, mint a környezete? Akkor pl. lehet a dobozban jég.
Aztán: mennyi ideig folyik az az áram? Ha csak 1 mp-ig, akkor bármi lehet a dobozban, hisz nincs ideje kijönni a melegnek. Ha viszont a végtelenségig folyik, és ez sima egyenáram, akkor fizikai képtelenség, hogy ne termelődjön benne hő.

Szóval erre szoktam azt mondani, hogy rossz a feladat. Csak ahhoz, hogy ezt a tanárnak is megmondhasd, ahhoz nagyon jónak kell lenned!

Kb. mint az alábbi történet főszereplőjének:

http://humi.blogter.hu/?post_id=55510

Egy tisztességes találós- vagy tesztkérdés megfogalmazásának egyértelműen ki kell zárnia minden rossz választ.

Tipikus rossztanár hiba, amikor ő gondol valamire, és annak alapján megfogalmaz egy kérdést, ami az ő asszociációi szerint utal rá, de nem gondolja végig, hogy vajon egyértelműen csak arra utal-e.

Normális specifikáció híján lehet pl. az is, hogy egy vezérelt kapcsoló van a dobozba, ami gyorsan ki-be kapcsolgat 50 % kitöltési tényezővel.
(#) borvendeg válasza Pafi hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
hát ez eddig nem tul bíztató csak azt nem tom mit kavart a valós és a látszólagos fogyasztókkal nem tom ez az info mozdítja e előre valamenyire a helyzetet jahés egyenáramról van szó
(#) Pafi válasza vicsys hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Idézet:
„halkan jegyzem meg egy 2-5W-os ellenállás, érezhetően nem is fog melegedni”


Most még lehetsz halk, de ha egy mostanában kapható 2W-os ellenállásra rákötsz 1W-ot, és 1 perc múlva megfogod, akkor nem biztos, hogy ki fogod bírni felszisszenés nélkül!
(#) dcsabi hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
1V-os elem fordítva kapcsolva, és természetesen nulla belső ellenállással, mint a másik elem.
(#) Pafi válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Egyenáramnál nincs látszólagos fogyasztó, csakis valós. Adj 1-est a tanárnak!
(#) borvendeg válasza Pafi hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
elárulnád nekem h mi az a valós és látszólagos fogyasztó?
(#) dcsabi hozzászólása Szept 5, 2007 / 4
 
Kár tovább meditálni: a megoldás,-
1V-os elem fordítva kapcsolva, és természetesen nulla belső ellenállással, mint a másik elem.
(#) vicsys válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
jajj, a nicknevem...
Egyébként tényleg rosszul fogalmazott a tanárod, vagy nem jött át az infó... Ha nagyon elvonatkoztatunk:
lehet egy felcsavarozható, fémházas ellenállat is ami hűtőbordán van. Amúgy a mérhető elég tág fogalom. Lehet 0.1C és 1C is.

dcsabi!
Fordított elemnél fog áram folyni?
(#) borvendeg válasza dcsabi hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Hello ugyanezt kérdeztem priviben is ellenállása 1ohm a belső ellenállás az egymásik fogalom???
(#) dcsabi válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
A kedvedért egy kicsit kisérleteztem, most végeztem.
Ha két külömböző feszültségü elemet szembe fordítunk az eredmény a két feszültség külömbsége. Ha nem folyna áram akkor meg sem tudtam volna mérni.
A belső ellenállást azért említettem, mert azt is figyelembe szokás venni. Nem akarlak megkeverni, az egyszerübb számításoknál "ideális" alkatrészekkel szokás számolni, mint pl itt is. Nem kell figyelembe venni.
(#) lgyk válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Az ideális elem mint feszültséggenerátor olyan aktív alkatrész, aminél a két pólus közti feszültség állandó. Tehát egy fordítva bekötött elemen a feszültség a külső feszültségtől függetlenül esik 1 V-ot (ha 1 V-os az elem).

Belső ellenállás ideális elemnél nincs.

Rajz.jpg
    
(#) borvendeg válasza lgyk hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
szüval akkor ez egy elem melnek ellenállása 1ohm és nem melegszik az áramkörben de akkor az a piros kiegészítés van a "különleges fogyasztó helyén nem?
pillés lerajzolom
(#) dcsabi hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Köszi, hogy megerősítettél.
(#) dcsabi hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Közben kerültünk.- A rajz helyesen, és csak egy ellenállás van, és az 1 ohm. Az elemeknek nincs ellenállása! A kérdőjeles "kocka" helyén van az 1V-os elem.
(#) borvendeg válasza dcsabi hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
de a feladatban tuti h van ellenállása annak a bizonyos fogyasztónak mert meg mondta a tanár is hogy 1 ohm az ellenállása attól függetlenül lehet elem?
(#) Pafi válasza dcsabi hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Na igen, az ideális elem (pontosabban ez esetben akkumulátor!) majdnem jó megoldás lenne, ha létezne ilyen. Mert arról volt szó, hogy egy dobozba van téve. Dobozba tenni pedig egy fogalmat (mint az ideális elem) nem lehet, csak valós tárgyat. Ha pedig valós tárgy, akkor a kérdésben meg kellett volna adni azt is, hogy mennyi ideig figyelhető meg ez a viselkedés, és ennek függvényében még számtalan egyéb megoldás is lehet.

Ideális elemre nem értelmezett a hőmérséklet fogalma, (ami azt illeti, ideális ellenállásra sem), így eleve ellentmond a feladat kiírásának.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem